PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna przed czy po tynkach ??



matam
02-01-2008, 18:31
Witam

Kiedy najlepiej wykonać instalację wentylacji mechanicznej przed czy po tynkach, oraz przed czy po elektryce.
Wg mnie po elektryce przed tynkami.

adam_mk
02-01-2008, 19:01
Bingo!
Ja bym tak właśnie robił!
Adam M.

Ani@
02-01-2008, 19:26
U mnie kanaly instalacji nawiewno-wywiewnej rozlozono przed tynkami, po czym zabezpieczono ich koncowki, aby nie dostal sie do nich pyl z dalszych "brudnych" robot.

matam
02-01-2008, 19:28
Dzięki :D

PR
02-01-2008, 19:55
Jeżeli instlacja wykonywana przed tynkami to oprócz zatkania tzw.,, końcówek,, warto również zabezpieczyć folią te przewody które są narażone na pochlapanie tynkim. Niby wszytko i tak zostanie zabudowane kartongipsem i nie będzie widać. ale lepiej dołożyć trochę pracy i je przykryć.

Ani@
02-01-2008, 21:32
No tak PR - masz racje, koncowki zabezpieczyla firma, a my dodatkowo tez zabezpieczalismy kanaly na dlugosci w tych miejscach, gdzie tynkarz mial szalec - owijalismy je samoprzylepna folia kuchenna :)

matam
02-01-2008, 21:45
No tak PR - masz racje, koncowki zabezpieczyla firma, a my dodatkowo tez zabezpieczalismy kanaly na dlugosci w tych miejscach, gdzie tynkarz mial szalec - owijalismy je samoprzylepna folia kuchenna :)
Niezly sposob :)
A czy w trakcie szaleństw jakieś kanały zostały wgniecione ??

Pakt55
03-01-2008, 14:48
Właśnie zacząłem szukać info na ten temat więc skoro trafiłem na grono ludzi z doświadczeniem to ośmielę się zadać pewnie bardzo głupie pytanie... Budowa rusza na wiosnę i na pewno chcemy mieć went.mech. zastanawiałem się właśnie jak ukryć kanały wentylacyjne w stropie miedzy parterem a piętrem? Wiem że w przypadku robienia sufitów podwieszanych to nie problem , ale co jeśli nie planuje się takich sufitów - czy wchodzi w grę układanie kanałów went. między belki terriva przed zalaniem stropów. Możecie mnie (proszę tylko o łaskawość) uświadomić?

adam_mk
03-01-2008, 15:04
Witaj
Myślę, że możemy! :lol:
http://img526.imageshack.us/img526/5785/zapiankowanyjk0.jpg

http://img141.imageshack.us/img141/9594/wstawionyhu9.jpg

To są przepusty w stropie we właściwych miejscach. Robią za puszki rozprężne nawiewów czy wywiewów (żeby było jeszcze ciszej).

Jak już wylejesz ten strop, to na nim układasz całą potrzebną instalację (parteru) w postaci kanałów prostokątnych o wysokości 50mm. Mieszczą się dokładnie w tym styropianie, co tam typowo leży. Na nim jest wylewka a na niej płyta podłogówki (lub i nie) oraz te kafle/dechy/panele czy co tam lubisz.
Instalację rozprowadzasz od miejsca umieszczenia wentylatorów (napędu) do poszczególnych przepustów.

Upierdliwe, ale dla ludzi. Da się zrobić!
Pozdrawiam Adam M.

mako5
03-01-2008, 15:10
Właśnie zacząłem szukać info na ten temat więc skoro trafiłem na grono ludzi z doświadczeniem to ośmielę się zadać pewnie bardzo głupie pytanie... Budowa rusza na wiosnę i na pewno chcemy mieć went.mech. zastanawiałem się właśnie jak ukryć kanały wentylacyjne w stropie miedzy parterem a piętrem? Wiem że w przypadku robienia sufitów podwieszanych to nie problem , ale co jeśli nie planuje się takich sufitów - czy wchodzi w grę układanie kanałów went. między belki terriva przed zalaniem stropów. Możecie mnie (proszę tylko o łaskawość) uświadomić?

