PDA

Zobacz pełną wersję : Beton mocniejszy niż w projekcie - jakie skutki?



pik33
19-08-2003, 06:33
Po tekście o tym, jak na strop wylano B10 zamiast B15 zastanawiam się, czy zamiast B20 (jaki mam podany w projekcie) nie zamówić na strop B25.

Czy, jeśli okaże się to naprawdę B25, jedyną różnicą która z tej zmiany wyniknie, będzie po prostu nieco droższy, ale i nieco mocniejszy strop?

krzysztofh
19-08-2003, 06:37
Im wyższa klasa betonu tym trudniej jest go pielęgnować, szczególnie jak wylewany jest w ciepłe dni.
Mój strop był wylewany w upalne dni tegorocznego lata i mimo wielorazowego poleania wodą powstały tam i uwdzie pęknięcia - na szcęście nie groźne. Beton B-20.
Nie radze wyższej klasy. Skoro jest w projekcie B-20 to taki zamów w betoniarni i nie próbuj robić samemu bo B-20 w betoniarce dobrze nie ukręcisz.
Pozdrawiam

siewonka
19-08-2003, 06:45
Pik 33 lanie stropu z B10 to jest zupełne nieporozumienie ale B20 zupełnie wystarczy też mamy taki w projekcie i taki zaleca nasz kierownik. A gdybyś zapytał w betoniarni jaki najczęściej jest brany na strop to pewnie też powiedzieli że B 20.

pik33
19-08-2003, 07:08
Nie mam zamiaru kręcić w betoniarce 10 m3 betonu na strop - zamówię go z gruchy, wraz z pompą. B20 na płycie fundamentowej udał się, nie ma rys - przez pierwsze dni był polewany 3 razy dziennie - nie wiem co prawda, czy jest to naprawdę B20, bo go nikt nie badał na wytrzymałość.

RobertOC
19-08-2003, 09:34
W każdej solidnej wytwórni możesz zamówić certyfikat betonu. W niektórych jest to bezpłatne.

Uller
19-08-2003, 09:54
Za słaby beton być nie może, ale ze zbyt mocnym też są problemy. Jak napisano wyżej zbyt mocny beton lubi popękać, pomimo starannej pielęgnacji. Raz zamówiłem B15 z zastrzeżeniem, że będzie on lany na stropie. Zrobili prawie B17. Drugi raz zamówiłem B17,5 też informując o tym, że na strop. Zrobili coś około B20 i niestety pomimo ciągłego polewania w paru miejscach (przy strzemionach) beton popękał.