PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo szczelne!!!



czaguz
06-01-2008, 20:16
Witam,
W mojej okolicy jest dosc wysoki poziom wod gruntowych i sklad gruntu jest dziwny ( przekladaniec gliny z piaskiem ), wiec odpada zainstalowanie POŚ. Do tego gmina obiecuje w 2009 podlaczenie do kanalizacji ale z tym to wiadomo...
Jednak stoje przed wyborem szamba szczelnego. Mam pytanie jakie macie szamba? Plastik czy betonowe?? Jedno komorowe czy dwu? Nasza rodzina to "na razie" :lol: trzy osoby. Wiec wychodzi na to ze szambo powinno miec pojemnosc ok 9 m3. Podajcie swoje opinie na ten temat.

retrofood
06-01-2008, 20:41
A po co ci dwukomorowe na rok???

krisga
06-01-2008, 21:11
zrobilem jedno komorowe ....i powoli zaluje ..ze nie mam dwoch komor .... podlaczyl bym drenaż i po zawodach .... bakterie do muszli klozetowej i masz full ekologia :) ale jak maja cie podlaczyć to po co ci wydawac pienidze ....

romek163
06-01-2008, 21:20
taa mi tez obiecują:D obietnice urzędników nie zawsze się sprawdzają, ja poleciłbym zbiornik z tworzywa sztucznego.

boboo
06-01-2008, 21:30
Cześć !

...u mnie też jest wysoki poziom wody gruntowej, zamówiłem sobie szambo z tworzywa - do tej pory myślałem,że od jednego z lepszych producentów w okolicy Poznania. W każdym razie przejechali z szambem i po paru godzinach stwierdzili, że jako firma nie podejmują się montażu, nieporadzili sobie ze względu na obsypujący się wykop - uciekli.
Skończyło się na tym, że mam betonowe 9m3 i mam nadzieję,że faktycznie jest szczelne ;)

Pozdrawiam !

jaro'71
06-01-2008, 21:35
Cześć !

...u mnie też jest wysoki poziom wody gruntowej, zamówiłem sobie szambo z tworzywa - do tej pory myślałem,że od jednego z lepszych producentów w okolicy Poznania. W każdym razie przejechali z szambem i po paru godzinach stwierdzili, że jako firma nie podejmują się montażu, nieporadzili sobie ze względu na obsypujący się wykop - uciekli.
Skończyło się na tym, że mam betonowe 9m3 i mam nadzieję,że faktycznie jest szczelne ;)

Pozdrawiam !
I dobrze że uciekli bo z tworzywa mogłoby wystrzelić w powietrze jak niezły ponton, razem z kostką brukową :wink:
Ja nie będę ryzykował - będzie z betonu, i to dobrze zakotwione.

romek163
06-01-2008, 21:44
I dobrze że uciekli bo z tworzywa mogłoby wystrzelić w powietrze jak niezły ponton, razem z kostką brukową

Jest to możliwe przy niewłaściwym zakotwiczeniu zbiornika. Często zdarza się, że taki zbiornik "wypływa" ale można np. zrobić betonowe stopy i do nich metalowymi linami przytwierdzić zbiornik. Poza tym proponuję każdemu indywidualnie przeliczyć koszty. ;]

czaguz
07-01-2008, 18:48
O to mi chodzi ze obiecuja rok 2009 hmm , ale moze byc roznie. Wiec zakladam ze na EURO 2012 bedzie na bank :lol: . A co do tworzywa to wlasnie czytalem o zakotwieniu w betonie, za to cena wzrasta, a klopot przy niewlasciwym montazu zostaje. Wiec zalozmy, ze betonowe. Pojemnosc 9 m3 netto jest wystaczajaca dla docelowo 4 osob? Jaka jest pojemnosc tej szambiarki? Chodzi mi o jednorazowe zalatwienie " sprawy "? A co do dwoch komor to jak zrobie druga komore a tam bakterie to moze w ta druga komore pompe i woda z "nawozem" na dzialke? Ale jak ze smrodkiem ? Ciekawe czy ma ktos takie cudo?

krisga
07-01-2008, 21:59
szambiarki na podwoziu samochodowym maja pojemność ok 9-10m3 ..... chyba ze jakię ciagnione przez traktor , one sa wieksze ..zadzwon do firm w okolicy i zapytaj jakie maja pojemnosci ich szambo-jety

czaguz
10-01-2008, 16:49
A jak sie oplaca szambo dwukomorowe szczelne? Czy pozniej ta w miare czysta woda mozna podlewac dzialke? Czy sa szamba przelotowe tzn takie ktore mozna podlaczyc do kanalizacji? Czy trzeba od nowa odkopywac?

