PDA

Zobacz pełną wersję : czy ktoś montował płaszcz wodny mając



maj1983
05-01-2008, 19:15
nadal nie mogę uzyskac odpowiedzi - może zapytam inaczej :)

czy ktoś montował płaszcz wodny (kominek z płaszczem wodnym) mając kotłownię na paliwo stałe? (kocioł wszystkoplany)
czy lepiej zwykły kominek
dodam iż dodatkowym źródłem jest elektryczność
(i jesli to istotne - a za 2 lata będzie gazociąg)

darekpt
05-01-2008, 19:23
też będe montował kominek z płąszczem wodnym do tego kocioł kondensacyjny gazowy + solar na ciepłą wode to wszystko podłączone do podłogówki na dole ( 100m2 ) i grzejniki na górze ( 60m2 )
znalazłem gdzieś na necie schemat takiego połączenia jak interesuje to moge przesłac, czekam na opinie

Grzesiek13
06-01-2008, 08:28
nadal nie mogę uzyskac odpowiedzi - może zapytam inaczej :)

czy ktoś montował płaszcz wodny (kominek z płaszczem wodnym) mając kotłownię na paliwo stałe? (kocioł wszystkoplany)
czy lepiej zwykły kominek
dodam iż dodatkowym źródłem jest elektryczność
(i jesli to istotne - a za 2 lata będzie gazociąg)

Po co dublować 2 razy kocioł na paliwo stałe? Wykonaj tak instalację aby "elektryczność" była wiodącym źródłem ogrzewania w domu, a kominek stanowił uzupełnienie tego systemu. Kominek w świetle prawa nie może stanowić podstawowego źródła ogrzewania budynku, więc temat obchodzisz stosując ogrzewanie elektryczne, a grzejesz faktycznie kominkiem - jeśli tak wolisz.

Trociu
06-01-2008, 09:19
nadal nie mogę uzyskac odpowiedzi - może zapytam inaczej :)

czy ktoś montował płaszcz wodny (kominek z płaszczem wodnym) mając kotłownię na paliwo stałe? (kocioł wszystkoplany)
czy lepiej zwykły kominek
dodam iż dodatkowym źródłem jest elektryczność
(i jesli to istotne - a za 2 lata będzie gazociąg)
Myśmy po konsultacjach z naszym instalatorem zrezygnowali z pw. Będziemy mieli piec na ekogroszek na co i cwu. Do tego kominek z DGP. Dość dobry argument za oddzieleniem źródeł ciepła - jeżeli jedna instalacja ogrzewania się popsuje, masz drugą zupełnie niezależną. Tak więc jeżeli z jakiś powodów piec trzeba będzie wyłączyć i pomajstrować w instalacji, w domu pozostanie ciepło, bo grzać będzie kominek. CWU można dogrzać drugą grzałką (prądową) w zasobniku.

Ten gazociąg może jednak przesądzić. Trzeba popatrzeć czy gaz z rury nie wychodzi tanio w eksploatacji i wtedy można pomyśleć o zastąpieniu tego pieca wszystko palnego na gazowego.

Patos
06-01-2008, 09:23
nadal nie mogę uzyskac odpowiedzi - może zapytam inaczej :)

czy ktoś montował płaszcz wodny (kominek z płaszczem wodnym) mając kotłownię na paliwo stałe? (kocioł wszystkoplany)
czy lepiej zwykły kominek
dodam iż dodatkowym źródłem jest elektryczność
(i jesli to istotne - a za 2 lata będzie gazociąg)
:roll: To trochę tak, jakby dizla przerobić na gaz. :o
A do tego masz kotłownie w salonie.

Trociu
06-01-2008, 09:38
A do tego masz kotłownie w salonie.
No i powrócił sławetny temat kotłowni w salonie. Ani u moich rodziców ani u teściów nie zaobserwowałem tego zjawiska. Wręcz przeciwnie. Polana palące się w kominku oraz te poskładane obok paleniska wyglądają fajnie.
Popatrz na to z drugiej strony. W chwili uniesienia możesz bez problemu się kochać ze swoją lubą na skórze przy kominku bez konieczności jego specjalnego rozpalania :lol:
Myślę, że osoby decydujące się na palenie w kominku jako jednym z głównych źródeł ciepła zdają sobie sprawę, że będą musiały do niego dokładać co jakiś czas, i że trzeba będzie to drewno gdzieś składować, nosić, rąbać, etc.

dominikams
06-01-2008, 12:52
Trudno powiedzieć :roll: Ja mam kominek z pw, ale w twojej sytuacji, to chyba zrobiłabym zwykły, moze nawet bez DGP. Chyba że obsesyjnie lubisz palić w kominku, to wtedy bym się zastanawiała :wink:

Mireks6
06-01-2008, 12:58
A do tego masz kotłownie w salonie.

Wskaż mi, proszę, różnice w wyglądzie zewnętrznym kominka z PW a DGP

Albar
06-01-2008, 13:09
Kominek w świetle prawa nie może stanowić podstawowego źródła ogrzewania budynku...

