PDA

Zobacz pełną wersję : zaparowane koła na HS-ach



kubaimycha
05-01-2008, 09:42
http://images32.fotosik.pl/97/dc6ba06c490d0048.jpg (www.fotosik.pl)

Mam zamontowane 3 sztuki HS-ów. W 2 były wymieniane uszczelki i w tych samych mam po jakimś czasie takie zaparowane "koła"...W jednym ewidentnie "wieje". Trzecie okno, umieszczone na tej samej ścianie jest ok. Czy w dalszym ciągu coś jest nie tak z uszczelkami ?
Okna wielkości 350-370 / 210...
Proszę o radę...

jareko
05-01-2008, 09:45
jeśli zaparowanie jest wewnątrz szyby - zachowaj to zdjęcie i reklamuj szybę
Z czystej ciekawości - w tym jednym co Ci wieje - którędy wieje? w którym miejscu okna?

kubaimycha
05-01-2008, 09:48
Zaparowanie jest od wewnątrz. Czasem tak duże, że po prostu cieknie...Szczególnie przy wczorajszej temperaturze -10...Po przetarciu spokój na godzinę-dwie, a potem to samo...
Wieje między częścią ruchoma "najeżdżającą" na fix, wzdłuż całej pionowej ramy...

jareko
05-01-2008, 09:54
przy tak duzej powierzchni szkla nastepuje zajwisko nierownomiernego rozlozenia sie argonu, poza tym skurczone powietrze wytwarza podcisnienie przyciagajace do siebie szyby jesli ich grubosc jest za mala do powierzchni

Stad w srodku szyby wspolczynnik k jest wyzszy niz po bokach

I nic dziwnego ze para wykrapla ci sie od wewnetrznej strony pomieszczenia
wykrapla sie tam gdzie jest najzimniejsza czesc szkla

wentyluj gdyz para pojawiajaca sie na szybach jest oznaka zbyt malej wymiany powietrza dla kubatury danego pomieszczenia jak i jego uzytkowania

kubaimycha
05-01-2008, 09:57
Jeśli tylko w wentylacji ( mamy mechaniczną z reku) była przyczyna to na obu HS-ach powinnam mieć podobne "koła". Dwa HS-y są obok siebie tworząc narożnik i tylko na jednym z nich jest solidne po nocy zaparowanie. Na drugim bez najmniejszej mgły...

jareko
05-01-2008, 09:57
przy tak duzej powierzchni szkla nastepuje zajwisko nierownomiernego rozlozenia sie argonu, poza tym skurczone powietrze wytwarza podcisnienie przyciagajace do siebie szyby jesli ich grubosc jest za mala do powierzchni

Stad w srodku szyby wspolczynnik k jest wyzszy niz po bokach

I nic dziwnego ze para wykrapla ci sie od wewnetrznej strony pomieszczenia
wykrapla sie tam gdzie jest najzimniejsza czesc szkla

wentyluj gdyz para pojawiajaca sie na szybach jest oznaka zbyt malej wymiany powietrza dla kubatury danego pomieszczenia jak i jego uzytkowania

Wieje przy murze czy miejscu gdzie skrzydlo styka sie z pionowym slupkiem?
Masz okna drewniane jak widze
Kiedy byly montowane? Przed czy po tynkach i pracach mokrych?

kubaimycha
05-01-2008, 09:59
przy tak duzej powierzchni szkla nastepuje zajwisko nierownomiernego rozlozenia sie argonu, poza tym skurczone powietrze wytwarza podcisnienie przyciagajace do siebie szyby jesli ich grubosc jest za mala do powierzchni

Stad w srodku szyby wspolczynnik k jest wyzszy niz po bokach

I nic dziwnego ze para wykrapla ci sie od wewnetrznej strony pomieszczenia
wykrapla sie tam gdzie jest najzimniejsza czesc szkla

wentyluj gdyz para pojawiajaca sie na szybach jest oznaka zbyt malej wymiany powietrza dla kubatury danego pomieszczenia jak i jego uzytkowania

Wieje przy murze czy miejscu gdzie skrzydlo styka sie z pionowym slupkiem?
Masz okna drewniane jak widze
Kiedy byly montowane? Przed czy po tynkach i pracach mokrych?

Wieje tam, gdzie skrzydło styka się częścią stała. Nie przy murze.
Okna drewniane. Montowane po tynkach i większości prac mokrych...

jareko
05-01-2008, 10:04
weź łate i sprawdź czy sie nie powykrzywiało - od tego zacznij
nie masz laty - to wystarczy nitka czy sznurek - w dwie osoby naciągnąć i sprawdzić czy nie ma odchyłek
W obu płaszczyznach - tzn pion od wewnątrz jak i pion od strony otwartego skrzydla
podobnie sprawdz skrzydlo
Czesto jest tak ze okno drewniane narazone na dzialanie slonca hmmm....wysycha od zewnatrz szybciej i w lekki luk sie wykrzywia

kubaimycha
05-01-2008, 10:08
Sprawdzone łatą :) ... jest ok ...

jareko
05-01-2008, 10:10
wezwij serwis czy sprzedawce
kwestia hmmm...regulacji ? a moze uszczelki wcielo ? :lol:

hes
05-01-2008, 10:34
kubaimycha, jak masz rozmieszczone grzejniki (lub inny typ ogrzewania)
w stosunku do okien- tych z "kółkami" i bez ?

kubaimycha
05-01-2008, 10:35
Wszędzie ogrzewanie podłogowe, bez grzejników...
Uszczelki wymieniane wczoraj po raz drugi, bo poprzednie same wypadły :(

hes
05-01-2008, 10:39
Niech zgadnę- te kółka wypadają od strony zimniejszej domu, może od
północy ?

kubaimycha
05-01-2008, 10:42
Wszystkie 3 HS-y są po stronie południowej, a tylko 2 z nich mają w/w zaparowania...Obok siebie stoją 2 HS-y i jeden ma owe kółka a drugi nie.

revalidon
05-01-2008, 11:09
http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-bezprogowe-drzwi-balkonowe-przesuwne-hs-250,t119568.htm

Mamy zamontowane 3 sztuki HS-ów i nie widzę różnicy w szczelności w stosunku do innych okien. Czy mają jakąś regulację szczelności - nie wiem.


Hmmmmm... dziwne.... jeszcze niedawno mieliscie całkiem inna opinie nt. swoich HS-ów... a teraz sie okazuje, że uszczelki były już wymieniane, że to, ze tamto... jaka jest wiec prawda...??

hes
05-01-2008, 11:10
Jeśli tylko w wentylacji ( mamy mechaniczną z reku) była przyczyna to na obu HS-ach powinnam mieć podobne "koła". Dwa HS-y są obok siebie tworząc narożnik i tylko na jednym z nich jest solidne po nocy zaparowanie. Na drugim bez najmniejszej mgły...

Jak się domyślam, tworząc narożnik nie mogą tak naprawdę być usytuowane
WSZYSTKIE od strony poludniowej, a przynajmniej tworzy sie drobna
róznica. Dochodzi do tego słaba niestety konwekcja przy ogrzewaniu
podłogowym i szyby robią sie trochę chłodniejsze... Mam wrażenie, że
to tylko teraz, przy mrozach. Pozdrawiam.

jareko
05-01-2008, 11:31
http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-bezprogowe-drzwi-balkonowe-przesuwne-hs-250,t119568.htm
Mamy zamontowane 3 sztuki HS-ów i nie widzę różnicy w szczelności w stosunku do innych okien. Czy mają jakąś regulację szczelności - nie wiem.

