PDA

Zobacz pełną wersję : Suszarka ewakuacyjna - jak podłączać do wentylacji ?



filon123
03-01-2008, 16:03
Witam,
Zamierzam kupić suszarkę wywiewną i mam pytanie: w jaki prawidłowy sposób powinienem podłączyć taką suszarkę do przewodu wentylacyjnego.

Rura ma ok. 15cm średnicy zasłoni mi całą kratkę, gdy ją bezpośrednio do niej przyłącze. Chciałbym podłączyć to w następujący sposób: kratkę wentylacyjną mam na wysokości ok. 2,2m od podłogi. Zamierzam w tym samym przewodzie wykonać dodatkowy wlot do kanału wentylacyjnego, na wysokości ok. 1 m nad podłogą i włożyć tam na stałe przewód odprowadzający wilgoć z suszarki.

Czy takie rozwiązanie jest ok.? czy kominiarz nie przyczepi się do takiego rozwiązania? Jak montujecie suszarki ewakuacyjne w swoich mieszkaniach w bloku?

Pozdrawiam, Paweł

el-ka
03-01-2008, 19:30
Z tego co ja dowiedziałam się kilka lat temu w spółdzielni i kominiarzy, to nie wolno podłączać urządzeń nawiewających do wspólnych kominów wentylacyjnych (wyciągu kuchennego, a także suszarki). Powoduje to zakłócenie ciągu w kominie i wydostawanie się zużytego powietrza wyprowadzanego od nas u sąsiadów. Pozostaje suszarka kondensacyjna, jeśli nie ma możliwości i zgody wspólnoty lub spółdzielni na zrobienie wyrzutu przez ścianę zewnętrzną.

filon123
03-01-2008, 22:35
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r.( Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ) w §.151.2 - określa, że: "Zabrania się stosowania zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej".

3 piętrowy budynek jest z tego roku, protokoły kontroli kominiarskiej, dotyczące wszystkich przewodów kominowych, są protokołami pozytywnymi, z tego wyciągam wniosek, ze przewód wentylacyjny należy tylko do mojego mieszkania.

Mam na myśli przewód wentylacji grawitacyjnej a nie przewód kominowy do pieca z zamkniętą komorą spalania.

Czy w takiej sytuacji mogę podłączyć suszarkę wywiewową do przewodu wentylacyjnego?

OK
03-01-2008, 23:54
Skoro już na tyle przestudiowałeś temat, to zapytaj swojego kominiarza przy najbliższej kontroli kominów :wink:

filon123
04-01-2008, 07:10
OK - elito forum, konstruktywnie proszę :) gdybym miał znajomego kominiarza, nie pisałbym na forum.

Czy nikt z forumowiczów nie ma podłączonej suszarki do wentylacji?

OK
04-01-2008, 08:41
"Swojego kominiarza" = telefon do administracji :D
Co z tego, że się dowiesz na forum, że można i podłączysz, jeśli przyjdzie kominiarz z administracji i karze rozebrać??
Wystarczająco konstruktywnie? :wink:

joan
04-01-2008, 10:56
a dlaczego ewakuacyjna? :roll:

filon123
04-01-2008, 11:19
jest tańsza w zakupie i porównałem: szybciej(taniej) suszy. poza problemem z wywiewem, nie wiedzę większych zalet kondensacyjnych.

joan
04-01-2008, 11:46
ok - nie rozumiem tylko nazwy?

KiZ
04-01-2008, 12:27
Bo ewakuuje wilgoć na zewnątrz ;)

joan
04-01-2008, 14:17
Bo ewakuuje wilgoć na zewnątrz ;)


:lol: :lol: :lol: :lol:

filon123
04-01-2008, 14:50
Jestem tu nowy, ale widzę, że zamiast konkretnych informacji stali bywalcy forum bawią się w publiczny czat (10 odpowiedzi, z czego 1 wnosząca coś do tematu).

Proszę o konkretne/praktyczne informacje jak mogę rozwiązać problem.

Mirek_Lewandowski
04-01-2008, 17:32
Nieśmiało spytam: co wniosła Twoja?
Przecież konkrety padły....
Jak Twoja dziura, to podłącz.
Jeśli nie Twoja... to nie.
Jeśli nie wiesz, to i nikt z nas nie wie..

Zbigniew Rudnicki
05-01-2008, 12:14
a dlaczego ewakuacyjna? :roll:
A może ewaporacyjna ?

joan
05-01-2008, 21:55
Jestem tu nowy, ale widzę, że zamiast konkretnych informacji stali bywalcy forum bawią się w publiczny czat (10 odpowiedzi, z czego 1 wnosząca coś do tematu).

Proszę o konkretne/praktyczne informacje jak mogę rozwiązać problem.

ja też proszę o konretną odpowiedż - nie bawię się - to chyba nic złego, że chcę wiedziec więcej - może mi sie ta wiedza przyda jak będe kupowac suszarke - zostawiłam przwód wentylacyjny specjalnie na ten cel - ale gdybym w sklepie usłyszała o suszarce ewakuacyjnej to bym sie mocno zdziwila... :wink: a jeśli mi to wyjasnicie -będe miała to juz za sobą :wink:

KiZ
05-01-2008, 22:12
Jestem tu nowy, ale widzę, że zamiast konkretnych informacji stali bywalcy forum bawią się w publiczny czat (10 odpowiedzi, z czego 1 wnosząca coś do tematu).

Proszę o konkretne/praktyczne informacje jak mogę rozwiązać problem.

Se wypraszam :evil: Stałym bywalcem to ja byłem ponad trzysta postów temu 8) (że o współczatownikach nie wspomnę ;) )

vgli
29-03-2012, 15:19
Cóż, a co innego mogła ci powiedzieć spółdzielnia i kominiarz... Ja podłączyłem swoją suszarkę do jednego z dwóch kominów w łazience i działa doskonale. W razie kontroli kominiarskiej zdejmę rurę i założę kratkę ... Rozmawiałem z deweloperem który stawiał dom moim rodzicom, stwierdził on że po pierwsze nie ma żadnych przeciwwskazań aby gorące powietrze z parą było odprowadzane do komina (zgodnie ze sztuką budowniczą, każdy mieszkaniec powinien mieć osobny komin/y), a po drugie zdecydowanie polecił aby nie pytać się kogokolwiek o taką możliwość, ponieważ wiadomo jaka będzie odpowiedz.