Szczerze mówiąc nie wiem jak jest przy terrivie, tzn. czy robi się na to jeszcze izolację i wylewkę? Ja mam klasyczny strop i w na poddaszu rury schodzą w narożnikach pomieszczeń i do miejsca gdzie wyloty są w suficie doprowadza powietrze płaski kanał o przekroju prostokąta który mieści się w warstwie izolacyjnej (styropianie) pod wylewką. Ale i tak zdecydowana większość nawiewów/wywiewów jest w miejscach gdzie dało się je doprowadzić przez mniej reprezentacyjne pomieszczenia (korytarz/pralnia/wiatrołap) i dopiero z tych pomieszczeń doprowadzić przez ścianę do salonu, jadalni i kuchni. A w tych wspomnianych mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach zrobiłem obudowy GK aby bardzo nie szpeciło. Pokombinuj bo to zwykle da się dobrze ukryć. Nie wsadzaj czasem kanałów w beton konstrukcyjny bo osłabisz strop. Widziałem że w terrive wsadzają instalacje ale nie wiem czy to jest ok a poza tym to są znacznie mniejsze przekroje.

adam_mk
03-01-2008, 15:21
Można i w tę terrivę, ale to trzeba by mieć jakiś wyrok - takie upierdliwe!
A co do ocieplania akurat TYCH kanałów - zbędne!
TEN kawałek chałupy Z ZAŁOŻENIA ma mieć temperaturę wnętrz!
ŻADNYCH zmian termicznych (brak gradientów temperatury) tam nie będzie i być nie może!
No, chyba, że poddasze za lat 10 masz zamiar uruchomić!
Wtedy trzeba cały taki strop bardzo grubą kołderką opatulić na ten czas...
Adam M.

mako5
03-01-2008, 15:43
I jeszcze mała ilustracja tego o czym pisałem. Kanał prostokątny w izolacji:

http://img85.imageshack.us/img85/5317/ruraposadzkanu7.jpg

rozprowadzenie w garderobie przed zabudową (po lewej rura wychodząca do salonu):

http://img232.imageshack.us/img232/1252/rurygarderobaaj2.jpg

i po zabudowie:

http://img86.imageshack.us/img86/3840/rurygarderobazabudowaki0.jpg

widok na ścianę z wlotem od strony salonu:

http://img88.imageshack.us/img88/6489/rurasalonmg6.jpg

mako5
03-01-2008, 15:53
A co do ocieplania akurat TYCH kanałów - zbędne!
TEN kawałek chałupy Z ZAŁOŻENIA ma mieć temperaturę wnętrz!
ŻADNYCH zmian termicznych (brak gradientów temperatury) tam nie będzie i być nie może!
No, chyba, że poddasze za lat 10 masz zamiar uruchomić!
Wtedy trzeba cały taki strop bardzo grubą kołderką opatulić na ten czas...
Adam M.

A ktoś coś pisał o ocieplaniu kanałów? :o

mako5
03-01-2008, 16:13
Kiedy najlepiej wykonać instalację wentylacji mechanicznej przed czy po tynkach, oraz przed czy po elektryce.
Wg mnie po elektryce przed tynkami.

Przekucia zrobiłem przed tynkami. Co do elektryki to jeśli rury po tynkach to i po instalacji elektrycznej. Rury były zakładane po tynkach. Można pewnie rury założyć przed tynkami ale wtedy trzeba zabezpieczać przed zachlapaniem, utrudnisz w niektórych miejscach robotę tynkarzom i narażasz się na uszkodzenie rur o którym możesz nawet nie wiedzieć (np. jak Ci tynkarz przywali łatą w kanał elastyczny i potem na szybko podprostuje wierzchnią warstwę).

adam_mk
03-01-2008, 16:24
"A ktoś coś pisał o ocieplaniu kanałów? "

A bo to raz! :roll:
Adam M.