Hmmmmm... dziwne.... jeszcze niedawno mieliscie całkiem inna opinie nt. swoich HS-ów... a teraz sie okazuje, że uszczelki były już wymieniane, że to, ze tamto... jaka jest wiec prawda...??
oj nie bądź taki pamiętliwy :lol: gdyby dokładniej poszperać podobnych zachwytów przed i narzekań po znalazłoby sie więcej
Wazne ze odwagę kubimycha ma i mówi o tym - może inni wyciągną wnioski
I tu jest ciekawostka :lol:
zapewne zaparowane masz te które sa szczelne - to jedno niezaparowane jest nieszczelne - czy tak?

sSiwy12
05-01-2008, 11:44
Obstawiam, że masz rację :lol: - ciekawostka

hes
05-01-2008, 12:02
Jak się mają te kółka do rozkladu temperatury z wątku Last Rico
gdzie na środku szyby jest najcieplej ?

http://img178.imageshack.us/img178/171/gradienthv1.jpg

sSiwy12
05-01-2008, 12:12
Jak się mają te kółka do rozkladu temperatury z wątku Last Rico
gdzie na środku szyby jest najcieplej ?


I to:

przy tak duzej powierzchni szkla nastepuje zajwisko nierownomiernego rozlozenia sie argonu, poza tym skurczone powietrze wytwarza podcisnienie przyciagajace do siebie szyby jesli ich grubosc jest za mala do powierzchni
Stad w srodku szyby wspolczynnik k jest wyzszy niz po bokach

Moim zdaniem, to wyjasnia. :lol:

revalidon
05-01-2008, 12:14
nie pozostaje nic innego jak wysłać Last Rico z pirometrem do grodziska... :D :D :D

hes
05-01-2008, 12:33
I to:

przy tak duzej powierzchni szkla nastepuje zajwisko nierownomiernego rozlozenia sie argonu, poza tym skurczone powietrze wytwarza podcisnienie przyciagajace do siebie szyby jesli ich grubosc jest za mala do powierzchni
Stad w srodku szyby wspolczynnik k jest wyzszy niz po bokach

Moim zdaniem, to wyjasnia. :lol:

Czy gdyby tak dałoby się stworzyć to podciśnienie, żeby rozklad temperatury
w przykladzie Last Rico byl rownomierny, to jakiej temperatury
mozna się spodziewać ? Co sie wtedy stanie z tymi narożnymi 9,7 st. ?
Wzrośnie ? Z jakiego powodu, skoro grubość w tym miejscu nie ulegnie zmianie ?

Monika $ Seba
05-01-2008, 14:13
o kurde :o
u nas HS na razie bez kółek :)
wietrzymy mało, a prac mokrych w środku wciąż jeszcze trochę przebiega. Ciekawa jestem z czego ten Wasz problem wynika. Może za dużo gotujecie :):):)
Zadzwońcie do producenta, niech sami sprawdzą na miejscu. I koniecznie napiszcie co dalej. Najlepiej się jednak uczyć na cudzych błędach...

kubaimycha
05-01-2008, 22:17
http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-bezprogowe-drzwi-balkonowe-przesuwne-hs-250,t119568.htm

Mamy zamontowane 3 sztuki HS-ów i nie widzę różnicy w szczelności w stosunku do innych okien. Czy mają jakąś regulację szczelności - nie wiem.


Hmmmmm... dziwne.... jeszcze niedawno mieliscie całkiem inna opinie nt. swoich HS-ów... a teraz sie okazuje, że uszczelki były już wymieniane, że to, ze tamto... jaka jest wiec prawda...??

Problemy pojawiły się tydzień temu z uszczelką, która w jednym miejscu nie dokładnie przylegała..."Kół" widać nie było...Ale było jednak cieplej na dworze. Po wymianie uszczelki i -12 stopniach okazało sie, jak wcześniej pisałam...Tylko jeden HS jest zupełnie bez zarzutu i tutaj rzeczywiście nie widać różnicy ze stojącym obok zwykłym balkonowym...
Myślę więc, że to nie wada samych HS-ów tylko konkretnej sztuki...
I próbuję dociec, co się dzieje, mimo iż w poniedziałek przyjeżdża serwis...

kubaimycha
05-01-2008, 22:21
Jeśli tylko w wentylacji ( mamy mechaniczną z reku) była przyczyna to na obu HS-ach powinnam mieć podobne "koła". Dwa HS-y są obok siebie tworząc narożnik i tylko na jednym z nich jest solidne po nocy zaparowanie. Na drugim bez najmniejszej mgły...

Jak się domyślam, tworząc narożnik nie mogą tak naprawdę być usytuowane
WSZYSTKIE od strony poludniowej, a przynajmniej tworzy sie drobna
róznica. Dochodzi do tego słaba niestety konwekcja przy ogrzewaniu
podłogowym i szyby robią sie trochę chłodniejsze... Mam wrażenie, że
to tylko teraz, przy mrozach. Pozdrawiam.
Rzeczywiście jeden jest na południe, drugi na zachód...nie paruje ten na południe, ale...w sypialni okno skierowane na południe i ... paruje :roll:

kubaimycha
05-01-2008, 22:23
http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-bezprogowe-drzwi-balkonowe-przesuwne-hs-250,t119568.htm
Mamy zamontowane 3 sztuki HS-ów i nie widzę różnicy w szczelności w stosunku do innych okien. Czy mają jakąś regulację szczelności - nie wiem.

Hmmmmm... dziwne.... jeszcze niedawno mieliscie całkiem inna opinie nt. swoich HS-ów... a teraz sie okazuje, że uszczelki były już wymieniane, że to, ze tamto... jaka jest wiec prawda...??
oj nie bądź taki pamiętliwy :lol: gdyby dokładniej poszperać podobnych zachwytów przed i narzekań po znalazłoby sie więcej
Wazne ze odwagę kubimycha ma i mówi o tym - może inni wyciągną wnioski
I tu jest ciekawostka :lol:
zapewne zaparowane masz te które sa szczelne - to jedno niezaparowane jest nieszczelne - czy tak?

No właśnie jest zupełnie na odwrót ! To najbardziej zaparowane jest tym "wiejącym" !

kubaimycha
05-01-2008, 22:24
o kurde :o
u nas HS na razie bez kółek :)
wietrzymy mało, a prac mokrych w środku wciąż jeszcze trochę przebiega. Ciekawa jestem z czego ten Wasz problem wynika. Może za dużo gotujecie :):):)
Zadzwońcie do producenta, niech sami sprawdzą na miejscu. I koniecznie napiszcie co dalej. Najlepiej się jednak uczyć na cudzych błędach...

...nie gotujemy wcale :lol: bo jeszcze tydzień czekamy na blaty do kuchni, bez których nie sposób zamontować płyty :roll:

Last Rico
06-01-2008, 08:04
Kubaimycha, brakuje tu jednej zasadniczej informacji.
Zobacz co jest napisane na ramkach wewnętrznych, czy znajdziesz tam takie coś jak "Ar" ?

kubaimycha
06-01-2008, 10:08
Kubaimycha, brakuje tu jednej zasadniczej informacji.
Zobacz co jest napisane na ramkach wewnętrznych, czy znajdziesz tam takie coś jak "Ar" ?
W umowie mam : 6/16a/6t k=1,1
Na oknie Tradex dalej seria i data, a potem 1145x O K 1,1 PO
Nic, co byłoby Ar nie ma...

