PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi do kotłownii



jaendrju
03-01-2008, 09:41
Czy muszą być 90.Mam przed sobą dwa nowe projekty i jest w nich 80.Błąd,czy w nowo budowanych domach jednorodzinnych ten wymiar się dopuszcza.
Szukam informacji poprzez google i "0".
jabol

mruk99
03-01-2008, 10:46
W zasadzie w bud. jednorodzinnych mamy do czynienia z pom. gospodarczym z zainstalowanym kotłem. Jesli nie jest to jakiś olbrzymi kocioł (a zwykle nie jest) i przejdzie ci przez drzwi 80 (w świetle) to nie ma problemu żeby takie zrobić. Rozporządzenie (w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.) nie reguluje szerokości drzwi do pom. gospodarczego dla bud. jednorodzinnych.

Barbossa
03-01-2008, 10:55
nic dodać, nic ująć
no, może to, ze do 25kW nie ma się do czynienia z kotlownią, o ile dobrze pamiętam

pelsona
03-01-2008, 11:02
Należy dodać, że mają się otwierać na zewnątrz.

pawelurb
03-01-2008, 11:36
otwierać na zewnątrz i najlepiej metalowe , z kratką wentylacyjną ja u siebie mam 80, kocioł z podajnikiem

Barbossa
03-01-2008, 11:40
nadinterpretujecie

pelsona
03-01-2008, 12:33
Sory, ale nie jest to nadinterpretacja tylko konkretne wymogi na odbiorze np. przez strażaka. Dotyczy to oczywiście bardziej budów o charakterze przemysłowym, bo tam głównie przychodzą inspekcje z 4 organów wg Prawa Budowlanego w związku z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Przy domkach z reguły kończy się na zawiadomieniu i nikt sobie kotłownią nie zaprząta głowy chyba że dla swojego świętego spokoju.
pzdr.

sSiwy12
03-01-2008, 12:40
Tak na marginesie, to o jakim "kociołku" mówimy? Bo "przepisy", raczej zależą od rodzaju paliwa i mocy - o której wspomniano.

Barbossa
03-01-2008, 12:40
czyli nadinterpretacja
nie mówimy o bud o >25kW, ani o obiektach przemysłowych, publicznych, wielorodzinnych; w takich przypadkach drzwi to najmniejszy problem z mozliwych

pelsona
03-01-2008, 13:42
Przepisy mówią o kotłowni jako pomieszczeniu. Musi być prawidłowa wentylacja, drzwi z uwagami jak powyżej, odpowiednia niepalna posadzka itp.
Paliwo i moce zgoda ale jest to sprawa jednak drugorzędna. Dzisiaj mamy w kotłowni węgiel jutro gaz a po jutrze okaże się być może że jeszcze co innego a pomieszczenie jako takie pozostaje jednak to samo.

Barbossa
03-01-2008, 14:40
nadinterpretacja

Krzysztofik
03-01-2008, 15:01
Sory, ale nie jest to nadinterpretacja tylko konkretne wymogi na odbiorze .......
Jeśli będe wykonywał podłoge w łazience to też musi być antypoślizgowa z atestem? :wink:

sSiwy12
03-01-2008, 15:02
Przepisy mówią o kotłowni jako pomieszczeniu. Musi być prawidłowa wentylacja, drzwi z uwagami jak powyżej, odpowiednia niepalna posadzka itp.
Paliwo i moce zgoda ale jest to sprawa jednak drugorzędna. Dzisiaj mamy w kotłowni węgiel jutro gaz a po jutrze okaże się być może że jeszcze co innego a pomieszczenie jako takie pozostaje jednak to samo.

Oczywiście, że nadinterpretacja :lol: Przepisy odnosza sie do pomieszczenia (kotłowni) w którym zainstalowano kocioł opalany konkretnym paliwem.
Nie ma "uniwersalnych" wymogów, bo np. część kotlów nie wymaga np. "specjalnej wentylacji" (kotły elektryczne, lub PC)
Zwaz także, ze instaluje sie kotły gazowe np. w łazienkach.

