PDA

Zobacz pełną wersję : CO CWU = gaz + paliwa stałe



piotrekklus
04-01-2008, 19:39
Witam
Posiadam piec gazowy Vaillant jedno funkcyjny z zasobnikiem 100 litrowy. Piec pracuje na zamkniętej instalacji CO i CWU (z cyrkulacja wymuszona na powrocie). Nosze sie z zamiarem kupna pieca na paliwo stałe tj. węglowego i podpięcie go do istniejącej instalacji. Wiem ze do takiego pieca potrzebna jest instalacja otwarta (chociaż widziałem tez na zamkniętej) Proszę o rady jak zbudować taka instalacje, jakich wymienników płytowych użyć, gdzie zamontować pompy do cyrkulacji i czy powinienem w takiej instalacji zamontować zawory odcinające piec gazowy. byłbym wdzięczny za szczegółowe rady i jakiś schemat.
Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich na Forum.

masza
04-01-2008, 20:50
Mozna podlaczyc sie z rurkami pod istniejaca instalacje z drugim piecem. Cala "dodatkowa" armatura to zawory pozwalajace przelaczac sie miedzy piecami. Ja mam piec na paliwo stale w ukladzie otwartym - chialem zeby bylo wg Polskich Norm, ale nie wiem, czy bym teraz nie zrobil w zamknietej. Ważne jest chyba, jaki to ma byc piec na wegiel, tzn. czy z podajnikiem, bo jesli tak to ten piec ma dosc duza kontrole nad temperatura i naprawde trzeba sie mocno starac, zeby go przegrzac.

Jesli uzytkownik jest otrzaskany z technika, rozumie zasady dzialania instalacji, to nie wiem, czy konieczna jest ta cala dodatkowa armatura, ona jest bardziej dla bezpieczenstwa, jak cos sie zacznie dziac nie tak, ale znow jak "czujesz" swoja instalacje to w pore zauwazysz, że cos szwankuje.

Bede podlaczal piec gazowy pod istniejaca instalacje z piecem weglowym, u mnie przewaza "klopotliwosc" obslugi pieca na wegiel.

piotrekklus
05-01-2008, 09:24
Planuje zakup pieca ze sterownikiem ale bez podajnika. Sterownik ustawiony na np. 65*C na wylocie nie powinien dopuścić do przegrzania wody w instalacji ponad ta temperaturę. Zastanawia mnie czy zawory powinny całkowicie odciąć przepływ wody przez piec gazowy, nie wiem jak duży opór by stawiał dla pompy obiegowej i czy nie uszkodził bym go.

piotrekklus
05-01-2008, 09:48
Dzieki MASZA za szybka odpowiedż.
Przez 30 dni na przełomie listopada i grudnia poszło mi około 488m3 gazu. Grzeje CO CWU i kuchenka gazowa w domu nieocieplonym o powierzchni 140m2. 19,5*C w dzień i 18,5*C w nocy. Jak przyjdzie rachunek za 2 miesiące to chyba sie popłacze!! Wiec podłączenie pieca węglowego to konieczność. Zastanawiałem sie tez na kominkiem z płaszczem wodnym tez połączonym przez płytowe wymienniki ciepła z istniejąca instalacja ale efektywność tego typu ogrzewania była by chyba wątpliwa.
Wracając do tematu.
Czy piec węglowy powinien mieć wkład kominowy na całej długości??
Jak wygląda dostarczenie powietrza do turbowentylatora tzn. przez Z-tke wyprowadzona na zewnątrz czy może z pomieszczenia kotłowni??
No i nie wiem co z tymi zaworami odcinającymi (omijającymi) całkowicie przepływ przez piec gazowy przy załączonym piecu węglowym??
Z góry dzięki za odpowiedzi

masza
05-01-2008, 23:39
U mnie jest wlasnie taka rura - z zewnatrz doprowadzone powietrze do kotlowni i wydaje sie to celowe, bo idzie sporo tego powietrza do pieca i czuc wyrazny ciag przy tej kratce, obawiam sie ze jakby nie bylo tej rury to by powietrze bylo zasysane przez wentylacje, kominiarz by sie chyba zlapal za glowe jakby to zobaczyl.