Last Rico
06-01-2008, 10:58
No to już się chyba tajemnica wyjaśniła :roll: . Jeśli na ramkach nie ma napisu "Ar",
to prawdopodobnie nie ma argonu między taflami. Argon ma znacznie większy opór cieplny
od powietrza i stąd jest stosowany przez producentów szyb zespolonych, oczywiście
nie we wszystkich wyrobach. W twoim przypadku (duże powierzchnie szkła) powinien
się znaleźć w przestrzeni międzyszybowej koniecznie. Producent... argonu nie ukrywa,
wręcz się tym chwali.
----------------------
To o czym wyżej piszę, tłumaczy zupełnie inne zachowanie się naszych okien (twoich i moich).
----------------------

Widzę tam zamiast "Ar" napis "PO", prawdopodobnie, a nawet więcej, oznacza to "powietrze".
Wiem że to może być trudny problem, ale spróbuj zagadać z szefem firmy, z nikim innym
nie rozmawiaj, bo to nic nie da.

hes
06-01-2008, 11:48
Rzeczywiście, na stronie f-my Tradex nic nie piszą o tym argonie:

http://www.thtradex.pl/oferta.html#szklo

O 30 % mniejsze straty ciepla, niż w innych szybach zespolonych ?
Zrobieniem (małej ) próżni ? Hmmm...

Last Rico
06-01-2008, 12:38
O 30 % mniejsze straty ciepla, niż w innych szybach zespolonych ?

To brzmi dość ....nowatorsko :D powiedziałbym.
No chyba że...producent pisząc "w innych szybach zespolonych" - ma na myśli
stare okna skręcane. Inaczej to tylko CUD. Napis PO na ramce, mógłby to jakoś tłumaczyć.

kubaimycha
06-01-2008, 13:39
Ja więc rozumieć, to co w umowie : 6/16a/6t k=1,1 ?

izat
06-01-2008, 13:59
Wieje tam, gdzie skrzydło styka się częścią stała. Nie przy murze.
Okna drewniane. Montowane po tynkach i większości prac mokrych...
u mnie dokładnie to samo .......
wieje na całej wysokości jednego skrzydła :(
moim zdaniem rama okna jest wypaczona
masakra

Last Rico
06-01-2008, 14:11
Ja więc rozumieć, to co w umowie : 6/16a/6t k=1,1 ?

Należy to rozumieć tak:
6 mm szyba + 16 mm ramka alu + 6 mm szyba termo, (warstwa tlenków metali - od wewnątrz.)
k = 1,1. Powinno być U = 1,1

Trudno będzie udowodnić jakie U rzeczywiście szyba prezentuje. Jako ciekawostkę podam
że moja szyba z ciepłą ramką, warstwą termo oraz wypełnieniem argonowym, też ma U = 1,1.

hes
06-01-2008, 15:09
Last Rico, został tylko jeden drobiazg do wyjaśnienia: dlaczego
akurat kółka na środku jednego okna ? Przy okazji: jak mierzyłeś temperaturę
na swoim oknie, to w tych najzimniejszych miejscach bylo zaparowanie ?

Last Rico
06-01-2008, 16:09
Last Rico, został tylko jeden drobiazg do wyjaśnienia:
dlaczego akurat kółka na środku jednego okna ?

Hes prowokatorze :), rzeczywiście nie wiesz, czy tylko prowokujesz ?? :D

U mnie nie ma pary na oknach, nawet w rogach, w domu mam suszi...tzn. w łazience
po kąpieli, kiedy jest mróz, pojawia się pasek rosy. Dolna krawędź szyby, pasek rosy wysoki
na około 20 mm biegnie przez całą szerokość szyby i trzeba to najlepiej zetrzeć bo samo długo schodzi....

hes
06-01-2008, 16:26
No prowokuję, prowokuję...bo sprawa ciekawa.

Jeżeli u Ciebie przy 9,7 st. nie bylo zaparowania, to zachodzi pytanie, ile
musiało być na środku szyby tego HS...? Na dodatek bez parowania
gotowaniem...

Czy wiem ? Nie wiem, czy wiem. Podejrzewam słabsze niż przy ogrzewaniu
grzejnikowym ogrzewanie szyb podlogówką...Został jeszcze ten fajny
eliptyczny kształt, nie tak jak przy innych oknach zaparowanie dolnej
części szyby...

Last Rico
06-01-2008, 17:32
To ja zarydzykuję :D
Przypadek ma kilka przyczyn i wszystkie one "zapracowały" na taki skutek.
O jednej z nich już napisałeś, ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem bardzo nisko tempe-
raturowym. Moje grzejniki też nisko grzeją, ale 42* to jednak nie 26, zatem ruch konwekcyjny
jest wyraźnie słabszy w przypadku podłogówki.

Druga przyczyna leży w samej szczelności skrzydeł. Nawiewanie zimnego powietrza
w kierunku wyziębionych już przecież powierzchni - dodatkowo oziębia szybę. Nie suszy
a wyziębia. Pamiętacie wątek o sposobie suszenia domu ? Uchylać okna , czy je zamykać,
grzać i robić przeciąg ? Żeby wysuszyć, to najpierw trzeba ogrzać, a tu cały czas
temperatura jest odbierana przez napływające strugi zimnego powietrza.

Trzecia przyczyna jest w tym, że okno wypełnione jest powietrzem a nie argonem.
W tych warunkach okno" pracuje" na granicy roszenia, przynajmniej w środkowym obszarze.
Kiedy Kubaimycha zacznie gotować, prać, sprzątać, sprawa niestety się pogorszy
a sama elipsa wydatnie powiększy.

Last Rico
06-01-2008, 17:33
Napiszę jeszcze o tym eliptycznym kształcie zaroszenia, dlaczego akurat taki a nie inny.
Okno składa się z dwóch szyb, wewnętrzna szyba się nagrzewa, zewnętrzna ma kontakt
z mrozem. Pomiędzy szybami jest izolator w postaci suchego powietrza.
Jeśli izolator byłby idealny, to praktycznie zimne powinny być (wewnątrz ) jedynie części
krawędziowe okna, gdyż tam szyby stykają się za pośrednictwem metalowej ramki,
która mimo że jest nazywana przez producentów "ciepłą".... idealna nie jest.

Mechanizm powstawania elipsy jest taki:
Ciepło domowe prowadzone jest po szkle do RAMKI i obwodowego uszczelnienia.
Tam, to ciepło przechodzi (niestety) do szyby zimnej (zewnętrznej) i ją podgrzewa.
Szyba "zimna" prowadzi ciepło swoim przekrojem w kierunku do środka okna,
sukcesywnie TRACĄC TO CIEPŁO PO DRODZE.

Niestety ILOŚĆ ciepła przekazywana szybie "zimnej" była zbyt mała ( w tych warunkach)
i ciepła ZABRAKŁO PRZED osiągnięciem centrum okna. Tu zemścił się brak argonu
gdyż bardzo zimny środek szyby zewnętrznej, wyziębił 16 mm izolacyjnego powietrza,
które następnie poprzez kontakt ------> wyziębiło eliptyczny obszar szyby "ciepłej"
Nieszczelna uszczelka, tylko przewróciła dość chwiejną równowagę cieplną okna.
Nastąpiła kondensacja. To wszystko. Jeśli ktoś to zrozumiał to brawo ! :D

hes
06-01-2008, 18:08
Napiszę jeszcze o tym eliptycznym kształcie zaroszenia, dlaczego akurat taki a nie inny.
Okno składa się z dwóch szyb, wewnętrzna szyba się nagrzewa, zewnętrzna ma kontakt
z mrozem. Pomiędzy szybami jest izolator w postaci suchego powietrza.
Jeśli izolator byłby idealny, to praktycznie zimne powinny być (wewnątrz ) jedynie części
krawędziowe okna, gdyż tam szyby stykają się za pośrednictwem metalowej ramki,
która mimo że jest nazywana przez producentów "ciepłą".... idealna nie jest.

Mechanizm powstawania elipsy jest taki:
Ciepło domowe prowadzone jest po szkle do RAMKI i obwodowego uszczelnienia.
Tam, to ciepło przechodzi (niestety) do szyby zimnej (zewnętrznej) i ją podgrzewa.
Szyba "zimna" prowadzi ciepło swoim przekrojem w kierunku do środka okna,
sukcesywnie TRACĄC TO CIEPŁO PO DRODZE.

