PDA

Zobacz pełną wersję : Kłopot z zamykaniem się bramy wjazdowej - zimowy.



Cypek
03-01-2008, 09:13
Mam bramę przesuwną w świetle 4,5 m i do niej napęd came bx.
Latem działa wszystko OK, a zimą robi się kłopot, brama się nie domyka.
Dojeżdza na 10-15 cm do końca i staje. Jak ją cofnę ciut i ponowię próbę to domknie się bez kłopotu. Najgorzej jest właśnie w mroźne dni jak świeci słońce.
Gdzie szukać przyczyny lub jak to przeregulować?

zbigmor
03-01-2008, 12:18
Mam bramę przesuwną w świetle 4,5 m i do niej napęd came bx.
Latem działa wszystko OK, a zimą robi się kłopot, brama się nie domyka.
Dojeżdza na 10-15 cm do końca i staje. Jak ją cofnę ciut i ponowię próbę to domknie się bez kłopotu. Najgorzej jest właśnie w mroźne dni jak świeci słońce.
Gdzie szukać przyczyny lub jak to przeregulować?

Prześledź listwę zębatą, czy lód się na niej nie odkłada który zaczepia krańcówkę. Jeśli to nic nie daje to odłącz napęd i przy przesuwaniu ręcznym sprawdź, czy w tym miejscu brama ma jakieś opory.
Jeśli to żadna z tych przyczyn to być może napęd jest dobrany za słaby. Jakiej długości całkowitej jest brama?

Cypek
03-01-2008, 12:59
Po powrocie biorę się do sprawdzania.
Tylko czemu latem jest wszystko caculki, jakby był jakiś kłopot z tym miejscem konkretnym w bramie to latem też by stawała. Napęd latem radzi sobie doskonale.

zbigmor
03-01-2008, 13:38
Po powrocie biorę się do sprawdzania.
Tylko czemu latem jest wszystko caculki, jakby był jakiś kłopot z tym miejscem konkretnym w bramie to latem też by stawała. Napęd latem radzi sobie doskonale.

Ale latem nawet samochód pcha się łatwiej:-)
Jeśli napęd jest na granicy mocy to jest to możliwe. A co z długością przeciwwagi?

Cypek
04-01-2008, 07:16
No to pomierzyłem, brama w świetle ma 4,5 m, razem w przeciwwagą 6,2 m
Na listwie nie ma żadnych specjalnych zabrudzeń, ale na połączeniach zębaki zrobiły się szczeliny, jednak brama nie staje w miejscu tej szczeliny, zresztą zatrzymuje się różnie, raz 10 cm od końca, raz 20 cm. Napęd to Came BX-A - 200W. Po zwolnieniu sprzęgła chodzi równomiernie, choć dość ciężko - czyżby smary pomarzły - smarowałem na wiosnę towotem (tawotem) rolki i prowadnicę.
Macie jakieś sugestie ?

zbigmor
04-01-2008, 09:07
No to pomierzyłem, brama w świetle ma 4,5 m, razem w przeciwwagą 6,2 m
Na listwie nie ma żadnych specjalnych zabrudzeń, ale na połączeniach zębaki zrobiły się szczeliny, jednak brama nie staje w miejscu tej szczeliny, zresztą zatrzymuje się różnie, raz 10 cm od końca, raz 20 cm. Napęd to Came BX-A - 200W. Po zwolnieniu sprzęgła chodzi równomiernie, choć dość ciężko - czyżby smary pomarzły - smarowałem na wiosnę towotem (tawotem) rolki i prowadnicę.
Macie jakieś sugestie ?

Jak dobrze zrozumiałem smarowałeś rolki nośne i prowadnicę bramy. Wg mnie tak jak pisałem wcześniej napęd jest dobrany na granicy mocy (co wcale nie jest źle), a smar na tym mrozie mocno utrudnia pracę napędu. Czy napęd ma włączoną funkcję zwalniania pod koniec cyklu? To by tłumaczyło zatrzymywanie się pod koniec.

Cypek
04-01-2008, 09:58
Tak, ma zwalnianie i funkcję furtki. Bałem się aby zbyt silne uderzenia w słupek metalowy który jest związany z klinkierowym nie uszkadzały mi tego drugiego.
Dałem zły smar ?

zbigmor
04-01-2008, 10:21
Tak, ma zwalnianie i funkcję furtki. Bałem się aby zbyt silne uderzenia w słupek metalowy który jest związany z klinkierowym nie uszkadzały mi tego drugiego.
Dałem zły smar ?

Trudno wyrokować elktronicznie. Zły smar może nie, ale jak na te warunki (przy gruncie poniżej -10C) więcej on może przeszkadzać niż pomóc.
Aby się upewnić przestaw krańcówkę w inne miejsce, np. 10 centymetrów wcześniej (tą od sygnalizacji zamkniętej bramy) i sprawdź, czy brama również zatrzyma się o tyle wcześniej.

