PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie zapotrzebowanie na ciepło?



Petronelli
03-01-2008, 20:57
no właśnie jakie??
najpierw dom :
-2 osoby dorosłe plus 2 dzieci
-kubatura powierzchni ogrzewanej 660 m3 , powierzchnia ogrzewana 219 m2 , parter 98 m2 , poddasze 121 m2
-wentylacja mechaniczna z rekuperatorem J.E.StorkAir ComfoAir 500
-ściany z porothermu 25 ocieplone styropianem 15 cm o współczynniku 0,038 W/mK powierzchnia ścian 247 m2
-okna o współczynniku 1,1 ,powierzchnia 42 m2
-poddasze ocieplone wełną TopRock 15 cm miedzy krokwie i SuperRock 10 cm na krokwie , producent deklaruje współczynnik przy takim ociepleniu W/m2K 0,14 powierzchnia 184 m2
-fundamenty ocieplone 8 cm styropianem ekstrudowanym
-podłoga na gruncie 10 cm chudziaka , 10 cm styropianu o wsp: 0,036 powierzchnia 134 m2
-strop 5cm styropianu o wsp 0,036 powierzchnia 121m2
przeczyztałem opinie że przy tak ocieplonym domu ,ale o powierzchni 150 m2 wystarczy 70-80 kwh/m2 ,a instalator proponuje piec o mocy 25kw ,na forum spotkałem opinie o niepotrzebnym, a nawet podnoszącym koszty ogrzewania, przewymiarowaniu pieca , chcąc tego uniknąć i mając na uwadze fakt,iż rozważam gaz z butli jako ogrzewanie(niestety) zastanawiam sie czy takie zapotrzebowanie na ciepło nie jest przesadzone?? czy ktoś jest w stanie określic według powyższego jakie może to być zapotrzebowanie ??
pozdrawiam i dziękuję

Marek13
04-01-2008, 07:44
25 kW to tak ze dwa razy za dużo. Mam dom o podobnych wymiarach, ale gorzej ocieplony. W ciagu ostatnich 8 lat maksymalne dobowe zuzycie gazu (dla temperatury wewnętrznej 20, zewnętrznej -20 - czyli różnica temperatur 40 stopni) wyniosło 24 m3 gazu ziemnego. Oznacza to maksymalną moc 24*9,5/24=9,5 KW (tak w przybliżeniu, pomijam sprawność pieca). Sam ustawiłem ograniczenie mocy pieca na 11 kW.
Jak będzie rozwiązany problem CWU - piec dwufunkcyjny, czy też zbiornik i cyrkulacja?

Petronelli
04-01-2008, 10:44
audytor OZC może to zrobić, to program darmowy do ściągnięcia z sieci

twój domek jest całkiem nieźle ocieplony, na pewno spełnia parametry 6 litrowego, zapotrzebowanie na moc będzie gdzieś na poziomie 30-40 W/m2 dla temeperatury zew -20 stopni, ale do tego wypadało by dodać jeszcze moc na CWU i zapas na zimy z temperaturą -30, myślę że 13 KW będzie wystarczające

czytałem o tym programie. ale brak czasu na wpisywanie danych(trochę ponoć to zajmie) ... ale Twój post oraz ten poniżej ,daje jakiś obraz sytuacji zdecydowanie inny niż przedstawiony przez instalatora, ucieszyłeś mnie :D


Mam dom o podobnych wymiarach, ale gorzej ocieplony.
możesz podać jak i czy masz wentylacje z rekuperatorem??

Jak będzie rozwiązany problem CWU - piec dwufunkcyjny, czy też zbiornik i cyrkulacja?
nad tym sie jeszcze zastanawiam i muszę przeliczyć oraz dopasować do naszego obecnego oraz prognozowanego trybu życia (jeżlei znajde czas i mi sie uda :D ) może instytucja żony w tym względzie by pomogła :D , cyrkulacja fajna ale z kotłowni do łazienki na górze będzie 11 mb , może tam sie ja da wyłączyc zachowując cyrkulacje na dole , nie ponoszac przy tym jakis dużych kosztów takie rozwiązania?
pozdrawiam i dziękuję

