PDA

Zobacz pełną wersję : Wlot zimnego powietrza do kominka



pik33
18-08-2003, 08:06
Na dziś - spod miejsca na przyszły kominek wystaje rura kanalizacyjna 110, przechodzi przez Legalett i pod płytą wychodzi na podwórko. W tym miejscu, gdzie przechodzi, ma być w przyszłości taras. Jak zakończyć rurę? Myślałem o tym, żeby jej wylot był w "ściance" (grubości) tarasu, zakończony jakąś kratką - czy to nie będzie np. za nisko albo jakoś inaczej niedobrze?

.........................Taras....| Salon
...................._________|____||___
..........wlot->|==.....................||
..Podwórko..|....."=========".... <-rura
__________|_________________

Piotr Jan
18-08-2003, 14:03
Po pierwsze jak najmniej zakrętów (opory), po drugie 110 - nie za mało ?, po trzecie należy wziąść pod uwage warunki atmosferyczne deszcz i śnieg. Moja jest 160 i wychodzi ze ściany na wysokości ok. 120 od ziemi (pod stropem poiwnicy).

Pozdrowienia

pik33
18-08-2003, 14:21
Mam te same obawy, czy 110 nie za mało.
No i nie mam pojęcia, jak to teraz zakończyć. Rzeczywiście, obawiam się zasysania deszczu i zatkania przez śnieg.
Wewnątrz już nic z tym nie zrobię, pozostaje w takim razie zawinąć na zewnątrz, puścić po ścianie zewnętrznej w górę i zakończyć na niej jakąś kratką.... :(

Zbigniew Rudnicki
18-08-2003, 19:04
Wlot kanału (rury) powinien być co najmniej 30cm od powierzchni ziemi, aby ochronić przed śniegiem i rozpryskami deszczu.
Rura powinna mieć odpowiedni spadek na zewnątrz i odwodnienie.
Tak aby woda nie zatrzymywała się w rurze.
Wlot rury powinien być szerszy i wyposażony w siatkę przeciwko owadom.

Forest-Natura
18-08-2003, 22:50
Witam.
A na cóż Wam tak ogromne przekroje (rur) ?
Pozdrawiam.

krzysztofh
19-08-2003, 06:11
Mam podobny układ jak wspomniał kolega Z. Rudnicki, może wlot trochę wyżej niż 30 cm, tyle, że nez odwodnienia. Rura jest 160 od kanalizacji. Taką średnicę wymuszają wloty kominków, których średnice na ogół oscylują wokół 150-160mm.
Kominka jeszcze nie ma, więc doświadczeń z rurą też nie ma.

Frankai
19-08-2003, 06:28
U mnie kominkarz zażyczył sobie 100.

RS
19-08-2003, 10:06
,

19-08-2003, 10:06
Wlot powietrz okreslają producenci wkładów.
Droga: wybrać wkład, przeczytać instrukcję , zamontować i już.
Pozdrawim. Marian
Ps. mój wkład 18 kw rura fi 90

Piotr Jan
19-08-2003, 13:46
Lepiej dostarczyc wiecej powietrza ponieważ zawsze można przydławić wyjście do komina. Jeżeli średnica będzie zbyt mała , kominek dostanie zbyt mało powietrza a tego już nie będzie mozna poprawić.

ArtMedia
19-08-2003, 14:16
Witam.

Nie wiem jacy producenci mają wloty 160mm (widziałem chyba u Spartherm-a), ale Jotul ma albo jeden 80mm, albo przy większych mocach 2x80mm, co daje maksymalnie 100cm2. Dla rury 110 powierzchnia wynosi 95cm2, więc nawet w tym przypadku powinno wystarczyć.
U mnie jest 0,5m. od ziemi i wychodzi pod kominkiem> Po drodze jedno kolanko. Na wlocie będzie kratka. Mam Jotula i510BB z jednym wlotem 80mm.
Mozna zobaczyć na zdjęciach na moich stronkach w dziale "Budowa" (adres w stopce). Trzeba tylko uwaznie patrzeć.
Powodzenia.