03-01-2008, 15:57
Oczywiście, że nadinterpretacja :lol: ...

j.w.

nadinterpretacja

zdarza sie /często/ ze do kotłowni zaprojektowane jest dwoje drzwi .../zewnętrzne i wewnętrzne/
wypadało by słowo wyjaśnienia aby z czysto funkcjonalnego punktu widzenia coś poradzić ...

Wosto
03-01-2008, 16:48
z kratką wentylacyjną
Czy to konieczne? Czy taka kratka nie jest zbędna jeśli przy piecach na ekogroszek mamy dopływ świeżego powietrza w pobliżu kotła oraz wylot grawitacyjny przy suficie?
Pozdrawiam.

piejar
03-01-2008, 20:56
z kratką wentylacyjną
Czy to konieczne? Czy taka kratka nie jest zbędna jeśli przy piecach na ekogroszek mamy dopływ świeżego powietrza w pobliżu kotła oraz wylot grawitacyjny przy suficie?
Pozdrawiam.
Drzwi nie muszą mieć kratki ale musi być dopływ powietrza z zewnątrz do kotłowni, czyli kratka na ścianie. Dzrzwi nikt mi nie sprawdzał ale kratki sprawdzał kominiarz i to wszędzie. Jak masz kominek to też ma być napływ powietrza z zewnątrz. Ja w chwili odbioru napływu nie miałem ale kominek stał tylko prowizorycznie więc kominiarz stwierdził, że kominka nie widzi podobnie jak napływu. Napływ zrobiłem, kominek postawiłem i gro. Oczywiście jak nie palę w kominku to zamykam napływ bo mi piździ - mam sprawną wentylację grawitacyjną ;-)

pelsona
04-01-2008, 09:13
Wszystkim nam się przyda mała powtórka z przepisów nadinterpretacyjnych jak to mówicie, w temacie szeroko pojętej kotłowni. Tak więc Warunki Techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe zalecone do stosowania przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa mówią:
7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.

Barbossa
04-01-2008, 13:11
zgadnij co napiszę?

nadinterpretacja

pelsona
04-01-2008, 14:01
nadinterpretacja nadinterpretacji, czyli oczywista oczywistość.
Zgadzam się.
A tak na poważnie Barbossa kto komu zakosił w końcu tą Czarną Perłę?.
On Tobie czy Ty jemu

sSiwy12
04-01-2008, 14:55
Wszystkim nam się przyda mała powtórka z przepisów nadinterpretacyjnych jak to mówicie, w temacie szeroko pojętej kotłowni. Tak więc Warunki Techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe zalecone do stosowania przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa mówią:
7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.

Przywołane przez przez Ciebie przepisy traca lekko "myszką", bo MGPiB przestało istnieć z dniem 31.12.1996r.
Obecnie obowiazuje Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z 2002r. znowelizowane w 2004r. i przywołuje ono PN dla każdego rodzaju kotłowni lub pomieszczenia w których umieszczono urządzenia grzewcze, z osobna dla każdego rodzaju paliwa.
To tak dla jasności znajomości przepisów 8)

pelsona
04-01-2008, 15:27
Nie uzurpuję sobie znajomości przepisów i norm bo one ciągle się rzeczywiście zmieniają i są w większym lub mniejszym stopniu coraz to nowelizowane. Kto za tym nadąży, chyba tylko Ty, bo ja się poddaję. Są natomiast pewne prawa i zasadnicze kwestie niezmienne od lat i honorowane do dzisiaj.
Wogóle to pojęcie "kotłownia" jest chyba powyżej 50kW mocy kotła.
Tak jest to tylko pomieszczenie na kocioł i podlega zapewne innym rygorom o których była mowa włacznie z kubaturą itd. Im więcej wiemy tym mniej rozczarowań przy odbiorze kominiarskim. Autor wątku zapytał o kotłownię.
pzdr.

Krzysztofik
04-01-2008, 15:37
Bez przesady z interpretacją przepisów.
Jeszcze trochę i padnie pytanie o napis na drzwiach"kotłownia" i czy można tam wchodzić bez kasku i jaka ma być gaśnica :wink:

Barbossa
04-01-2008, 18:23
Autor wątku zapytał o kotłownię.
pzdr.