Cypek
04-01-2008, 10:26
Ciekawe, czy mocno trzeba grzebać w ustawieniach, aby wyłączyć to zwalnianie i funkcję furtki. Zwalnianie pewnie pomoże na kłopot z domykaniem a drugi przycisk na pilocie wykorzystałbym do otwierania bramy garażowej.

Kulin
05-01-2008, 06:15
Ja w swojej instrukcji napędu wyczytałem, aby pod żadnym pozorem nie smarować listwy zębatej ani koła żebatego żadnym smarem, czy olejem. Napęd Faac 741. JAk kupowałam napęd gość mi doradził aby kupić napęd z większym zapasem mocy, gdyż wykonania bram są różne a i w zimie nie każdy napęd który pracuje na granicy swoich możliwości da sobię rady.

Cypek
05-01-2008, 06:56
Kulin, smarowałem rolki i prowadnicę, nie listwę i kółko.
Już wiem, że mam za słaby napęd, ale co mam zrobić, tego nie wyrzucę i nie kupię nowego za 1,5 kPLN. Coś wymyślę :(

Kulin
05-01-2008, 11:09
a w tym miejscu gdzie Ci się zatrzymuje brama, może napęd i zębatka są zbyt blisko siebie, co zwiększa opór, może listwę zebatą ciutkę opuścić.

FITTER
06-01-2008, 10:15
Ciekawe, czy mocno trzeba grzebać w ustawieniach, aby wyłączyć to zwalnianie i funkcję furtki. Zwalnianie pewnie pomoże na kłopot z domykaniem a drugi przycisk na pilocie wykorzystałbym do otwierania bramy garażowej.

masz bardzo dobry napęd tylko monter cos spartolił przy uruchamianiu.

weż ty lepiej wyzeruj wszystkie dip switche na off i podkrec czas pracy

A SMAROWANIE TO SWOIM BABOM RÓBTA BO TEGO POTRZEBUJA NA WSTEPIE.

Cypek
06-01-2008, 11:19
A te dip switche do czego są ?

zbigmor
07-01-2008, 09:59
masz bardzo dobry napęd tylko monter cos spartolił przy uruchamianiu.

Nikt nie mówi, że napęd jest zły, ale że może zasłaby. Nie da się tego określić bez wiedzy o masie bramy, która to nie została przekazana w tym wątku.

A SMAROWANIE TO SWOIM BABOM RÓBTA BO TEGO POTRZEBUJA NA WSTEPIE.[/quote]

I z tym się trzeba zgodzić.

Cypek
07-01-2008, 10:52
Masy bramy nie znam i mówiąc szczerze nie chce mi sie zliczać z kształtowników, tym bardziej, że od wczoraj po południu (ustąpienie mrozów) brama śmiga jak ta lala. Przypuszczalnie za słaby napęd - ale tego już zmienić nie mogę :( i dopóki się nie spali muszę z tym żyć.
Jednak dziękuję wszystkim za rady.

FITTER
07-01-2008, 12:22
Mam bramę przesuwną w świetle 4,5 m i do niej napęd came bx.
Latem działa wszystko OK, a zimą robi się kłopot, brama się nie domyka.
Dojeżdza na 10-15 cm do końca i staje. Jak ją cofnę ciut i ponowię próbę to domknie się bez kłopotu. Najgorzej jest właśnie w mroźne dni jak świeci słońce.
Gdzie szukać przyczyny lub jak to przeregulować?

czesc

1.a maju 2007 pisałeś że miałes awarie i ci wywaliło bezpieczniki ?????????
nikt ci nie odpowiedział!!!!!!!!

2.jaki masz napęd BX-A BX-B BX-E BX-241 BXE-241

zrób zdjęcie bramy i automatu

Cypek
07-01-2008, 12:36
Napisałem, napęd to Napęd to Came BX-A - 200W
Przyczyny wówczas nie ustaliłem, skutkiem okazało się wyrejestrowanie pilotów w napędzie. Serwis Came podał mi łopatologicznie, jak je zarejestrować, zrobiłem to i było po krzyku. Czy myślisz, że te 2 zdarzenia mają związek ??

FITTER
07-01-2008, 12:59
jak nie było przepięcia to wszystko powinno być ok.

