PDA

Zobacz pełną wersję : kolektory próżniowe do wspomagania CO i CWU



renjul
03-01-2008, 18:24
Od kilku dni wałkuje temat solarów i pomp ciepła. Znalazłam ofertę na zastaw podgrzewajacy wodę do CO i CWU - WATT CPC Duo Medium
http://www.watt.pl/index.php?lang=1&menu=2&menu_select=1&podmenu_select=4
Czy ktoś moze ma coś podobnego i moze podzielić się doświadczeniami? jak to wogle jest z kolektorami próżniowymi (może odezwa się uzytkownicy) - czy ich wydajność jest dużo większa od kolektorów płaskich? Czy działają efektywnie w zimie podczas pochmurnych dni? Z czym kojarzycie swoje solary - kominek z płaszczem? druga taryfa?
Jeśli się powtarzam, to przepraszam, ale jak do tej pory nie znalazłam nic konkretnego na forum na ten temat.

RAPczyn
03-01-2008, 22:33
Dziś w instalacji 2x CPC 45 Star azzurro (9m^2), o godzinie 14 było 58st.C na kolektorze oraz 5kWh dostarczone do zbiornika. Wieczorem dostałem telefon, że maksymalna temp. jaka dziś była to prawie 80st.C.

Bozen
03-01-2008, 22:43
A może to poczytać ????

www.sunergy.pl/energia-sloneczna.html - 29k]

slawek_wlkp
03-01-2008, 23:21
Od kilku dni wałkuje temat solarów i pomp ciepła. Znalazłam ofertę na zastaw podgrzewajacy wodę do CO i CWU - WATT CPC Duo Medium
http://www.watt.pl/index.php?lang=1&menu=2&menu_select=1&podmenu_select=4
Czy ktoś moze ma coś podobnego i moze podzielić się doświadczeniami? jak to wogle jest z kolektorami próżniowymi (może odezwa się uzytkownicy) - czy ich wydajność jest dużo większa od kolektorów płaskich? Czy działają efektywnie w zimie podczas pochmurnych dni? Z czym kojarzycie swoje solary - kominek z płaszczem? druga taryfa?
Jeśli się powtarzam, to przepraszam, ale jak do tej pory nie znalazłam nic konkretnego na forum na ten temat.

Proponuję zajrzeć na stronkę :

http://www.meteo.waw.pl/

i otworzyć wykres: " promieniowanie całkowite"
zobaczymy jak na dłoni z jakim natężeniem świeciło słoneczko ....
cudów nie ma !!! czy to kolektor płaski czy też próżniowy nie sprawi, że będziemy mieć pod dostatkiem ciepłej wody, kiedy promienie słoneczne docierają do nas ze zbyt małą mocą.
Trudno oczekiwać aby 150 W/m2 przez 2-3 h nagrzało 350 l wody do odpowiedniej temp.(nie uwzględniając sprawności urządzeń).
W pochmurne dni w okresie jesień-zima-wiosna można zapomnieć o jakimkolwiek uzysku, latem z 10 m2 nie będzie co robić z ciepłem.
Zestaw z podnego linku jest dość drogi, 11 tys. netto ... doliczyć trzeba jeszcze montaż, zrobi się brutto pewnie 15-16 k. Jeśli ogrzewasz CWU prądem to mozna ew. rozważyc zakup 2-3 kolektorów płaskich do grzania w okresach kiedy słońce świeci naprawdę mocno.

Pzdr:)

Sasha
04-01-2008, 00:24
dużo jest na forum nietypowych że tak powiem rozwiązań

PC+kominek + solary
PC+solary
kominek + solary

itd itd

wszystkie te rozwiązania mają się niby wzajemnie wspierać a efekt jest taki że mamy skomplikowaną instalację która i tak opiera się na jednym źródle

