PDA

Zobacz pełną wersję : Stryropian kiedy?



altkomp
19-08-2003, 06:55
Kiedy kłaść styropian na dom
W którym momencie

Krystian
19-08-2003, 14:19
W moim przypadku było tak, że najpierw były ściany nośne i dach a dopiero w kolejnym roku styropian na ściany + ściana elewacyjna (styropian na ścianach piwnic i ściana fundamentowa pod elewację były oczywiście jeszcze wcześniej 8) ).
Wiele zależy od rodzaju ściany, ale dzisiejsze technologie pozwalają w tym względzie na pewną dowolność... :P

crimson
21-08-2003, 13:27
Kiedy ? Pewnie wtedy, kiedy będzie Tobie najwygodniej. Natomiast kupić najtaniej zimą. Różnice w cenach (sezon/zima) dochodzą do 30%. Przy dużej powierzchni ocieplenia imho warto!!
Warto również zauważyć, że płyty styropianowe mogą pozostać dłuższy czas na ścianach bez pokrycia tynkiem (nie trzeba się martwić o ew. uszkodzenia).
pzdr

Wowka
21-08-2003, 13:31
crimson - Niemniej należałoby pokryć styropian siatką i klejem. Sam styropian mógłby być nieżle podziobany przez ptaki.....

Mariusz79
21-08-2003, 14:24
Czytając odpowiedzi na twoje pytanie muszę się odezwac, bo nie moge na to patrzeć. czasem mam wrażenie, że jestem jedynym inzynierem bud. na forum budowlanym.

do rzeczy.

Zgodnie z technologią i zasadami organizacji robot budowlanych, elewacja jest ostatnim procesem podczas budowy budynku mieszkalnego. Tzn., że należy układac styropian po skończeniu wszyskich robót konstrukcyjnych i wykonczeniowych. Ma to następujące uzasadnienie:
1. Tynk, ktory ułożysz na styropianie (czywiście po zatopieniu siatki itp.), może zostać zabrudzony lub uszkodzony podczas wykonywania innych prac.
2. Producenci systemów docieplen zalecają nie pozostawiać elewacji z izolacją wykonaną metodą lekko-mokrą (czyli taką jaka ty chcesz ułożyć) na dłużej niż 2 lata beż ulożeniu tynku. Nie wspomne już o pozostawianiu styropianu całkowicie bez zabezpieczenia siatką włoknową i klejem.
To również ma uzasadnienie w tym, że klej (w przeciwieństwie do tynków) jest nasiąkliwy podobnie jak zwykły styropian (mimo, iż producenci styropianu mówią inaczej). nasiąknięcie tynku i styropianu powoduje tracenie stopniowo przez niego wysokich właściwości izolacyjnych.

To tyle. Tak jak napisałem powyżej należy postępować, do ciebie pozostaje decyzja czy "uprawiać partyzantkę" czy budowac dom zgodnie ze sztuką budowlaną.

Pozdrawiam Mariusz

Krystian
21-08-2003, 15:59
Mariusz79 - naprawdę uważnie przeczytałem wszystkie posty i nie wiem co nazywasz ,,partyzantką", proszę o odpowiedź godną inżyniera bud.

21-08-2003, 16:45
Mariusz79 - naprawdę uważnie przeczytałem wszystkie posty i nie wiem co nazywasz ,,partyzantką", proszę o odpowiedź godną inżyniera bud.

Partyzantka - "1. forma ochotniczej walki zbrojnej...polegająca na działaniach nieregularnych... 2. działalność prowadzona na własną rękę, w sposób nieskoordynowany..."

Tego typu działanie widze np w słowach (a za tym w czynach) "wtedy, kiedy będzie Tobie najwygodniej".

Są pewne reguły i zasady, których zazwczaj warto się trzymać. Ok, może bylem niesprawiedliwy odnosząc wypowiedx do wszystkich moich poprzednikow.

Pozdrawiam.

Jarecky
21-08-2003, 22:09
Czytając odpowiedzi na twoje pytanie muszę się odezwac, bo nie moge na to patrzeć. czasem mam wrażenie, że jestem jedynym inzynierem bud. na forum budowlanym.



Hey
Mariusz79...chyba masz racje...jesteś jedynym inżynierem na forum...wszyscy inni są już magistrami...
skad oni się biorą...
Pozdrawiam

pik33
22-08-2003, 08:47
Ocieplenie zrobię, kiedy będę mógł. Na pewno po wybudowaniu ścian ;) (zresztą one już stoją). Ale ja mi wyjdzie - czy przed oknami, czy po, czy przed tynkami wewnętrznymi, czy po, tego jeszcze nie wiem.

Partyzantka ma to do siebie, że terminy akcji nie są nigdy znane do samego końca, a same akcje bywają ryzykowne ;)

HenoK
25-08-2003, 16:43
Czytając odpowiedzi na twoje pytanie muszę się odezwac, bo nie moge na to patrzeć. czasem mam wrażenie, że jestem jedynym inzynierem bud. na forum budowlanym.
Mariusz nie jesteś jedynym inżynierem, ale trudno czytać wszystkie posty, a tym bardziej na nie odpowiadać - można by wtedy nic innego nie robić.
Ja odpowiadam na te, które mnie zainteresują oraz na te, w których widzę rażące odstępstwa od sztuki budowlanej.

crimson
22-10-2003, 10:00
Pisząc, że można pozostawić eps bez tynku nie wpomniałem, że bez siatki i kleju też (oczywiście one powinny zostać położone). Piszę o własnym doświadczeniu przeprowadzonym 5 lat temu na mieszkaniu szczytowym (ociepliłem szczyt i zostawiłem eps bez tyku ale z siatką i klejem). Opady bardzo często tą konstrukcję moczyły i po tegorocznym rozebraniu okazało się, że wszystko jest ok.
Styropian jest nasiąkliwy - badania próbek zanużonych w wodzie po 24 godzinach <2%, po 7 dniach <4%. (FS 15). Czy jest to znaczące. Moim zdaniem nie.
Inżynierskie wskazówki są jak najbardziej słuszne. Czasami jednak trzeba zrobić coś wbrew regułom.......i co wtedy? Najczęściej wszyscy wiemy, że trzeba to zrobić "tak" i "w takiej kolejności". Tylko nie zawsze się udaje.
Pozdrawiam wszystkich

Rysio S
22-10-2003, 11:03
Witam. Postawiłem dom z pustaków porotermicznych firmy Wienerbergero grubości 38cm.
Mimo tego , iż podobno można już na tym poprzestać chcę jeszcze docieplić dom. Czy styropian 5cm jest w pożądku i jak ma sie to różnych opini o wielu wadach styropianu. Może w rachubę wchodzi np wełna minaerlna ( jak tam cena). Prosze o informacje