PDA

Zobacz pełną wersję : ~JEMIOŁA~!!



marzycielka74
02-01-2008, 19:24
....Mam problem,może ktoś mi doradzi jak zwalczyć takiego pasożyta drzew jakim jest jemioła...dzisiaj musieliśmy zciąć prawie 80-letnią lipę :( "zaatakowaną" przez jemiły ...była juz sucha ,gorzej bo blisko niej rośnie trochę młodsza lipa i szkoda by było i ją stracić ...już parę jemioł na niej sie pojawiło ...narazie mąz powycinał je ...nie wiem na ile się to zda....
...tyle lat rosło to drzewo .....rosnie koło naszej działki ...i bardzobym nie chciała ją zcinać....

Mirek_Lewandowski
02-01-2008, 19:33
Jemioła jest półpasożytem zapuszczającym pod korę drzewa-gospodarza rozgałęzione ssawki. Ponieważ jest rośliną zieloną - sama potrafi syntetyzować za pomocą światła słonecznego potrzebne do życia substancje. Od drzewa-gospodarza potrzebuje jedynie wody z solami mineralnymi. Potrzeby jemioły są w tym względzie niczym wobec możliwości drzew i dlatego żadnego uszczerbku gospodarzom nie przynoszą.
Faktem jest, że od czasu masowych nasadzeń topoli, osobliwie kanadyjskich, jest w ekspansji. Nie rośnie chyba tylko na buku, jesionie (choć na pensylwańskim i owszem) no i sporadycznie na dębach.. zresztą skąd wziąć złoty sierp..

Elfir
03-01-2008, 08:14
Nie zgodziłabym się z tą nieszkodliwością jemioły. Mocno porażone drzewa usychają, ich konary łamią się od ciężaru jemioły, drzewa maja trudnosci z wytwarzaniem nowych gałęzi i liści, zwłaszcza na suchym gruncie.

Walka z jemiołą to przede wszystkim obcinanie porazonych konarów póki pasozyt jest mały. Mozna probowac regularnie usuwać zielone części jemioły - nie moze wtedy prowadzić fotosyntezy