Czy muszą być 90.Mam przed sobą dwa nowe projekty i jest w nich 80.Błąd,czy w nowo budowanych domach jednorodzinnych ten wymiar się dopuszcza.
Szukam informacji poprzez google i "0".
jabol


Są natomiast pewne prawa i zasadnicze kwestie niezmienne od lat i honorowane do dzisiaj.
Wogóle to pojęcie "kotłownia" jest chyba powyżej 50kW mocy kotła.
Tak jest to tylko pomieszczenie na kocioł i podlega zapewne innym rygorom o których była mowa włacznie z kubaturą itd. Im więcej wiemy tym mniej rozczarowań przy odbiorze kominiarskim..
honorowanie to w Kodeksie Boziewicza, u mas obowiązujące przepisy
jakie rozczarowania?

Ani@
04-01-2008, 18:31
Należy dodać, że mają się otwierać na zewnątrz.

Przepraszam, ze wciskam sie ze swoje zagwostka :) - jednak dotyczy ona drzwi do kotlowni -> zakladajac, ze do kotlowni prowadzi jedna para drzwi jest logicznym, ze powinna sie otwierac na zewnatrz. Co w przypadku, jezeli kotlownia jest pomieszczeniem przechodnim? -> czy druga para drzwi moze otwierac sie do wew. kotlowni? (logika nakazuje, ze tak :wink: , jednak czy orientujecie sie, co na to przepisy?)

Barbossa
04-01-2008, 21:21
przepisy maja w nosie kurniki

Krzysztofik
05-01-2008, 00:41
przepisy maja w nosie kurniki
(DOMY jednorodzinne)

pelsona
07-01-2008, 08:13
Autor wątku zapytał o kotłownię.
pzdr.



Czy muszą być 90.Mam przed sobą dwa nowe projekty i jest w nich 80.Błąd,czy w nowo budowanych domach jednorodzinnych ten wymiar się dopuszcza.
Szukam informacji poprzez google i "0".
jabol


Są natomiast pewne prawa i zasadnicze kwestie niezmienne od lat i honorowane do dzisiaj.
Wogóle to pojęcie "kotłownia" jest chyba powyżej 50kW mocy kotła.
Tak jest to tylko pomieszczenie na kocioł i podlega zapewne innym rygorom o których była mowa włacznie z kubaturą itd. Im więcej wiemy tym mniej rozczarowań przy odbiorze kominiarskim..
honorowanie to w Kodeksie Boziewicza, u mas obowiązujące przepisy
jakie rozczarowania?

Muszę przyznać, że bardzo zręcznie umiesz Barbossa manipulować czyimiś wypowiedziami zestawiając je w iście alpejską kombinację. Pomijasz zasadniczą kwestię a przytaczasz oderwane i wyrwane z kontekstu moje wypowiedzi robiąc z nich rozmowy rolowane ala Bryndal Jungowska. Myślałem że stać Cię na coś więcej a może Ty się minąłeś z powołaniem i powinieneś zgłosić się do radia ZET i tam dalej rozwijać swój kunszt.
Pozdrawiam.

sSiwy12
07-01-2008, 10:00
Może tak. Jest to oczywiście "realny obiektywizm"
Budując, a potem "odbierając" dom bazować MUSIMY na przepisach, a nie na:
pewne prawa i zasadnicze kwestie niezmienne od lat i honorowane do dzisiaj.

I aby nie było:
Im więcej wiemy tym mniej rozczarowań przy odbiorze kominiarskim..
tak na marginesie co ma kominiarz do drzwi?.

I teraz meritum:
Ogólnie rzecz ujmując, to wymagania dla pomieszczeń technicznych ze wzgladu na moc zainstalowanego kotła dzielimy na:
- pomieszczenia w których zainstalowano kocioł o mocy do 25kW
- pomieszczenia w których zainstalowano kocioł o mocy wiekszej niz 25kW.

