PDA

Zobacz pełną wersję : koza + rekuperator



sew
03-01-2008, 20:40
Witajcie

Niedlugo zaczne budowe swojego wymarzonego domu. Postanowilem zrezygnowac z kominka na rzecz kozy. Koza ma pelnic funkcje wspomagajaca gazowe CO. Planuje rowniez wentylacje z reku i tu mam zagwozdke.
Z tego co wyczytalem to przy wentylacji mechanicznej najlepiej jest zastosowac kominek z doprowadzeniem powietrza bezposrednio do komory spalania.

1. Czy sa moze do dostania kozy w rozsadnej cenie ktore mozna "zasilic" powietrzem z zewntarz bezposrednio do pieca?
2. A moze ze wzgledu na mala moc pieca (powiedzmy ok 8 KW) wystarczy wyregulowac wentylacje zeby wiecej powietrza bylo nawiewane niz wywiewane?

sew

jack_2000
03-01-2008, 22:06
ja zastanawiałem się nad kupnem kozy a nan zainstalowaną wentylacje mechaniczną i faktycznie pojawiły się komplikacje tzn. koza jednak słabo oddaje ciepło, pobiera powietrze z pomieszczenia co przy wentylacji mech, jest niedpopuszczlne.

Oglądałem kozy które mają doprowadzenie z zewnątrz, ale niestety one nie mają szczelnego wkładu, więc doprowadzenie powietrza wspoamaga proces spalania ale went. mech, dalej zaciąga powietrze.

No cóż zdecydowałem się więc na kominek. Jakoś przeżyłem wycenę, ale okazało się że pronowany wkład to francuz, żeliwny i też nie w 100% szczelny :cry:

Ostatecznie będzie wkład HAJDUK - sam wkład 4,5 tys. niestety ale liczę że ogrzeje mi przynajmniej domek :D

sew
06-01-2008, 09:57
Dzieki za odpowiedz. Niestety zmartwiles mnie troche. Nie jestem entuzjasta kominkow.

Czy nie ma naprawde jakiegos sposobu zeby sensownie polaczyc koze i rekuperator?


sew

HenoK
06-01-2008, 17:59
Zajrzyj do wątku : http://forum.muratordom.pl/post1892366.htm#1892366

sew
06-01-2008, 20:23
HenoK, dzieki za linka.

jack_2000
Ogladales moze te kozy: http://www.romotop.pl/piece-piecyki/
Niektore z nich maja "Bezpośrednie zewnętrzne doprowadzenie powietrza". Czy to znaczy ze jednak sa kozy ze "szczelnym" doprowadzeniem powietrza czy jest to tylko chłyt marketingowy?

jack_2000
07-01-2008, 00:56
oglądałem - ale są w cenie kominków, a jednak koza ma więcej wad niż kominek. Najważniejsze jest dla mnie to, że kozą mnie ogrzejesz domu a kominkiem tak. W końcu jak juz ponosić koszty drewna to lepiej coś z tego mieć :-)

Ale tak naprawdę szczelność zdecydowała o definitywnej rezygnacji z kozy. Może są takie szczelne,ale ja nie miałem 100% pewności. A kupić i miec problem, nie dziękuję ...

Sail
07-01-2008, 08:04
oglądałem - ale są w cenie kominków, a jednak koza ma więcej wad niż kominek. Najważniejsze jest dla mnie to, że kozą mnie ogrzejesz domu a kominkiem tak. W końcu jak juz ponosić koszty drewna to lepiej coś z tego mieć :-)

Ale tak naprawdę szczelność zdecydowała o definitywnej rezygnacji z kozy. Może są takie szczelne,ale ja nie miałem 100% pewności. A kupić i miec problem, nie dziękuję ...
A ja odwrotnie ;) Chcę mieć kozę i wentylację mechaniczną. Dlaczego kominkiem ogrzejesz dom a kozą nie? Przy wentylacji mechanicznej i tak DGP nie zrobisz, w wentylacja ciepło z powietrza ogrzanego kozą/kominkiem i tak odda powietrzu nawiewanemu (zakładam że instalujemy wentylację z reku) i rozprowadzi po całym domu. Do kozy doprowadzę świeże powietrze odpowiednią średnicą i nie powinno być problemów, a jak będzie naprawdę to życie pokaże ;)

vip42
07-01-2008, 13:32
dlaczego przy wentylacji mechanicznej nie może być DGP?

przecież to nie powinno się wykluczać?

