PDA

Zobacz pełną wersję : Przewód wentylacyjny - do ilu pomieszczeń?



miron3333
03-01-2008, 23:50
Mam krótkie pytanie: czy jeden przewód wentylacji grawitacyjnej może wentylowac dwa pomieszczenia w sytuacji, kiedy jedne jest w piwnicy a drugie na poddaszu użytkowym (kotłowniania i garderoba)?
Pytam bo chyba gdzies wcześniej o tym słyszałem, że to jest możliwe, a takie rozwiązanie dla mnie byłoby rozwiązaniem idealnym.

Cypek
04-01-2008, 06:12
Tak na logikę będzie wentylował pomieszczenie to, w którym jest mniejszy opór powietrza. Czyli wywentyluje garderobę - pozostawi w spokoju piwnicę. Tak mi się wydaje.

hes
04-01-2008, 06:23
Tak na logikę będzie wentylował pomieszczenie to, w którym jest mniejszy opór powietrza. Czyli wywentyluje garderobę - pozostawi w spokoju piwnicę. Tak mi się wydaje.

Ale jednocześnie z tej piwnicy może też zaciągnąć powietrze...
Gdyby się trzymać takiej logiki, to na dobrą sprawę przy paru kanałach
wentylacyjnych w domu parę nie miałoby prawa dzialać...co oczywiscie
się zdarza, patrz problemy z dmuchaniem do łazienki zimnego powietrza.
Na szczęście wynaleziono tzw. regulację- tu dodać, tam ująć...

miron3333, po dobrym wykonaniu będzie działać.

edde
04-01-2008, 12:32
można zrobić taki myk (profesjoinalne rozwiązanie to nie jest ale czasem jedyne możliwe): jezeli masz duży przekrój kanału wkładasz w niego plastikową rurę tworząc kanał w kanale

miron3333
04-01-2008, 17:33
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ale z nich wynika raczej jeden wniosek - nie jest to rozwiązanie zgodne z zasadami. A ja sądziłem, że może jest ... Szkoda, bo w moim przyszłym domku akurat to rozwiązanie by się sprawdziło.

Barbossa
04-01-2008, 17:38
Mam krótkie pytanie: czy jeden przewód wentylacji grawitacyjnej może wentylowac dwa pomieszczenia w sytuacji, kiedy jedne jest w piwnicy a drugie na poddaszu użytkowym (kotłowniania i garderoba)?
Pytam bo chyba gdzies wcześniej o tym słyszałem, że to jest możliwe, a takie rozwiązanie dla mnie byłoby rozwiązaniem idealnym.
słyszałeś bo tak robiono za Gierka i jescze później (co drugą kondygnację, otwierano kanał), teraz się nie robi (przepisy niedopuszczają i mają rację)
odradzam, chyba, że jak napisał edde, tyle, że łatwiej to popsuć niż żeby to działało

miron3333
04-01-2008, 17:45
No teraz, to mam już całkowitą jasność. Dzięki.