renjul
04-01-2008, 13:57
Dzięki za linki, poczytam na pewno.
RAPczyn, świeciło u was wczoraj słońce? Bo ja niestety jestem z rejonu Polski uposledzonego pod tym względem. Wabią mnie te kolektory próżniowe własnie z tego powodu.
sławek_wlkp, nie liczyłam na to, że solary wystarczą, ale że nawet w zimie podgrzeja wodę chociaż o kilkanaście stopni, a w lecie może nawet wystarczą. Co do ceny to liczę na dopłaty i dzielę cenę przez pół, a wtedy to już trochę lepiej wygląda.
Sasha, kominek miec bedę na pewno, pytanie tylko czy z płaszczem, czy zwykły do dogrzania salonu i robienia nastroju ;-) Własnie ideałem byłyby dwa zródła energii, bo każda instalacja to dodatkowy wydatek i jak wspomniałes/łaś komlipkuje sprawę. Najpierw myslałam o eko groszku i zwykłym kominku, ale odkad wyszła sprawa dopłat kombinuję zeby chociaż jedno żródło grzania na te dopłaty się załapało. Czy PC i kolektor płaski by wystarczyły? Chyba jakąś grzałke elektryczna i tak musze mieć na wszelki wypadek? I do CWU musze mieć chyba dodatkową PC ?(przynajmniej tak wynikało z 20 pierwszych stron wątku o pompach, które zdążyłam przeczytać)Ciekawi mnie czy wydajność zestawu watta może byc porównywalna do wydajności PC, bo cenowo lepiej wychodzi.

RAPczyn
04-01-2008, 14:50
Było całkiem ładnie, zresztą dzisiaj też :)

renjul
04-01-2008, 14:56
Było całkiem ładnie, zresztą dzisiaj też :)
Gdzie kupowałeś swoje solary?

Sasha
04-01-2008, 16:45
Najpierw myslałam o eko groszku i zwykłym kominku, ale odkad wyszła sprawa dopłat kombinuję zeby chociaż jedno żródło grzania na te dopłaty się załapało. Czy PC i kolektor płaski by wystarczyły? Chyba jakąś grzałke elektryczna i tak musze mieć na wszelki wypadek? I do CWU musze mieć chyba dodatkową PC ?(przynajmniej tak wynikało z 20 pierwszych stron wątku o pompach, które zdążyłam przeczytać)Ciekawi mnie czy wydajność zestawu watta może byc porównywalna do wydajności PC, bo cenowo lepiej wychodzi.

No właśnie o tym pisałem - jestem gorącym zwolennikiem jednego rozwiązania a nie 3 niby to wzajemnie się uzupełniających. Lepiej wg mnie wstawić do PC grzałkę niż bawić się w solary za 10 tys.

PS
Aby ogrzewać cwu nie trzeba mieć oddzielnej PC

renjul
04-01-2008, 16:55
Aby ogrzewać cwu nie trzeba mieć oddzielnej PC
Czyli PC może chodzić okragły rok? A odpoczywanie gruntu, o którym mowa w watku o pompach (może niezbyt uważnie czytałam :-? )

slawek_wlkp
04-01-2008, 17:52
Wiele osób ma tylko jedną pompę ciepła, którą używa cały rok i nie ma problemu. W okresie letnim na ziemię dociera bardzo dużo energii słonecznej,
nawet 1000W/m2, do tego ciepły letni deszcz ...
to wszystko powoduje, ze nie powinno być problemu z regeneracją gruntu kolektora poziomego.

renjul
04-01-2008, 18:27
Wiele osób ma tylko jedną pompę ciepła, którą używa cały rok i nie ma problemu. W okresie letnim na ziemię dociera bardzo dużo energii słonecznej,
nawet 1000W/m2, do tego ciepły letni deszcz ...
to wszystko powoduje, ze nie powinno być problemu z regeneracją gruntu kolektora poziomego.
Właśnie doczytałam do dyskusji o CWU. Z tego co wyczytałam na stronie sunenergy juz wiem, ze na pewno kolektory próżniowe odpadają. Dzieki za odpowiedzi :-) Bedę dalej zgłębiac temat PC i ewentualnie płaskich kolektorów do CWU. Zobaczymy jakie oferty dostane od producentów.

dominikams
05-01-2008, 09:08
To ja od strony praktycznej - mam pc z grzałką (na razie wyłączona), oraz kominek z pw. Praca kominka powoduje wyłączenie pompy. O solarach też myślę, nawet doprowadziliśmy tam kabelek, a rurki można w każdej chwili dołożyć bezboleśnie, czyli bez kucia w domu(przez garaż). Jednak teraz na pewno ich nie będę kupować, dopiero jak będą jakieś duże dopłaty. Bo na razie się nie opłaca.

