PDA

Zobacz pełną wersję : ekologiczne źródła ogrzewania z dopłatą z UE



renjul
02-01-2008, 18:35
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła. Próbuję wgryzać się w temat, lecz wasze odpowiedzi byłyby dla mnie bardzo pomocne, stąd pytanie w ankiecie. Bedę wdzięczna za każdą uwagę :-)

Grudosia
02-01-2008, 18:59
pompe ciepła - bez względu na dofinansowania zakładam

jacekp71
03-01-2008, 12:57
ja bym bral ;-) cokolwiek .... no moze poza pompa ciepla.

renjul
04-01-2008, 13:40
ja bym bral ;-) cokolwiek .... no moze poza pompa ciepla.
Masz pompę i jestes zawiedziony?

Wowka
06-01-2008, 10:13
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła.....

50% dopłaty tylko do kosztów materiałowych. Nie uwzglednia się kosztów projektu, robocizny/usług/.

Niemniej i tak jest to atrakcyjna forma dofinansowania.

lukasz123
09-01-2008, 09:25
jaka to gmina?

chcemydom
18-02-2008, 20:39
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania.
No właśnie, co to za gmina? 8)

kubaimycha
18-02-2008, 21:18
...wiatrak, bo PC już mam...

Aleksandra M05a
22-02-2008, 09:20
Wczoraj zainstalowano u mnie pompę ciepła. Mam nadzieję, że nie będę żałować.

Do tej pory słyszałam tylko o dofinansowaniu dla firm. Muszę rozeznać temat w mojej Gminie.
____________
Pozdrowionka
Aleksandra

bimbelt
22-02-2008, 14:59
Przy dofinansowaniu 50% mozna sie powaznie zastanawiac nad pompa ciepla. Ciekawe tylko jakie beda warunki uzyskania 50% doplaty.

ZW
22-02-2008, 17:09
50% dopłaty urealnia cenę kolektorów. za 1/2 dzisiejszych cen są już warte rozważenia.

Pompa to musiałoby być z 70% i to wliczając koszt odwiertów ;)

chcemydom
24-02-2008, 16:34
Wczoraj zainstalowano u mnie pompę ciepła. Mam nadzieję, że nie będę żałować.

Do tej pory słyszałam tylko o dofinansowaniu dla firm. Muszę rozeznać temat w mojej Gminie.

Nie wiem czy to jest możliwe - uzyskanie dofinansowania na inwestycję którą już sami zrobiliście... :-?

Martas@Wojtas
08-10-2008, 09:17
Nie wie czy wiesz ale z pieniazkami z unii tak jest , ze najpierw inwestycja a potem zwrot :( :wink:

chcemydom
08-10-2008, 09:27
W przypadku o którym ja myślę najpierw gmina przygotowuje projekt, po uzyskaniu akceptacji odpowiedniej instytucji trzymającej kasę unijną dopiero go realizuje - czyli ogłasza przetarg na kolektory dla mieszkańców ze swojej gminy. Gmina się rozlicza, gmina wszystko robi. Jeżeli ktoś wcześniej sobie sam założył kolektor to niestety d... blada. Przynajmniej ja tak zrozumiałem - tutaj tak piszą (http://funduszeue.info/forum/index.php?topic=5.0)

cieszynianka
08-10-2008, 11:43
Gdyby nasza gmina oferowała takie dopłaty, to na naszym dachu byłyby kolektory do ciepłej wody użytkowej i dogrzewania :-?

paseczek
20-10-2008, 13:33
Nie wie czy wiesz ale z pieniazkami z unii tak jest , ze najpierw inwestycja a potem zwrot :( :wink:

Tak, ale...
inwestycję rozpoczyna się dopiero po przyznaniu środków.

chcemydom
25-10-2008, 07:49
Dokładnie tak, musi być podpisana umowa o przyznaniu środków i dopiero rusza się z inwestycjami.

lukasz123
31-10-2008, 06:56
w niektórych gminach już się zaczęło ....

Gminy chcą się ogrzewać słońcem
Bartosz Piłat 2008-10-30, ostatnia aktualizacja 2008-10-30 21:02:35.0

Wójt miał marzenie: żeby całą Mszanę Dolną ogrzać słońcem. I spełnia je za pieniądze unijne. Teraz jego śladem chce pójść kilkadziesiąt gmin z całej Małopolski.

Józef Szczeklik z Mszany nie rozumie, dlaczego pytamy go "po co mu kolektor słoneczny na dachu". - Nawet jak zapłacę 2,5 tys. zł za instalację baterii, to te pieniądze zwrócą mi się najpóźniej w połowie następnej zimy!

Za solarną rewolucją na dachu Szczeklika i tysiącu innych domów w całej gminie Mszana Dolna stoi wójt Tadeusz Patalita. Znalazł sposób na zdobycie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dofinansowania unijnego, które pokryje ponad 75 proc. całej inwestycji. Kiedy wójtowie innych gmin usłyszeli o oszczędnościach, jakie dają kolektory słoneczne, zaczęli zasypywać WFOŚ wnioskami o pomoc finansową. Mszana, a obok niej Szczawnica (tam na dachach znajdzie się 400 baterii), to pierwsze projekty słoneczne w Polsce realizowane z takim rozmachem. - Rozpoczął się przez nich pęd do energii słonecznej. Mamy wnioski z Wierzchosławic, Raby Wyżnej, Miechowa, Zabierzowa, Proszowic, Jabłonki, Igołomii-Wawrzeńczyc. Łącznie rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie jest ponad 30 wniosków - mówi Wiesław Bury z małopolskiego WFOŚ. - Już teraz boimy się, że nie dla każdego wystarczy pieniędzy.

- Baterie słoneczne oglądałem wcześniej tylko w telewizji. Myślałem, że to sprawa dla bogaczy. Dla tych, co nie wiedzą już, jak pieniądze wydawać. Aż pojechałem na szkolenie samorządowców - wspomina wójt. - Usłyszałem tam, że Unia Europejska dałaby pieniądze na kolektory słoneczne. Szybko to sprawdziłem i proszę: na 35 gminnych budynkach kolektory wiszą już od trzech lat - tak Patalita wspomina swój pierwszy sukces. Baterie słoneczne w Muszynie widać na szkołach, remizach, ośrodkach zdrowia. Teraz czas na domy mieszkańców tej położonej u stóp Gorców gminy.

