PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant-ecoTEC - nastawy



Kris59
05-01-2008, 20:33
Witam !
Posiadam piec gazowy kondensacyjny Vaillanta ecoTEC VU INT 196. Ogrzewam nim dom o pow. 200 m2 + cwu (zasobnik 120l). Sterowany jest regulatorem pokojowym VRT 390( brakuje mi w nim tylko wskazań dziesiątek stopni, co uniemożliwia dokładne wskazanie temeratury, nie wiem czy jest 18,4 czy już 18,9). I jak zawsze w takim przypadku szukam oszczędności w zużyciu gazu. Nastawy jakie na dzień dzisiejszy mam to:
21.30 - 5.00 tem. nocna 17stopni
5.00 - 9.30 tem. dzienna 19 stopni
9.30 - 15.30 tem. nocna 17
15.30 - 21.30 tem. dzienna 19
Temperatura zasilania(dzisiaj) to 65 stopni (dużo czy mało?)
Temperatury niewysokie ale takie akceptują wszyscy domownicy.
1.moje pytanie dotyczy, czy lepiej grzać w dzień z tą przerwą z tem. nocną(9,30-15,30) czy bez niej tzn, utrzymywać cały dzień tem 19 stopni?
2. w instrukcji pieca jest poruszony jest temat czasu blokady palnika (wtajemniczeni będą wiedzieć o co chodzi). Fabrycznie jest nastawiona na 20min i w zależności od tem. zasilania czas blokady jest różny. Czy warto(w celu oszczędności gazu) przestawić ten parametr na inny? Tzn, wydłużyć czas blokady?
Ewentualnie proszę o inne rady dotyczące ustawień tego typu pieca. Za wszystkie sugestie i uwagi z góry bardzo dziękuję.

pablitoo
05-01-2008, 20:59
- generalnie rzecz ujmując jak dla mnie za wysoka temperatura na wyjściu z kotła jak na kondensat / - piszesz że 65 stopni ( w moim kondensacie Viessmanna kocioł pracuje przy temperaturach 35 - 45 stopni w zależności od temperatury na zewnątrz ).
Jeżeli takie temperatury wewnątrz domu Tobie i domownikom odpowiadają to dobrze .
Co do pozostałych nastaw to sie nie wypowiem - jestem użytkownikiem kondensata Viessmanna : Vitodens200 + regulator pogodowy Vitotronic - więc nie wiem o czym piszesz :)

Dziwi mnie dla czego używasz sterownika pokojowego - a nie pogodowego przy którym to kotły kondensacyjne generują największe oszczędności ...

KiZ
06-01-2008, 00:06
Moj kondensat vaillanta na steroniku pogodowym pracuje mniej więcej na temp 38-45 (oczywiście na piecu jest odkręcony na max). Twoje temperatury to lodówka ...;) Nie odpowiem ci na pytanie o blokadę palnika, bo nie znam sie na tym.

Na marginesie myslalem, ze na koniec budowy choc z dzialania instalacji c.o. obędzie się bez doktoratu, ale chyba sie,widzac odwiedzających mnie instalatorow vaillanta, przeliczylem :-?

matio
06-01-2008, 11:41
pytanie do KIZ-
na jaką wartośc masz ustawioną krzywą grzewczą ( ja mam ecocompacta ) jeszcze nie mieszkam więc temp. dla "parkieru jest w okolicy 17oC - krzywa około 0,5 - jak trochę pomieszkuję - podnoszę krzywą do około 2,5- na 1/2-1 godziny - potem obniżam do około 0,8 i jest już ciepło czyli około 20 st.
Właśnie otworzyłem nowy wątek o regulacji vaillanta- może się przyłączysz i coś z innymi użytkownikami kondesatów wyjdzie - czyt. doktorat?
szukaj po niku -matio ;) pozdrawiam i ślędzę wątek