Sebastian

M@M
20-08-2003, 07:13
Mój kominkarz stwierdził, że do Spartherma wystarczy rura 100. Rura wyprowadzona jest pod Legalettem i zakończona kolankiem i kratką przeciw owadom ok. 25 cm nad ziemią. W tym miejscu jest zadaszony drewniany taras a więc rura będzie schowana pod tarasem.

KrzysiekMarusza
20-08-2003, 18:01
Qrcze, a mi pani w sklepie kominkowym :-) powiedziala, ze bez sensu robic dodatkowe doprowadzenie powietrza od spodu kominka, bo potem po nogach "ciagnie" zimnym powietrzem .....
Ma ktos takie doswiadczenia ?
Krzysiek

tomek1950
20-08-2003, 18:10
Qrcze, a mi pani w sklepie kominkowym :-) powiedziala, ze bez sensu robic dodatkowe doprowadzenie powietrza od spodu kominka, bo potem po nogach "ciagnie" zimnym powietrzem .....
Ma ktos takie doswiadczenia ?
Krzysiek

Mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, ale nie czuję by mnie "ciągnęło" po nogach.

arzesz
21-08-2003, 08:55
Ja mam takie bardzo laickie pytanie:
czy ta rura ma wchodzić wprost do kominka, czy po prostu jej wylot ma być pod kominkiem?

ArtMedia
21-08-2003, 09:48
Witam

Zależy jaki masz wkład. Nikektóre maja specjalny wlot z regulacją, ale większość go nie ma i wtedy wyprowadzasz pod kominek. W skrajnych przypadkach, teoretycznie może wtedy "ciągnąć po nogach".

Sebastian

arzesz
21-08-2003, 10:02
Czyli jeśli jeszcze nie mam kominka i nie wiem jaki będę miał to jak mam wycelować gdzie ma być ta dziura?

pik33
21-08-2003, 10:04
W podłodze, w miejscu przyszłego kominka.

ArtMedia
21-08-2003, 10:05
Witam.

Ja dałem centralnie pod kominkiem i dlatego w innym wątku pisałem, aby rura była zlicowana ze "szlichtą", żeby można było później przy wylewaniu posadzek (trzeba juz mieć kominek, albo wiedziec jaki będzie) puścic spiro tam gdzie trzeba, ukrytą w ociepleniu.

Sebastian

piotr.nowy
21-08-2003, 12:00
Witam

Zależy jaki masz wkład. Nikektóre maja specjalny wlot z regulacją, ale większość go nie ma i wtedy wyprowadzasz pod kominek. W skrajnych przypadkach, teoretycznie może wtedy "ciągnąć po nogach".

Sebastian

Amnie sie wydaje własnie odwrotnie: Kominek bez bezpośredniego wlotu i tak musi pobierać powietrze n.p. z okien i własnie wtedy "ciagnie po nogach" przez całe pomieszczenie.Jesli wyprowadzisz rurę pod kominkiem to trzeba by tam wsadzić nogi żeby po nich pociągnęło. Chyba że się mylę. :roll:

arzesz
21-08-2003, 12:03
a nie można zrobić tak:
w zimę przy b. ostrych mrozach jak ciągnie po nogach to zasłonić ten otwór, a jak mniejszy mróz i nie ciągnie - to odsłonić?

Bartt
21-08-2003, 12:10
Przepustnica to koszt 40-60 zł, więc z regulacją nie ma problemu

gregg
21-08-2003, 12:29
......ja mam FonteFlamme 830V,
u mnie kominkarz doprowadził powietrze giętą rurą fi 100, powietrze dochodzi pod kominek, następnie dwoma bocznymi kratkami wychodzi na pokój poniżej wkładu, potem dopływ do paleniska odbywa się regulowanymi otworami we wkładzie, i całość funcjonuje dobrze,
pozdr,

uszek
21-08-2003, 14:59
Qrcze, a mi pani w sklepie kominkowym :-) powiedziala, ze bez sensu robic dodatkowe doprowadzenie powietrza od spodu kominka, bo potem po nogach "ciagnie" zimnym powietrzem .....
Ma ktos takie doswiadczenia ?
Krzysiek

Mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, ale nie czuję by mnie "ciągnęło" po nogach.