Urzędnicy zaczęli od rozprowadzenia wśród mieszkańców ankiet. Chcieli sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie kolektorami. Odzew przerósł ich oczekiwania. Zgłosiło się blisko tysiąc właścicieli domów, którzy są gotowi wyłożyć 2 tys. zł wkładu własnego, by dostać baterie.

Tysiąc zgłoszeń nie dziwi, jeśli się weźmie pod uwagę oszczędności, jakie ma gmina na już działających 35 bateriach. - Koszty ogrzewania budynków spadły o blisko 30 proc. - tłumaczy wójt Patalita. - To 1,5 mln zł rocznie więcej w budżecie gminy.

Kolektor kosztuje około 14 tys. zł. 2,5 tys. wykładają mieszkańcy, 7 tys. da Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ze środków unijnych. Reszta będzie pożyczką zaciągniętą przez gminę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska (jeśli projekt się powiedzie, połowa pożyczki zostanie umorzona). - Chcemy chwalić się naszą inwestycją, by przyciągać turystów. W końcu mamy nieopodal w Kasinie stok narciarski, a po drugiej stronie są Gorce. Już teraz czytałem na forach internetowych, że nasze tereny są chwalone za dobre powietrze. Kiedy będą baterie, jego jakość z pewnością się poprawi. Będziemy się więc reklamować jako mekka dla turystów, którzy chcą zdrowo pooddychać. :D

EZS
02-11-2008, 17:04
PC nie, mam gaz
Ale chętnie bym ograniczyła jego zużycie, więc kolektor. Chociaż do CWU, wtedy na całe lato można wyłaczyć piec, zysk dla mnie ok 100 zł miesięcznie. Jakbym niała zainwestować 14000 to nie oplaca się, jeżeli jednak 2500 o, to tak!

malka
05-11-2008, 12:29
Fajne to dofinansowanie 50%... u nas do 30% jednak nie więcej niż 1500 zł (kocioł), 2000 zł (kolektory), inne żródła eko 2000 zł (PC, elektrownie wiatrowe i wodne)

Co gmina to inaczej. Ale dobre i to :D

Yatza
13-11-2008, 11:15
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła. Próbuję wgryzać się w temat, lecz wasze odpowiedzi byłyby dla mnie bardzo pomocne, stąd pytanie w ankiecie. Bedę wdzięczna za każdą uwagę :-)

Fajnie masz :D , u mnie dopłacają jakąś tam kwotę tylko przy zmianie z starego kotła węglowego na nowszą technologię (walka z niską emisją).
Rozważałem pompę ciepła, ale wyceny instalacji od 40000 PLN w górę dobiły moje plany, bo dobiłyby mój budżet :( . Robię, bez dopłaty, wentylację mechaniczną z rekuperatorem, no i mam kocioł gazowy kondensat. I tak to wszystko kosztuje dużo.
A! W ankiecie zaznaczyłem pompę ciepła, za 20000 PLN to bym zaryzykował.

18-11-2008, 11:45
a moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest, ze jedna gmina dofinansowuje a inna nie. a gdzie tu zasadnicza regula demokracji rownosc wobec prawa . u mnie w urzedzie dowiedzialem sie ze dokladaja tylko do budynkow ktore zostaly oddane przed 2002r. i jest to forsa na modernizacji kotlowni.

Wowka
18-11-2008, 13:28
a moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest, ze jedna gmina dofinansowuje a inna nie. a gdzie tu zasadnicza regula demokracji rownosc wobec prawa .

Zasada równości wobec prawa w niczym nie zostałą naruszona.

Każda gmina może zawrzeć porozumienie z jednostką dotującą dane przedsięwzięcie przy pomocy środków z UE.

Zależy to tylko od operatywności władz danej gminy, istniejących potrzeb oraz kondycji finansowej gminy.
Opracowanie założeń programu i ewenmtualny wkład własny to także koszty.


u mnie w urzedzie dowiedzialem sie ze dokladaja tylko do budynkow ktore zostaly oddane przed 2002r. i jest to forsa na modernizacji kotlowni.

Modernizuje się z założenia coś co jest przestarzałe lub wyeksploatowane.
Dlatego też założono próg czasowy modernizowanej inwestycji.

19-11-2008, 19:30
Modernizuje się z założenia coś co jest przestarzałe lub wyeksploatowane.
Dlatego też założono próg czasowy modernizowanej inwestycji.[/quote]


tylko po co , ludzie ktorzy palili do tej pory w starych piecach wszystko tzn smiecie, opony i co yno maja juz takie nawyki ze wymian pieca na niby eko nic nie zmienia. jestem otoczony starszymi domami gdzie ludziska otrzymali dotacje do pieca a smrod z komina jaki byl taki jest . pewien znajomy powiedzial mi kiedys wiesz co ja takiego pieca jaka ty masz to bym nie chcial (mam kociol z podajnikiem) bo ani smieci czy pampersow nie idzie spalic. takze po chlopsku tak to jest z ta sprawiedliwoscia

Broda79
20-11-2008, 06:26
Nie polecam wiatraków! Jest to jak najbardziej pseudoekologiczne rozwiązanie!!!Waitaraki są niebezpiezne dla ptaków i b hałasują. Odstraszaja tym inne zwierzęta. Tak z innej beczki... Dlaczego pseudoekolodzy tak przepychają sprawę tych wiatraków???

gumis107
20-11-2008, 10:17
Witam u mnie tez doplacaja 50%,ale jak podliczylem za Chiny ludowe mi sie to nie oplaci.Po pierwsze :szpeci dom jak cholera(mam dom mhy 'antyczny",wiec solar pasuje jak piesc do oka) ,poza tym to i tak nieoplacalna inwestycja .Wole wziasc tania taryfe na prad ,a poniewaz handluje od czasu do czasu drewnem kominkowym to na caloroczne ogrzewanie kominkiem zarabiam praktycznie w 1-2 dni(moge wstepnie podgrzewac C.W.U kominkiem),wiec z ekonomicznego punktu widzenia to bez sensu,ale jak zwykle diabel tkwi w strzegolach,wiec komus innemu w innym domu ,w innych ukladach ekonomicznych moze sie to oplacac.Pzdr

