PDA

Zobacz pełną wersję : Uprawnienia elektryka do kładzenia instalacji



mario1976
04-01-2008, 10:11
Witam, mam pytanie bo zgłupiałem.

Elektryk znajomy. Jestem z nim umówiony na instalacje w domu. Ma uprawnienia (książeczkę) SEP-owskie. Nie znam się na sprawach elektrycznych, facet jest fachowy, mam do niego zaufanie, twierdził, że te papiery są wystarczające.

Wczoraj czytam sobie taki watek:

http://forum.muratordom.pl/elmar-tarnobrzeg-marek-lis-elektryk-ostrzegam-przed-nim,t117513.htm

Jak komuś nie chce się zaglądać to problem jest taki:

Forumowiczowi kładł instalacje ktoś z upranieniami SEPowskimi (książeczka SEP po zdanym egzaminie) i jest teraz poważny problem z jej odbiorem i podpisaniem umowy z Energetyką. Elektryk nie miał uprawnień budowlanych do kładzenia instalacji w nowo powstających obiektach.

Nie jest też członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich więc jego uprawnienia (czyli tajemnicza dla mnie książeczka SEP) dotyczą tylko eksploatacji już istniejącej instalacji.

Wczoraj gadałem z sąsiadem, któremu robili ostatnio instalacje. Powtierdził, że oprócz knigi SEP jego elektryk miał te uprawnienia budowlane (czyli był członkiem Stowarzyszenia).

Byłem jużprawie pewien, że trzeba szukać nowego elektryka lub on musi poszukac kogoś z odpowiednim stempelkiem (?).
Przed chwilą zadzowniłem jeszcze do Energetyki (Warszawa Teren Rejon Pruszków). Rozmawiam z bardzo miła Panią i pytam jak kogo dobrego jakie papiery musi mieć elektryk abym nie miał problemów z odbiorem, podłączeniam aby było miło i kulturalnie.

Odpowiedź: SEP-owskie :o
Moje pytanie: A jeszcze jakieś (uprawnienia budowlane, członkostwo w Stowarzyszeniu)
Odpowiedź: Nic mi o tym nie wiadomo. Wystarczy SEP.

Kur....zgłupiałem. Jak to jest ????

pelsona
04-01-2008, 10:38
Jest to wszystko bardzo proste. Wymagane są tylko aktualne uprawnienia SEP do 1kV( E czyli eksploatacja lub D dozór). Wypadałoby aby miał również w ramach tych samych uprawnień tzw. pomiary bo trzeba przedstawić protokoły badań i sprawdzeń do odbioru. Nie każdy mający te uprawnienia ma także pomiary inaczej trzeba szukać takiego gościa, który takowe posiada i to zafirmuje. Instalacje możesz i położyć samemu.
Uprawnienia budowlane to zupełnie inna para kaloszy. Są tu zupełnie niepotrzebne. Musi je mieć natomiast koniecznie Twój Kierownik Budowy czy też inspektor nadzoru. Odpowiada wtedy za całość budowy lub swoją branżę.
pzdr.

retrofood
04-01-2008, 10:40
Nie ma uprawnień SEP owskich, nie istnieją. Nie trzeba być członkiem SEP.

Całością zaświadczeń kwalifikacyjnych steruje Urząd Kontroli Energetyki.
Elektryk wykonujący instalację powinien mieć zwykłe zaświadczenie kwalifikacyjne (i to jest to dawne SEP) typu "E". Zresztą może nic nie mieć, wazne, aby zrobił prawidłowo instalację. I TU LEŻY PIES POGRZEBANY. problemem jest nie to, ze wykonawca instalacji nie miał uprawnien, ale że wykonał instalację NIEPRAWIDŁOWO, niezgodnie z wymaganiami norm i przepisów.
Po wykonaniu instalacji ważne jest wykonanie pomiarów i wystawienie protokołu o dopuszczeniu instalacji do użytkowania. Aby taki protokół wystawić potrzebna jest osoba z uprawnieniami typu "D" upowazniającymi do prac kontrolno-pomiarowych. protokół przez nią wystawiony inwestor zalącza do dokumentacji służącej do zameldowania się w budynku.
Natomiast dla energetyki - to ona określa jakie uprawnienia powinna mieć osoba wykonująca pomiary im potrzebne i wystawiająca orzeczenie.

pelsona
04-01-2008, 10:59
Jak zwał tak zwał. Nie czepiajmy się o słówka. Popularnie mówi się uprawnienia SEP-owskie a widnieje na karcie napis zaświadczenie kwalifikacyjne SEP
Podobnie mówimy uprawnienia budowlane a na dokumencie napisane:
Stwierdzenie Przygotowania Zawodowego Do Pełnienia Samodzielnych Funkcji Technicznych W Budownictwie.
I tak podobnie w wielu przypadkach.

mario1976
04-01-2008, 12:04
pelsona retrofood

Dzięki wielkie :wink: .