W pomieszczeniach w których zainstalowano kocioł do 25kW ustawodawca nie okresla wymagań dla drzwi.
W pomieszczeniach w których zainstalowano kocioł o mocy wiekszej niż 25kW najmniejsza szerokość drzwi wejściowych do pomieszczenia wynosi 0,8m - pozostałe wymagania co do tych drzwi zalezne sa od rodzaju paliwa.

Pozdrawiam

Ps. W zasadzie jest to rozwiniecie tego co napisali Barbossa i Krzysztofik

pelsona
07-01-2008, 10:45
Widzę, że masz te same nawyki co Barbossa.
Jeśli się już wcinasz Ssiwy do postu nie do Ciebie adresowanego to bądź bardziej obiektywny i krytyczny w stosunku do samego siebie.
Podając przepisy wypadałoby podać konkretne źródło z którego to przytaczasz. Jak na razie w całym tym wątku tylko ja to zrobiłem czego niestety nie raczycie zauważyć, skupiając się jedynie na drugorzędnych moich komentarzach.
pzdr.

sSiwy12
07-01-2008, 11:11
Widzę, że masz te same nawyki co Barbossa.
Jeśli się już wcinasz Ssiwy do postu nie do Ciebie adresowanego to bądź bardziej obiektywny i krytyczny w stosunku do samego siebie.
Podając przepisy wypadałoby podać konkretne źródło z którego to przytaczasz. Jak na razie w całym tym wątku tylko ja to zrobiłem czego niestety nie raczycie zauważyć, skupiając się jedynie na drugorzędnych moich komentarzach.
pzdr.
No tyle, ze te przepisy od kilku lat NIEOBOWIĄZUJĄ - co zreszta napisałem,
podajac jednoczesnie obowiazujace :lol: ale mogę je ponownie przytoczyć, bo może nie zauważyłeś: tj. Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 Dz.U z 15.06.2002 - znowelizowane w dniu 07.04.2004r, Dz.U z 12.05.2004r., oraz przywołaną przez nowelizacje PN-87/B-02411.
I tak na zupełnym marginesie odpowiadałem i cytowałem akurat Twoją wypowiedź skierowana własnie do mnie 8)

pelsona
07-01-2008, 11:51
Jeśli nie aktualne to po kiego grzyba rozprowadzają to w księgarniach??
http://techniczna.com.pl/Skroty/83-902450-4-3.htm
pzdr
PS. Na przyszłość nie wytłuszczaj wyrazów cytując moje wypowiedzi tam gdzie tego nie ma, ponieważ grzeczność nakazuje przytoczyć je w niezmienianej formie bynajmniej.

sSiwy12
07-01-2008, 12:00
Tam jest taki dopisek:
Stan prawny na dzień 30 czerwca 2000 r.
.
Jak ktoś lubi historie, to kupuje :lol:
Jesli uważasz, że wytłuszczenie powoduje zmienienie formy (treści) wypowiedzi - to już sie poprawiam. Komentowany akapit "robię" na czerwono. :oops:

Pozdrawiam

pelsona
07-01-2008, 12:38
Nie zamierzam spierać się z Tobą o aktualności przepisów tam zawartych bo swój pogląd w tej sprawie już wcześniej wyraziłem. Skądinąd wiem, że "sanitariusze" jak najbardziej aktualnie korzystają z tej książki.
Czasami historia jest bardziej pouczająca niż współczesność, jak by się mogło na pozór wydawać.
pzdr.

Barbossa
07-01-2008, 20:10
Nie zamierzam spierać się z Tobą o aktualności przepisów tam zawartych bo swój pogląd w tej sprawie już wcześniej wyraziłem. Skądinąd wiem, że "sanitariusze" jak najbardziej aktualnie korzystają z tej książki.
Czasami historia jest bardziej pouczająca niż współczesność, jak by się mogło na pozór wydawać.
pzdr.
tak dla historyków
a że gdzieś panuje średniowiecze wśród sanitariuszy to już nie wina moja sSiwego12, czy też Złodzieja Łajby
a grzeczości to Ty nie ucz sSiwego12 tylko OD sSiwego12, bo jest sSiłą sSpokoju
do błędu nie musisz się przyznawać skoro to taka ujma
mam tylko nadzieję,m że akurat Twoje posty nie zasugerują innych Forowiczów