Wowka
20-11-2008, 16:44
Modernizuje się z założenia coś co jest przestarzałe lub wyeksploatowane.
Dlatego też założono próg czasowy modernizowanej inwestycji.


tylko po co , ludzie ktorzy palili do tej pory w starych piecach wszystko tzn smiecie, opony i co yno maja juz takie nawyki ze wymian pieca na niby eko nic nie zmienia. jestem otoczony starszymi domami gdzie ludziska otrzymali dotacje do pieca a smrod z komina jaki byl taki jest . pewien znajomy powiedzial mi kiedys wiesz co ja takiego pieca jaka ty masz to bym nie chcial (mam kociol z podajnikiem) bo ani smieci czy pampersow nie idzie spalic. takze po chlopsku tak to jest z ta sprawiedliwoscia

Po co? Po to by Ci ludzie o których piszesz, zakupili kotły gazowe lub kotły na eko groszek, w których nie da się spalić gumniaka.

radek_sziwa
20-11-2008, 17:06
Nie polecam wiatraków! Jest to jak najbardziej pseudoekologiczne rozwiązanie!!!Waitaraki są niebezpiezne dla ptaków i b hałasują. Odstraszaja tym inne zwierzęta. Tak z innej beczki... Dlaczego pseudoekolodzy tak przepychają sprawę tych wiatraków???
Bzdura. Stalem pod takim wiatrakiem w Niemczech, wysokośc jakies 30m albo i więcej, trudno było określić, łopaty długości tira. Hałasu nie była żadnego może lekkie buczenie tak jakby z transformatora, jakieś 50dB max. Stałem też pod duzo mniejszym w Polsce w którym łopaty kręciły się dużo szybciej, też hałasu żadnego. Z tymi ptakami to też bzdury.

sSiwy12
20-11-2008, 17:20
Bzdura. Stalem pod takim wiatrakiem w Niemczech, wysokośc jakies 30m albo i więcej, trudno było określić, łopaty długości tira. Hałasu nie była żadnego może lekkie buczenie tak jakby z transformatora, jakieś 50dB max. Stałem też pod duzo mniejszym w Polsce w którym łopaty kręciły się dużo szybciej, też hałasu żadnego. Z tymi ptakami to też bzdury.

Problemem nie jest hałas słyszalny, tylko te częstotliwości, których nie słyszymy, a są bardzo szkodliwe – wpływają na samopoczucie człowieka, mogą wywoływać depresję.
Też z tego powody fermy wiatrowe mają strefę ochronną, dość rozległą.

Dla ptaków mogą swarzać zagrożenie jedynie w przypadku jeśli są umiejscowione na trasie "przelotów"

Broda79
21-11-2008, 07:08
Nie polecam wiatraków! Jest to jak najbardziej pseudoekologiczne rozwiązanie!!!Waitaraki są niebezpiezne dla ptaków i b hałasują. Odstraszaja tym inne zwierzęta. Tak z innej beczki... Dlaczego pseudoekolodzy tak przepychają sprawę tych wiatraków???
Bzdura. Stalem pod takim wiatrakiem w Niemczech, wysokośc jakies 30m albo i więcej, trudno było określić, łopaty długości tira. Hałasu nie była żadnego może lekkie buczenie tak jakby z transformatora, jakieś 50dB max. Stałem też pod duzo mniejszym w Polsce w którym łopaty kręciły się dużo szybciej, też hałasu żadnego. Z tymi ptakami to też bzdury.

Widzisz ja mam inne źródła. A jeżeli chodzi o hałas, to nie chodzi o ludzi tylko o zwierzęta. oza tym ciągłe przebywanie w takim buczeniu może człowieka doprowadzić do szaleństwa. W USA juz rezygnuje sie z tych wiatraków bo sie nie sprawdziły ani ekonomicznie ani środowiskowo. Poza tym jest to źródło energii jeszcze bardziej niepewne niz woda...

HenoK
21-11-2008, 07:30
Przy takim dofinansowani zainwestowałbym w kolektory słoneczne. Mam już co prawda tani kolektor dachowy, jednak z tego co widzę wysokich temperatur z niego nie mam co spodziewać (będzie raczej współpracował z pompą ciepła lub zasilał barierę termiczną pod budynkiem). Na elewacji budynku mam przewidziane miejsce na solary, w cała instalację też da się je stosunkowo łatwo wpiąć. Potrzebna tylko kasa ;).

radek_sziwa
21-11-2008, 17:15
Widzisz ja mam inne źródła. A jeżeli chodzi o hałas, to nie chodzi o ludzi tylko o zwierzęta. oza tym ciągłe przebywanie w takim buczeniu może człowieka doprowadzić do szaleństwa. W USA juz rezygnuje sie z tych wiatraków bo sie nie sprawdziły ani ekonomicznie ani środowiskowo. Poza tym jest to źródło energii jeszcze bardziej niepewne niz woda...

Wiatraki stawia sie w sporej odleglosci od zabudowan a nie za plotem. Tgz. buczenie majace sile 50db w odleglosci 10-15m bylo juz nieslyszalne ludzkim uchem. A co do USA i tego co sie tam wyprawia w imie ekologii to lepiej nie wspominac. USA i ekologia to tak jak Rydzyk i uczciwosc albo Fiat 126p i komfort. Co do sensownosci i ekonomicznosci ich stawiania proponuje wypad za zachodnia granice. Czesto latam do Berlina, w bezchmurny dzien z okna widac jakies 100 sztuk lekko liczac po mojej stronie samolotu i tak cala droge od wybrzezy Holandii do Schonefeld.

Mały
21-11-2008, 20:00
Ja stawiam na wiatrak, bo oprócz mocy na CO dałyby i na CWU i na inne "przyjemności" elektryczno-domowe.

j-j
21-11-2008, 22:04
Z dopłatą- fotoogniwa.

pzdr

vilemo
28-11-2008, 08:23
z doplata pompe ciepla :wink:

HenoK
28-11-2008, 09:04
Z dopłatą- fotoogniwa.

pzdrNie masz dobrych warunków do zainstalowania kolektorów słonecznych, a chcesz instalować fotoogniwa ?

Wgregor
28-11-2008, 09:46
Fotoogniwa to jedyne solary które mają dodatni bilans energetyczny , nie znam aktualnych cen ale to na sto procent właściwy kierunek
W tradycyjnych solarach straty na magazynowaniu i transporcie ciepła przekraczają roczne zyski ze słońca. W ogniwach fotowoltaicznych transport i magazynowanie energii ma znikome straty!