Czyli reasumując musze się dowiedzieć czy mój elektryk ma E czy D. Zadzwonić do energetyki z pytaniem jakie uprawnienia ma mieć osoba wykonująca pomiar. Jeśli elektryk ma E, a dla pomiarów do energetyki będzie potrzebne D to musiałbym znaleźć kogoś z D kto takich pomiarów dokona i wystawi mi papierek?

A orientujecie się ile ewentualnie kosztuje wykonanie pomiaru i przygotowanie orzeczenia przez posiadacza D ? Elektryki jeździ na nartach i nie wiem dzisiaj jakij literki jest posiadaczem (wczoraj mówił mi o obiegowym SEP) :wink:

EZS
04-01-2008, 12:14
Około 600 zł
Tyle mnie kosztowało. Ale razem z przepięciem kabla (miałam RBtke i elektryk musiał załatwić w energrtyce odpięcie kabla z tej puszki i podpięcie tego domowego, zakopanego w ziemi). Instalację w domu robił kolega z uprawnieniami właśnie do 1 kV. W tych 600 była jeszcze jakaś rewizja na domu zamontowana. Teraz jednak mogę spokojnie powiedzieć -jak człowiek w tym wszystkim nie siedzi na co dzień, to lepiej wziąć kogoś, kto ma wszelkie uprawnienia i załatwi wszystko. Mój elektryk, nawiasem mówiąc, jakieś zaświadczenie o przynależności do Izby czy Stowarzyszenia mi dołączył...

04-01-2008, 12:35
... A orientujecie się ile ewentualnie kosztuje wykonanie pomiaru i przygotowanie orzeczenia przez posiadacza D ? ...
flaszke
Około 600 zł ...
przepłaciłas :-?

pelsona
04-01-2008, 12:56
Czyli reasumując musze się dowiedzieć czy mój elektryk ma E czy D. Zadzwonić do energetyki z pytaniem jakie uprawnienia ma mieć osoba wykonująca pomiar. Jeśli elektryk ma E, a dla pomiarów do energetyki będzie potrzebne D to musiałbym znaleźć kogoś z D kto takich pomiarów dokona i wystawi mi papierek?


Uprawnienia do pomiarów mogą być wpisane zarówno w świadectwie kwalifikacyjnym E jak i w D. Nie ma co robić z tego tytułu niepotrzebnego zamieszania.

Darek Rz
04-01-2008, 13:00
Jest to wszystko bardzo proste. Wymagane są tylko aktualne uprawnienia SEP do 1kV( E czyli eksploatacja lub D dozór). Wypadałoby aby miał również w ramach tych samych uprawnień tzw. pomiary bo trzeba przedstawić protokoły badań i sprawdzeń do odbioru. Nie każdy mający te uprawnienia ma także pomiary inaczej trzeba szukać takiego gościa, który takowe posiada i to zafirmuje. Instalacje możesz i położyć samemu.
Uprawnienia budowlane to zupełnie inna para kaloszy. Są tu zupełnie niepotrzebne. Musi je mieć natomiast koniecznie Twój Kierownik Budowy czy też inspektor nadzoru. Odpowiada wtedy za całość budowy lub swoją branżę.
pzdr.

Witam

Nie do końca jest to prawda że uprawnienia budowlane nie są tu potrzebne . Osoba która robiła instalacje lub wykonanie jej parafuje musi mieć uprawnienia budowlane gdyż musi zrobić wpis do dziennika budowy ,a tylko osoby z uprawnieniami budowlanymi mogą dokonywać w nim wpisów (oprocz samego inwestora) .Dla nadzoru Budowlanego pieczątka bez takich uprawnień jest nic nie warta .

pozdrawiam

mario1976
04-01-2008, 13:03
Witam

Nie do końca jest to prawda że uprawnienia budowlane nie są tu potrzebne . Osoba która robiła instalacje lub wykonanie jej parafuje musi mieć uprawnienia budowlane gdyż musi zrobić wpis do dziennika budowy ,a tylko osoby z uprawnieniami budowlanymi mogą dokonywać w nim wpisów (oprocz samego inwestora) .Dla nadzoru Budowlanego pieczątka bez takich uprawnień jest nic nie warta .

pozdrawiam

Wpis robi Kierbud nikt inny w dzienniku nic mi nie wpisuje. Tego i tego dnia wykonano instalacje.