Dobry człowieku podaj nr "jakiegoś paragrafu" do tego co napisałeś, bo nie bardzo mi się che w to wierzyć.

agamon
06-01-2008, 13:46
Od 20 grudnia mam zamontowany kominek z p.w. z buforem ciepla 380/120l.
Rewelwacja. Palac w kominku mam ciełe kaloryfery. Wczoraj miałem 19st. w pomieszczeniu paląc niezbyt intencywnie. Po zgaszeniu kominka mam w buforze ok.260l. wody w temp. ok. 60st. Do rana( ok. 14 godz. przerwy w paleniu) temeratura w domu spadła o 3st. tj do 16st.Mam komnek Robirena ( liokalny producent kominków) z aautomatyką o mocy 24kW. Ogrzewam dom o pow. ok. 190m2.Obecnie przepalam 2 razy dziennie, palę tym co mi zostało z budowy( stęple , deski).
W soboty pali się cały dzień.
Gdy rozwazałem zakup kominka to widziałem kominki z otwatrym paleniskiem,i z DGP i z płaszczem wodnym. Najbardziej ekonomiczne , a jednoczeście najdroższe w zakupie rozwiazanie to kominek z p.w. i buforem ciepła. Ale jak to jest jak nie włożysz to i nie wyjmiesz. W przyszłości podłaczę solary pod bufor.Aha bufor ma 2 zbiorniki , więc mam równiez c.w.u. -120l. w dużym zbiorniku są 2 weżownice ( jedna do kominka druga do solara). Kocioł gazowy zamontowalem jednofunkcyjny. Kondensat w tym przypadku jest nieekonomiczny. Nie zamortyzuje się.
pozdrawiam

agamon
06-01-2008, 13:51
Ktos pisał ze kominek nie moze być jedym żródłem ciepła w domu - totalna bzdura. Widziałem dom ogrzewany tylko kominkiem z p.w. ( taki układ jak u mnie) . Ludzie poprostu wybudowali się w polu z dala ode wsi i nie mieli gazu.
pozdrawiam

Grzesiek13
06-01-2008, 17:03
Ktos pisał ze kominek nie moze być jedym żródłem ciepła w domu - totalna bzdura. Widziałem dom ogrzewany tylko kominkiem z p.w. ( taki układ jak u mnie) . Ludzie poprostu wybudowali się w polu z dala ode wsi i nie mieli gazu.
pozdrawiam

To nie bzdura, tylko jesteś niedouczona. Poczytaj prawo budowlane, a potem coś mądrego napisz.

Jak znajdę ustawę to Ci podrzucę.

Grzesiek13
06-01-2008, 17:04
Ktos pisał ze kominek nie moze być jedym żródłem ciepła w domu - totalna bzdura. Widziałem dom ogrzewany tylko kominkiem z p.w. ( taki układ jak u mnie) . Ludzie poprostu wybudowali się w polu z dala ode wsi i nie mieli gazu.
pozdrawiam

To nie bzdura, tylko jesteś niedouczona. Poczytaj prawo budowlane, a potem coś mądrego napisz.

Jak znajdę ustawę to Ci podrzucę.

Grzesiek13
06-01-2008, 17:09
Niedouczona masz to paragraf i nie siej wrogiej propagandy.To, że ktoś coś ma, to nie znaczy, że w świetle prawa jest to dobre:


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690)

....
Rozdział 4
Ogrzewanie pomieszczeń (§ 132-139)

§ 132.

1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

Patos
06-01-2008, 22:37
A do tego masz kotłownie w salonie.

Wskaż mi, proszę, różnice w wyglądzie zewnętrznym kominka z PW a DGP
Różnicy w samym kominku nie ma, ale popatrz na to co dzieje się w koło kominka w którym jest palone okazjonalnie i przy takim z płaszczem wodnym, który jest instalowany po to, by palić w nim całą zimę bez przerwy.
Nie chodzi tu o wygląd, a o to, że paląc w kominku, który zazwyczaj jest w salonie trzeba częściej sprzątać i odnawiać.

Mireks6
07-01-2008, 07:59
Jeżeli ktoś montuje kominek, żeby palić okazjonalnie to napewno nie kupi kominka z pw - po prostu za duże koszty.
Z drugiej strony patrząc paląc cały dzień w kominku (mniej więcej od 9 do 21) nie widzę żadnych przeciwskazań, żeby przy okazji nagrzały się kaloryfery. Jeżeli bym zamontował kominek z DGP i palił tak jak palę, to wraz miałbym kotłownię w salonie, czyż nie?

maj1983
07-01-2008, 09:52
hmm.. tyle, że pytanie brzmiało - czy jest sens robić kominek z płaszczem skoro jest kotłownia na drewno i inny opał? czy lepiej poprzestac na kominku dekoracyjnym i okazjonalnym i palić w kotłowni
czy to raczej mała różnica w kosztach

maj1983
08-01-2008, 08:22
nikt nie ma kotłowni na paliwo stałe i kominka z płaszczem?
czy powinnam to zinterpretowac jako głupie rozwiązanie i wybrać albo albo?

*Tomek
08-01-2008, 08:46
Jeżeli w planach masz ogrzewanie gazowe i zamierzasz palić w kominku dla przyjemności i oszczędności (popołudniami, weekend) to bym zrobił płaszcz wodny. Jeżeli docelowym źródłem ma być np. ekogroszego, kominek bym zostawił bez płaszcza.

Trociu
08-01-2008, 09:26
nikt nie ma kotłowni na paliwo stałe i kominka z płaszczem?
czy powinnam to zinterpretowac jako głupie rozwiązanie i wybrać albo albo?
Według mojego instalatora, który wkrótce będzie mi montował kotłownię, w przypadku posiadania pieca na ekogroszek dokładanie do całości płaszcza wodnego nie ma większego sensu. Jeżeli już to można pomyśleć o DGP, które u mnie będzie.