HenoK
28-11-2008, 10:30
Fotoogniwa to jedyne solary które mają dodatni bilans energetyczny , nie znam aktualnych cen ale to na sto procent właściwy kierunek
W tradycyjnych solarach straty na magazynowaniu i transporcie ciepła przekraczają roczne zyski ze słońca. W ogniwach fotowoltaicznych transport i magazynowanie energii ma znikome straty!
Na dzień dzisiejszy kolektory słoneczne o tej samej powierzchni co fotoogniwa dają wielokrotnie więcej energii. O kosztach inwestycyjnych w ogóle nie ma co wspominać.
Może jednak się mylę. Podaj ile kWh energii można uzyskać rocznie z 1m2 fotoogniw i ile taka inwestycja kosztuje. Załóż jeszcze, że energia zgromadzona w dzień, ma być wykorzystana w nocy (np. do oświetlenia).

j-j
28-11-2008, 11:25
Z dopłatą- fotoogniwa.

pzdrNie masz dobrych warunków do zainstalowania kolektorów słonecznych, a chcesz instalować fotoogniwa ?

Ja nie pisałem że do solarow mam złe warunki sloneczne tylko do izolacji transparentnej.
Na połowie dachu słońce nawet zimą kiedy jest bardzo nisko bym mógł złapać.
np. teraz widzę że polowa dachu (ta planowana) łapie słoneczko. Dach jest na wysokości że mi go drzewa całego nie przesłaniają, tylko pół (inaczej już nie dałem rady :) )
Solarow nie zainstalowałem bo się nie kalkulują, nie znalazłem za max 5000 ze wszystkim i zrezygnowałem.
Bede miał zasobnik 100l aristona sharpa z pelną automatyką grzany w drugiej taryfie.

Jestem chory na produkcję pradu dla siebie :evil: :lol: !!! Ale nie mam kasy a jeśli nie mam kasy tzn że jest to drogie a skoro drogie to się nie kalkuluje więc tylko z dopłatą :).

Już tylew czasu poświęciłem na fotoogniwa i solary aby udowodnić sobie że może warto że osiwiałem a i tak zawsze wychodziło że się nie kalkulują.
Zawierzyłem obliczeniom a nie mojej "chorobliwej" chęci :lol:

pzdr

Wgregor
28-11-2008, 11:49
Fotoogniwa to jedyne solary które mają dodatni bilans energetyczny , nie znam aktualnych cen ale to na sto procent właściwy kierunek
W tradycyjnych solarach straty na magazynowaniu i transporcie ciepła przekraczają roczne zyski ze słońca. W ogniwach fotowoltaicznych transport i magazynowanie energii ma znikome straty!
Na dzień dzisiejszy kolektory słoneczne o tej samej powierzchni co fotoogniwa dają wielokrotnie więcej energii. O kosztach inwestycyjnych w ogóle nie ma co wspominać.
Może jednak się mylę. Podaj ile kWh energii można uzyskać rocznie z 1m2 fotoogniw i ile taka inwestycja kosztuje. Załóż jeszcze, że energia zgromadzona w dzień, ma być wykorzystana w nocy (np. do oświetlenia).
Nie wiem ile dają ile kosztują, wiem, że nad nimi intensywnie pracują, czyli jeszcze się nie opłaca. Zaś co do solarów tradycyjnych, dają więcej (narazie) ale jeszcze więcej niż dają tracą na zasobniku i transporcie, czyli besens

HenoK
28-11-2008, 12:20
Na dzień dzisiejszy kolektory słoneczne o tej samej powierzchni co fotoogniwa dają wielokrotnie więcej energii. O kosztach inwestycyjnych w ogóle nie ma co wspominać.
Może jednak się mylę. Podaj ile kWh energii można uzyskać rocznie z 1m2 fotoogniw i ile taka inwestycja kosztuje. Załóż jeszcze, że energia zgromadzona w dzień, ma być wykorzystana w nocy (np. do oświetlenia).
Nie wiem ile dają ile kosztują, wiem, że nad nimi intensywnie pracują, czyli jeszcze się nie opłaca. Zaś co do solarów tradycyjnych, dają więcej (narazie) ale jeszcze więcej niż dają tracą na zasobniku i transporcie, czyli besens
Fotoogniwa, zaś są tak rewelacyjne, że nawet w nocy działają i w dodatku się opłacają, bo mają dodatni bilans energetyczny. A wszystko przez to, że ustawiają się we właściwym kierunku :lol: :lol: :lol: .

HenoK
29-11-2008, 18:31
Można pójść taką drogą jak w Szczawnicy :
http://wiecejtlenu.pl/2008/08/31/dotacje-na-baterie-sloneczne/

KrzysztofLis2
01-12-2008, 07:43
Uważam, że nic z tego się nie opłaca poza pompą ciepła, ale zagłosowałem na wiatrak. :) Bo wiatrak chcę a kolektor słoneczny zrobię.

Takie wydawanie pieniędzy np. na kolektory słoneczne to głupota. One mają dużą szansę, by się nie zwrócić przez cały okres życia. Bez różnicy, z jakich pieniędzy zostaną one zakupione -- i tak się to nie opłaca.

HenoK
01-12-2008, 08:03
Takie wydawanie pieniędzy np. na kolektory słoneczne to głupota. One mają dużą szansę, by się nie zwrócić przez cały okres życia. Bez różnicy, z jakich pieniędzy zostaną one zakupione -- i tak się to nie opłaca.Moim zdaniem takie wydawanie pieniędzy może mieć sens z innego powodu. Przy dużym zapotrzebowaniu na kolektory i przy ich masowej produkcji ceny takich instalacji mogą ulec radykalnej obniżce, a wtedy kolektory mogą być już ekonomicznie opłacalne.

KrzysztofLis2
01-12-2008, 08:28
Przy dużym zapotrzebowaniu na kolektory i przy ich masowej produkcji ceny takich instalacji mogą ulec radykalnej obniżce, a wtedy kolektory mogą być już ekonomicznie opłacalne.
Nie wiem, czy to się tak uda.

Mam wrażenie, że kolektory są już dziś bardzo tanie. W Chinach. I że większość ceny instalacji to marże instalatora i wszystkich pośredników po drodze.