Mi chodziło o papiery dla energetyki.

Darek Rz
04-01-2008, 13:14
Witam

Nie masz racji . No chyba że w każdym mieście jest inaczej w co nie wierzę . U nas w dziennik budowy wpisują się oprócz Kierownika wszyscy wykonawcy robót takich jak :
- instalacja sanitarna i (przyłącze)
- instalacja elektryczna i (przyłącze)
- oczyszczalnia lub szambo .
- instalacja gazowa i przyłącze

Potwierdzają oni swoim wpisem i pieczątką (tylko z uprawnieniami budowlanymi ) zakres wykonanych robót . Każda pieczątka bez uprawnień lub brak wpisu np. osoby wykonującej instalacje elektryczną lub sanitarną dyskwalifikuje dokumenty w nadzorze budowlanym do odbioru .

pozdrawiam

ps. Jeśli miałeś dziennik w ręku to sobie zobacz na pierwszej stronie są miejsca do wpisu oznaczone jako :
- wykonawcy robót - w tym miejscu wpisują się "oni" a nie kierownik budowy

bwojtek
04-01-2008, 13:22
Z mojego doświadczenia wynika, że instalację może wykonać ktokolwiek (np. sam inwestor). Wpis do dziennika robi kierbud a opomiarowanie i protokół człowiek z uprawnieniami. Czy ktoś się ze mną nie zgadza?

Paweł Czernecki
04-01-2008, 13:26
ja :)


upsss ja się zgadzam :)

sSiwy12
04-01-2008, 13:28
Czego to ludzie nie wymyślą :o Zgodnie z obowiazujacymi przepisami dla "potrzeb budowlanych" wymagane sa tylko "protokoły" zgodności lub odbioru niektórych inastalacji. Instalacje możesz robić sobie sam - ważne jest aby osoba uprawniona zrobiła odbiór - tyle mówia przepisy budowlane, no istnieje jeszcze mozliwość, że "gdzież" są inne lub żle doczytałem :oops: - ale to mało prawdopodobne :lol:
W dzienniku nie musi być nawet wzmianki o instalacjach, no chyba, że kierbud ma zacięcie literackie i "coś" skrobnie. Fakt, zamieszcza informacje o "przykryciu" instalacji - jesli takowe było.
Moim zdaniem ( a było tak w moich obiektach) ZE tez nie interesuje, kto robił instalacje. Natomiast przy odbiorze obiektu, dla SANEPID-u, PIH musiałem przedstawić tzw. "protokoły zerowania".
Inaczej sprawa wyglada z przyłączami.

mario1976
04-01-2008, 13:28
Z mojego doświadczenia wynika, że instalację może wykonać ktokolwiek (np. sam inwestor). Wpis do dziennika robi kierbud a opomiarowanie i protokół człowiek z uprawnieniami. Czy ktoś się ze mną nie zgadza?

Ja się z Tobą jak najbardziej zgadzam jeśli chodzi o wpis. reszty dowiedziałem sie godzine temu :wink: Czytam to forum od roku i zawsze było maglowane, że wpisy tylko Kierbud. To samo powiedział mój szeryf. Oddałem nu nawet dziennik aby mnie nie kusiło :wink: . Tak samo np. z szambem. Kierownik wpisuje, że zostało wykonane, szambo ma wszystkie certyfikaty (szczelnośc) i przy odbiorach to wystarcza.

Jedyny "obcy" wpis w Dzienniku to geodeta na poczatku.

Paweł Czernecki
04-01-2008, 13:36
ps. Jeśli miałeś dziennik w ręku to sobie zobacz na pierwszej stronie są miejsca do wpisu oznaczone jako :
- wykonawcy robót - w tym miejscu wpisują się "oni" a nie kierownik budowy

Bajki ...

Dom możesz budować gospodarczo i co wtedy wpiszesz w rubryce wykonawcy ?

Osobą uprawnioną do dokonywania wpisów w dzienniku jest kierownik budowy. Może on wpisać wszystko i jest on po to aby oceniać poprawność wykonanych prac.

Czy komin musi budować uprawniony murarz ? NIE ! Ale taki komin musi zostać odebrany przez kominiarza!