Niestety ILOŚĆ ciepła przekazywana szybie "zimnej" była zbyt mała ( w tych warunkach)
i ciepła ZABRAKŁO PRZED osiągnięciem centrum okna. Tu zemścił się brak argonu
gdyż bardzo zimny środek szyby zewnętrznej, wyziębił 16 mm izolacyjnego powietrza,
które następnie poprzez kontakt ------> wyziębiło eliptyczny obszar szyby "ciepłej"
Nieszczelna uszczelka, tylko przewróciła dość chwiejną równowagę cieplną okna.
Nastąpiła kondensacja. To wszystko. Jeśli ktoś to zrozumiał to brawo ! :D

Spróbuję trochę prościej...Chociaż nie jestem pewien, czy prosto...

Podlogówka, jak już wspomnialeś, nie bardzo (chociaż trochę też) ogrzewa
konwekcją, ale w dużym stopniu promieniowaniem cieplnym. To
promieniowanie poprzez wielokrotne odbicia w pomieszczeniu dość
równomiernie nagrzewa też ramę okna. Mniej ogrzewa same szyby, bo
szkło, tak jak powietrze, od podczerwieni nagrzewa się b. źle. Nagrzana
jako tako rama promieniuje dalej cieplem, także na ...mikroskopijne
kropelki pary wodnej, które mają ochotę skroplić się na szybie. Cholera,
szykuje sie strasznie wydumana teoria...Te najbliższe ramy kropelki, dość
dobrze podgrzane promieniowaniem, nie osadzają się, ale te dalsze, blisko
centrum szyby, owszem...Bo tam chlodniej. A chlodniej, bo cieplo
pięknie wypromieniowalo przez szybę na zewnątrz, a szyba nie była
dostatecznie podgrzana kropelkami pary wodnej. I powstaje plama. Prawie okrągla. Bo promieniowanie docierało dookoła- z każdej strony. A że rama
raczej prostokątna ? Po drodze wszystko sie wygładzilo... A może też
i ruchy konwekcyjne w skali mikro wygladzily rogi ? Od dołu napływające
cieple powietrze, a od góry oziębione w kontakcie z szybą i splywające
w dól ? Dość teorii. Pozdrawiam.

kubaimycha
06-01-2008, 21:58
Nie no...wszystko jasne z tym wyziębianiem po drodze do środka...Tylko dlaczego mam owe objawy schłodzenia na 2 z 3 sztuk okien ? A tak naprawdę to dobitnie widać to było na jednym z nich...
Może jednak winny ten brak szczelności na uszczelce?

Mirek_Lewandowski
06-01-2008, 22:36
I powstaje plama. Prawie okrągla. Bo promieniowanie docierało dookoła- z każdej strony. A że rama
raczej prostokątna ? Po drodze wszystko sie wygładzilo...

Tak jak z tym milicjantem, co kwadratowe wrzucał.. :D

fotograf
06-01-2008, 22:55
Nie no...wszystko jasne z tym wyziębianiem po drodze do środka...Tylko dlaczego mam owe objawy schłodzenia na 2 z 3 sztuk okien ? A tak naprawdę to dobitnie widać to było na jednym z nich...
Może jednak winny ten brak szczelności na uszczelce?
najlepiej byłoby wstawić to bez kółka w miejsce tego z kółkiem i zobaczyć czy to bez tez dostanie kółko w nowym miekscu :)

kubaimycha
06-01-2008, 23:03
Nie no...wszystko jasne z tym wyziębianiem po drodze do środka...Tylko dlaczego mam owe objawy schłodzenia na 2 z 3 sztuk okien ? A tak naprawdę to dobitnie widać to było na jednym z nich...
Może jednak winny ten brak szczelności na uszczelce?
najlepiej byłoby wstawić to bez kółka w miejsce tego z kółkiem i zobaczyć czy to bez tez dostanie kółko w nowym miekscu :)

Dzięki za radę, jednak nie skorzystam...

hes
06-01-2008, 23:04
Tak jak z tym milicjantem, co kwadratowe wrzucał.. :D

Ale tam działało w drugą stronę...

http://img48.imageshack.us/img48/3222/kwadrgk7.jpg


Co do sprawdzenia: wyrwać uszczelkę na próbę ! Ale własciwie po co !
Nie da sie żyć z plamką albo nawet z trochę nieszczelnym oknem ?
Niektóre to nawet są zachwalane przez producentów jako trochę
nieszczelne...

A tak w ogóle to przydałoby się im troche więcej ciepła. Jak nam
wszystkim...

kubaimycha
06-01-2008, 23:07
Nie da sie żyć z plamką albo nawet z trochę nieszczelnym oknem ?
Niektóre to nawet są zachwalane przez producentów jako trochę
nieszczelne...

No...wszystko się da...Tyle, że ta plamka jest sporej wielkości plamą, która nie ewakuowana przez dłuższy czas zaczyna płynąć sobie w dół... :roll:

Black&Zaba
07-01-2008, 00:50
To ja wysnuję ciekawą teorię ;-) czy czasem nie masz anemostatu nawiewowego skierowanego mniej więcej w stronę tego okna? Pytam bo do tego samego projektu domu dostałem projekt wentylacji Dospela, i właśnie w tym miejscu (dla mnie dość beznadziejnym) na projekcie zaproponowali anemostat :o
Mycha się nie martw, dopiero co skończyliście mokre roboty, mrozki były niezłe to i miało prawo się gdzieś wykraplać, pamiętam nasz pierwszy sezon w poprzednim domu - tyle, że z wentylacją grawitacyjną - temp w środku +24,5C i wietrzenie po 30min co 3-4h, a i tak nie nadążaliśmy ścierać rosy z okien.
Takie to uroki jak się szybko po wylewkach i tynkach chce zamieszkać, za rok się będziesz śmiała z tej przygody z eliptyczną plamą rosy na szybie.

kubaimycha
07-01-2008, 01:13
To ja wysnuję ciekawą teorię ;-) czy czasem nie masz anemostatu nawiewowego skierowanego mniej więcej w stronę tego okna? Pytam bo do tego samego projektu domu dostałem projekt wentylacji Dospela, i właśnie w tym miejscu (dla mnie dość beznadziejnym) na projekcie zaproponowali anemostat :o
Mycha się nie martw, dopiero co skończyliście mokre roboty, mrozki były niezłe to i miało prawo się gdzieś wykraplać, pamiętam nasz pierwszy sezon w poprzednim domu - tyle, że z wentylacją grawitacyjną - temp w środku +24,5C i wietrzenie po 30min co 3-4h, a i tak nie nadążaliśmy ścierać rosy z okien.
Takie to uroki jak się szybko po wylewkach i tynkach chce zamieszkać, za rok się będziesz śmiała z tej przygody z eliptyczną plamą rosy na szybie.
Dzięki za słowa otuchy...Rzeczywiście dość wilgotno u nas , mimo działającej wciąż na wysokich obrotach wentylacji...No, ale to było do przewidzenia, zakładając, że zamieszkamy w tym samym roku...
Anemostatu nie mam przy żadnym ze wspomnianych okien, bo też o tym pomyślałam...
Czekam na jutrzejszą wizytę specy i zobaczymy, co powiedzą...Wiedzą, że ze mną nie jest łatwo... :roll:
Pozdrawiam ciepło...

hes
07-01-2008, 07:39
kubaimycha, czy moglabyś opisać,(lepsze byloby zdjęcie) na
co wychodzi to okno, które w ogóle NIE zaparowuje- tzn. jak jest na
zewnątrz, tak jak to widać na pierwszym zdjęciu ? Wiem, że to dziwna
prośba, ale to może być klucz do zagadki.

Last Rico
07-01-2008, 08:41
Zaręczam ci że z oknami nic się nie stało, (oprócz zewnętrznych uszczelek oczywiście),
wszystkie trzy są identyczne. Gdyby doszło do rozszczelnienia szyby zespolonej, to byś
natychmiast to zobaczyła w postaci dużej plamy SZRONU na szybie "zimnej" (wewnątrz).