PS
a co do wyrywania z kontekstu: temat nie ewoluował, nie zmianił się temat w trakcie, więc kolejność postów nie ma tu znaczenia, tak jak i nie cytowanie w całości, od kontekstów to są pewne papraki na psychologu i ostatnio na HCP

pelsona
08-01-2008, 10:47
Przede wszystkim wyluzuj bo widzę, że Ci nerwy puszczają i używasz obraźliwych słów i skrótów chyba tylko Tobie znanych.
Z tym średniowieczem to przesadziłeś i jest to już chyba tylko Twoja nadinterpretacja.
Co do sSiwego12 i grzeczności to myślę, że on adwokatów w Twojej osobie nie potrzebuje, bo sam sobie świetnie radzi.
Jeśli chodzi o błędy to wyobraź sobie, umiem się do nich przyznawać bo wszyscy w większym lub mniejszym stopniu je popełniamy. W tym wypadku nie widzę powodu bo niby to jakie ja tu herezje prawię!!!???. Spójrzmy obiektywnie prawdzie w oczy. A może została urażona czyjaś duma i nie można zwracać uwagi jaśnie oświeconym?
O Forumowiczów to Ty się nie bój sugerują się swoim sumieniem a nawet jeśli by zasugerowali się tym co napisałem to żadnego przestępstwa nie popełnią, bez obawy.
Kończąc już co do wyrywania z kontekstu i manipulacji jaką uskuteczniasz przynajmniej w moim przypadku to zdania nie zmieniam i wystarczająco jasno chyba się wyraziłem w tej kwestii. Posłuchaj mnie proszę wyzbyj się tego brzydkiego zwyczaju i skupiaj się na meritum sprawy a nie na otoczce zagadnienia, aby komuś dowalić za wszelką cenę.
Jeśli swoimy wypowiedziami uraziłem kogokolwiek na tym forum włącznie z Tobą to przepraszam, ale słowa krytyki jeszcze nikomu nie zaszkodziły wręcz przeciwnie. Niestety obserwuję na forum, że nie każdy widać umie przeprosić.
Pozdrawiam i liczę, że w końcu powiesz mi jak to było z tą Czarną Perłą.

piejar
08-01-2008, 13:57
Taa.. Ostatnio miałem podobnej natury manianę z dwoma innymi zasłużonymi forumowiczami. Niektórzy po prostu lubią se popisać i szlus.

Barbossa
08-01-2008, 21:20
Przede wszystkim wyluzuj bo widzę, że Ci nerwy puszczają i używasz obraźliwych słów i skrótów chyba tylko Tobie znanych.
Z tym średniowieczem to przesadziłeś i jest to już chyba tylko Twoja nadinterpretacja.

bzdury Waść prawisz, a cała Twa tyrrada niczego nie zmienia
jakie nerwy puszczają? jakie slowa obraźliwe? (jesteś jednym z papraków z psychologa :o ), a skrót to to, nie czytałeś, hm :-? (http://forum.muratordom.pl/hyde-cegla-park,f122.htm)


piejar
cierpicie na jakieś fobie, macie niskie poczucie wartości?

fakt, że uważacie, że zaawansowany w jakiś sposób forowicz coś napisze, polemizuje z Wami, jest niedopuszczalne bo to Wy macie rację, on nie? lub na odwrót - ktoś z dużą ilością postów jest alfą i omegą i Wy, zgorzkniali "zieloni" nie potraficie udowodnić swojej racji - to taka trauma?
wystarczy podeprzeć swoje zdanie obowiązującymi przepisami i wszystko ok
Wasza sytuacja jest o tyle gorsza, że macie mniej na liczniku, który jest tylko ilością postów, nie ilorazem inteligencji i/czy wiedzy

a Ty pelsona, oprócz kodeksu sanitariuszy z poprzedniego wieku, powoływania się na "uniwersalne" przesłania, nie napisałeś nic konkretnego;
czy to co twierdzisz jest prawdą? udowodnij, przecież skoro to oczywiste, to jaki masz problem z podparciem tego obowiązującymi PRZEPISAMI,

czy każdy jest nieomylny?
otóż nie
czasami trzeba się do tego przyznać, to tak ciężko przychodzi :roll:



(wyjątek stanowię oczywiśce ja, jestem alfą omegą, ale skromność mi nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł)

pelsona
09-01-2008, 10:06
a Ty pelsona, oprócz kodeksu sanitariuszy z poprzedniego wieku, powoływania się na "uniwersalne" przesłania, nie napisałeś nic konkretnego;

Ja przytoczyłem konkretny przepis choćby i z kodeksu sanitariuszy:
7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.