Podobnie z innymi rzeczami ...

bwojtek
04-01-2008, 13:39
To dlaczego wcześniej napisałeś, że się ze mną nie zgadzasz :o

Darek Rz
04-01-2008, 13:45
ps. Jeśli miałeś dziennik w ręku to sobie zobacz na pierwszej stronie są miejsca do wpisu oznaczone jako :
- wykonawcy robót - w tym miejscu wpisują się "oni" a nie kierownik budowy

Bajki ...

Dom możesz budować gospodarczo i co wtedy wpiszesz w rubryce wykonawcy ?

Osobą uprawnioną do dokonywania wpisów w dzienniku jest kierownik budowy. Może on wpisać wszystko i jest on po to aby oceniać poprawność wykonanych prac.

Czy komin musi budować uprawniony murarz ? NIE ! Ale taki komin musi zostać odebrany przez kominiarza!

Podobnie z innymi rzeczami ...

Witam

W świetle prawa (nadzoru) nie mozesz wykonac sam instalacji elektrycznej bo nie masz do tego uprawnień . Owszem zrobisz ją sam ,ale musisz poszukać kogoś kto ci zaświadczy swoją pieczątką że to on ją wykonał .
A komin to zły przykład bo to sprawa murarzy którą ocenia kierownik budowy który na uprawnienia budowlane konstrukcyjne . Nie moze on oceniać roboty elektryka bo się na tym nie zna .Może on tylko wpisać w dziennik że zostały wykonane ,ale to musi być potwierdzone wpisem i pieczątką elektryka (z uprawnieniami budowlanymi )

mario1976
04-01-2008, 13:46
To dlaczego wcześniej napisałeś, że się ze mną nie zgadzasz :o

Niezły pierdzielnik się zrobił :wink: Bo On się z Tobą zgadza, a nie zgadza się z Darkiem Rz :D

Paweł Czernecki
04-01-2008, 13:51
To dlaczego wcześniej napisałeś, że się ze mną nie zgadzasz :o

pomerdasiło mi się ;)


No jeśli musi być potwierdzone to gość wykonujący pomiary za dodatkowe 100zł postawi pieczątkę że on to wykonał i po robocie

retrofood
04-01-2008, 13:52
W większości powiatów dla obiektów o kubaturze poniżej 1000 metrów nikt nie wymaga wpisu w dzienniku budowy elektryka z upr. budowlanymi., a poza nim nikt nie ma prawa nic tam wpisywać.
dla celów zamieszkania, niezbędny jest jednak protokół ze stwierdzeniem, że wykonana instalacja elektryczne nadaje się do eksploatacji. Takie oświadczenie składa elektryk posiadający upr. dozorowe "D" wraz z zakresem kontrolno-pomiarowym, który sprawdzi i pomierzy instalację. do protokolu pomiarów załącza kserokopię swojego zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Elektryk z zaśw. "E" + kont-pomiar nie może składać takich oświadczeń.
Co nie znaczy, że nie może wykonywać pomiarów.
Temat wiele razy omawiany na forum.

sSiwy12
04-01-2008, 14:00
Chyba jestem wyjatkowo upierdliwy :o

W świetle prawa (nadzoru) nie mozesz wykonac sam instalacji elektrycznej bo nie masz do tego uprawnień . Owszem zrobisz ją sam ,ale musisz poszukać kogoś kto ci zaświadczy swoją pieczątką że to on ją wykonał

A konkretnie - możesz podać te przepisy?

pelsona
04-01-2008, 14:01
W budownictwie jednorodzinnym nie ma obowiązku ustanawiania kierowników robót branżowych a co za tym idzie dokonywania przez nich wpisów do Dziennika Budowy. Zakończenie robót branżowych kwituje Kierownik Budowy i basta. Jeśli tacy kierownicy branżowi z uprawnieniami są to na pewno nie zaszkodzi, jest lepiej ale nie są oni konieczni.
Jest natomiast inna ciekawa kwestia. W wykazie osób uprawnionych do wpisów w Dzienniku Budowy(wyszczególnieni w pouczeniu na początku Dz.B. ) widnieje oczywiście także Inwestor. I tu się rodzi pytanie czy Inwestor będący osobą fizyczną bez uprawnień budowlanych, nie mający swojego ustanowionego Inspektora Nadzoru Inwestorskiego może robić wpisy w Dzienniku Budowy. I tu są zdania podzielone. Ja myślę jednak, że nie ma prawa a musi ewentualne swoje uwagi wpisywać za pośrednictwem Kierownika Budowy.
pzdr.

bwojtek
04-01-2008, 14:14
Ja robiłem wszystkie wpisy jako inwestor samodzielnie a po moim wpisem robił wpis kierbud w stylu: "roboty odebrano bez zastrzeżeń" + pieczątka.

