PDA

Zobacz pełną wersję : Czy niedziałająca POŚ może zamarznąć ?



mclear
06-01-2008, 11:15
Witam
Mam pytanie, latem 07 podczas stanu zerowego przy okazji zrobiliśmy przydomową oczyszczalnie. Przy zakopywaniu zbiornika należało go wypełnić wodą i tak pozostało do dzisiaj. Z uwagi że jej jeszcze nie uruchomiliśmy tzn nie korzystamy z kanalizy domu i nie wsypano tam bakterii martwi mnie fakt że woda w osadniku przy mroźnej nocy może zamarznać i spowodować jego pęknięcie. Czy moje obawy są uzasadnione?

Kris2222
06-01-2008, 11:32
jak najbardziej są uzasadnione ,tylko wszystko zależy jak głęboko jest zakopany, i jakie będą mrozy.
Teoretycznie jest to niemożliwe, ześli będzie niżej jak metr w ziemi, a to raczej mało prawdopodobne ,bo jak głęboko musiałbyś dreny kopać .

Nalej tak z 10 litrów denaturatu , nie zamarznie na bank ,chłodnica u dziadka w tarpanie jakieś 15 lat temu nie zamarzała a wtedy to były mrozy :D

mclear
06-01-2008, 14:00
Nie wiem jakie ko :-? nsekwencje byłyby gdybym wlał denaturatu bo może po uruchomieniu na wiosnę w POŚ mógłyby bakterie wyginąć lub moglaby dzialać nieprawidłowo.... :-?

Cpt_Q
06-01-2008, 14:18
nawet jak zamarznie to i tak nie pęknie, lód ma się gdzie rozepchnąć,...
kiedyś zostawiłem w domku letniskowym taką fajną beczułkę kamionkową, napełnioną wodą nawet nie do połowy. Też myślałem, że się lód "wypchnie" do góry. po beczułce pozostały wspomnienia i skorup sterta.


nic tak nie obniża temperatury zamarzania wody jak płyn do naczyń
sól tańsza 8), tylko faktycznie, te wszystkie dodatki - bakterie mogą ich nie znieść w przyszłości.

Ale np. worek cukru i parę kilo drożdży? :wink:
Podwójna korzyść :lol:

Cpt_Q
06-01-2008, 14:36
a trzeba było ta beczułkę w ziemi zakopać, wtedy parcie ziemi trzymało by ścianki, i lód wyszedł by górą

być może - beczułka została wkopana później - już popękana - fajne róże w niej rosły.
Ale koszt beczułki w porównaniu ze zbiornikiem POŚ mizerny, rozumiem zatroskanie założyciela wewontka :roll:

Kris2222
06-01-2008, 15:09
najprościej jak zrobisz tak
przypilnuj szambiarkę w okolicy jak gdzieś będzie szambo pompować i niech ci ten zbiornik zaleje ściekami które wypompuje np.u sąsiada. Masz pewne że nie zamarznie i że bakterie w przyszłości będą działać tak jak powinny

serio pisze, to nie żart :D

krisga
06-01-2008, 20:17
uruchom POS ....uzywajać muszli klozetowej ...i po klopocie :)