PDA

Zobacz pełną wersję : Okna z 4-stopniową mikrowentylacją (okucia Roto i Maco)



Bikerus
03-01-2008, 13:27
Czy ktos z was ma okucia okienne z 4-stopniową mikrowentylacją regulowaną w klamce ?
Oferuja taki system np. w MACO i ROTO NT i nie wiem czy warto to kupić. :roll:

Czy faktycznie ta wielostopniowa regulacja działa ?

Mam teraz okucia regulowane klasycznie czyli w mikrowentylacja w jednym polozeniu klamki i troche to za mało, dla dokładnej wentylacji przy grawitacyjnym systemie. :evil:

jareko
03-01-2008, 13:38
przewaznie pojawiaja sie takie szczeliny
I stopien - okno uchylone ok 5mm
II stopien - okno uchylone 15-20mm
III stopien - okno uchylone 20-40mm
zalezy od wielkosci skrzydla
IV stopien hmmm.... powiedzmy tak - niby jest ale jakby go nie bylo ;)

Bikerus
03-01-2008, 14:57
No to całkiem sensownie to wygląda.
Taka regulacja wydaje sie juz dość dokładna i wszechstronna..

Czyli w praktyce powinno to wystarczyć i nie musiałbym sie przejmować instalacją nawietrzników...

ZW
03-01-2008, 15:05
No to całkiem sensownie to wygląda.
Taka regulacja wydaje sie juz dość dokładna i wszechstronna..

Czyli w praktyce powinno to wystarczyć i nie musiałbym sie przejmować instalacją nawietrzników...

Spoko,
W praktyce wystarczą nawet tylko 2 położenia
i trzecie - "zamknięte" ;)

Mówię z własnej praktyki

pozdrawiam

Barbossa
03-01-2008, 15:19
to już wybrałbym nawietrzniki

Bikerus
03-01-2008, 15:23
to już wybrałbym nawietrzniki

No ale wtedy brak możlwości kontroli :evil:

A jak nie mam nad czymś kontroli, to sie źle z tym czuję :wink: 8)
Taka wielostopniowa regulacja bedzie dla mnie idealna :lol:


edit : no i pozostaje jeszcze kwestia wyglądu - nawietrzniki zbyt piękne nie są (eufemistycznie rzecz ujmując :wink: )

Barbossa
03-01-2008, 15:26
a jaką kontrolę masz nad mikrowentylacją?
no i pewnie masz ma mysli tylko takie na skrzydło?

Bikerus
03-01-2008, 15:33
a jaką kontrolę masz nad mikrowentylacją?
no i pewnie masz ma mysli tylko takie na skrzydło?

Nad procesem samym w sobie, to nie mam kontroli, ale nad jego intensywnościa jak najbardziej.
Rozszczelniam okno bardziej albo mniej - tylko o to mi chodzi.

Jeśli jest tak jak pisze jareko to w zupełności mi to wystarczy.

bwojtek
03-01-2008, 15:34
Stopniowanie uchyłu u tak samo jak mikrowentylacja jest super, hiper, idealna dla mnie, ciebie i twojej żony i dzieci ale... do czasu jak jej nie masz. W praktyce jeszcze trzeba jej używać i bawić się w odpowiednie dozowanie powietrza co w 99% przypadków znudzi się szybko. Lepiej IMHO już wyciąć fragment uszczelki zgodnie z zaleceniami aprobaty...

Barbossa
03-01-2008, 15:39
albo higrosterowane lub ciśnieniowe...

Bikerus
03-01-2008, 15:42
Stopniowanie uchyłu u tak samo jak mikrowentylacja jest super, hiper, idealna dla mnie, ciebie i twojej żony i dzieci ale... do czasu jak jej nie masz.

