PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to jest zgodne z przepisami - odprowadzenie spalin.



Puszka
04-01-2008, 21:29
Witam

Widziałem dziś takie rozwiązanie koncentrycznego przewodu powietrzno-spalinowego.

http://img149.imageshack.us/img149/1445/wyrzutspalinwk9.th.jpg (http://img149.imageshack.us/my.php?image=wyrzutspalinwk9.jpg)

Chodzi generalnie o to ze rura koncentryczne przechodzi przez sciane na zewnatrz i nastepnie kolankiem idzie do góry aby osiagnać jakąś tam wysokość (chyba 2,5 metra).

Szukalem na googlach i nic takiego nie znalazłem. Czy to jest zgodne z polskimi przepisami??

Kto takie coś odbiera?? Gazownia czy kominiarz??

Pozdrawiam

Puszka

MARTiiii
05-01-2008, 14:35
Tak, coś takiego można przy kondesacie zrobić. W tym akurat przypadku wyprowadziłbym kwasówke ponad dach, jeszcze do góry, bo bedzie ci spaliny wyrzucać w podbitkę. Rura ta nie musi mieć tych 2,5m nawet, nie musi isc w pionie nawet. Tylko w twoim przypadku wyglada to tak, bo kotlownie masz w piwnicy a ujscie tej rury kwasowki musi byc iles tam metrów nad ziemią (bezpieczenstwo). O tym mówią przepisy, nie pamiętam. Wejdz na strone Vaillanta, tam z tego co pamietam jest opisane, pokazane co i jak przy ukladaniu tych kwasowek do kondesata, gdy nie ma komina.

Odbiera kominiarz i najlepiej z nim skonsultować...

Last Rico
05-01-2008, 14:53
Puszka, osobiście to bym ci odradzał takie rozwiązanie.
Produkty spalania idą na ścianę i na dłuższą metę ją brudzą.
(pomijam już możliwe reakcje chemiczne z tynkiem)

Zbigniew Rudnicki
05-01-2008, 15:09
Obserwuję podobne rozwiązanie z okna kuchennego.
W zimie : dym - biała para. Tworzą się sople, a na dole stalagmity lodowe.

Grzesiek13
05-01-2008, 15:50
W twoim przypadku rura musi wychodzić ponad połać dachu. Długość przewodu w poziomie nie powinna przekraczać 4 mb.

Puszka
05-01-2008, 22:09
W twoim przypadku rura musi wychodzić ponad połać dachu. Długość przewodu w poziomie nie powinna przekraczać 4 mb.

A dlaczego??
rura w poziomie w moim przypadku bedzie miala góra metr a reszta bedzie szla pionowo. na rysunku nie sa dobre proporcje. rura konczylaby sie na wysokosci stropu miedzi parterem a piętrem.
juz mam niezly mentlik w glowie. Mam jeden wolny kanal kominowy ale z piwnicy do konca komina bedzie z 15 metrów a bardzo mnie trzymaja koszty. chcialem wypuscic kawalek rury przez sciane i do góry żeby zejsc z kosztami.
Pozatym kanal kominowy który mam nie jest chyba prosty (idzie w pewnym momecie po skosie zeby znowu wrócić do pionu) i nie wiem czy da sie do niego wsadzis rure.
Chce robic projekt instalacji wewnetrznej gazowej a caly czas nie wiem gdzie bedzie kocioł.

Zbigniew Rudnicki
05-01-2008, 22:20
A czy musi być przewód koncentryczny (rura w rurze) ?
Mogą być dwie rury. Zasysająca wyprowadzona przez ścianę na zewnątrz, oraz rura spalinowa wyprowadzona na dach.

MARTiiii
06-01-2008, 12:58
Rura w rurze nie musi byc, moze byc jak chcesz.

Może być ujście spalinówki pod dachem ale musisz dać jeszcze jedno kolanko 90st. by spaliny byly wywalane w poziomie, a nie w pionie prosto w podbitke, gdzie spaliny beda sie gromadzic.

1950
06-01-2008, 13:04
Rura w rurze nie musi byc, moze byc jak chcesz.

Może być ujście spalinówki pod dachem ale musisz dać jeszcze jedno kolanko 90st. by spaliny byly wywalane w poziomie, a nie w pionie prosto w podbitke, gdzie spaliny beda sie gromadzic.
tutaj nie chodzi o spaliny, ale o zawartą w nich parę wodną,

Grzesiek13
06-01-2008, 16:57
W twoim przypadku rura musi wychodzić ponad połać dachu. Długość przewodu w poziomie nie powinna przekraczać 4 mb.

A dlaczego??
rura w poziomie w moim przypadku bedzie miala góra metr a reszta bedzie szla pionowo. na rysunku nie sa dobre proporcje. rura konczylaby sie na wysokosci stropu miedzi parterem a piętrem.
juz mam niezly mentlik w glowie. Mam jeden wolny kanal kominowy ale z piwnicy do konca komina bedzie z 15 metrów a bardzo mnie trzymaja koszty. chcialem wypuscic kawalek rury przez sciane i do góry żeby zejsc z kosztami.
Pozatym kanal kominowy który mam nie jest chyba prosty (idzie w pewnym momecie po skosie zeby znowu wrócić do pionu) i nie wiem czy da sie do niego wsadzis rure.
Chce robic projekt instalacji wewnetrznej gazowej a caly czas nie wiem gdzie bedzie kocioł.


Możesz mieć mniej. Ja Ci podałem maksymalna długość w poziomie.