PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacje w stanie zero



arzesz
18-08-2003, 12:16
Jakie instalacje należy wykonać zanim zasypie się fundamenty i wyleje szlichtę? Czy wystarczy odprowadzenia kanalizacyjne, czy należy także wodę w każdym pionie?

arzesz
18-08-2003, 12:41
Szanowni Forumowicze
Pomóżcie proszę.
Na pewno wicie, czy przed wylaniem szlichty mieliście wyprowadzone do góry tylko ruru kanalizacyjne czy także wodne?
A może jeszcze jakieś (gaz, energia)?

avzi
18-08-2003, 13:05
Arzesz,
mogę Ci tylko powiedzieć co sam zamierzam zrobić.
1. Na pewno kanalizacja. Przepusty w ścianach fundamentowych z kilkuprocentowym spadkiem i wyprowadzenie ponad podłogę na gruncie.

2. Wodociąg. Nawet jeśli go jeszcze nie ma, warto zrobić przepusty pod ławą fundamentową i wyprowadzić je ponad wylewkę. Mój instalator radzi mi zrobić przepust z rur PCV fi 110 z łagodnym zakrętem od pionu do poziomu, tj. kolanka 3x30 stopni. óźniej w ten "kołnierz będą wprowadzone właściwe rury, a łagodny zakręt ma to ułatwić.

3. Podłączenie do studni. Woda ze studni zawsze się przyda. Jeśli studnię masz wywierconą poza obrysem budynku, to warto pomyśleć o wprowadzeniu rur do wewnątrz (pomieszczenie gosp.), gdzie później znajdzie sie hydrofor. U mnie przepust będzie tuż nad łąwą fundamentową.

4. Ewentualne nawiewy do kominka, spiżarni itp., jeśli projekt to precyzuje.

Tak to u mnie wygląda. Żeby być pewnym, spotkaj się z jakimś myślącym hydraulikiem. On najlepiej i poradzi.

Pozdrawiam!

arzesz
18-08-2003, 13:08
Dzięki Avzi
Nie ma jak Grupa Otwocka:)

gregg
18-08-2003, 13:32
Witam,

u mnie była wprowadzona woda ( źródełko/kran) w budynku, kanalizacja ze spadkami, doprowadzenie powietrza do kominka, przeprowadzenie tymczasowego zasilania elektrycznego, przygotowanie pod taras i schody plus obłożenie podmurówki klinkierem, całość oczywiście dobrze zaizolowana w poziomie i pionie,
pozdr,

siewonka
18-08-2003, 13:58
U nas podobnie jak avazi

Zbigniew Rudnicki
18-08-2003, 21:17
Warto zastanowić się jak będzie rozprowadzona instalacja centralnego odkurzania (rura fi=5cm).
W przypadku ogrzewania podłogowego być może jedynym rozwiązaniem jest ulokowanie rur centralnego odkurzania pod chudziakiem, w piasku.

ArtMedia
19-08-2003, 14:51
Witam.

Rura wodna pod ławą to troche ryzyko, chociaż sam tak zrobiłem. Z drugiej strony płyciej może przemarzać... Tylko co będzie jak puści (wiem, że nie ma powodu ale...) podmyje ławy i może być niebezpiecznie.
Dlatego przezornie wpuściłem rurę w drugą grubsza rurę wodociągową taką że chyba 1,5 cm grubość ścianki i to dopiero w rure osłonową PCV 75mm. Ta grubsza rura wychodzi razem z własciwa nad posadzkę, a na zewnątrz ok. 2m za ławę.
Jesli chodzi o instalację kanalizacyjną to pamiętaj aby zlicować jej wlot z powierzchnią wylewki na gruncie. Ewentualnie aby wystawała maksymalnie kilka cm. Ja o tym nie pomyślałem i miałem niedawno problem. Rura wystaje 10cm. Obok lezy 10cm. styropianu i 6-7cm. wylewki końcowej. Okazało się, że mam problem z uzyskaniem spadku na odejściu... Rura, którą chciałem schowac w posadzce jest na styk, a nawet wystaje ok. 1cm. w najwyższym miejscu. Chce położyc płytki (gres ok. 1cm. grubości) kleju tyle co nic i chyba trzeba będzie robić "półeczkę" przy ścianie :-( Może jeszcze uda sie podszlifowac w plytce, ale wątpię.
To samo z rurą doprowadzająca powietrze do kominka, lepiej aby była jak najniżej (najlepiej zlicowana ze szlichtą). Teraz nie wiesz dokładnie którędy ma wyjść. Dowiesz się dopiero w końcowym etapie a wtedy możesz nie wyrobic się z zakrętami pod posadzką...
Warto też przewidziec przepusty na przewody elektryczne jeśli chcesz robic przyłącze kablowe, oraz teletechniczne, jeśli nie chcesz czepiać żadnych drutów do elewacji...
Przydaloby sie jeszcze do przewodów oświetlenia zewnętrznego, ale to można zrobic później. Lepiej jednak od razu.
Powodzenia.