CAME BX-A to najsłabszy model w instrukcji piszą 400 kg a w życiu jest zupełnie inaczej bo 400kg bramy ten automacik to długo by nie uciągnął.
max 200 kg to jego waga w walce z brama :(

brama 4,5 m w swietle wjazdu z profila to jakies 300-350 kg teoretycznie a to już duży ciężar a siłownik dobrany nieprawidłowo.

prawdopodobnie brakuje mu powera albo centrala ma przepięcie i warjuje.
Poprostu trzeba posiedzieć przy bramie wyrególować jak pszczółkę i później zająć sie automatem.Zadzwoń po kogos bo zniszczysz napęd

niedawno miałem taki nómer z automacikiem faac 740 co wpada w bezwładność bo brama za ciężka i w instrukcji napisali że 600 chyba a tu brama 400 kg klinowała automat.podobna sytuacja

pai
27-01-2008, 20:13
Mialem bardzo podobny klopot, gdy bylo kilka dni z duzymi mrozami. Naped Nice Robo 1000 (600kg ciagu). Wymiary bramy niemal identyczne jak w temacie, wiec do teoretycznych 600kg jeszcze jest daleko. Brama miala klopot z ruszeniem z miejsca za pierwszym razem (gdy byla otwarta - trzeba bylo lekko pociagnac), czasami tez nie chcialo sie jej dobiec do konca. W nastepny cyklach zamykania /otwierania nie bylo tego problemu . Po ustapieniu mrozow wszystko w zasadzie wrocilo do normy. Smaru na listwach nie uzywam, listwy sa czyste , rolki chodza luzno wiec czyzby cos zamarzalo w srodku (wilgoc w napedzie?)

FITTER
28-01-2008, 20:46
W napedzie nic ci nie zamarznie raczej myśle że od dawna nie był serwisowany.Który to rocznik?

pai
28-01-2008, 22:14
Zalozony w maju ubieglego roku. Kupiony rok wczesniej - troche polezakowal ze wzgledu na opoznienia w budowie plotu.

FITTER
29-01-2008, 11:39
a kto zakładał ?

jakieś sprytne fotki by się przydały z tego montażu

pai
29-01-2008, 23:43
Fotek w tej chwili nie da rady zrobic, jestem daleko od domu (trzeba zarabiac:)) - a nic takiego co by ukazywalo szczegoly nie mam pod reka. Instalator byl na poziomie, fotokomorki sa, lampa jest, brama ma funkcje furtki, klawiatura bezprzewodowa (do otwierania obu bram przesuwnej i garazowej z zewnatrz plotu), radio steruje tez alarmem (uzbrajanie/ rozbrajanie) - wszystko z pilota 4-kanalowego Nice smilo. Do tego indykacja otwarcia bram w domu, bo z kuchni / salonu nie mam widoku na front posesji. Co do montazu bramy / napedu wydaje sie ze wszystko jest ok, miedzy listwa a zebatka jest malutki luz. Latem dzieci "jezdzily" na bramie wiec jest (byla?) mocna - nie mozna bylo ich oduczyc w normalny sposob (wykorzystywaly przycisk otwierania / zamykania bramy na garazu). Wszystko sie skonczylo wtedy gdy jednemu przykliszczylo nogi miedzy slupkiem klinkierowym a otwierajaca sie brama (na szczescie brama "czujac" opor sama sie zatrzymala).

FITTER
30-01-2008, 06:53
Z tego co napisałeś to posiadasz napęd z serii NICE ROBUS a nie ROBO
tylko teraz pytanko czy to napewno jest robus 1000.
Pytam z tego względu że są to napędy identyczne i występują modele do 200 kg 350 kg 600 kg 1000 kg.

no i w praktyce dzielisz te wartości przez dwa i dobierasz tak silnik do bramy
czyli brama 300 kg to siłownik robus 600.

pai
30-01-2008, 12:43
Naped jest napewno Robo 1000.

FITTER
30-01-2008, 18:20
no nie wiem .

robo1000 nie posiada w standardzie funkcji furtki a już napewno nie ma takiej opcji jak wyczucie przeszkody .Takie zabawy z robo 1000 skończyły by się złamaną nóżką dziecka.

Jest jeszcze taka sprawa że może wcisneli ci sprzęt ze domu handlowego i masz jakiegoś słabiutkiego rokita który wygląda identycznie jak robo 1000.

opisz jak wyglada ten siłownik i jakie ma barwy.

pai
30-01-2008, 20:49
Kopula jest zaoblona w kolorze ciemny granat wiec jesli sa watpliwosci to jest to jak piszesz albo Rokit albo Robo. Furtka zostala "dorobiona" poprzez dodanie nastepnego radia w napedzie (karta rozszerzen PIU). Naped kupiony od instalatora, ktory mi to montowal, w srodku byla instrukcja do ro1000, (nie widze celu by mial mi wciskac cos slabszego jesli cenowo niewiele sie roznily te napedy).

FITTER
31-01-2008, 07:09
nie no nie mam zamiaru się upierać ,poprostu zajmuje się napędami i dlatego rozwinąłem dyskusje.szkoda ze nie ma zdjęć centrali !

pai
31-01-2008, 21:00
W tej chwili nic nie da sie zrobic - nie napisze przeciez swojej kobiecie ze ma zdjac obudowe i pstryknac fotki :) Mysle ze spotkalbym sie z pytaniem ""czy mam rowno pod sufitem"

FITTER
01-02-2008, 18:15
pewnie tak lepiej nie podejmować takiego ryzyka :D