PDA

Zobacz pełną wersję : gdzie podpiąć solary



kokonik
04-01-2008, 21:10
witam.

mam następujący problem. Chcę założyć solary, przwymiarowane solary tak aby pokrywały w 99% zapotrzebowanie na ciepło nie tylko latem ale takze późną wiosną i wczesną jesienią. Z szacunkowych wyliczeń wynika że także zimą będzie to około 10% pokrycia. A to juz jest coś.

Czy ktoś się może orientuje jaka jest temperatura czynnika grzewczego w zimie? Bo jeżeli ponizej 43 C to może się okazać że solary będą mi ochładzały CWU?!

Aby je wykorzystać może powinienm je wpiąć do dolnej wężownicy w zasobniku by ogrzewać dolny zład o temperaturze 10 C?

bladyy78
04-01-2008, 21:30
Solary wpina sie własnie do dolnej wężownicy.

kokonik
04-01-2008, 21:58
dzięki za szybką odpowiedź.

A jak jest temperatura czynnika grzewczego zimą?

kokonik
04-01-2008, 22:26
nie bój nic. Już znajdę zastosowanie dla nadwyżek w okresie letnim.

"nie musisz sie obawiać o wychłodzenie zasobnika. automatyka pilnuje by do niego nie dochodziło (pomiar temp. na wyjściu z paneli)

do czego odnosi się ten pomiar? sam ustawiasz minimalna temperaturę na wyjściu, czy też może ta tempreratura jest porównywana z temperaturą w zbiorniku?
Jak w zbiorniku jest niższa to załacza się pompa. No ale w zbiorniku nie ma równomiernej temperatury tylko rozkłąda się ona warstwowo. Tutaj ważne chyba jest to by termometr był umiejscowiony dokładnie przy wężownicy od solarów.