Używam stopniowania uchyłu/mikrowentylacji od 9 lat i nie mam z tym problemu.
Żona i dzieci też nie narzekają :) :wink:

Po prostu chce w nowych oknach mieć większe możliwości tej regulacji.
A dopłata za ten lepszy model okuć jest do przeżycia ;)

Jeszcze sobie ciepłe ramki wezmę do kompletu :P

jareko
03-01-2008, 16:14
tylko pamiętaj - masz antywlam - nie masz stopniowania

bwojtek
03-01-2008, 16:42
jareko
Raczej należy powiedzieć, że mając rozszczelnione (mikrowentylacja) okno masz właściwie otwarte okno dla złodzieja!

arlix
03-01-2008, 17:17
Jesli stopniowana regulacja z MACO to odradzam, o ile same okucie sa OK, to ten patent za bardzo im nie wyszedl..... Nawet ich doradzcy techniczni nie polecaja tego... (nieoficjalnie oczywiscie)

Bikerus
03-01-2008, 18:58
tylko pamiętaj - masz antywlam - nie masz stopniowania

To akurat dla mnie nie ma większego znaczenia - jestem realistą i wiem, że te tanie zabezpieczenia i tak nic nie dają.
Taki standardowy antywłam to pewnie tak jak blokada kierownicy w aucie ;)


Jesli stopniowana regulacja z MACO to odradzam, o ile same okucie sa OK, to ten patent za bardzo im nie wyszedl..... Nawet ich doradzcy techniczni nie polecaja tego... (nieoficjalnie oczywiscie)

To mnie bardziej martwi :(
Bo akurat te okna, które mi sie podobaja mają właśnie okucia MACO - no i do tego są w sensownej cenie.

Wybór okien to jednak gehenna ;)

Bikerus
05-01-2008, 16:11
Sprawdziłem dziś ten 4 stopniowy uchył w MACO i faktycznie za dobrze to nie wygląda :(
Strasznie to wrazliwe na błąd w otwieraniu i do tego ta regulacja w klamce bardzo czuła - tzn. trzeba to powoli i dokładnie robić, bo inaczej sie spie.doli 8)
Generalnie niezbyt udany patent.

Tak więc jeśli MACO to chyba lepiej standardowe okucie z pojedynczym mikrouchyłem.

arlix
07-01-2008, 07:12
Wlasnie chodzi o ta czulosc przy otwieraniu... a jak sie mocniej pociagnie to sie zrywa... Rozmawialem jeszcze z ludzmi z MACO, wg. nieoficjalnych informacji Maco sie chce z tego patentu wycofac :)

Bikerus
19-01-2008, 13:48
Dziś sobie potestowałem ten wielostopniowy uchył w Roto NT.

Subiektywnie jest lepiej i stabilniej niż w Maco, choć na pierwszy rzut oka patent jest prawie identyczny - ciut inny jest kształt bolcy zatrzaskowych.

Podsumowując dla potomnych :
MACO - zdecydowanie na NIE :P
ROTO NT - ani grzeje ani ziębi :P

Jeśli mamy to w standardzie danego producenta to ok - jeśli trzeba by za to dopłacić, to IMHO nie warto (zarówno przy Maco jak i Roto NT)

Rafałsz
30-08-2008, 13:39
a jeśli chodzi o same okucia to Waszym zdaniem jakie są lepsze? Roto czy Maco?
Mam podobne okna do wyboru ale różnią się okuciami i mam dylemat...:)

TYMOTEUSZ123
26-07-2009, 22:04
Ja mam Winkhaus Autopilot ze stopniowanym uchyłem i ROTO i polecam Winkhaus /zakup sprzed 3 lat/ stosują na pionowej części ramy grzebień z 4 lub 5 rowkami uchylasz okno, ustawiasz jak ci odpowiada, klamka w dół i blokujesz skrzydło. Działa super. Roto mam z 3 szybami i dość ciężko chodzą.

metrowiec2
18-03-2010, 10:46
Witam mam okna firmy AUBI i chcialbym zalozyc 3 stopniowy uchyl . Mam pytanie czy ktos na forum orientuje sie czy jakas firma w warszawie dokonuje takiej uslugi . Jezeli ktos moze mi pomoc prosze o pisanie na priv badz tu pozdrawiam