Pakt55
03-01-2008, 16:52
Serdeczne dzięki adam_mk i mako - teraz już jestem w stanie to sobie wyobrazić.
Upewniam się tylko że instalacji nad parterem już niczym nie izoluję (wystarczy że te kanały prostokątne leżą w styropianie) natomiast nad poddaszem użytkowym, gdzie będzie oczywiście sufit kartongips dajemy kanały okrągłe zaizolowane?
No i jeszcze przy okazji spytam jak dużo można schrzanić nie zamawiając profesjonalnego projektu. Nie mówię oczywiście o totalnych skrajnościach - mi ma to robić facet który robił to już de facto w kilku domach,których właściciele są zadowoleni (rozmawiałem!) - tyle że ten facet to po prostu taki zwykły wyrobnik - specjalista od wszystkiego co z rurami- i mam lekkkie obawy że jakichś tam bilansów nawiewy tu ityle - wywiewy tu i tam itd. może po prostu nie brać zbyt poważnie....

adam_mk
03-01-2008, 16:59
Ale, jak zawsze mu to działa dobrze... :lol:

Schrzanić da się wszystko! Mój syncio (ten starszy) jak nie ma dnia, to potrafi nawet bat zepsuć!

A te kanały nad pięterkiem - to ocieplać.
Jedyne miejsce do przemian termicznych - to wymiennik rekuperatora.
Jak jest inaczej - to jest źle i bywają kłopoty!

Adam M.

listek
03-01-2008, 20:22
Witam.
Czy można gdzieś dostać kanały prostokątne odpowiadające średnicom większym niz fi125?
Największe jakie udało mi się znaleźć to 204x60 mm, co odpowiada przekrojowi fi 125.
Dzięki

..::M:D::..
03-01-2008, 20:50
MEGADUCT – system kanałów płaskich 220x90 mm
tu (http://baza.budujemydom.pl/pl/produkty/instalacje/wentylacja_klimatyzacja_centralne_odkurzanie/domus_ducting/produkty.html)[/url]

adam_mk
03-01-2008, 21:08
Ja kładę 2 x Pruszyńskiego za 7zł netto. Mam to, o co pytasz i taczką po tym można przejechać. Wychodzi 1mb za 14zł.netto.
Masz tańsze i lepsze?
W systemie są "podwójne" końcówki. Pasują na dwa kanały zrównoleglone.
Adam M.

listek
04-01-2008, 06:24
MEGADUCT – system kanałów płaskich 220x90 mm
tu (http://baza.budujemydom.pl/pl/produkty/instalacje/wentylacja_klimatyzacja_centralne_odkurzanie/domus_ducting/produkty.html)[/url]

Dzięki :D



Ja kładę 2 x Pruszyńskiego za 7zł netto. Mam to, o co pytasz i taczką po tym można przejechać. Wychodzi 1mb za 14zł.netto.
Masz tańsze i lepsze?
W systemie są "podwójne" końcówki. Pasują na dwa kanały zrównoleglone.
Adam M.

Adaś to do mnie?

mako5
04-01-2008, 11:28
Upewniam się tylko że instalacji nad parterem już niczym nie izoluję (wystarczy że te kanały prostokątne leżą w styropianie) natomiast nad poddaszem użytkowym, gdzie będzie oczywiście sufit kartongips dajemy kanały okrągłe zaizolowane?

No wszystko zależy co nad tym kartongipsem. Jak nieogrzewane poddasze a co gorsza dach to oczywiście izolować. Wszędzie tam gdzie może być zimniej niż te standardowe 20 stopni.


No i jeszcze przy okazji spytam jak dużo można schrzanić nie zamawiając profesjonalnego projektu.
[ciach]
i mam lekkkie obawy że jakichś tam bilansów nawiewy tu ityle - wywiewy tu i tam itd. może po prostu nie brać zbyt poważnie....

No tu można nieźle zepsuć a naprawić będzie bardzo trudno. Bez wspomnianego bilansu zrobionego przez fachowca ja bym się bał zrobić. Fachowiec doradzi nie tylko rozmieszczanie nawiewów i wywiewów ale zaplanuje też trasy po których będzie przepływ powietrza w domu, zrobi bilans aby w domu było lekkie nadciśnienie, zaplanuje odpowiedniej wielkości wentylatory, założy na nawiew odpowiedni tłumik itp. itd. Jak Ci ktoś zrobi tak że będzie np. podciśnienie w domu to przez nieszczelności będziesz do domu wciągać zimne powietrze i kurz a po otwarciu drzwi kominka do domu będzie wlatywać chmura dymu (zakładam że palić się będzie ok bo zrobisz zamkniętą komorę spalania).