Ty natomiast poza bełkotem nie potrafiłeś przytoczyć żadnego, takie są fakty.
PS
Wyjątek to Ty rzeczywiście stanowisz ale...........odosobniony.
A tak na poważnie ćwoku jeden powiedz mi czy na tym psychologu o którym tak często mówisz, bo zapewne tam przebywasz jesteś w trakcie leczenia czy już po.

Barbossa
09-01-2008, 10:14
Ja przytoczyłem konkretny przepis choćby i z kodeksu sanitariuszy:
7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.

Ty natomiast poza bełkotem nie potrafiłeś przytoczyć żadnego, takie są fakty.
PS
Wyjątek to Ty rzeczywiście stanowisz ale...........odosobniony.
A tak na poważnie ćwoku jeden powiedz mi czy na tym psychologu o którym tak często mówisz, bo zapewne tam przebywasz jesteś w trakcie leczenia czy już po.
ulala
popisałeś się nie ma co

sSiwy12
09-01-2008, 11:20
pelsona
Dwie sprawy:
Tak dla informacji, bo może także bazujesz na innch "przepisach", ale na tym Forum istnieja pewne zasady, a Ty naruszyłeś Regulamin - nie wspomne o "normalnych" dobrych obyczajach - i aby nie być gołosłownym:
5. ……………………..ale zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi lub zablokowania dostępu do Forum oraz Czatu użytkownikowi w przypadkach, gdy:
b. wypowiedzi naruszają dobra osobiste, dobre obyczaje, są w formie obraźliwej lub wulgarnej; atakują osobę a nie poglądy!

Po drugie. W polsce buduje sie przestrzegając przepisów Prawa Budowlanego. Rozporzadzenia okreslonego przez to prawo, oraz przywołanych przez te dokumenty PN w całości lub odpowiednich ich punktów.
Inwestora nie obowiazuja prawa i przepisy zapisane w jakimś kodeksie sanitariuszy, kodeksie grabarzy, czy nawet przepisów resortowych - o ile nie zostały przywołane przez OBOWIĄZUJĄCE prawo.

W celach edukacyjnych i "odnowienia" odnośnie kotlowni na paliwo stałe polecam, które stanowi zbiór OBOWIĄZUJĄCYCH wymogów http://www.instalacjebudowlane.pl/pokaz_ksiazke.php?isbn=3878

pelsona
09-01-2008, 12:34
sSiwy12, no i co Ty mi tu nowego w tych Twoich "instalacjach budowlanych"pokazujesz. Żywcem przepisane te same zdania co jak Wy to mówicie w kodeksie sanitariuszy(który przecież opiera się na normach). Może z małym wyjątkiem (kiedyś przyjęto podział mocy do 50kW teraz zmniejszono do 25kW).Reszta generalnie rzecz biorąc jota w jotę to samo. I oco cały ten spór?.
A tak na marginesie,
o dobrych obyczajach to Ty mnie nie pouczaj bo jakbyś był bardziej spostrzegawczy to obiektywnie byś ocenił kto kogo pierwszy tu na tym wątku obraża.

sSiwy12
09-01-2008, 13:31
:o :o :o

piejar
09-01-2008, 22:25
piejar[/b]
cierpicie na jakieś fobie, macie niskie poczucie wartości?