Dlaczego więc jedno skrzydło paruje a drugie nie. To wyłączna wina wadliwego uszczelnienia
oraz zajmowanego przez to skrzydło MIEJSCA. Kolega Fotograf zaproponował zamianę skrzydeł
miejscami i słusznie myśli :), gdybyś w akcie desperacji to zrobiła, przekonałabyś się że to suche
teraz zrobiło się teraz mokre i na odwrót. Przez nieszczelności wchodzi powietrze o temp. - 12*
i niepoznane są jego drogi. :D

I na koniec dobra wiadomość. Nie wiedziałem że dom jest nowy (przepraszam ale nie czytałem),
jeśli tak jest, to nie ma powodu do stresu, bo z całą pewnością wilgotność macie podwyższoną.
Oczywiście lepiej by było, żeby to były okna z wypełnieniem argonowym, dalej tak uważam,
ale już tak jest że zawsze coś może być lepiej....;). Rosa zniknie, należy tylko DOBRZE uszczelnić
skrzydła i efektywnie osuszać dom.

hes
07-01-2008, 09:01
Jeśli tylko w wentylacji ( mamy mechaniczną z reku) była przyczyna to na obu HS-ach powinnam mieć podobne "koła". Dwa HS-y są obok siebie tworząc narożnik i tylko na jednym z nich jest solidne po nocy zaparowanie. Na drugim bez najmniejszej mgły...

HS-ów jest 3. Rozumiem, że ten ze zdjęcia to nie dwa narożne.

Obejrzałem sobie album kubaimycha. To, które nie zaparowuje, wychodzi
a właściwie jest umieszczone pod szerokim okapem. Tam jest po prostu cieplej...

hes
07-01-2008, 09:14
Narożne okno. To wychodzące w stronę ściany z drzwiami dostaje więcej
ciepła promieniującego od niej, więc mniej się wychładza, niż pozostale.
kubaimycha, czy to ono właśnie nie pokrywa sie kropelkami z pary ?

http://img518.imageshack.us/img518/1695/hskd0.jpg

kubaimycha
07-01-2008, 14:41
Widzę, że powstało trochę zamieszania, które HS-y parują, a które nie...

http://images25.fotosik.pl/136/d469ccaa374bc3bc.jpg (www.fotosik.pl)

Dwa z trzech HS-ów. Paruje to z lewej, czyli poza wystającym szerokim okapem. Skierowane na zachód. To też jest najbardziej nieszczelne.
Okno po prawej, skierowane na południe bez "kółek"

http://images31.fotosik.pl/100/5f44cb4459cc04a1.jpg (www.fotosik.pl)

To okno, stojące, jako pojedyncze, skierowane na południe, paruje znacznie mniej i wydaje się, że nie jest nieszczelne...
Dzisiaj byli panowie z serwisu i...coś tam poprawiali...Ma być lepiej... :roll: Chociaż w dalszym ciągu nie jestem pewna czy chodzi o uszczelki i zwykła regulację...

Faktem jest, że budynek jest nowy. Wentylacja z reku chodzi od ok 1,5 miesiąca na wysokich obrotach...

kubaimycha
07-01-2008, 14:57
Narożne okno. To wychodzące w stronę ściany z drzwiami dostaje więcej
ciepła promieniującego od niej, więc mniej się wychładza, niż pozostale.
kubaimycha, czy to ono właśnie nie pokrywa sie kropelkami z pary ?

http://img518.imageshack.us/img518/1695/hskd0.jpg

To jest okno narożne w kuchni i ono na szczęście jest bez zarzutu...

kubaimycha
07-01-2008, 14:59
Jeśli tylko w wentylacji ( mamy mechaniczną z reku) była przyczyna to na obu HS-ach powinnam mieć podobne "koła". Dwa HS-y są obok siebie tworząc narożnik i tylko na jednym z nich jest solidne po nocy zaparowanie. Na drugim bez najmniejszej mgły...

HS-ów jest 3. Rozumiem, że ten ze zdjęcia to nie dwa narożne.

Obejrzałem sobie album kubaimycha. To, które nie zaparowuje, wychodzi
a właściwie jest umieszczone pod szerokim okapem. Tam jest po prostu cieplej...

Tak, to nie zaparowujące jest pod szerokim okapem

kubaimycha
07-01-2008, 15:02
kubaimycha, czy moglabyś opisać,(lepsze byloby zdjęcie) na
co wychodzi to okno, które w ogóle NIE zaparowuje- tzn. jak jest na
zewnątrz, tak jak to widać na pierwszym zdjęciu ? Wiem, że to dziwna
prośba, ale to może być klucz do zagadki.

http://images25.fotosik.pl/136/d469ccaa374bc3bc.jpg (www.fotosik.pl)
Okno po prawej w ogóle nie parujące.

hes
07-01-2008, 15:26
Pokręciłem trochę z tymi HS-mi, ale niechcacy wpadłem na ten okap...
No cóż, wypada poczekać...na mrozy, których nie życzę. U nas na D.Śląsku tymczasem ciepło i deszcz. Pozdrawiam.

revalidon
09-01-2008, 11:44
Poruszałem już kiedyś na forum problem szczelności HS-ów, niestety zero doswiadczeń, bo mało kto decyduje się na taka droga stolarkę.
Prawda jest jednak taka, że albo w Polsce producennci nie potrafią robic tego typu stolarki - wymaga bardzo dużej dokładności - albo generalanie konstrukcja jest do kitu.
Tak jak pisałem mam problem ze szczelnością części przesuwnej po przeciwnej stronie klamki. Niestety HS nioe posiada żadnej regulacji aby można było regulowć szczrelność drzwi przesuwnych. Ponieważ mam stolarkę na gwarancji, wezwany przedstawiciel producenta stwierdził, że przyczyną jest wilgotność, pierwszy sezon grzewczy itp., itd. a konkretnie fakt , że cyt. "klejonka, z której produkowano HS starciła stabilność"...
Przy okazji wyszła ciekawa kwestia. Producent, od którego kupowałem stolarkę oferuje 4 lata gwarancji, niestety w przypadku HS-ów jest to tylko 12 miesięcy... O czymś to też świadczy...

jareko
09-01-2008, 13:48
bo kiedy do Was dotrze ze HS sa stosowane wszędzie na świecie ale tylko w Polsce klienci mając w d... zalecenia producentów robią z nich okna wyjściowe na zewnątrz a nie do ogrodu zimowego?
Ile takich jak TY i kolejni muszą sie na własnej skórze przekonać ze nie konstrukcja jest do kitu tylko sposób myślenia?
Szkoda slow - ale milo mi będzie ciągle Wam o tym przypominać maja niesamowita z tego faktu satysfakcje

revalidon
09-01-2008, 15:41
bo kiedy do Was dotrze ze HS sa stosowane wszędzie na świecie ale tylko w Polsce klienci mając w d... zalecenia producentów robią z nich okna wyjściowe na zewnątrz a nie do ogrodu zimowego?
Ile takich jak TY i kolejni muszą sie na własnej skórze przekonać ze nie konstrukcja jest do kitu tylko sposób myślenia?
Szkoda slow - ale milo mi będzie ciągle Wam o tym przypominać maja niesamowita z tego faktu satysfakcje

Pierwsze słyszę...
Jedno jest pewne, w moim przypadku producent ani słowem nie zająknął się, że HS nie może wychodzić na zewnątrz...