A ja dalej chciałbym się dowiedzieć czy koniecznie trzeba tam wkładać tą rurę, ja sobie wymyslilem, że aby zwiekszyc doplyw powietrza (nie tylko do kominka), zrobię sobie dodatkową wentylację w scianie rurką np 80mm, a wogóle to oczywiscie jest i w rogu nad kominkiem normalna kratka wentylacyjna, moze to wystarczy?

krzysztofh
22-08-2003, 06:37
Mój kominek jak już wspomniałem (chyba) wyżej czeka na swoją kolej ale spróbuję troche rozjaśnić tym, którym mają wątpliwości co do celowości instalowania rury zasilającej kominek zewnętrznym powietrzem.

Po pierwsze jeżeli wylot rury jest zlokalizowany w okolicy kominka ale z nim nie podłączony to jest jasne, że w okresach kiedy się nie pali zimne powietrze będzie napływało do pomieszczenia, a że jest cięższe niż ciepłe może być odczuwalne (efekt - "ciągnie po nogach")

Połączenie szczelne rury z komorą paleniskową wyeliminuje wspomniany efekt, gdyż przy zamlkniętym kominku zimne powietrze co najwyżej będzie krążyło w kominie.

O celowości montowania takiej rury warto pomyśleć, szczególnie jeżeli wkład ma przewidziane takie podłączenie (zazwyczaj od spodu).
W takiej sytuacji spalające się drewno pobiera do palenia powietrze (tlen) z zewnątrz, co powoduje, że:
- nie efektu niskiej zawartości tlenu w domu przy szczelnych oknach
- nie zużywa się do palenia powietrza (już ogrzanego) z domu, które trafia do komina czyli oszczędności w ogrzewaniu, bo na jego miejsce musi napłynąć świeże z zewnątrz (zimne)
- zdaża się, że przy szczelnych i zamkniętych oknach i braku nawiewników dostarczających świeżego powietrza eksploatowany kominek może odwrócić ciąg w kanałach wentylacyjnych, co pogorszy lub w skrajnych przypadkach przerwie proecs wentylacji w domu. W skrajnym przypadku zanieczyszczone powietrze z WC może trafić do pokoi, a nie na zewnątrz.
No nie musi aż tak być, ale takie przypadki się zdarzają.
Tak na marginesie rura fi 150-160 zalecana jest do wkładów Spartherm - mają wlot od dołu o podobnej średnicy.

adru
27-08-2003, 08:30
Czy istnieją wkłady kominkowe które pobierają powietrze do spalania tylko doprowadzone z zewnątrz? Czy każdy pobiera trochę powietrza z pomieszczenia?

ArtMedia
27-08-2003, 11:13
Witam ponownie.

Mój Jotul ma doprowadzenie z regulacją i "szczelne" drzwi. Teoretycznie pobiera tylko z zewnątrz. Oczywiście na drzwiach nie ma gumowej uszczelki...

Sebastian

bobiczek
27-08-2003, 11:24
Jeszcze nie użytkuję ale ostatnio postraszył mnie taki jeden zdun.
Zapalił gazetę i pokazał mi że płomień w żaden sposób nie ciągnie do rury.Na moje stwierdzenie że jest lato i jeśli w zimie w środku będzie ciepło i pewno ze względu na różnicę temperatur pociągnie, powiedział że nieprawda.I na dowód zapalił tą gazetę u dołu rynny.Ciąg jak cholera.Bez różnicy temperatur.I co myśleć?

adru
27-08-2003, 13:09
ArtMedia pisze:Mój Jotul ma doprowadzenie z regulacją ... - jak rozumiem regulacja powietrza z zewnątrz?

ArtMedia
28-08-2003, 09:26
Oczywiście, że chodzi o regulację dopływu powietrza...
A co do ciągu, to u mnie jest niezaleznie od pory roku i pogody. Zawsze gasi zapalniczkę...

Sebastian

arzesz
28-08-2003, 10:17
Właśnie jestem na etapie zasypywania fundamentów, więc musze zrobić jakoś tą rurę.
Czy musi ona wyglądać tak jak "narysował" na samej górze pik33?

.........................Taras....| Salon
...................._________|____||___
..........wlot->|==.....................||
..Podwórko..|....."=========".... <-rura

Czy też można od razu wyprowadzić rurę na zewnątrz używając tylko jednego kolanka?

| salon
|_______||_____
| ||
wlot->=|======