Darek Rz
04-01-2008, 14:16
Chyba jestem wyjatkowo upierdliwy :o

W świetle prawa (nadzoru) nie mozesz wykonac sam instalacji elektrycznej bo nie masz do tego uprawnień . Owszem zrobisz ją sam ,ale musisz poszukać kogoś kto ci zaświadczy swoją pieczątką że to on ją wykonał

A konkretnie - możesz podać te przepisy?

Zadzwon do nadzoru ...........

bwojtek
04-01-2008, 14:17
Chyba jestem wyjatkowo upierdliwy :o

W świetle prawa (nadzoru) nie mozesz wykonac sam instalacji elektrycznej bo nie masz do tego uprawnień . Owszem zrobisz ją sam ,ale musisz poszukać kogoś kto ci zaświadczy swoją pieczątką że to on ją wykonał

A konkretnie - możesz podać te przepisy?

Zadzwon do nadzoru ...........
Wydaje mi się, że skoro to jest forum dyskusyjne i coś podajesz jako fakt to mógłbyś go poprzeć jakimiś przepisami...

sSiwy12
04-01-2008, 14:24
Nie poda, bo nie ma - w tym zakresie :)

Darek Rz
04-01-2008, 14:33
Witam

W nadzorze przy składaniu dokumentów do odbioru wam to dokładnie naświetlą :lol:

04-01-2008, 14:34
... rodzi pytanie czy Inwestor będący osobą fizyczną bez uprawnień budowlanych, nie mający swojego ustanowionego Inspektora Nadzoru Inwestorskiego może robić wpisy w Dzienniku Budowy. I tu są zdania podzielone. Ja myślę jednak, że nie ma prawa a musi ewentualne swoje uwagi wpisywać za pośrednictwem Kierownika Budowy.
pzdr.
nie musi wpisywac uwag za posrednictwem KB
inwestor moze dokonac wpisu typu:
prosze KB o potwierdzenie w Dzienniku Budowy wykonania instalacji elektrycznej w dniach ...... przez ......
podpis

bwojtek
04-01-2008, 14:39
Witam

W nadzorze przy składaniu dokumentów do odbioru wam to dokładnie naświetlą :lol:
Jakoś mi nic nie naświetlali a mieszkam w swoim domku już blisko 2 lata...

retrofood
04-01-2008, 14:44
Chyba jestem wyjatkowo upierdliwy :o

W świetle prawa (nadzoru) nie mozesz wykonac sam instalacji elektrycznej bo nie masz do tego uprawnień . Owszem zrobisz ją sam ,ale musisz poszukać kogoś kto ci zaświadczy swoją pieczątką że to on ją wykonał

A konkretnie - możesz podać te przepisy?

Prawo Budowlane, artykuł coś około 61.
tyle, że nie "że wykonał", alew że nadaje się do eksploatacji

sSiwy12
04-01-2008, 15:03
Chyba codzi o:
Art. 57.
1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o
udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
1) oryginał dziennika budowy;
2) oświadczenie kierownika budowy:
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i
warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także
– w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku
lub lokalu;
3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli
eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego
zagospodarowania;
4) protokoły badań i sprawdzeń;
5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych
przyłączy.[quote]

a zwłaszcza pkt.4. - chyba innych nie ma

retrofood
04-01-2008, 15:22
chyba tak.
bo tam trzeba kwit od mistrza kominiarskiego, gazownika (jak jest gaz) itp.

marcin714
04-01-2008, 17:55
prosze KB o potwierdzenie w Dzienniku Budowy wykonania instalacji elektrycznej w dniach ...... przez ......
podpis


Czytając to nasuwa mi się pytanie czego to się oczekuje od kierownika budowy. Czyżby prowadzenia pamiętnika? A nie mogły by tego robić wasze żony albo teściowe? Przecież każdy głupi potrafi zapisać zdanie ,że instalacja elektryczna została wykonana.

Ktoś tam pisał ,że przy budowie domków jednorodzinnych prawo nie wymaga istnienia kierowników robót branżowych. W takim razie jakie to prawo wymaga takich kierowników dla innych inwestycji?????