Aha, w lecie pc chodziła naprawdę mało, załączała się ze 2 - 3 razy dziennie i to wystarczało do podgrzania ciepłej wody.

renjul
05-01-2008, 16:04
To ja od strony praktycznej - mam pc z grzałką (na razie wyłączona)
Grzałka włącza się automatycznie, czy sami wyłączyliście? jeśli automatycznie to jak często zdarzało sie, że się włączała?
Czy PC jest w stanie dostosować się do szybkich zmian temperatur i podciągnąc temperature do zadanej? Np. w ciągu nocy temp spada nagle z
-3 do -17 (niedawno tak u nas było) Masz jedną PC do CO i CUW czy dwie osobne? Czy to twój drugi okres grzewczy i miałaś okazje zaobserwować gorszą wydajnośc PC pod koniec okresu grzewczego?

HenoK
06-01-2008, 17:12
Proponuję zajrzeć na stronkę :

http://www.meteo.waw.pl/

i otworzyć wykres: " promieniowanie całkowite"
zobaczymy jak na dłoni z jakim natężeniem świeciło słoneczko ....
cudów nie ma !!! czy to kolektor płaski czy też próżniowy nie sprawi, że będziemy mieć pod dostatkiem ciepłej wody, kiedy promienie słoneczne docierają do nas ze zbyt małą mocą.
Trudno oczekiwać aby 150 W/m2 przez 2-3 h nagrzało 350 l wody do odpowiedniej temp.(nie uwzględniając sprawności urządzeń).
W pochmurne dni w okresie jesień-zima-wiosna można zapomnieć o jakimkolwiek uzysku, latem z 10 m2 nie będzie co robić z ciepłem.

Moje kilkuletnie doświadczenie z instalacją, którą opisałem w wątku http://forum.muratordom.pl/post2251547.htm#2251547 w pełni to potwierdza :(.

renjul
06-01-2008, 18:35
Moje kilkuletnie doświadczenie z instalacją, którą opisałem w wątku http://forum.muratordom.pl/post2251547.htm#2251547 w pełni to potwierdza :(.
Ja z wykształcenia jestem humanistką, ale po lekturze na temat solarów nabrałam przekonania, że to nie może zdać egzaminu. Skoro solary nawet w okresach przejściowych nie są w stanie zapewnić 100 zapotrzebowania na CWU to co dopiero mówić o wspomaganiu CO. W lecie natomiast duża ilość energii na wiecej niż ogrzewanie wody się nie przyda. Oglądałam wykresy nasłonecznienia w zimie, w mojej miejscowości i niestety, marne szanse żeby się wogóle włączyły :-?

Grzesiek13
06-01-2008, 18:47
Ja z wykształcenia jestem humanistką, ale po lekturze na temat solarów nabrałam przekonania, że to nie może zdać egzaminu. Skoro solary nawet w okresach przejściowych nie są w stanie zapewnić 100 zapotrzebowania na CWU to co dopiero mówić o wspomaganiu CO. W lecie natomiast duża ilość energii na wiecej niż ogrzewanie wody się nie przyda. Oglądałam wykresy nasłonecznienia w zimie, w mojej miejscowości i niestety, marne szanse żeby się wogóle włączyły :-?

Sama to wymysliłaś :D

renjul
06-01-2008, 21:48
Ja z wykształcenia jestem humanistką, ale po lekturze na temat solarów nabrałam przekonania, że to nie może zdać egzaminu. Skoro solary nawet w okresach przejściowych nie są w stanie zapewnić 100 zapotrzebowania na CWU to co dopiero mówić o wspomaganiu CO. W lecie natomiast duża ilość energii na wiecej niż ogrzewanie wody się nie przyda. Oglądałam wykresy nasłonecznienia w zimie, w mojej miejscowości i niestety, marne szanse żeby się wogóle włączyły :-?

Sama to wymysliłaś :D
Niezupełnie ;-) Wyczytałam ze strony sunenergy. jeśłi wysunęłam złe wnioski to mnie popraw i nawet byłabym zadowolona gdyby tak było ;-)