Nie wiem czy wiesz, ale HSy maja progi firmy G-U, przynajmniej moj, tzw. G-U Thermostep, które w opisie mają charakterystykę..:

"Skuteczna przegroda termiczna G-U Thermostep powoduje, że w przypadku temperatur zewnętrznych do -15 st. C w zimie, temperatura powierzchniowa leży znacznie powyżej +9,2 st. C /temperatura rosy dla temp. wewn. +20 st. C i wilgotnođci wygldnej 50%/. W ten sposob nie dochodzi doi skondensowania wilgoci, unika sie rowniez nadmiernego zawilgocenia dolnej czesci drzwi."

Nie wiem czy w ogrodach zimowych panuja ujemne temperatury, po co wiec takie progi skoro HSy nie mialyby wychodzic na zewnatrz...

Troche sypie sie twoja teoria, ale moze zechcesz ja uzasadnic, ale oczywiscie bez obrazania kogokolwiek piszac, ze ktos ma cos w dupie..

Last Rico
09-01-2008, 21:10
Coś wesołego przyszło mi do głowy. ;)
Skoro w oknach wypełnionych argonem, najzimniejsze są rogi (co widać z malunku wyżej),
to trzeba..... z rogów.... zrezygnować ! heheeee. Coś dla budujących domy niskoenergetyczne:

Weźmy dwa okna:
1. Tradycyjne okno prostokątne 2,0 m x 1,57 m, daje powierzchnię światła 3,14 m2.
2. Okrągłe okno o średnicy 2 metrów ma również ..... powierzchnię 3,14 m2.

Ale mimo identycznej powierzchni szyb, okna te mają różne obwody:

Obwód zimnej ramki okna okrągłego --------- 6,28 m
Obwód zimnej ramki okna prostokątnego --- 7,14 m

Zatem różnica na korzyść okrągłego wynosi prawie metr zimnej ramki mniej !
Okno pozbawione 1 metra zimnych rogów to jest coś :D

Wiem że przyzwyczajenie, to druga matura człowieka, ale musimy mieć świadomość, że także
historyczne zaszłości pokutują, tzn. dawniej dużo łatwiej było zbić okno z desek, niż wycinać
koła, a i murarz miałby z tym kłopot, jednak z punktu widzenia tracenia energii, okna okrągłe
byłyby dużo bardziej uzasadnione. ;) :D

revalidon
10-01-2008, 16:32
Podciagam wyzej, bo czekam na uzasadnienie teorii, ze HS-y sa tylko do wnetrz...

kubaimycha
10-01-2008, 20:37
bo kiedy do Was dotrze ze HS sa stosowane wszędzie na świecie ale tylko w Polsce klienci mając w d... zalecenia producentów robią z nich okna wyjściowe na zewnątrz a nie do ogrodu zimowego?
Ile takich jak TY i kolejni muszą sie na własnej skórze przekonać ze nie konstrukcja jest do kitu tylko sposób myślenia?
Szkoda slow - ale milo mi będzie ciągle Wam o tym przypominać maja niesamowita z tego faktu satysfakcje

Nie wiem, których producentów masz na myśli...Ja tylko od jednego "małego producenta" słyszałam, że HS-y są do ogrodów zimowych. Zresztą, jak się później okazało, nigdy takiego nie robił :roll: ...
Miałam wyceny od różnych firm i żaden nie mówił, że jak zamontuję HS-y jako okno zewnętrzne, a nie do ogrodu zimowego to nie daje gwarancji, że będzie ok...Moi znajomi mają zamontowaną, co prawda 1 sztukę, od 2 sezonów i są baaardzo zadowoleni. Przypominam, że u mnie jedno na trzy sprawia kłopot ( od ostatniej wizyty panów z serwisu, którzy "doszli do ładu" z jednym z dwóch poprzednio parujących )...

kubaimycha
12-01-2008, 17:28
...w dalszym ciągu paruje :( W poniedziałek znowu telefon do firmy...

revalidon
15-01-2008, 11:50
Podciagam temat, bo czekam na argumenty do tezy "jareko", że:

"HS-y są wyłącznie do ogrodów zimowych"

jareko
15-01-2008, 13:23
nie czekaj - chcesz - eksperymentuj
tezy jareko poparte sa oświadczeniami i doświadczeniami technologów z firm produkujących takie okucia gdzie jareko miał przyjemność być na szkoleniach a gdzie marketingu nie ma za grosz
obserwacja kłopotów tych co maja takie okna - nie w rok czy dwa po montażu lecz dłużej
podobnie jareko będzie upierał sie ze do naszej strefy klimatycznej nie znajdują zastosowania drzwi harmonijkowe
jareko nie zamierza na sile bronic swego stanowiska
stary tez swoje negatywne trzy grosze dorzucił w tym temacie jako wieloletni praktyk a nie marketingowiec
jareko dając gwarancje producenta i dorzucając do niej jeszcze 5 lat swojej własnej dyktuje warunki co sprzedawać będzie gdyż to jareko bardziej ryzykuje a nie klient czy producent
jareko NIGDY nie sprzeda HS jak i harmonijki tak samo jak nie sprzeda nigdy wymysłów architektów które z założenia są nieużyteczne lub niewykonalne w sposób satysfakcjonujacy (jak choćby okno okrągłe o średnicy ponad 100 cm uchylne - ostatnio jeden z klientów właśnie chciał by mu je wykonano i chce już tak od dwu lat - chałupa zamknięta a okna jak nie ma tak nie ma)
Jareko ma do tego prawo :)
Tak jak klient ma prawo kupować okna jakie chce i gdzie chce :)

MCB
16-01-2008, 07:40
Mam takie pytanka:

1. Czy istnieją różne rodzaje HS-ów?

Np. Jeżeli wezmę HS-a od jednego producenta okien to czy będzie on taki sam jak u innego?

2. Jeżeli różnią się to czym i na co zwracać uwagę?

3. Czy w przypadku gdy okno ma wymiar 360x245cm i jest wykonane jako: połowa FIX, połowa HS i wychodzi (WSCH-PD) na zadaszony taras 360x300cm + 90cm wystające zadaszenie to HS-a można instalować?

MCB

ZW
17-01-2008, 11:32
...klienci mając w d... zalecenia producentów robią z nich okna wyjściowe na zewnątrz a nie do ogrodu zimowego?...

o:

Ja pier....cze :lol:. Okna, które nie mogą wychodzić na zewnątrz ?

revalidon
17-01-2008, 17:38
czyli jest jak w drzwiach... :o :o

...są okna zewnętrzne i... wewnętrzne... :P :P

jareko
17-01-2008, 18:50
nio używajcie sobie ile wlezie :lol:
jasne ze sa takie i siakie :lol:

MCB
17-01-2008, 19:06
jareko! czy odpowiesz na moje pytanko umieszczone 4 posty wyżej, proszę.
MCB

