PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian pod panelami



tidia78
02-01-2008, 12:21
czesc
mam pytanie:
na podlodze mam polozony styropian 5cm miekki a w miejscu gdzie sie chodzic bedzie najwiecej twardy.

wogole to przeznaczenie bylo inne ale no juz skoro tak jest to niech tak bedzie

teraz potrzebuje polozyc na niego panele podlogowe.Ac4 8mm???boje sie ze podda sie to za bardzo.

musze to zabezpieczyc przed uginaniem sie ale nie wiem czym.mysle nad plyta pilsniowa 3-5 mm lub osb 8mm .a moze piankowy podklad pod panele lub korkowy .???ale wyjda juz mi roznice poziomow miedzy pokojami.

co proponujecie??co wy byscie dali?

prosze o podpowiedz

Wowka
02-01-2008, 13:00
Prawidłowy układ warstw:
- strop
- styropian (FS-20 twardy!!!)
- folia
- wylewka betonowa
- folia
- pianka lub płyta głusząca
- panele

Widzę, że teraz to będziesz kombinował. Brak rezerw na wylanie co najmniej 4 cm wylewki. Rezultat będzie (niestety) opłakany.

tidia78
02-01-2008, 13:52
to to i ja wiem jednak warunki budynku nie pozwalaja na wylanie betonu. dlatego jest styropian chodzi o zmniejszenie nacisku miejscowego i brak odksztalcen,nie piszcie mi jak to byc powinno wedlug ksiazki. bo wiem jak ,to nie jest nowy domek.


lepiej pomyslcie co wy byscie zrobili???

Wowka
02-01-2008, 14:10
to to i ja wiem jednak warunki budynku nie pozwalaja na wylanie betonu. dlatego jest styropian chodzi o zmniejszenie nacisku miejscowego i brak odksztalcen,nie piszcie mi jak to byc powinno wedlug ksiazki. bo wiem jak ,to nie jest nowy domek.


lepiej pomyslcie co wy byscie zrobili???

A może by tak troszkę grzeczniej?
Skąd miałbym wiedzieć, że remontujesz stary dom? Skąd miałbym wiedzieć, że konstrukcja domu nie wytrzyma dodatkowego ciężaru betonu?
Zadając pytanie staraj się na przyszłość podawać jak najwięcej danych.

Wracając do meritum.
- daj sobie spokój ze styropianem Fs-15 (powtarzam, pomimo tego, że prawdopodobnie o tym wiesz z książek).
- wzdłuż całej powierzchni połóż legary do których co 50 cm (maximum) będziesz gęsto przykręcał płyty OSB (8 mm wydaje się być za mało).
Jeśli tego nie zrobisz to płyta po wgnieceniu swoimi brzegami styropian będzie klawiszowała i wyginała do góry panele.

Jak uprzednio już napisałem rezultat i tak będzie opłakany - nie unikniesz przy zastosowaniu styropianu mostków termicznych wzdłuż legarów.

Moim zdaniem optymalne było by położenie tradycyjnej podłogi (także na legarach)

ZW
02-01-2008, 15:44
Jeśli
... warunki budynku nie pozwalaja na wylanie betonu.... to dedukuję że pod podłogą jest pustka np piwnica.

Jeśli jest piwnica, to może styropian od spodu a na wierzch np. płyta OSB, która lepiej usztywni i wyrówna nacisk miejscowy niż styropian i panele.

pozdrawiam

Rom-Kon
02-01-2008, 22:22
...tak czy inaczej podłoga pod panelem musi być! Ani panele nie są podłogą tylko "wykładziną podłogową" ani styropian nie jest podłożem pod panele. Trzeba zrobić podłogę! Z czego? Albo legary i płyta OSB albo np. system podłóg ze suchego jastrychu... Knauf, Fermacell itp. I dopiero na to można dać panele podłogowe.
Instrukcja montażu w pdf.-ie :http://www.xella.pl/html/pol/pl/6317.php

...a teraz luźny pomysł....
A gdyby tak wyrównać podłoże keramzytem... perlitem... żwirem albo oryginalną podsypką pod system suchego jastrychu i na to dać zamiast oryginalnych płyt zwykłe OSB dawane w 2-3 warstwach położonych na krzyż? I gęsto skręcone ze sobą...