PDA

Zobacz pełną wersję : OT ale ważne - Ulga z tytułu wychowania dzieci



rafałek
06-01-2008, 08:39
Czy czytaliście komunikat na stronie Ministerstwa Finansów? chyba ktoś chce nas wyrolować...

komunikat w linku

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=1&dzial=153&id=108370&typ=news

Przepraszam, że w tym dziale, ale więcej osób tu zagląda.

BK
06-01-2008, 08:56
Ale numer
Jak mam wskazać kwotę jak PITa 11 dostanę pewnie w marcu? :o
I skąd w ogóle wytrzasnęli tego 10 stycznia? Mogli równie dobrze napisać do 2.01 do godziny 9.30

rafałek
06-01-2008, 09:07
To ma być kwota odliczenia na dzieci - czyli liczba dzieci x 1.145,08 zł

retrofood
06-01-2008, 09:28
Chodzi o to, że jeśli chcemy, by PITa za nas złożył płatnik to do 10 stycznia mamy mu przekazać informację, a jeśli rozliczamy PITa sami to se odliczymy wraz z PITem kiedy chcemy

urszulak
06-01-2008, 09:32
Ale ja sama sobie jestem płatnikiem.To muszę do US coś składać?

Wowka
06-01-2008, 09:52
Ale numer
Jak mam wskazać kwotę jak PITa 11 dostanę pewnie w marcu? :o
I skąd w ogóle wytrzasnęli tego 10 stycznia? Mogli równie dobrze napisać do 2.01 do godziny 9.30

Podatnik który nie chce rozliczać się "osobiście" tylko za pośrednictwem zakładu pracy (organu rentowego) ma prawo zobowiązac zakład pracy by rozliczył Go z podatku.
Takie uprawnienie przysługuje tylko takiemu podatnikowi który:
- osiagał przychody tylko z jednego źródła (tj. od tego pracodawcy którego chce zobowiązać do rozliczenia podatku w imieniu podatnika),
- rozlicza się samodzielnie (tj. nie z małżonkiem)
- nie korzysta z ulg oraz odliczeń,
- musi zawiadomic o tym zakład pracy (płanika) do dnia 10 stycznia

Uwaga - by skorzystać z możliwości rozliczenia przez płatnika (zakład pracy) muszą być spełnione wszystkie powyższe warunki.

Taka możliwość ( z terminem zawiadomienia do dnia 10 stycznia) istniała "od zawsze"


rafałku - piszesz:

Czy czytaliście komunikat na stronie Ministerstwa Finansów? chyba ktoś chce nas wyrolować...

Przeciwnie. MF informuje, że skorzystanie z ulgi na wychowanie dzieci nie ogranicza możliwości rozliczenia podatku przez zakład pracy/płatnika.

Chcesz skorzystać z tej możliwości? Proszę bardzo, korzystaj.
Nie odpowiada Tobie ta forma lub przegapiłeś termin 10 stycznia?
Nie ma sprawy. Rozliczaj się indywidualnie. Masz czas do 30 kwietnia.

Wowka
06-01-2008, 10:05
Ale ja sama sobie jestem płatnikiem.To muszę do US coś składać?

Tak, deklarację PIT 36 w terminie do 30 kwietnia. Identycznie jak w latach ubiegłych.
Kwotę ulgi wpisujesz w załącznik PIT/O w rubryce 35 lub 36

rafałek
06-01-2008, 10:30
Wowka - niby racja, ale to głupie, że taka informacja pojawia się 3 stycznia, że termin jest do 10 stycznia. Jesli ktoś się tego nie dowie, a jest rozliczany przez płatnika to potem procedura jakby się komplikuje.

Wowka
06-01-2008, 13:53
Wowka - niby racja, ale to głupie, że taka informacja pojawia się 3 stycznia, że termin jest do 10 stycznia. Jesli ktoś się tego nie dowie, a jest rozliczany przez płatnika to potem procedura jakby się komplikuje.

Termin nie może być inny niż do 10 stycznia. Jest to termin zapisany w ustawie. Zawsze taki był.
Sprawa się w niczm nie komplikuje.
Nikt nie zmusza podatnika by rozliczył sie za pośrednictwem pracodawcy. Jeśli podatnik nie złoży pisemnego wniosku to pracodawca nie ma prawa go rozliczyć.
Ulga "na dzieci" to nowość. MF wyszło na przeciw oczekiwaniom podatników i "pozwoliło" tę powszechną ulgę jako wyjątek rozliczyć także przez płatnika.

Jesli ktoś zlecił rozliczenie płatnikowi i zapomniał o tej uldze to nie ma sprawy. Składa w terminie do 30 kwietnia 2008 r. nowe zeznanie PIT 37 zakreślając w Części "A" pozycja 8 kwadrat nr 2 - korekta zeznania.
Żaden problem. nawet dla tych którzy o tym komunikacie MF dowiedza się dopiero w kwietniu. Dla nich ten komunikat jest nieistotny.

PavvelB
06-01-2008, 14:45
Ale ja sama sobie jestem płatnikiem.To muszę do US coś składać?
Jak rozumiem prowadzisz działalność gospodarczą. Moim zdaniem nie ma żadnego problemu. Składasz normalnie zeznanie podatkowe do końca kwietnia.
10 stycznia to termin w którym podatnik (czyli zatrudniony) musi powiadomić płatnika (czyli zakład pracy) że chce się rozliczyć za jego pośrednictwem. W tym terminie musi też zawiadomić że korzysta z ulgi na dzieci. Płatnik ma czas do końca kwietnia na złożenie zeznania w imieniu podatnika. Termin 10 stycznia ma znaczenie tylko na linii podatnik - płatnik, Urząd Skarbowy tym się nie interesuje.

rafałek
06-01-2008, 15:01
No dobrze... przekonaliście mnie, że narobiłem niepotrzebnej paniki. Jeśli chcę by mnie rozliczył płatnik czyli mój pracodawca to powinienem mu podać do 10 ile, i za ile dzieci i że spełniam wymagania ustawy.
Jednak jesli chcę się rozliczyć razem z żoną (nie pracujemy razem) to też możemy to zignorować czy powinienem to zgłosić do płatnika? Czy żona powinna zrobić to samo, a potem jak będziemy się rozliczać wspólnie to już nie piszemy o uldze na dzieci?

Wowka
06-01-2008, 16:43
Rafałek - jesli zamierzasz się rozliczać wspólnie z żoną to swojego płatnika o niczym nie informujesz. Robisz tak jak to robiłeś w ubiegłym roku i w jeszcze ubiegłym i jeszcze, jeszcze ubiegłym......
Powiem wiecej - płatnik będzie niezmiernie zadowolony, że nie będzie musiał Cię rozliczać. Jeden kłopot mniej.

Najlepiej zapomnij o tym o czym przeczytałes w komunikacie MF.
Tego komunikatu dla Ciebie wogóle nie było .....

Pozdrawiam