KrzysztofLis
04-01-2008, 13:07
audytor OZC (...)
czytałem o tym programie. ale brak czasu na wpisywanie danych(trochę ponoć to zajmie) ... ale Twój post oraz ten poniżej ,daje jakiś obraz sytuacji zdecydowanie inny niż przedstawiony przez instalatora, ucieszyłeś mnie :D
Podałeś tak szczegółowe dane, że ktoś jednak musiałby do tego programu wklepać, żeby mieć dokładną odpowiedź. :)

RomanP
04-01-2008, 13:27
Są programy, możesz to policzyć na piechotę. Niestety liczy się dla każdego pomieszczenia oddzielnie, wychodzi Ci przy okazji moc grzejnika potrzebnego do tego pomieszczenia.
Oj pewno się zdziwisz, jak instalator ją zawyża.
Liczy się żmudnie, ale prosto.
Powierzchnia wszystkich przegród w pomieszczeniu (ściany, okna, sufity, podłogi, itd.)
Wsp. K dla przegrody
Różnica temperatur po obu stronach przegrody (zależy w którym rejonie Polski mieszkasz na zewnątrz przyjmujesz -20, - 15 st. C)
Morzysz to wszystko przez siebie i wychodzi Ci moc grzejnika dla danego pomieszczenia. Przewymiarowana, bo – 20 to u nas raczej rzadko.
Po zliczeniu mocy w poszczególnych pomieszczeniach wychodzi Ci moc pieca.
Patrzysz na to i wyrzucasz do kosza bo w zależności jak przygotowujesz ciepłą wodę potrzebny Ci jest piec o wiele większy. Jeżeli przpływowo to właśnie 25 kW. Jeżeli w bolerze to zależy jakie masz upodobania. Jak trochę godzisz się poczekać to 15 kW.
Jedyna z tego korzyść, że klniesz instalatora bo grzejniki też chce Ci przewymiarować. „Żeby na pewno było ciepło”. Ma gest za dodatkowe moce płacisz Ty nie on.
Mój dokładnie wypytany daje takie same moce w domu na 1 pustak żużlowy i 5 cm styropianu, jak i na dobrze ocieplony domek.

RomanP
04-01-2008, 13:32
Nie jasno napisałem.
Mnożysz powierzchnie każdej przegrody x wsp.K x różnica temperatur po obu stronach. Sumujesz to wszystko (czyli moc potrzebną na ogrzanie okna, ściany zewnętrzej, sąsiedniego pokoju - jeżeli występuje różnica temp.-, podłogi na gruncie.
Dodajesz do tego jeszcze moc potrzeną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
Kubatura pomieszczenia x zakładana ilość wymiany na godzinę x różnica temp. na wejściu i wyjściu.
Po zsumowaniu poszczególnych elementów masz moc grzejnika.
Przy prostym programiku w arkuszu idzie to nawet szybko.

nabial
04-01-2008, 13:33
jest lepszy program firmy instalsoft pn Instaltherm HCR pozwala na obliczenie OZC jak i na obliczanie instalacji grzewczej. Najfajniejsze jest to, że definiujesz odpowiednie przegrody, apotem "budujesz" swój domek - program sam okresli zapotrzebowanie na ciepło. Jest troche dłubaniny, ale efkt jest bardzo dobry. wersja edukacyjna do ściągnięcia za darmo - minusem jest brak możliwości drukowania wyników i eksportowania danych

RomanP
07-01-2008, 07:45
Zyski ciepła to przy zapotrzebowaniu na paliwo.
Rzeczywiście zyski bytowe i pasywne pozyskiwanie energii daje bardzo dużo. (Parę MWh, jeżeli ktoś postawił dom z głową i myślało o tym przy zakupie projektu i działki).
Tutaj chodzi o moc pieca i grzejników. Te musimy przyjąć w max. niekorzystnych warunkach. Czyli - 20 st na dworze (zależnie od regionu kraju), noc, w pokoju nic nie grzeje oprócz grzejnika i jeszcze wieje wiatr. Wtedy zyski się pomija. I tak wychodzi to dużo mniej niż proponują instalatorzy.
Mój zimą 2 lata temu długo podpytywał czy dobrze grzeje przy -25 st. Chciał mi wcisnąć dwa razy większe grzejniki choć moje i tak są przewymiarowane. Te z obliczeń idiotycznie wyglądały pod oknem, bo rury miałem już wyprowadzone. Nie pomogło nawe liczenie instalacji na temp. zasilania 50 st.