jareko
17-01-2008, 21:51
Mam takie pytanka:
1. Czy istnieją różne rodzaje HS-ów?
Np. Jeżeli wezmę HS-a od jednego producenta okien to czy będzie on taki sam jak u innego?
2. Jeżeli różnią się to czym i na co zwracać uwagę?
3. Czy w przypadku gdy okno ma wymiar 360x245cm i jest wykonane jako: połowa FIX, połowa HS i wychodzi (WSCH-PD) na zadaszony taras 360x300cm + 90cm wystające zadaszenie to HS-a można instalować?
MCBw sumie nie odpowiedziałem gdyż tak naprawdę nie wiem co autor miał na myśli? Chcesz wymieniać poszczególne elementy w okuciach i "żenić" od rożnych producentów?
HS to HS - zasada działania a nie rozwiazania w szczegółach tak naprawdę ciebie nie interesujące
Dla tych co nóg podnosić nie lubią - bo dla tych co muszą mieć niski próg są rozwiązania inne - pewniejsze - jak choćby balkon z niskim progiem czy tez ekstremalnie balkon wogole bezprogowy ze szczotka
na pytanie czy można czy nie - wybacz - moja opinie znasz i nie ma znaczenia czy okap ma 10 czy 100 cm
Chodzi o specyficzna sytuacje temperaturowa która nie zależy od opadu śniegu czy zadaszenia. Pojawiający sie śnieg zjawisko o którym wspominam czyni jeszcze bardziej prawdopodobnym
I wtedy wystarczy chcieć wyjść na taras by uszczelkę wyrwać
poza tym mało kto wie ze producenci zalecają (niestety nie jest to wymóg) by metr przed HS był dywanik :lol: by obuwie sie oczyściło - wróg HS to piasek który teoretycznie szczota zbierze
W HS są trzy newralgiczne punkty o których sie nie mówi, marketingowo to rozwiązanie zachwalając
- układ jezdny wraz z uszczelka
- miejsce styku fixa ze skrzydłem (opisywane tu zjawisko)
- uszczelnienie skrzydła w górnej prowadnicy (wspominał tu o tym stary)
mówimy tu nie o roku tylko o kilku latach użytkowania
No i sprawa ostateczna
PVC bardziej pracuje gabarytowo pod wpływem różnicy temperatur niż drewno i kłopoty ze szczelnością pojawiają sie częściej
W mej ocenie - jeśli już na upartego chcesz mieć HS - zamawiaj okna drewniane a nie PVC

MCB
18-01-2008, 09:59
Dziękuję za odpowiedź.

O różnicę pytałem ponieważ mam dwie oferty: PVC i drewno.
PVC (Internorm dimension) z pakietem 3szyb 0.8, drewno (Gebauer) 2 szyby 1.1

Po otwarciu okien mam jedno wielkie pomieszczenie: salon + ogród zimowy + taras razem i dlatego tak pasuje mi niski próg.

Inne rozwiązanie to PVC uchylno - przesuwne. Ale wtedy próg.

Ale zagwozdka...co robić... Decyzja na całe życie :-?

MCB

revalidon
18-01-2008, 14:11
brać Gebauera... :P

Marek32
18-01-2008, 15:13
HS to HS - zasada działania a nie rozwiazania w szczegółach tak naprawdę ciebie nie interesujące
Dla tych co nóg podnosić nie lubią - bo dla tych co muszą mieć niski próg są rozwiązania inne - pewniejsze - jak choćby balkon z niskim progiem czy tez ekstremalnie balkon wogole bezprogowy ze szczotka
na pytanie czy można czy nie - wybacz - moja opinie znasz i nie ma znaczenia czy okap ma 10 czy 100 cm
Chodzi o specyficzna sytuacje temperaturowa która nie zależy od opadu śniegu czy zadaszenia. Pojawiający sie śnieg zjawisko o którym wspominam czyni jeszcze bardziej prawdopodobnym
I wtedy wystarczy chcieć wyjść na taras by uszczelkę wyrwać
poza tym mało kto wie ze producenci zalecają (niestety nie jest to wymóg) by metr przed HS był dywanik :lol: by obuwie sie oczyściło - wróg HS to piasek który teoretycznie szczota zbierze
W HS są trzy newralgiczne punkty o których sie nie mówi, marketingowo to rozwiązanie zachwalając
- układ jezdny wraz z uszczelka
- miejsce styku fixa ze skrzydłem (opisywane tu zjawisko)
- uszczelnienie skrzydła w górnej prowadnicy (wspominał tu o tym stary)
mówimy tu nie o roku tylko o kilku latach użytkowania
No i sprawa ostateczna
PVC bardziej pracuje gabarytowo pod wpływem różnicy temperatur niż drewno i kłopoty ze szczelnością pojawiają sie częściej
W mej ocenie - jeśli już na upartego chcesz mieć HS - zamawiaj okna drewniane a nie PVC

Mam pytanie - czy podobną opinię masz na temat HKS-ów (z progiem)? Czy zagrożenia są podobne (waham się pomiędzy HKSem a HSem i z racji wspomnianych problemów przy dużych otworach skłąniam się ku pierwszemu rozwiązaniu)? Mam okno tarasowe 360cm szerokości i planuję tam dać przesuwkę HKS z oknami Jezierskiego albo 2 x 180cm szerokości albo 3 x 120cm.

Pzdr,
Marek

jareko
18-01-2008, 17:16
HKS to zupełnie inna konstrukcja
HKS to zupełnie inna zasada działania
Ani jednej wspomnianej wady HS w HKS nie ma
no poza jedna - próg i to ze przy dużych powierzchniach wypadałoby montować okucia ze wspomaganiem

stary
21-01-2008, 01:42
Temat szczelności drzwi niskoprogowych był juz kilkakrotnie poruszany w "szukam dobrych okien" i powiem jedno: jest to bajer dla architekta lub klienta- nie zawsze dobrze skonsumowany.
Osobiście nie jestem tak negatywnie nastawiony jak jareko (może za krótko żyję...???) do wszelkich "niskoprogowców", jednakże staram się postępować w miarę ostrożnie i nie "przeginać pały", czyli nie łapać się za każdy wynalazek tego rodzaju, zwłaszcza o gabarytach powyżej jakiegokolwiek zdrowego rozsądku.
Zdecydowaną awersją -bardziej niż HS-y -darzę drzwi harmonijkowe- niskoprogowe jako wejście główne - tarasowe. To jest porażka :-? Tam dopiero wieje :lol:
Harmonijka na normalnej ramie - ławiejsza do przełknięcia, napewno szczelniejsza- całkowicie różne okucia.
Drugim niewypałem są HS-y w pcw... Pcw to taki materiał, że kształty czegokolwiek (ramy, skrzydłą, listew dodatków) są narzucone z góry i nie można tego zmienić, a nie niekiedy jest to niezbędne. Poza ty bardzo mało okuciowców dysponuje okuciami do HS-ów z pcw. Oczywiście ktoś mi może zarzucić, że po co cokolwiek dorabiać lub zmieniać skoro system tak przewiduje??? :roll: Uwierzcie na słowo,że bardzo częto jest taka potrzeba :wink:
Może teraz to :

Mam takie pytanka:

1. Czy istnieją różne rodzaje HS-ów?

Np. Jeżeli wezmę HS-a od jednego producenta okien to czy będzie on taki sam jak u innego?

2. Jeżeli różnią się to czym i na co zwracać uwagę?.....

MCB
Istnieją różne rodzaje HS-ów (drzwi unoszono-przesuwnych), chociaż zasada działania jest podobna- oprócz okuć Roto.
Okucia do tego typu okien posiadają, z tego co mi wiadomo :
-GU- specjalizacja we wszelkiego rodzaju przesuwkach
- Hau -Tau- również- firma, od której większość uznanych marek zaopatruje się w wózki lub całe komplety okuć do przesuwek
- Siegenia
- jakiś Włoch- zapomniałem nazwy.
- ROTO Patio Life- tutaj skrzydło stoi w miejscu w momencie zamykania a elementem dociskowym są ruchome uszczelki.
Dosyć znane firmy np. Roto, Winkhaus nie posiadają okuć HS-ów z pcw- tylko do drewna- drewno jest też materiałem, z którego jest wykonywane conajmniej 80-90% HS-ów. Głównym tego powodem jest łatwość "dostrugania" czegoś z drewna lub dorobienia grubszych ramiaków aby wyeliminować jakieś braki- przewiewy, tarcia itp.- pisałem wyżej o pcw.
Są różnice w szczegółach okucia między dostawcami, ale generalnych- wwidocznych dla potencjalnego klienta- nie zauważam.

3. Czy w przypadku gdy okno ma wymiar 360x245cm i jest wykonane jako: połowa FIX, połowa HS i wychodzi (WSCH-PD) na zadaszony taras 360x300cm + 90cm wystające zadaszenie to HS-a można instalować?

Już same wymiary tego okna- zwłaszcza wysokość- pozwalają na zastosowanie tylko drewna, i to z wielkim ryzykiem.