Sail
07-01-2008, 14:00
dlaczego przy wentylacji mechanicznej nie może być DGP?

przecież to nie powinno się wykluczać?
Dla mnie DGP to zgodnie z nazwą rozprowadzenie grawitacyjne, a went. mech. to obieg wymuszony z konkretnych pomieszczeń do konkretnych pomieszczeń, więc nie bardzo widzę sens projektowania wentylacji mechanicznej i dodatkowego łączenia pomieszczeń kanałami grawitacyjnymi....
Np. w sypialni zwykle dajesz nawiew, a więc otrzymujesz siłą rzeczy nadciśnienie, po czym chcesz zrobić kanał, którym będzie napływało ciepłe powietrze grawitacyjnie... :roll: Dla mnie to wbrew fizyce i logice, ale pewnie są też odmienne zdania ;)
Pomijam fakt, że DGP kojarzy mi się z przypalonym kurzem :roll:, wprowadzając to do wentylacji mech. wywalasz to na zewnątrz pozostawiając ciepło (oczywiście nie w 100%) w domku.

ardziu
07-01-2008, 15:08
dlaczego przy wentylacji mechanicznej nie może być DGP?

przecież to nie powinno się wykluczać?
Dla mnie DGP to zgodnie z nazwą rozprowadzenie grawitacyjne,


Dystrybucja Gorącego Powietrza - gdzie tu mowa o grawitacji ?



Pomijam fakt, że DGP kojarzy mi się z przypalonym kurzem :roll:, wprowadzając to do wentylacji mech. wywalasz to na zewnątrz pozostawiając ciepło (oczywiście nie w 100%) w domku.

odzysk przez rekuperator ciepła dawanego przez kozę jest delikatnie mówiąc - taki sobie.
Znacznie lepiej jest gdy da się kratkę nad kozą (ja mam w suficie(od niedawna zresztą)) i połączy to z kanałami którymi podawane jest świeże powietrze do pomieszczeń. Wcześniej było tak że jak w kozie się za mocno napaliło to nie można było wytrzymać w salonie, temperatura przekraczała 30 stopni, teraz całe najcieplejsze powietrze jest wysysane z salonu i podawane wszędzie tam gdzie sięgają kanały.

Sail
07-01-2008, 19:21
Dystrybucja Gorącego Powietrza - gdzie tu mowa o grawitacji ?

Hmmm, :roll: no kurde faktycznie..... Jakoś tak się pewnie sam zasugerowałem, bo wszędzie gdzie to widziałem działało w zasadzie grawitacyjnie (bez wspomagania wentylatorem). Sorki za nadinterpretację. No to pytanie: czy należy wtedy instalację rozpatrzyć jako 2 systemy wentylacji działające czasem razem a czasem tylko jeden z nich? Czy sam tworzę sobie problemy?

odzysk przez rekuperator ciepła dawanego przez kozę jest delikatnie mówiąc - taki sobie.
Znacznie lepiej jest gdy da się kratkę nad kozą (ja mam w suficie(od niedawna zresztą)) i połączy to z kanałami którymi podawane jest świeże powietrze do pomieszczeń. Wcześniej było tak że jak w kozie się za mocno napaliło to nie można było wytrzymać w salonie, temperatura przekraczała 30 stopni, teraz całe najcieplejsze powietrze jest wysysane z salonu i podawane wszędzie tam gdzie sięgają kanały.
No ja planuje dać w salonie w pobliżu kozy kratke wywiewną i powietrze to skierować do wymiennika, jak to będzie działać opiszę mam nadzieję za rok. Nie planuję traktować kozy jako głównego czy nawet wspomagającego źródła ciepła - ma to być źródło relaksu i miłego spędzenia czasu przy trzaskającym ogniu ;) Wykorzystanie powstałego ciepła - jakby przy okazji ;)

B.Art
07-01-2008, 20:23
Planuję umieszczenie w domu dwóch kóz :-? czy tam dwie kozy nie wiem jak pisać, jedną szczelną w salonie - jotula F 373 więc problemu nie będzie i drugą też jotula F3TD w gabinecie. Instalację planuję mechaniczną i projektant wentylacji zgodził się na opcję kozy w gabinecie, z tym, że zaprojektował instalację z niewielkim nadciśnieniem w tym pomieszczeniu.
Problem jaki widzę to taki, że będzie nieszczelna koza przez którą może uciekać powietrze. Chyba, że znajdę jakąś szczelną kozę, ale ten jotul wygląda jednak świetnie i ciężko będzie dobrać coś równie ładnego.