Lookita
04-01-2008, 12:04
U mnie czesc etapu-chyba tak kazdy robil...wykonane bylo podczas zalewania stropu,potem po tynkach rozprowadzenie rur,a kanaly przed wylewkami-podlogowe pod wylewka poddasza.Teraz przed wykonczeniem sufitowmaja zjechac Panowie i zalozyc anemostaty,po zalozeniu poddasza -plyt,wytna w scisle dosc okreslonych miejscach koleczka pod anemostaty...potem juz malowanko scian,zawieszenie reku w garazu...Reszta wczesniej byla polozona przed tynkami.Calosc robi firma z doswiadczeniem,projekt przygotowany....Wszystko obmyslone a nie samodielka....Nie podjalbym sie...

mako5
04-01-2008, 14:08
U mnie czesc etapu-chyba tak kazdy robil...wykonane bylo podczas zalewania stropu,potem po tynkach rozprowadzenie rur,a kanaly przed wylewkami-podlogowe pod wylewka poddasza.Teraz przed wykonczeniem sufitowmaja zjechac Panowie i zalozyc anemostaty,po zalozeniu poddasza -plyt,wytna w scisle dosc okreslonych miejscach koleczka pod anemostaty...potem juz malowanko scian,zawieszenie reku w garazu...Reszta wczesniej byla polozona przed tynkami.Calosc robi firma z doswiadczeniem,projekt przygotowany....Wszystko obmyslone a nie samodielka....Nie podjalbym sie...

Widzę że faktycznie wszystko przemyślane :-). Brzmi to bardzo dobrze. Ja u siebie jednego etapu nie dopilnowałem, mianowicie wycinania kółek w GK na suficie. W niektórych pomieszczeniach, w tych w których potem nie było by dostępu z poddasza rury dolotowe były zakładane przed GK. Potem panowie zakładający płyty GK aby wypuścić te rury do pomieszczeń wycięli piłką otwory tylko z grubsza przypominające kółka i sporo większe od ramek do anemostatów :-(. Załatać się tego nijak nie dało więc było wycinanie całego prostokątnego kawałka sufitu od profilu do profilu aby wstawić nowy kawałek płyty GK tak aby zachodził na profile i dało się to przykręcić.

Lookita
04-01-2008, 17:37
To co opisujesz, mnie dokladnie czeka.Nie wiem,ktorej ekipie mam to zlecic...Tej od poddasza,gdy rury zakrywaja i maja ich rozmieszczenie,czy tej od rekuperatora?Przyjada i mi nawierca a potem poniszcza nieswoja robote.Nie oszukujmy sie,nikt cudzej pracy nie szanuje, z wyjatkiem inwestora....Wczesniej,prawdopodobnie wezme wymiary anemostatow ....Firma od reku ma zajechac do mnie,dadza anemostaty i osadza mi je w suficie,po doszlifowaniu a przed ostatwecznym dopieszczeniem pod malowanie sufitu ludzie od malowania.To na pewno...a gore?Pomysle...wczesniej zakaldajac plyty,ekipa od poddasza narysuje sobie rury ponad kart-gips. potem majac rozmiar anemostatow nawierca i swej robotki nie zniszcza...Chyba taka taktyke przyjme...

kampinosik
01-11-2008, 23:04
Witam,

Czy mógłbym prosić o namiary na dobrych fachowców od wentylacji mechancznej? Okolice W-wy

Pozdrawiam,

Kampinosik

coulignon
02-11-2008, 06:17
Adam, jakiej średnicy przepusty zostawiasz pod anemoststy? Rura 110?

adam_mk
02-11-2008, 08:02
Jak w stropach i wcześniej przygotowywane, robione przy zalewaniu - to odcinki rury fi 160 (ma 150 wewnątrz!). Jak w karton-gipsach - to fi 100 lub 125 zakończone anemostatem, gdzie kryzę przykręca się do sufitu (systemowo).
Adam M.