fakt, że uważacie, że zaawansowany w jakiś sposób forowicz coś napisze, polemizuje z Wami, jest niedopuszczalne bo to Wy macie rację, on nie? lub na odwrót - ktoś z dużą ilością postów jest alfą i omegą i Wy, zgorzkniali "zieloni" nie potraficie udowodnić swojej racji - to taka trauma?
wystarczy podeprzeć swoje zdanie obowiązującymi przepisami i wszystko ok
Wasza sytuacja jest o tyle gorsza, że macie mniej na liczniku, który jest tylko ilością postów, nie ilorazem inteligencji i/czy wiedzy
Nie czuję potrzeby przekonywania na siłę kogoś do swoich racji - mam to na papierze :D :D :D :D . Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje. Co do mojego ilorazu inteligencji to zdecydowanie podnosi mi on poczucie własnej wartości 8)

daggulka
09-01-2008, 22:35
Reasumując... jeśli mam w kotłowni piec na ekogroszek o mocy 20kw, to mogę założyć , iż jeśli kupię drzwi ( z kotłowni do wiatrołapu i z kotłowni do garażu) drewniane o szerokości 80cm to będzie zgodne z przepisami?

Krzysztofik
09-01-2008, 22:56
Reasumując... jeśli mam w kotłowni piec na ekogroszek o mocy 20kw, to mogę założyć , iż jeśli kupię drzwi ( z kotłowni do wiatrołapu i z kotłowni do garażu) drewniane o szerokości 80cm to będzie zgodne z przepisami?
Nie.
Bo nie ma takiego przepisu.
Drzwi możesz śmiało kupować.

I, nie zaczynaj :wink:

Barbossa
10-01-2008, 07:08
j.w. a nawet z papieru jak pasuje i mogą się otwierać do środka, do góry, na dół, mogą być przesuwne i smutno/klasycznie - na zewnątrz

daggulka
11-01-2008, 12:04
no , i pasi...konkret pytanie, konkret odpowiedź :D

Krzysztofik ... ja nie zaczynam, ja kończę :wink: :lol:

sailor_ro
21-06-2008, 16:18
Witam

Od razu zadaje krotkie pytanie,kotłownie mam przechodnia (wiatrołap-kotłownia-garaż),czy mogę nie wstawiać drzwi między kotłownią i garażem.
Kociołek bedzie na paliwo stałe o mocy 17 kW.

Pozdrawiam

Lenart
21-06-2008, 19:59
kotłownie mam przechodnia (wiatrołap-kotłownia-garaż),
aleś wymyślił ?
a z garazu do domu ?
czy może do domu bez wiatrołapu ?

sailor_ro
22-06-2008, 09:12
aleś wymyślił ?
a z garazu do domu ?
czy może do domu bez wiatrołapu ?

ale nie rozumiem Cie o co ci chodzi??cytujesz tylko wybrany urywek mojej wypowiedzi,który akurat miał tylko zaznaczyć,że kotłownia jest pośrodku.
pytam czy moge zrezygnować z drzwi pomiedzy kotłownią a garażem,czy określają to jakie przepisy i ewentualnie jakie mogą być niedogodości takiej rezygnacji.

pozdrawiam

Barbossa
22-06-2008, 17:55
być nie muszą
niedogodności?
np syf z garażu (szczególnie kurz) na urządzeniach

tacim
30-10-2009, 19:17
czy przepisy sie zmieniły czy nadal przy małym kotle drzwi wsadzamy jakie chcemy?

Vafel
30-10-2009, 19:40
setnie się ubawiłem :-D

Drzwi wstawiamy jakie chcemy, albo nie wstawiamy jak nie chcemy*


* chyba, że kociołek pow. 25kW

:-)

Barbossa
30-10-2009, 19:42
może pelsona, ew. piejar odpowie
ech, łza w oku się kręci,
teraz opadło... :-?

CYCU
30-10-2009, 20:04
No to ja zapodam swój przypadek--drzwi w pomieszczeniu gspodarczym w którym znajduje się kondensat patrząć od strony garażu otwierają się do wewnątrz pomieszczenia i z wiatrołapu również,dodam,że zrobione jest to zgodnie z projektem bududowlanym.
Teraz pytanie czy będę miał problemy z odbiorem instalacji gazowej??

tacim
30-10-2009, 20:50
setnie się ubawiłem :-D

Drzwi wstawiamy jakie chcemy, albo nie wstawiamy jak nie chcemy*


* chyba, że kociołek pow. 25kW

:-)

odpowiedź jak i cały temat . Rozumiem, że nowych przepisów brak w tej materii.