W takiej sytuacji zwiększenie popytu tylko podniesie jeszcze ceny montażu...

Muszę sprawdzić, ile kosztują kolektory w Chinach. :)

RAPczyn
01-12-2008, 08:40
Takie wydawanie pieniędzy np. na kolektory słoneczne to głupota. One mają dużą szansę, by się nie zwrócić przez cały okres życia. Bez różnicy, z jakich pieniędzy zostaną one zakupione -- i tak się to nie opłaca.Moim zdaniem takie wydawanie pieniędzy może mieć sens z innego powodu. Przy dużym zapotrzebowaniu na kolektory i przy ich masowej produkcji ceny takich instalacji mogą ulec radykalnej obniżce, a wtedy kolektory mogą być już ekonomicznie opłacalne.

Na obniżkę cen kolektorów bym nie liczył bo już są produkowane na szeroką skalę.

Z ciekawostek: tu jest -> link (http://www.solarserver.de/solarmagazin/anlage_0308_e.html) do opisu największego pola kolektorów w Europie (i prawdopodobnie na świecie) używanego do chłodzenia latem i grzania zimą. Pow. 1330m^2 brutto (1218m^2 czynnej). Nie wykluczonym jest, że w Polsce powstanie pole kolektorów o pow. 1400m^2

HenoK
01-12-2008, 08:46
W takiej sytuacji zwiększenie popytu tylko podniesie jeszcze ceny montażu...
Montaż można znacznie uprościć. To tylko kwestia technologii. Można wszystko wykonywać na połączeniach z twardymi lutami, a można wykonać złączki, znacznie przyspieszające montaż. Przez analogię podam przykład klimatyzatorów typu split do samodzielnego montażu - jeszcze niedawno cena montażu prostego klimatyzatora rzędu 1000 zł powodowała, że mało kto się taką instalacją interesował. Dzisiaj tanie klimatyzatory (tez z Chin :)) ze złączkami do samodzielnego montażu (np. http://www.allegro.pl/item496054715_klimatyzator_3_5_kw_do_samodzielnego _montazu.html, czy http://www.allegro.pl/item484089665_klimatyzacja_do_samodzielnego_montaz u_zibro_4_6kw.html ) sprawiają, że taka inwestycja jest dużo bardziej opłacalna, co więcej może stanowić źródło oszczędności przy ogrzewania stosowana jako uzupełnienie ogrzewania elektrycznego lub olejowego.

Kolektory słoneczne niekoniecznie muszą być cieczowe. Dużo prostsze w montażu są kolektory słoneczne. Jednak z racji małego popytu na rynku są horrendalnie drogie :(.

KrzysztofLis2
01-12-2008, 09:08
Montaż można znacznie uprościć. To tylko kwestia technologii.
Tylko po co -- dziś i tak cena usługi i wszystkie narzuty na kolektorze nie odzwierciedlają jego wartości.

Jedyny sens widzę w sprzedaży kolektorów do samodzielnego zamontowania.


Kolektory słoneczne niekoniecznie muszą być cieczowe. Dużo prostsze w montażu są kolektory słoneczne. Jednak z racji małego popytu na rynku są horrendalnie drogie :(.
Powietrzne? ;)

Ogólnie ludzi trzeba nauczyć budować kolektory słoneczne, co przecież wcale nie jest trudne. :)

HenoK
01-12-2008, 09:13
Ogólnie ludzi trzeba nauczyć budować kolektory słoneczne, co przecież wcale nie jest trudne. :)Budować samochody też ? To także nie jest trudne :lol: :lol: .
Nie przesadzajmy. Seryjna produkcja to niskie koszty. Proste instalacje, niekoniecznie montowane na dachu, wcale nie muszą być drogie.

RAPczyn
01-12-2008, 09:14
Jaki narzut według was powinien mieć instalator?

KrzysztofLis2
01-12-2008, 09:24
Nie przesadzajmy. Seryjna produkcja to niskie koszty. Proste instalacje, niekoniecznie montowane na dachu, wcale nie muszą być drogie.
No przecież już napisałem, że one JUŻ SĄ TANIE. W fabryce w Chinach.


Jaki narzut według was powinien mieć instalator?
Z punktu widzenia klienta powinien mieć zerowy narzut. ;)

Póki co nie wiem jeszcze ile kosztują kolektory w Chinach, więc nie podejmę dyskusji, bo nie wiem, jaka część ceny kolektora na moim dachu pojawia się po drodze.

HenoK
01-12-2008, 09:27
Jaki narzut według was powinien mieć instalator?Narzut od czego?
Powinien na danej robocie zarobić tyle, aby zapłata pokryła wszystkie poniesione koszty, podatki i inne daniny dla państwa, uwzględniała ewentualny serwis gwarancyjny oraz dawała uczciwy zysk (dochód) porównywalny ze średnią płacą w całej gospodarce, oczywiście przy założeniu takiego samego czasu pracy :).

HenoK
01-12-2008, 09:37
Nie przesadzajmy. Seryjna produkcja to niskie koszty. Proste instalacje, niekoniecznie montowane na dachu, wcale nie muszą być drogie.
No przecież już napisałem, że one JUŻ SĄ TANIE. W fabryce w Chinach.
Same kolektory to nie wszystko. Ważna jest cała instalacja solarna (kolektory, rurociągi, konstrukcja wsporcza, zasobniki ciepłej wody, wymienniki ciepła, itp.).
Tu naprawdę jest jeszcze dużo do zrobienia, tylko ... to musi się opłacać.

