PDA

Zobacz pełną wersję : jak powiększyć przedsionek?



vip42
03-01-2008, 14:10
Witam,
pragnę wybudować dom wg projektu ZGRABNY Z PRZEDSIONKIEM http://www.mgprojekt.com.pl/domki/zgrabnyp/rzuty.php
ale wiatrołap w projekcie jest strasznie mały i nie będzie spełniał swojej roli (jedne i drugie drzwi będą pewnie otwarte jednocześnie aby móc wejść i wyjść z budynku)

Czekam na propozycje zwiększenia jego powierzchni bez większej ingerencji w konstrukcje dachu.

Barbossa
03-01-2008, 14:17
skoro pragniesz, to czekaj, czekaj...
zmiejsz pralnię/kotłownię i przesuń drzwi z garażu, co tu dach ma do tego :roll:

pawelurb
03-01-2008, 14:35
może zastanowić sie też nad likwidacją lub zmniejszeniem pralni i kotłowni , i przeniesienie tej drugiej do pomieszczenia gospodarczego za garazem ? wtedy wiatrołap daloby sie powiekszyć znacznie. A jakby kocioł miał byc na paliwo stałe , to raczej obowiazkowo trzeba pomyśleć o kotłowni za garazem, bo ma osobne wejście i syf z pieca nie bedzie uciążliwy w domu.

vip42
03-01-2008, 17:25
problem to ściana nośna oddzielająca wiatrołap od kotłowni - można ją usunąć lub przesunąć?

Bardziej myślałem o wysunięciu wiatrołapu jeszcze o metr, ale nie wiem co z dachem oraz jak to będzie wyglądać

Mice
03-01-2008, 18:44
nie przesadzałbym z wielkością wiatrołapu, u mnie będzie 2,1m2 i jakoś nie widzę sensu dawania dużo większego, spokojnie można wejść, zamknąć za sobą drzwi i dopiero otworzyć te drugie. Inna sprawa, że bez przesady ile razy chcesz tamtędy chodzić na dobę, że potrzebujesz 6-8m2 aby przypadkiem nie wpuścić trochę powietrza z zewnątrz ?
Jak sama nazwa wskazuje to wiatrołap a nie hol, korytarz cza salon ...

vip42
04-01-2008, 07:32
czy można bezpiecznie przesunąć ścianę nośną oddzielającą kotłownie od wiatrołapu? kto to może zrobić: projektant (twórca projektu) czy adaptator (projektant z regionu)?

czy można dodatkowo wysunąć wiatrołap jeszcze np o 1 m?

Wiatrołap powinien spełniać (u mnie) dwie funkcje: sieni (rozbieralni) i wiatrołapu. Jeśli 2 osoby nie mogą się swobodnie pomieścić w takim przedsionku to porażka i można go spokojnie zlikwidować, gdyż każde wejście i wyjście (lub przyjmowanie i wyprowadzanie gości) to i tak otwarte będą jednocześnie drzwi główne i pomocnicze. Szkoda przestrzeni i kasy na cegły.

Cypek
04-01-2008, 07:37
nie przesadzałbym z wielkością wiatrołapu, u mnie będzie 2,1m2 i jakoś nie widzę sensu dawania dużo większego, spokojnie można wejść, zamknąć za sobą drzwi i dopiero otworzyć te drugie. Inna sprawa, że bez przesady ile razy chcesz tamtędy chodzić na dobę, że potrzebujesz 6-8m2 aby przypadkiem nie wpuścić trochę powietrza z zewnątrz ?
Jak sama nazwa wskazuje to wiatrołap a nie hol, korytarz cza salon ...

Hi,hi - trzeba widzieć moje dzieci. Bez przerwy szur na dwór, do kolegów, pieska, kotka, na lumpy. Poza tym w wiatrołapie dobrze magazynują się podręczne zabawki: hulajnoga, sanki i wspaniale ociekają ubrania ze śniegu, schną - zresztą buty także na podłogówce. Więc u mnie zrobiłem jednak ciut większy ogrzewany podłogówką.

vip42
04-01-2008, 07:45
kibelek na parterze zamierzam dołączyć do kotłowni jako miejsce składowania opału (eko-groszek), przedsionek zaś wysunąć o ok 0,5 m (po podwyższeniu ścianki kolankowej) oraz przesunąć ścianę oddzielającą wiatrołap od kotłowni o ok 0,5m. Takie zmiany pozwolą na swobodę poruszania się w przedsionku (wejścia i wyjścia, rozbierania się, przyjmowania gości itp.)

czy można bezpiecznie przesunąć ścianę nośną oddzielającą kotłownie od wiatrołapu? kto to może zrobić: projektant (twórca projektu) czy adaptator (projektant z regionu)?