Reasumując: częściej drzwi uchylno-przesuwne (zwane HKS lub PSK) niż przesuwne-HS-y.
Jeśli koniecznie HS to z drewna i w rozsądnych wymiarach.
Ich zaletą jest mniejsza siła użyta do przesuwania skrzydła, niewątpliwie wadą - mała szczelność, o której nie raz już pisaliśmy a co jest tajemnicą poliszynela, dla branżowców z jakimś solidniejszym stażem :roll: .
Niestety branża ta jest naszpikowana ludźmi cakowicie przypadkowymi- sprzedawcy okien, architekci- , którzy do swojej wiedzy dolewają zbyt dużo wody i klientowi pozostaje niemały mętlik w głowie... :-?

Świder
31-01-2008, 20:14
brać Gebauera... :P

brać Internorm... wogóle bez porównania
P.S.
Jareko ma 100 % rację jeśli idzie o drzwi typu HS.

kubaimycha
14-02-2008, 15:45
Po licznych dywagacjach firma Tomstol z Milanówka, od której mam owe HS-y przyznała rację, że powodem zjawisk, o których pisałam wcześniej jest za mała ilość argonu wewnątrz. W najbliższych dniach ma przyjechać serwis z firmy Tradex, której wyrobem są szyby i dopuścić gazu...
Ale na ramce nigdzie nie jest napisane o tym gazie...
Czy rzeczywiście powodem zaparowywania może być ubytek argonu ?
Jak się to mogło stać, że nastąpił "wyciek" gazu i czy w innych oknach może się to stać ?
Zastanawiam sie jeszcze nad jedną kwestią ... Skoro stało się, jak wyżej z ubytkiem argonu, to jaką mam pewność, że w pozostałych oknach to nie wystąpi ? Jest jakiś sposób sprawdzenia czy tylko wiara, że na pewno jest ok i tylko pechowo stało się to w jednym HS-ie ?
Przyznam, że jestem lekko rozczarowana, że okna za wcale nie małą kasę mogą być tak...nieprzewidywalne, delikatnie mówiąc :roll:

malka
15-11-2008, 00:47
A ja dziś (juz wczoraj :D ) byłam u naszych "okniarzy" i pani Kasia stanowczo odradzała HS- y jako drzwi tarasowe, choc zdecydowanie w jej interesie było sprzedanie nam droższego okna,( jakieś 2x droższego.)
Ponoc polski klimat zbyt surowy na takie okienka, może zawiewac, podwiewać i parować, a Ona (p Kasia), nie ma ochoty co miesiąc odbierać reklamacji, jak zrobimy sobie ogród zimowy, osobiscie dobierze nam odpowiedni HS, teraz proponuje HKS)

Troche nie w smak mi próg, ale cóż przeżyje to jakoś (tym bardziej że okrągła sumka zostanie w kieszeni )

revalidon
28-12-2009, 13:38
Udało się rozwiązać problem... Znów mamy zimę, jak sie sprawują HS-y..??

wjaz
20-12-2010, 22:13
Podbijam: kubaimycha, jeżeli mnie słyszycie ;) - możecie coś napisać o obecnym stanie waszych HS-ów?

rozaliafashion
05-01-2013, 10:07
Witam

Zdecydowałam się na 2 sztuki okien HS. Stolarka aluminium, wymiary szerokość 319 cm na 240 wysokośc,. Jedna część fix, druga przesówna.
Dałam okna do wyceny.....i okazało się że w firmie Profiloplast kosztują one ok 7 tyś( system blywrert) a w pozostałych (oknoplast, nextbou. - system aluprof ) ok 13 tyś.
Zastanawiam sie skąd taka różnica. Czy te okna z profiloplastu nie będą jakieś tandetne? Czy posiada ktoś okna HS z której z powyższych firm?
Nie potrafioe sama podjąć decyzji a karzdy przedstawiciel oczywiście twierdzi,że jego okna są najlepsze....
Proszę o pomoc :-)

misiupl
05-01-2013, 21:38
wstawię również swoje ceny za HS'y dla potomnych (kiedyś sam szukałem informacji o orientacyjnej cenie)
HS 3.5 szeroki x 2.35 wysoki = 10tys zł - PVC Oknoplus

witek86
07-01-2013, 11:42
Witam

Zdecydowałam się na 2 sztuki okien HS. Stolarka aluminium, wymiary szerokość 319 cm na 240 wysokośc,. Jedna część fix, druga przesówna.
Dałam okna do wyceny.....i okazało się że w firmie Profiloplast kosztują one ok 7 tyś( system blywrert) a w pozostałych (oknoplast, nextbou. - system aluprof ) ok 13 tyś.
Zastanawiam sie skąd taka różnica. Czy te okna z profiloplastu nie będą jakieś tandetne? Czy posiada ktoś okna HS z której z powyższych firm?
Nie potrafioe sama podjąć decyzji a karzdy przedstawiciel oczywiście twierdzi,że jego okna są najlepsze....
Proszę o pomoc :-)

Jakoś nie mogę cię przekonać b yś sobie wybiła z głowy profiloplast:)

Charlie
07-01-2013, 13:51
Droga Rozalio - Herr Witek sprzedaje okna niemieckiej firmy HekaPlast - wyślij mu zapytanie ofertowe.
HekaPlast pracuje na Schueco a to profil z najwyższej półki. Pokusił bym się o stwierdzenie, że okna z Heki przeżyją właściciela :)

rozaliafashion
07-01-2013, 17:14
Byłam dzisiaj w Wilkowicach w fabryce Profiloplast , żeby zobaczyć jak wygląda ich okno HS.....i brak mi słów.
Okno przesuwa się w korycie otoczonym czarną gumą...poza tym ogromny próg.Całe szczęście, że zobaczyłam na własne oczy. Myślała,że HS to HS
Więc jest już jasne skąd taka niska cena w porównaniu do konkurencji....

Charlie
07-01-2013, 18:16
Kamień z serca nam spadł.
Jesteś elektryczna :)

witek86
07-01-2013, 21:46
Droga Rozalio - Herr Witek sprzedaje okna niemieckiej firmy HekaPlast - wyślij mu zapytanie ofertowe.
HekaPlast pracuje na Schueco a to profil z najwyższej półki. Pokusił bym się o stwierdzenie, że okna z Heki przeżyją właściciela :)

Dzięki ale ma tam bliżej inne firmy:)
głównie chodziło mi o to by nie pakowała swoich pieniędzy do firmy która gwarancje na swoje okna ma wirtualną (mieliśmy z nimi do czynienia aby nie było że mówię Nie a nie znam)

andrzejzms
08-01-2013, 09:53
Może problem jest gdzie indziej. Czy HS są tej samej wielkości i co z tego wynika czy szyby są tej samej konstrukcji. Jeżeli masz np . w tym HS-ie gdzie szyby " nie parują " szybę o grubszych taflach szkła ( lub HS jest mniejszy ) i w tym gdzie parują szybę o cieńszych taflach szkła ( lub szyby są większe ). To przyczyna może być w szybach i tym ,że na środku szyby ( zbyt cienkie tafle szkła do danego wymiaru ) zbliżająsię do siebię i stąd ich niższa temperatura na powierzchni i skraplanie pary.Oczywiście inne okoliczności temu moga sprzyjać takie jak nieszczelność , niewłaściwa wentylacja i przez to zbyt dużo pary w powietrzu , inne nasłonecznienie poszczególnych okien.
Ps. jest to mało prawdopodobne , ale szyby mogą być po prostu uszkodzone ( pęknięte ) i nie maja deklarowanych parametrów, Trzeba je dokładnie obejrzeć ( zwłaszcza na krawędziach )

Charlie
09-01-2013, 19:27
Andrzej - ten problem o którym piszesz był aktualny w 2008/2009 roku :)