KrzysztofLis2
01-12-2008, 09:41
Same kolektory to nie wszystko. Ważna jest cała instalacja solarna (kolektory, rurociągi, konstrukcja wsporcza, zasobniki ciepłej wody, wymienniki ciepła, itp.).
Tu naprawdę jest jeszcze dużo do zrobienia, tylko ... to musi się opłacać.
Mam wrażenie, że tu jest dużo do zrobienia, bo są duże marże. Same zasobniki czy rurki czy wymienniki nie zabijają ceną.

chcemydom
01-12-2008, 12:47
Każda gmina może zawrzeć porozumienie z jednostką dotującą dane przedsięwzięcie przy pomocy środków z UE.
Oj to chyba nie jest takie proste. :( Trzeba się trochę postarać.

radek_sziwa
01-12-2008, 20:48
Jeśli chodzi o koszty kolektorów z Chin to:

Parę lat temu (2004) poważnie rozważałem produkcję próżniówek w Polsce. Wtedy jedyną konkurencją był polski Watt więc swoje kalkulacje porónywałem z ich cenami. Sprowadziłem z Chin partię testową (3 sztuki gotowych kolektorów z 3 róznych fabryk plus 2 typy samych rur). Powiem tak.....te kolektory co przyszły to było jakieś nieporozumienie. To była kolejna chińska tandeta jakich wiele na bazarach. Oni tam nie mają pojęcia o jakości nie wspominając już nawet o kwestiach czysto technicznych. Oceńcie sami, wygrzebałem kilka fotek:

Absorber który był tak krzywy, że przylegał do rurek miedzianych i szklanych gdzieś tak na 20% powierzchni:
http://img231.imageshack.us/img231/8528/dsc01897xs9.th.jpg (http://img231.imageshack.us/my.php?image=dsc01897xs9.jpg)
http://img155.imageshack.us/img155/2145/dsc01898uj8.th.jpg (http://img155.imageshack.us/my.php?image=dsc01898uj8.jpg)
Ich rury miedziane też jak widać do najprostszych nie należą. Poza tym widać też "zajebisty" reflektor pod rurami - co to miało odbijać, nie wiem, chyba promieniowanie Roentgena bo słonecznego to napewno nie:
http://img143.imageshack.us/img143/2572/dsc01907wj8.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc01907wj8.jpg)

Kolektor zbiorczy. Jak widać rury 28mm po prostu zaklepane na końcach i też prostowane chyba po pijaku:
http://img84.imageshack.us/img84/1953/dsc01917ud7.th.jpg (http://img84.imageshack.us/my.php?image=dsc01917ud7.jpg)

Z tego wszystkiego jedyne co się nadawało to była obudowa kolektora zbiorczego i dolne uchwyty. Rama, cała miedź, absorbery poszły na złom. Przede wszystkim zamieniłem absorbery na miedziane i wykonane poprawnie tak, że przylegały na całej długości zarówno do rurek miedzianych (już prostych) jak i do wewnętrznej strony rur próżniowych. Kolektory zbiorcze zrobiłem od nowa na prostej! rurze miedzianej 28mm. Nowa rama z aluminium i reflektor z blachy lustrzanej i oto efekt końcowy:
http://img122.imageshack.us/img122/1176/hpim6571aek8.th.jpg (http://img122.imageshack.us/my.php?image=hpim6571aek8.jpg)
http://img83.imageshack.us/img83/1074/hpim6575anc1.th.jpg (http://img83.imageshack.us/my.php?image=hpim6575anc1.jpg)

Wnioski jakie mi się nasunęły po tej całej zabawie są takie, że z Chin można ciągnąć jedynie same rury a całą resztę robić na miejscu. Oczywiście jeśli chcemy sprzedawać więcej niż tylko 1 partię kolektorów. To badziewie, które ja kupiłem kosztowało mnie średnio 280-300 USD za sztukę (rok 2004) za gotowy kolektor. Same rury próżniowe to koszt 3.5- 4.5 USD za sztukę. Są to ceny FOB Szangchaj etc. Koszt transportu na taką małą skalę był spory, wtedy zapłaciłem 1500 USD za pół kontenera 20 ft do Gdyni. Koszty przeróbki jednej sztuki to było jakieś 3 tys PLN robiąc to co potrafiłem samemu a resztę zlecając do warsztatów. Robiąc biznes plan wyszło mi, że koszt wytworzenia 1 kolektorza robiąc partię 100 sztuk to 1200 PLN netto (rok 2004). Mając taki produkt żeby wyjść na swoje musiałbym go sprzedawać za conajmniej 3500 PLN z maksymalnym rabatem 40% dla instalatora.

Podsumowując, ten jeden kolektor kosztował mnie sporą kasę, ale tak jak pisałem na początku, było to z myślą o większej inwestycji więc też to inaczej trzeba liczyć. Napewno robiąc to dla siebie do własnego domu taniej by było kupić gotowy kolektor od instalatora w Polsce. W tej chwili z tej jednej próżniówki da się wyciągnąć około 40C na zasobniku 200l w słoneczny, letni dzień, w pochmurny około 28-30C.

Ale jeśli ktoś chce to mam jeszcze na strychu u rodziców chyba 2 czy 3 kartony samych rur, których nie zużyłem ;) Leży to to już parę lat i czeka aby ktoś to poskładał do kupy ;)

RAPczyn
02-12-2008, 09:02
radek_sziwa gratuluje samo zaparcia przy budowie. Miałem kiedyś nieprzyjemność widzieć podobny kolektor. Faktycznie jakość i uzyski tego zostawiają spoooro do życzenia.

Ps. Absorber jest napylony na zewnętrzną ściankę, wewnętrznej rury. Aluminiowe "listki" odbierają ciepło od absorbera i przekazują do rur gdzie płynie glikol lub woda.

radek_sziwa
02-12-2008, 09:59
W swoim poscie piszac absorber mialem wlasnie na mysli te "listki". To co przyszlo to widac na fotkach, krzywe, nie przylegajace do rur ani szklanych ani miedizanych. A jest to przeciez element kluczowy w dzialaniu kolektora. Na moje pytanie zadane "producentowi" dlaczego te listki sa krzywe, odpowiedzieli, ze to przeciez bez znaczenia bo cala wymiana ciepla odbywa sie przez powietrze......... :D :D :D

Solarxxxm
19-02-2009, 21:46
Witam
Ostatnio znalazłem informację że można starać się o większe dotacje takie jak w Lublińcu:
"Za wymianę kotła węglowego na gazowy mieszkańcy miasta dostają 8,4 tys. zł, a za wymianę kotła, termomodernizację i założenie baterii słonecznych - 36,4 tys. zł. Oprócz tego lubliniecki magistrat z powiatowego i gminnego funduszu ochrony środowiska dopłaca do ekologicznych inwestycji spółdzielniom mieszkaniowym i wspólnotom. Mogą dostać do 25 tys. zł. „
Link do ifo http://www.lubliniec.info/index.php?nr_newsa=4068

Renata27
11-03-2009, 19:47
Co prawda pompę ciepła już mam (dlatego teraz wybrałabym wiatrak, żeby na nią pracował), ale każdemu kto zapytałby mnie co wybrać odpowiedziałabym że właśnie PC.