A zawory powinny wg mnie calkowicie odcinac kociol gazowy na czas pracy weglowego.
Wkladu kominowego piec weglowy moze w ogole nie miec, tak mi zalecil kierownik budowy, zeby po prostu wymurowac komin z cegly, chodzi o to ze spaliny z pieca weglowego sa na tyle cieple, ze nie bedzie w kominie skroplin.

coulignon
06-01-2008, 10:31
Mozna podlaczyc sie z rurkami pod istniejaca instalacje z drugim piecem. Cala "dodatkowa" armatura to zawory pozwalajace przelaczac sie miedzy piecami. Ja mam piec na paliwo stale w ukladzie otwartym - chialem zeby bylo wg Polskich Norm, ale nie wiem, czy bym teraz nie zrobil w zamknietej. Ważne jest chyba, jaki to ma byc piec na wegiel, tzn. czy z podajnikiem, bo jesli tak to ten piec ma dosc duza kontrole nad temperatura i naprawde trzeba sie mocno starac, zeby go przegrzac.

Jesli uzytkownik jest otrzaskany z technika, rozumie zasady dzialania instalacji, to nie wiem, czy konieczna jest ta cala dodatkowa armatura, ona jest bardziej dla bezpieczenstwa, jak cos sie zacznie dziac nie tak, ale znow jak "czujesz" swoja instalacje to w pore zauwazysz, że cos szwankuje.

Bede podlaczal piec gazowy pod istniejaca instalacje z piecem weglowym, u mnie przewaza "klopotliwosc" obslugi pieca na wegiel.


a tu odpowiedź w sprawie instalacji zamknietej:


http://foto.onet.pl/upload/32/77/_440479_n.jpg
Kobieta obsługująca kocioł wychodziła właśnie z kotłowni. Stała tyłem do kotła. Poparzona została od głowy do stóp. Kilka miesięcy leżenia w szpitalu. Proszę sobie wyobrazić jej cierpienia. Nie posiadam jej zdjęć, ale gdybym posiadał i wkleił, to admin skasowałby wątek.
Tutaj rozerwało tylną i boczną ścianę kotła. Kocioł był zabezpieczony naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa.

Pewnie za słabo "czuła" instalacje :(

piotrekklus
06-01-2008, 11:41
Jak zobaczyłem tą fotkę to będę sie bał zaglądać do kotłowni. A tak na poważnie to na zamkniętej tez może działać latami ale chyba to jednak tykająca bomba w własnym domu. Biorąc pod uwagę ze czasami to moja kobieta będzie musiała obsługiwać piec. Tak wiec skorzystam z płytowych wymienników ciepła

wie2222
13-01-2008, 14:46
Witam Piotrek Klus
Ja mam piec na eko groszek firmy Galmet. który pracuje w układzie otwartym a cała instalacja poprzez wymiennik płytowy pracuje w układzie zamkniętym. Ja mam wymiennik 30-to płytowy firmy Secespol. Przy doborze wymiennika płytowego należy kierować się mocą kotła oraz temperaturą czynnika grzewczego. (Często są dobierane zbyt małe wymienniki płytowe, które maja np 30kW ale przy temp czynnika 150st.C a przy twojej instalacji będzie max 70st.C). Jeśli będziesz miał za mały wymiennik płytowy to przy niskich temp. możesz mieć problemy z nagrzaniem budynku.
Do takiego układu należy zamontować dwie pompy jedną ładującą wymiennik płytowy a drugą po stronie układu zamkniętego. Ewentualnie trzecią ładującą wymiennik C.W.U., który w tym przypadku należy zamontować po stronie układu otwartego.


Witam
Posiadam piec gazowy Vaillant jedno funkcyjny z zasobnikiem 100 litrowy. Piec pracuje na zamkniętej instalacji CO i CWU (z cyrkulacja wymuszona na powrocie). Nosze sie z zamiarem kupna pieca na paliwo stałe tj. węglowego i podpięcie go do istniejącej instalacji. Wiem ze do takiego pieca potrzebna jest instalacja otwarta (chociaż widziałem tez na zamkniętej) Proszę o rady jak zbudować taka instalacje, jakich wymienników płytowych użyć, gdzie zamontować pompy do cyrkulacji i czy powinienem w takiej instalacji zamontować zawory odcinające piec gazowy. byłbym wdzięczny za szczegółowe rady i jakiś schemat.
Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich na Forum.