Barbossa
30-10-2009, 20:57
rzekłbym - zmian

tacim
30-10-2009, 20:58
:) znaczące czy bez wpływu na pom. z kotłem do 25 kW

amstaf34
02-06-2010, 08:59
Witam. Jestem nowicjusz i laik w temacie. Kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym i dopiero rozeznaje się w temacie. Jest to przerobiony projekt WB 3471. Kotłownia wypada jako pomieszczenie przejściowe z pokoju z dodatkowymi drzwiami na zewnątrz... Z powyższych postów wywnioskowałem, że drzwi wewnętrzne mogą być jakiekolwiek (mam 90 cm) i otwierane nawet w górę ;) Planuję kocioł na eko-groszek 17 lub 19 kW. I niby wszystko się już dowiedziałem, ale... Jestem z wielkopolski, ale rozmawiałem parę dni temu ze znajomym z Częstochowy, który zakłada CO od kilku lat i stwierdził, że muszę zakładać drzwi antyogniowe... Nie ma powodu mnie "czarować", bo bardzo dobrze się znamy. Wiem też że jest naprawdę dobrym fachowcem w teorii i w praktyce. Pytanie, 1. Czy ostatnio (daty postów) zmieniło się coś w przepisach ? 2. Czy w różnych województwach są różne wymogi (chyba bzdura...) 3. Czy kolegę zjadła rutyna lub nad interpretuje "przepisy", a wszystko jest w/w postach ? hę ? :)

amstaf34
02-06-2010, 09:08
...dodam, że drzwi zewnętrzne otwierane są na zewnątrz, a na wprost "drzwi wewnętrznych" jest okno.

f.5
13-11-2010, 16:36
Miałem pytanie ale ze umiem czytac juz znalazłem odpowiedz :) bo kotłownię mam przejsciową.
Barbossa ma stalowe nerwy. Co spozywasz nerwosol, amol czy melissę ?
jak bym choc wirtualnie kopnął w dupę przy tej niepotrzebnej sprzecce.

monika.KIELCE
25-11-2010, 07:51
Ja natomiast szukam, szukam i ciągle nie wiem.

szkic mojego garażu/kotłowni:
http://img340.imageshack.us/img340/4741/szkickot.jpg




I pytanie:
Narysowane na czerwono drzwi między kotłownią a garażem - czy muszą być (tak twierdził kominiarz na wstępnym odbiorze oraz gość z gazowni, który robił przyłącze), czy też nie (zdanie męża po lekturze forum)?
I dalej 2 warianty:
1. Nie wstawiamy w/w drzwi. Co z wentylacją? Wystarczy nawiew specjalnymi szczelinami wentylacyjnymi w bramie, wywiew kratką w kominie w kotłowni? Komin ten ma jeden szacht powietrzno spalinowy pod kocioł kondensacyjny i 1 szacht wentylacyjny.

2. Jak wstawimy drzwi, to wtedy musimy zrobić nawiew w kotłowni (jedna dziura w ścianie przy podłodze) i wywiew w garażu, z wiatraczkiem (druga dziura, ta pod sufitem). A może i jeszcze nawiew w garażu obok bramy. Bo jakoś kominiarz nie akceptował faktu, że brama jest fabrycznie wyposażona w szczeliny wentylacyjne.


Edit:
Czytam w międzyczasie:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

i tam stoi:
§ 281. Instalowanie w garażu studzienek rewizyjnych, urządzeń i przewodów gazowych, z zastrzeżeniem § 164 ust. 6, oraz umieszczanie otworów od palenisk lub otworów rewizyjnych przeznaczonych do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, jest zabronione.

Czyli garaż musi być oddzielony od kotłowni, czyli drzwi muszą być (jakie to już inna kwestia), czyli kucie ścian i rzeźbienie w elewacji pod 2 kratki went. mnie nie ominie.
Chyba, że źle interpretuję albo czegoś nie doczytuję, w takim razie proszę o uświadomienie mnie.