wietrzny
16-03-2009, 23:12
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła. Próbuję wgryzać się w temat, lecz wasze odpowiedzi byłyby dla mnie bardzo pomocne, stąd pytanie w ankiecie. Bedę wdzięczna za każdą uwagę :-)

coś mi sie wydaje sie chodzi o modernizację czyli przejście z pieca na węgiel na inne mniej szkodliwe dla środowiska ogrzewanie

wietrzny
16-03-2009, 23:12
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła. Próbuję wgryzać się w temat, lecz wasze odpowiedzi byłyby dla mnie bardzo pomocne, stąd pytanie w ankiecie. Bedę wdzięczna za każdą uwagę :-)

coś mi sie wydaje sie chodzi o modernizację czyli przejście z pieca na węgiel na inne mniej szkodliwe dla środowiska ogrzewanie

wietrzny
16-03-2009, 23:12
Kilka dni temu dowiedziałam się, że moja gmina uruchamia od tego roku program dopłat ze srodków UE do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dopłaty mają być w wysokości 50%, co znacznie wpływa na aspekt ekonomiczny przedsięwzięć typu instalacja solarów czy pompy ciepła. Próbuję wgryzać się w temat, lecz wasze odpowiedzi byłyby dla mnie bardzo pomocne, stąd pytanie w ankiecie. Bedę wdzięczna za każdą uwagę :-)

coś mi sie wydaje sie chodzi o modernizację czyli przejście z pieca na węgiel na inne mniej szkodliwe dla środowiska ogrzewanie

chcemydom
10-04-2009, 18:10
Witam
Ostatnio znalazłem informację że można starać się o większe dotacje takie jak w Lublińcu:
"Za wymianę kotła węglowego na gazowy mieszkańcy miasta dostają 8,4 tys. zł, a za wymianę kotła, termomodernizację i założenie baterii słonecznych - 36,4 tys. zł.
Niesamowite kwoty!

Afrodyta
26-04-2009, 23:48
Wybrałam wiatrak, bo mamy warunki wietrzne. Prądu za to często zimą brak. A jakby był wiatrak to i w kierunku ogrzewania prądem mogłoby iść.

EZS
27-04-2009, 09:13
jak to teraz jest z wiatrakami - potrzeba pozwolenie na budowę? W ogóle co potrzeba oprócz samego wiatraka? Myślę o papierologii. Jakbym chciała postawić taki niewielki (no, 10 m) wiatrak bezśmigłowy do oświetlenia ogrodu do czy muszę zawierać jakieś umowy z ZE? I czy można liczyć na jakieś dopłaty UE czy to trzeba się dowiedzieć u siebie w gminie?

HenoK
28-04-2009, 08:46
jak to teraz jest z wiatrakami - potrzeba pozwolenie na budowę? W ogóle co potrzeba oprócz samego wiatraka? Myślę o papierologii. Jakbym chciała postawić taki niewielki (no, 10 m) wiatrak bezśmigłowy do oświetlenia ogrodu do czy muszę zawierać jakieś umowy z ZE? I czy można liczyć na jakieś dopłaty UE czy to trzeba się dowiedzieć u siebie w gminie?Proponuję zajrzeć do tego wątku :
http://forum.muratordom.pl/przydomowa-elektrownia-wiatrowa,t123139.htm
Tam znajdziesz dalsze linki, m.in. do przepisów prawnych.
Nie zawsze musi być pozwolenie na budowę. Zgłoszenie w administracji budowlanej na pewno tak.

atommy
06-09-2010, 21:33
Bardzo ciekawe informacje na temat dopłaty do kolektorów słonecznych przeczytałem ostatnio na http://www.inwestujwkolektory.pl. To nie jest reklama, po prostu chcę się podzielić z forumowiczami swoim znaleziskiem.

gunter
03-11-2010, 14:10
Co prawda pompę ciepła już mam (dlatego teraz wybrałabym wiatrak, żeby na nią pracował), ale każdemu kto zapytałby mnie co wybrać odpowiedziałabym że właśnie PC.

Ja chętnie spytałbym się co wybrać, a Twoja odpowiedź jak najbardziej mnie satysfakcjonuje, bo sam przymierzam się teraz do PC. A jeśli mógłbym spytać, to w jakich okolicach mieszkasz i jaki mniej więcej był koszt montażu Twojej pompy? Będę wdzięczny za odpowiedź:)

stonej
12-02-2011, 00:51
Jak na moją rachubę pompa ciepła zwróci się nie wcześniej niż za 15 lat. Tym bardziej, że opiera się na sprężarce i trzeba dać jej "jeść" ciągle drożejącego prądu. Podobny problem jest z próżniowymi kolektorami słonecznymi - stosunkowo drogie.. Sens widzę w płytowych solarkach - tu stosunek ceny do czasu zwrotu kosztów instalacji jest ok. Tym bardziej, że można skorzystać caly czas z dotacji NFOŚ. Od 17 stycznia -również w systemach solarnych które służą do wspomagania centralnego ogrzewania.

orko
10-03-2011, 13:22
Jak na moją rachubę pompa ciepła nie zwróci się nigdy.
Co więcej żadne dopłaty tu nie pomogą. Nasi rodacy są tak pazerni, że im większe będą dopłaty tym droższe będą chcieli sprzedawać pompy.

Robercik72
31-03-2011, 18:35
Jak na moją rachubę pompa ciepła zwróci się nie wcześniej niż za 15 lat. Tym bardziej, że opiera się na sprężarce i trzeba dać jej "jeść" ciągle drożejącego prądu. Podobny problem jest z próżniowymi kolektorami słonecznymi - stosunkowo drogie.. Sens widzę w płytowych solarkach - tu stosunek ceny do czasu zwrotu kosztów instalacji jest ok. Tym bardziej, że można skorzystać caly czas z dotacji NFOŚ. Od 17 stycznia -również w systemach solarnych które służą do wspomagania centralnego ogrzewania.

Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.
Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

Pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu 45% dotacji, jest dla mnie zbyt długi. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

Pozdrawiam
Robercik72

WVIP
21-01-2012, 21:08
Witam nurtuje mnie pewne zagadnienie zwiazane z ogrzewaniem CWU oraz dogrzewanie CO w domu pasywnym. Która z inwestycji bedzie bardziej oplacalna? czy zamontowanie kolektorow slonecznych czy baterii slonecznych do ogrzewania CWU. Kolektor sloneczny produkuje nadmiar ciepla w lato ktorego nie ma gdzie zmagazynowac a zima znikome ilosci i straty przez czynnik posredniczacy. Natomiast baterie sloneczne podlaczone do grzalek w bojlerze, w dzien praktycznie nonstop by ogrzewaly wode, napewno mniejsze straty przesylu energii ale jaka sprawnosc mial by taki uklad?? :confused:

KrzysztofLis2
22-01-2012, 14:59
I takie pytania zadaje ktoś, kto siebie nazywa "ekspertem w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego"?

Przecież PV (fotowoltaiki, baterii słonecznych) do kolektorów słonecznych zupełnie nie można porównywać...

WVIP
25-01-2012, 23:34
I takie pytania zadaje ktoś, kto siebie nazywa "ekspertem w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego"?

Przecież PV (fotowoltaiki, baterii słonecznych) do kolektorów słonecznych zupełnie nie można porównywać...

A mozna... bateria sloneczna 190W kosztuje 1100zl natomiast kolektor (plaski) 900zl. zakladamy 6 baterii slonecznych = 1100W w pelnym sloncu. Nastepnie mozemy rozbudowac system o akumulatory... i mamy zasilanie w przerwach dostawy pradu itp... mozliwosci jest wiele. Kolektory produkuja najwiecej energii w czasie w ktorym jest najmniej potrzebna (latem) dochodza problemy z przegrzewaniem, nie ma nas w domu, nie ma pradu a kolektory sie gotuja... Oczywiscie wszystko zalezy od tego ile cieplej wody sie zuzywa i od punktu widzenia i porownania wydajnosci obu systemow.

KrzysztofLis2
26-01-2012, 09:11
A mozna... bateria sloneczna 190W kosztuje 1100zl natomiast kolektor (plaski) 900zl.
Powtórzę: nie, nie można.

Policz sobie koszt 1 W mocy grzewczej z fotowoltaiki i 1 W mocy grzewczej z "cieplnego" kolektora słonecznego. Zobaczysz, że są to różne rzędy wielkości.

WVIP
26-01-2012, 22:22
Zgadza sie to nie ma sensu.

Przewas
24-02-2012, 00:29
Powtórzę: nie, nie można.

Policz sobie koszt 1 W mocy grzewczej z fotowoltaiki i 1 W mocy grzewczej z "cieplnego" kolektora słonecznego. Zobaczysz, że są to różne rzędy wielkości.

No to ja się podczepię do tematu, dlaczego nie można?
Jakkolwiek bym nie liczył kolektory do grzania wody kompletnie mi się nie opłacają. Rozpadną się wcześniej niż zwróci się koszt ich zakupu i instalacji.

W przypadku paneli PV i gwarancji na 25-30 lat mam szansę to zamortyzować a i instalacja dużo prostsza. Dodatkowo odpadają problemy z nadmiarem mocy latem kiedy brak odbioru, uzupełnianie glikolu/wymiana, w zimowe słoneczne dni działają też z lepszą sprawnością niż latem (odwrotnie niż kolektory) i w ciągu roku mam ok 1MWh energii z 1kW.

Pisałem już w jakimś temacie, że zamierzam przy budowie domu postawić na fotowoltaikę, grzanie domu i wody i szukam słabych punktów takiego rozwiązania. Na razie każdy mówi nie bo to się nie opłaca ale rzetelnego porównania nigdzie nie spotkałem, a mi według wszelkich wyliczeń wychodzi na to że jednak tak.

Przewas
25-02-2012, 00:16
No niestety, pozostaje mieć nadzieję, że może się to w końcu zmieni. Dalej jednak będę uważał, że jest to bardziej opłacalne od kolektorów.

KrzysztofLis2
26-02-2012, 19:03
W przypadku paneli PV i gwarancji na 25-30 lat mam szansę to zamortyzować a i instalacja dużo prostsza. Dodatkowo odpadają problemy z nadmiarem mocy latem kiedy brak odbioru, uzupełnianie glikolu/wymiana, w zimowe słoneczne dni działają też z lepszą sprawnością niż latem (odwrotnie niż kolektory) i w ciągu roku mam ok 1MWh energii z 1kW.
Cóż z tego, że rocznie masz 1 MWh, skoro zimą masz średnio tylko 0,6 kWh dziennie?

Chyba, że zrobisz sobie z ogniwa absorber do kolektora powietrznego.

KrzysztofLis2
29-02-2012, 07:35
Nie, to niedobrze.

Dofinansowania są złe z definicji. Wyjmują pieniądze z kieszeni podatników i wkładają je do kieszeni banków, instalatorów i sprzedawców. Użytkownik niewiele na tym korzysta, bo po drodze pojawia się wzrost cen.

Przewas
01-03-2012, 19:18
Cóż z tego, że rocznie masz 1 MWh, skoro zimą masz średnio tylko 0,6 kWh dziennie?

Chyba, że zrobisz sobie z ogniwa absorber do kolektora powietrznego.

Nie mam zamiaru gromadzić tej energii bo to nie ma sensu. Latem odsprzedaję prąd do sieci, zimą z niej pobieram. To tak w uproszczeniu. Za zysk z każdej wyprodukowanej kwh (+ świadectwo) zakupię zimą dwie w nocnej taryfie. Oczywiście mam działalność i wiem o wymogu koncesji, dlatego to pomijam.
Mam jeszcze pomysł , aby przy remoncie dachu, pokryć go w miejscu pod panelami zwykłą blachą trapezową , rozłożyć wężownicę i dopiero na to panele. Załatwiłbym sobie od razu temat chłodzenia paneli i grzania wody latem

Redakcja
16-07-2014, 22:43
Zapraszamy do obejrzenia nowych filmów murator.tv.

Dom 1. Właściciel instaluje ogniwa i stawia na samowystarczalność.
1007 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Dom 2. Fotowoltaika na dachu i akumulatory - zamiast zasilania awaryjnego.
1006 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Dom 3. Baterie słoneczne i ogrzewanie elektryczne w domu.
1008 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Zobacz inne ciekawe filmy Telewizji Budowlanej Muratora - murator.tv jest dla WAS! (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)