PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielnie wykonuje instalacje i pilnie potrzebuje POMOCY



smail
04-01-2008, 17:27
witam wszystkich b serdecznie
chce zbudowac sam moja pierwsza a zarazem solidne i sprawnie dzialajace c o takze kazda rada mozna powiedziec na wage zlota
wiem wiem rwe sie z motyka na ksiezyc
czytalem na forum sporo watkow ktore daly mi sporo odp na nurtujace mnie pytania lecz pozostaly takze bez odpowiedzi

mam zamiar ogrzac poniemiecki domek 100m2 (nie liczac piwnicy i strychu) podpiwniczony stolarka stara drewniana nieoceplony
ogrzewac owy metraz mam zamiar za pomoca zebca 15kw dolne spalanie +zbiornik 120l cwu naczynie otwarte panelowe grzejniki polaczenia miedz (poprzednie centralne grzalo max 19 stC!) mysle ze powodem byly zle dobrane grzejniki ale fachura ze mnie zaden

nurtuje mnie to czy naczynie wzbiorcze musi byc w lini pionowej nad piecem (wygodniej mi zamontowac je jakies 5m w bok z rura o sredcy 22mm)
czy moge zamontowac pompe na powrocie (glownie chodzi mi o problem z zapowietrzaniem grzejnokow nie chce wiecznie biegac i ich odpowietrzac)
komin jest oddalony od kotlowni o 35cm od kotlown w poziomie takze wybilem w scianie polaczenie 14x14cm o wspomnianej dlugosci 35cm czy nie bedzie to przyczyna niedostatecznego ciagu w piecu z dolnym spalaniem widmo wendzarni w piwnicy mnie przeraza

kolejnym probremem sa SREDNICE RUR(jak dla mnie czarna magia) instalacja z rozdzialem dolnym na parteze grzejniki praktycznie osobne w zamysle galazki 18mm podejscia do grzejnikow 15mm a zasilanie pierwszego pietra 28mm czy 22mm spokojnie pociagnie
pietro chce polaczyc rozdzielaczem i rurami 16x2mm z wkladka alu czy lepiej odzalowac i miedz oczywiscie zabezpiecze piec przed przed nadmiernym wzrostem temperatury elektronicznym miarkownikiem glownie chodzi o powalajaca cene miedziochy
jakie rury zastosowac na drodze piec wymiennik 28mm?

z gory sedrecznie dziekuje za wszystkie porady

04-01-2008, 20:38
... nurtuje mnie to czy naczynie wzbiorcze musi byc w lini pionowej nad piecem (wygodniej mi zamontowac je jakies 5m w bok z rura o sredcy 22mm)...

powinno byc prosto ponad kotłem ... najkrótsza drogą, proponuje srednice tej rury 25 mm
(niestety u mnie jest mniej wiecej tak jak planujesz Ty... czyli troche okrężna droga ...)

...czy moge zamontowac pompe na powrocie ... mozesz

... komin jest oddalony od kotlowni o 35cm od kotlown w poziomie takze wybilem w scianie polaczenie 14x14cm o wspomnianej dlugosci 35cm czy nie bedzie to przyczyna niedostatecznego ciagu w piecu z dolnym spalaniem widmo wendzarni w piwnicy mnie przeraza ...
wnioskuję, ze masz przekrój komina 14 x 14 cm (co niestety rokuje widmo wędzarni)
staraj sie aby to podłączenie /czopuch/ łagodnie wznosił sie w góre i w miare mozliwości miał troszke wiekszą srednice przy kominie

... kolejnym probremem sa SREDNICE RUR(jak dla mnie czarna magia)
mysle, ze pewniej bedzie stosowac wieksze srednice (z dwu proponowanych)
a czesć rur mozesz /zamiast miedzianych/ zastosowac stalowe

smail
04-01-2008, 22:11
brzoza
co do komina to jego srednica jest 14x18 na calej jego pionowej dlugosci (8mb) tylko odcinek poziomy (podejscie) o dlugosci 35cm jest miejszy i wynosi 14x14 sam czopuch ma 14x11 nie pociagnie bez zadymy?

04-01-2008, 22:21
smail
nic nie stoi na przeszkodzie aby ten odcinek poziomy /zwany inaczej czopuchem/ zrobic o wiekszym przekroju
taka jest zasada /radził to konstruktor kotłów Janussz / która mówi ze spaliny wychodzące z kotła nalezy maksymalnie rozpręzyc
oczywiscie zrobisz jak uważasz ale to moze usprawnic prace kotła