Mice
04-01-2008, 07:45
Hi,hi - trzeba widzieć moje dzieci. Bez przerwy szur na dwór, do kolegów, pieska, kotka, na lumpy. Poza tym w wiatrołapie dobrze magazynują się podręczne zabawki: hulajnoga, sanki i wspaniale ociekają ubrania ze śniegu, schną - zresztą buty także na podłogówce. Więc u mnie zrobiłem jednak ciut większy ogrzewany podłogówką.
Wiem jak jest :wink:
Ale to już nie nazywa się stricte wiatrołapem :lol:

vip42
04-01-2008, 08:00
no to inne pytanie związane z tym domkiem:

czy mogę wybudować go etapami:
I etap: budowa domu i wykończenie parteru
II etap: budowa garażu (powiększony na 2 stanowiska)
III etap: wykończenie poddasza

chodzi mi głównie o II etap: czy można dobudować garaż później, a jeśli tak to czy od razu wylać fundamenty pod garaż czy zrobić to później?

Mice
04-01-2008, 08:46
no to inne pytanie związane z tym domkiem:

czy mogę wybudować go etapami:
I etap: budowa domu i wykończenie parteru
II etap: budowa garażu (powiększony na 2 stanowiska)
III etap: wykończenie poddasza

chodzi mi głównie o II etap: czy można dobudować garaż później, a jeśli tak to czy od razu wylać fundamenty pod garaż czy zrobić to później?
budowlańcem nie jestem ale co do II etapu miałbym wątpliwości, bryłę domu mam podobną i fundamenty są wylewane razem dla całości, ściany są przewiązane (czy jak się to nazywa) z bryłą głównego budynku, wieniec garażu również jest powiązany z domem. Dodatkowo nie wiem jak sobie wyobrażasz ocieplenie/wykończenie po I etapie tej ściany gdzie ma być później garaż dostawiony, (przecież tam będą również drzwi do garażu, i nad garażem)
pewnie, wszystko można tylko po co...

Graczyk
04-01-2008, 09:30
Przesuwanie ścian nośnych to moim zdaniem kompletne nieporozumienie. Tak samo jak wysuwanie wiatrołapu poza budynek jeśli całą sprawę można załatwić miło, porosto i przyjemnie likwidując ściankę pomiędzy wiatrołapem a pom. gospodarczym.
Piec jeśli masz na gaz ziemny to wieszasz sobie w garażu a zasobnik w połączonym wiatrołapie i pom. gosp. W tym połączonym pomieszczeniu montujesz przesuwaną sciankę i wystko wygląda jakbyś miał szafę.

vip42
04-01-2008, 09:56
budowa etapami ma jedną zaletę: mniejsza kasa potrzebna do zamieszkania ;)
garaż to kilkadziesiąt tys zł więcej wydane od razu na budowę

do Graczyka:
piec na eko-groszek nie jest na gaz, a pomiędzy wiatrołapem a kotłownią jest właśnie ściana nośna którą miło i przyjemnie proponujesz zlikwidować :-?

Graczyk
04-01-2008, 10:14
Ops... Co do pieca to widocznie niedoczytałem sorki. Natomiast co do ściany to niedokońca jest to problem. Kostruktor, adaptacja projektu, podciąg, może jakiś słup zbrojony i gotowe.
Piec rozumiem trafi do pomieszczenia gospodarczego natomiast pralnie dzięki podciągowi możesz śmiało połączyć z funkcją przebieralni.

Barbossa
04-01-2008, 12:08
piec na eko-groszek nie jest na gaz, a pomiędzy wiatrołapem a kotłownią jest właśnie ściana nośna którą miło i przyjemnie proponujesz zlikwidować :-?
Graczyk nie czytał nawet dokładnie powyższych postów


vip42
a ta ściana zewnętrzna wiatrołapu to jaka to ściana?
bo moim zdaniem ta dzieląca pomieszczenia nie musi być nośną, choć na taką wygląda
jakie są wymiary budynku i jaki jest układ stropu (w opisie li tylko że teriva, ale ważne jest jak lecą belki)

vip42
07-01-2008, 07:41
ściana między wiatrołapem a kotłownią wydaje się być nośną (nad nią jest ściana kolankowa), ale mam nadzieję że będę mógł ją przesunąć o 20-40 cm

Inne pytanie:
Jaka powinna być minimalna szerokość wygodnych schodów?