Sebastian

wg
20-08-2003, 08:15
Sebastian, a nie można po prostu uciąć tych rur?

dobrzykowice
20-08-2003, 09:07
Warto zastanowić się jak będzie rozprowadzona instalacja centralnego odkurzania (rura fi=5cm).
W przypadku ogrzewania podłogowego być może jedynym rozwiązaniem jest ulokowanie rur centralnego odkurzania pod chudziakiem, w piasku.

Nieprawda nie ma najmniejszego problemu z centralnym odkurzaczem, rury kladzie sie po prostu w styropianie pod wylewką i już

ArtMedia
20-08-2003, 12:36
Witam.


Sebastian, a nie można po prostu uciąć tych rur?

Można tylko ciekaw jestem jak wtedy połączysz kolejne skoro utniesz kielichy?

Sebastian

wg
20-08-2003, 13:07
Witam.


Sebastian, a nie można po prostu uciąć tych rur?

Można tylko ciekaw jestem jak wtedy połączysz kolejne skoro utniesz kielichy?

Sebastian
To chyba pytanie do hydraulika, ale na zdrowy rozum wydaje mi się to możliwe za pomocą rury o zwężonym końcu - można nawet zrobić samemu rozgrzewając. Ale nie jestem specjalistą, więc może to nieprawda.
Pozdrawiam,
Włodek

krzyss
20-08-2003, 13:14
Też nie jestem specem od tego, ale wydaje mi się, że rurę na ciepło można tylko rozszerzyć, a nie zwęzić, a obmurowanej się nie rozszerzy, więc w grę wchodzi tylko mniejsza srednica, a to już może zaburzyć odpływ

Jayer
20-08-2003, 16:54
Na pewno trzeba pociagnac kanalizacje i wejscie wody do budynku.
Reszte mozna zrobic pozniej.

Zastanawiam sie jeszcze nad peszlami pod elektryke. Mam czas do piatku.

Pozdro

Zbigniew Rudnicki
20-08-2003, 21:25
dobrzykowice, może się okazać, że w 10cm warstwie styropianu nie zmieszczą nam sie wszystkie instalacje, a mianowicie :
- rury wody zimnej
- rury wody ciepłej w otulinie z pianki
- rury do grzejników c.o. w otulinie z pianki
- rurki niektórych instalacji słaboprądowych (n.p. internet)
- i wreszcie ta "nieprawda", rury centralnego odkurzania
Rury muszą się ponadto gdzieś krzyżować.
Jeżeli styropian ułożymy jako 2x5cm, to w dolnej warstwie powinniśmy zmieścić wszystkie nasze rury (wraz ze skrzyżowaniami) jeśli nie chcemy osłabiać izolacyjności termicznej.
Warstwa jastrychu (wylewki) jest zajęta przez ogrzewanie podłogowe, więc uciekać z rurami można w piach pod chudziak, lub na ściany.

ryby
10-04-2004, 22:50
2. Wodociąg. Nawet jeśli go jeszcze nie ma, warto zrobić przepusty pod ławą fundamentową i wyprowadzić je ponad wylewkę. Mój instalator radzi mi zrobić przepust z rur PCV fi 110 z łagodnym zakrętem od pionu do poziomu, tj. kolanka 3x30 stopni. óźniej w ten "kołnierz będą wprowadzone właściwe rury, a łagodny zakręt ma to ułatwić.



I jak tam avzi, sprawdziło się to rozwiązanie?
Ja obecnie również nie mam wody i będę ja miał dopiero w przyszłym roku.

Jednak chciałbym już w tym zasypać fundamenty oraz zrobić podbeton ale obawiam się późniejszych problemów z wprowadzeniem wody do domu.
Jak głęboko pod ławą poprowadziłeś tę rurę PCV, w której docelowo pójdzie woda?
pozdrawiam.

ArtMedia
11-04-2004, 06:39
U nas jest bezpośrednio pod ławą, 1,4m. I wcale nie wiem czy to dobrze. Nie przemarza, ale co będzie jesli jednak z jakiegoś powodu peknie rura?

ryby
11-04-2004, 09:56
Sebastian, nie strasz mnie, dlaczego miała by pęknąć? Zdaje się, że ok. 90% osób ma wodę poprowadzoną poniżej ław i jakoś to wszystko jeszcze się trzyma :) .
pozdrawiam. Maciej.

Maciek-L
11-04-2004, 13:09
dobrzykowice, Warstwa jastrychu (wylewki) jest zajęta przez ogrzewanie podłogowe, więc uciekać z rurami można w piach pod chudziak, lub na ściany.

Czy można uciekać z rurami w piach ? A jeśli tak to czy trzeba je tam mocno izolować termicznie?

Zbigniew Rudnicki
12-04-2004, 09:38
Zadawałem to pytanie 2 lata temu gdy sam kładłem rury.
Odpowiedź fachowców była taka :
Teoretycznie może się czasami coś wykraplać, ale nie stwierdzono stałego gromadzenia się wody w rurach.
Na początku odkurzania rura ma temperaturę niższą od powietrza w domu.
Jednak po kilku minutach pracy nabiera temperatury tego powietrza i wykraplanie już nie będzie występować.
Prędkości powietrza w rurach są duże i rury łatwo się osuszają.
Natomiast są trudności z odpowiednim ociepleniem.
Nie mogą to być izolacje miękkie, bo stanowiło by to zagrożenie osiadaniem podłogi.