PDA

Zobacz pełną wersję : Utrata Ciepła



piotrekklus
05-01-2008, 13:31
Witam wszystkich
Mam problem z bardzo duża utrata ciepła w domu.
Grzeje kotłem gazowym Vaillant VU 202-5 turbo plus, instalacja miedziana, grzejniki płytowe. Programator pokojowy ustawiony mam na 19,5*C w dzień a tryb nocny to 18,5*C. Dom jest w zabudowie szeregowej, piętrowy, podpiwniczony, nie ocieplony, stare okna ale systematycznie wymieniam na nowe, a na poddasze nieużytkowe jest rzucona wełna 25cm.
Dom nagrzany do 20*C (na zewnątrz około 0*C) potrafi sie oziębiać w tempie jednego stopnia na godzinę!!!! Już spalam około 500m3 gazu na miesiąc!!!! Wiem ze konieczna jest lepsza izolacja ale w jakiej kolejności, jakie materiały i grubość??
Co i ile na ściany i jakiej grubości?? co z piwnica?? co z poddaszem?? co z mostkami termicznymi??

an-bud
05-01-2008, 14:49
im więcej dasz ocieplenia, tym mniej będzie szło gazu :D jest kilka sposobów, może być 15cm, 20cm wełny lub styropianu. daj zrobić audyt

Last Rico
05-01-2008, 15:04
To co napiszę może wydać ci się dziwne, ale na twoim miejscu środki przeznaczone
na poprawę termoizolacyjności domu wydałbym najpierw na nowe okna i nowe drzwi -
te do piwnicy również. Prawda jest taka, że chcąc ogrzać dom ze starą stolarką,
będziesz musiał sprzedać samochód a pieniądze wydać na gaz.

piotrekklus
06-01-2008, 10:32
Ściany stawiane są z jakiegoś pustaka ceramicznego co podobno ma być ciepły a grubość ściany to ponad 40cm wiec zanim będę zbierał kasę na ocieplenie to już zbieram na nowe okna. Tak jeszcze z 8 tyś pln. i mam nowe okienka :lol:
A w miedzy czasie tak czy owak dokupię piec węglowy. Będzie jako podstawowy a gazowy jako taki awaryjny. Jak kupie węgla za 2000pln to ja przetrwam najcięższe mrozy a taką kwotę to ja zapłacę za jeden okres rozliczeniowy na gazie (tzn 2 miesiące)
Mam jeszcze pytanie co do ocieplenia poddasza nieuzytkowego.
Mianowicie mam już jakieś 25cm wełny mineralnej położonej na stropie ale już straciła na jakości, trochę zawilgocona a w niektórych miejscach nawet bardzo. Wiec zastanawiam sie czy wymienić ją w całości czy może lepiej będzie podsuszyć tą a nowa dać pod spód albo może na wierzch, bo chyba im więcej tym lepiej.
Pozdrawiam

piotrekklus
06-01-2008, 11:35
Ściany nie ocieplone. Niestety, ale to chyba właśnie okna są na pierwszym miejscu. Jak za węgiel zapłacę około 600 pln x4 na okres grzewczy to i tak mniej niż płace za gaz w tym okresie a wcale przy gazie ciepła nie ma w domu (19*C)
To jest dom w zabudowie szeregowej, 10 domów. Jak dotąd tylko dwa są ocieplone. Inni bez ocieplenia ale z wymienionymi oknami zużywają o połowę mniej gazu a maja dużo starsze instalacje(starego typu).