Na koniec mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie czy osoba posiadające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej mogła by pełnić funkcję kierownika budowy na waszych budowach. Zapewne tak bo poto są te uprawnienia tak samo jak w specjalności konstrukcyjnej.
W takim razie skoro nie ma obowiązku zatrudniania kierowników robót branżowych więc taki kierownik budowy może sobie prowadzić budowę i dziennik w stylu: dnia ......... wykonano wytyczenie budynku., dnia ...... wykonano zbrojenie ław fundamentowych., dnia...... zakończono prace fundamentowe, od .... do ......prowadzono prace murarskie pierwszej kondygnacji, dnia......... odebrano strop nad pierwszą kondygnacją, dnia ...... wykonano instalacje gazową i tak dalej aż do ostatniego wpisu: Budynek wykonano zgodnie ........... i nadaje sie do zamiezkania.

Wszędzie będzie stała pieczątka kierownika budowy.
A teraz odpowiedzcie sobie sami czy na wszystko wystarzy kierownik budowy. Oczywiście jakby jakaś pieczątka jeszcze była potrzebna to za flaszkę.
Realne to jest koleżanki i koledzy?
A jak nie wierzycie ,że elektryk może być kierownikiem budowy to zapytajci w nadzorze budowlanym.

Paweł Czernecki
05-01-2008, 08:38
I właśnie taki tok rozumowania prowadzi do biurokratyzacji całej inwestycji budowy domu jednorodzinnego w 95% konstrukcyjnie i instalacyjne prostego jak konstrukcja cepa. Co rusz na forum słyszymy podobne pytania: czy mogę dom przesunąć o 5cm ? Czy muszę zgłaszać w starostwie zmianę wymiaru okna z 150x150 na 160x150, czy mogę ocieplić 15cm zamiast 12cm ( jak stoi w projekcie ) itp itd

Ja proponuje te dywagacje uznać za słuszne ... ale może dla poważniejszych inwestycji.

Bo doprowadzimy do sytuacji że np. sufit podwieszany będzie nam wykonywał człowiek z uprawnieniami - bo przecież jak nie będzie miał uprawnień to taki sufit może nam na głowę spaść

retrofood
05-01-2008, 09:17
I właśnie taki tok rozumowania prowadzi do biurokratyzacji całej inwestycji budowy domu jednorodzinnego w 95% konstrukcyjnie i instalacyjne prostego jak konstrukcja cepa. Co rusz na forum słyszymy podobne pytania: czy mogę dom przesunąć o 5cm ? Czy muszę zgłaszać w starostwie zmianę wymiaru okna z 150x150 na 160x150, czy mogę ocieplić 15cm zamiast 12cm ( jak stoi w projekcie ) itp itd

Ja proponuje te dywagacje uznać za słuszne ... ale może dla poważniejszych inwestycji.

Bo doprowadzimy do sytuacji że np. sufit podwieszany będzie nam wykonywał człowiek z uprawnieniami - bo przecież jak nie będzie miał uprawnień to taki sufit może nam na głowę spaść

niestety, to jest jeszcze za mało powiedziane.
zmiany legislacyjne w ciagu ostatnich kilkunastu lat idą w kierunku, aby wszystko maksymalnie uzależnić od ludzi z "papierkami" a jednocześnie kryteria uzyskania "papierków" podwyższa się tak, że za 5 lat tytuł i wiedza inżyniera nie wystarczą, aby pełnić jakąkolwiek samodzielną funkcję w budownictwie. trzeba będzie być co najmniej "magistrem", należeć do Izby i płacić na jej rzecz horrendalne składki.
Inżynier będzie samodzielnie mógł se tylko bąka puścić.

Leszko
05-01-2008, 09:59
Ja sam położyłem całą instalację od A do Z (nie mam uprawnień bo nie jestem elektrykiem). Kierownik wpisał do dziennkia budowy że instalacja wykonana podpisał i nikt więcej się nic nie pytał. Przed oddaniem do użytku przyjechało dwóch elektryków z uprawnieniami aby wykonać pomiary, trwało to z dwie godziny, sprawdzali wszystko co się dało, podłączenia żyrandoli, całe AGD,piec,bojler,hydrofor,wszystkie gniazda, tablice rozdzielcze itp., ża miałem cykora :-? ,ale jak się okazało wykonałem bez zarzutów :D. Po kilku dniach odebrałem od nich dokumentację, potem oddanie do użyku i sprawa zakończona. :D