PDA

Zobacz pełną wersję : otwieram dyskusję dotyczącą regulacji kotłów ( po raz eNty)



matio
05-01-2008, 16:31
zapytanie kieruję do VPS oraz innych życzliwych ludzi którzy się znają co nieco na sprzęciezwłaszcza na Vaillant EcoCompact.
1. czy mając VRC 420+ pogodówkę+ grzejniki purmo, z uwagi na ekonmię grzania - minimalizacja zużycia gazu ) aby nie przekraczać temp. powrotu z inct. CO (= 57oC - temp. kondensacji ) krzywa grzewcza powinna być jak najmniejsza - tj około 0,5 do 1.0 - wówczas kaloryfery są ciepłe i następuje stabilizacja temp w pokoju z VRC oraz małe - - częste okresy włączania sie kotła czy też ?
2. czy też krzywa g. powinnna być dość duża pow. 2.0 - wówczas inst dostaje "kopa " do rozgrzania się i sa suże dostępy czasu pom kolejnymi wlączeniami kotła.
3.jak to optymalnie ustawić?
4. jak ustawić dodatkowe funkcje ,które serwuje VRC 420 np TP?

matio
06-01-2008, 11:55
widzę, że dużym zainteresowaniem cieszy się wątek/wontek a szkoda -

Cypek
06-01-2008, 12:09
Z mojego doświadczenia wynika, że częste starty z dużą mocą są nieekonomiczne. Dlatego mam piec ustawiony tak, aby chodził z małą temperaturą (zasilanie 50C), na minimalnej mocy (modulacja 25-30%) i wyłączał się na max długo. Nastaw Ci nie podam, bo mam Termeta.

matio
06-01-2008, 12:18
Tak wiem, ale włączam kocioł na maxsa dylko jak wchodze do domu 1 raz / na tydzień,
czy termet robi kondensy? jeśli tak to te twoje 50 st jest na zasilaniu czy powrocie bo gdzieś czytałem,że temp. kondensacji to 57 st - na powrocie- i tu mam dylemat - czy maxymalna efektywność kotła jest przy temp. powrotu/ zasilania = 57 stC, czy też max sprawność jest poniżej tej tem, a jeżeli tak do dla jakiej temp. jest optimum ?
na sowim ecocompaccie mogę odczytywać i zasilani i powrót - dlatego to mnie tak zainteresowało

jajmar
06-01-2008, 14:09
Tak wiem, ale włączam kocioł na maxsa dylko jak wchodze do domu 1 raz / na tydzień,


Po co to robisz? I w jaki sposób.
Wychodząc z domu wyłaczasz CO ?

Cypek
06-01-2008, 18:36
Nie, Termet nie robi kondensatów- przerobiłem swojego z atmosferyka.
Dziwię się, że ludzie kupują kondensay zamiast samemu sobie dorobić ten wymienniczek. Żarówki energooszczędne też sobie sam robię, zwijam zwykłe świetlówki.

matio
06-01-2008, 18:55
przecież napisałem że jeszcze nie mieszkam więc od czasu do czasu jak już wejdę i jestem to chcę (ze stratą dla portfela ) dość szybko mieć ciepło...
chyba dyskusja zmierza w tematy poboczne...

Uwe_czw
06-01-2008, 22:32
czy termet robi kondensy? ...

Nie, Termet nie robi kondensatów ...

Robi - np. TERMET TermaCondens PMB 24.35 kW nad którym się zastanawiam bo kosztuje brutto 4400zł :)

Cypek
07-01-2008, 05:49
Robi - np. TERMET TermaCondens PMB 24.35 kW nad którym się zastanawiam bo kosztuje brutto 4400zł :)

I tego tylko ja za 5800,- zł sobie "zarobiłem" :)

jacek_cn
07-01-2008, 06:57
Witam Forumowiczów,
Mam kocioł vaillanta z zamkniętą komorą spalania i do tego regulator pokojowy. Pytanie brzmi: Jak powinno być ustawione pokrętło do regulacji temperatury zasilania obiegu grzewczego, które znajduje się na kotle? Dzwoniłem do kilku "fachowców-serwisantów" vaillanta.. i co? każdy mówi coś innego - jeden mówi że pokrętło należy ustawić na maxa, drugi - że w położenie pośrednie, a inny - że to bez znaczenia... Nic z tego już nie rozumiem... Proszę o poradę wraz z rzeczowym uzasadnieniem

KiZ
07-01-2008, 07:09
Witam Forumowiczów,
Mam kocioł vaillanta z zamkniętą komorą spalania i do tego regulator pokojowy. Pytanie brzmi: Jak powinno być ustawione pokrętło do regulacji temperatury zasilania obiegu grzewczego, które znajduje się na kotle? Dzwoniłem do kilku "fachowców-serwisantów" vaillanta.. i co? każdy mówi coś innego - jeden mówi że pokrętło należy ustawić na maxa, drugi - że w położenie pośrednie, a inny - że to bez znaczenia... Nic z tego już nie rozumiem... Proszę o poradę wraz z rzeczowym uzasadnieniem

O, to to... :o Mam dokładnie takie samo zdanie o tych fachowcach. Parafrazując - gdzie dwóch serwisantów vaillanta tam trzy opinie :-?

Uwe_czw
07-01-2008, 15:16
Robi - np. TERMET TermaCondens PMB 24.35 kW nad którym się zastanawiam bo kosztuje brutto 4400zł :)

I tego tylko ja za 5800,- zł sobie "zarobiłem" :)

W podpisie masz - Od 2005 na swoim - to jak Ci się sprawuje ten Termet ?

Cypek proszę podaj jaką powierzchnię, kubaturę nim ogrzewasz, ile grzejników i ew. podłogówki - jakie regulatory ?

Jak koszty ?

orasta
09-01-2008, 13:09
Nie, Termet nie robi kondensatów- przerobiłem swojego z atmosferyka.
Dziwię się, że ludzie kupują kondensay zamiast samemu sobie dorobić ten wymienniczek. Żarówki energooszczędne też sobie sam robię, zwijam zwykłe świetlówki.

:D :D :D :lol: :lol: :lol: :) :) :) :D :D :D z........e !!!!!!!

jacek_cn
10-01-2008, 07:30
No nic... dowiedziałem się tego o co pytałem, wielkie dzięki

niktspecjalny
10-01-2008, 08:07
No nic... dowiedziałem się tego o co pytałem, wielkie dzięki

Nie nerwujsie. :D :wink: .Choć temat mnie w sumie nie dotyczy bo nie mam jeszcze kotła ale czasami warto obserwować jak to robią inni.
Mój kolega ma kociołek chyba taki jak Ty i pamiętam jak opowiadał mi ,że jakby nie regulował kociołkiem to i tak zero reakcji.Czyli nie tylko Ty tak masz,to po pierwsze.Po drugie poczytaj tu

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic288951.html

oni też mają problem podobny i chyba z niego wybrnęli bo zaczeli już stawiać sobie piwko. :D :D :D :wink:

pzdr.