Zbigniew Rudnicki
10-01-2008, 19:22
Szamba betonowe szczelne (nawet z atestem) są szczelne w tym znaczeniu, że ich zawartość nie wypływa do gruntu (w granicach ich nominalnej pojemności).
Natomiast producent nie gwarantuje szczelności w przeciwnym kierunku.
Po duzych deszczach woda może wpływać do wnętrza.

bwojtek
10-01-2008, 19:43
A jak sie oplaca szambo dwukomorowe szczelne? Czy pozniej ta w miare czysta woda mozna podlewac dzialke? Czy sa szamba przelotowe tzn takie ktore mozna podlaczyc do kanalizacji? Czy trzeba od nowa odkopywac?
Podlewać działkę wodą z szamba? No cóż... są różne zboczenia :(
Przepisy nie pozwalają na stosowanie "szamba przelotowego" przy podłączeniu do kanalizacji!!!

mikolayi
10-01-2008, 20:38
I dobrze że uciekli bo z tworzywa mogłoby wystrzelić w powietrze jak niezły ponton, razem z kostką brukową

Jest to możliwe przy niewłaściwym zakotwiczeniu zbiornika. Często zdarza się, że taki zbiornik "wypływa" ale można np. zrobić betonowe stopy i do nich metalowymi linami przytwierdzić zbiornik. Poza tym proponuję każdemu indywidualnie przeliczyć koszty. ;]

szukając szamba generalnie zauważyłem (choć może się przeoczyłem) ,ze szamba tzw. plastikowe są droższe od betonowych. Jak doliczysz stopy, kotwienie liny i robociznę, to wniosek nasuwa się sam

Krisker
11-01-2008, 09:22
szukając szamba generalnie zauważyłem (choć może się przeoczyłem) ,ze szamba tzw. plastikowe są droższe od betonowych. Jak doliczysz stopy, kotwienie liny i robociznę, to wniosek nasuwa się sam

No to dolicz koszty transportu szamba betonowego. Te z okolic Radomia (były najtańsze) kosztowały ok. 1800zł (8-9m3), ale transport 2000zł. Tymczasem szambo z tworzyw sztucznych kosztowało mnie 3500, a przywiozłem je sobie sam (300zł z wypożyczeniem przyczepy). Inna sprawa to to, że trzeba je było dociążyć czapką betonową, jednak chodzi mi tu o to, że tak jak już ktoś napisał - każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie.

mikolayi
11-01-2008, 10:27
szukając szamba generalnie zauważyłem (choć może się przeoczyłem) ,ze szamba tzw. plastikowe są droższe od betonowych. Jak doliczysz stopy, kotwienie liny i robociznę, to wniosek nasuwa się sam

No to dolicz koszty transportu szamba betonowego. Te z okolic Radomia (były najtańsze) kosztowały ok. 1800zł (8-9m3), ale transport 2000zł. Tymczasem szambo z tworzyw sztucznych kosztowało mnie 3500, a przywiozłem je sobie sam (300zł z wypożyczeniem przyczepy). Inna sprawa to to, że trzeba je było dociążyć czapką betonową, jednak chodzi mi tu o to, że tak jak już ktoś napisał - każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Nikt nie każe Ci wozić szamba z Radomia do Olsztyna :)

Trociu
11-01-2008, 10:56
No to dolicz koszty transportu szamba betonowego. Te z okolic Radomia (były najtańsze) kosztowały ok. 1800zł (8-9m3), ale transport 2000zł. Tymczasem szambo z tworzyw sztucznych kosztowało mnie 3500, a przywiozłem je sobie sam (300zł z wypożyczeniem przyczepy). Inna sprawa to to, że trzeba je było dociążyć czapką betonową, jednak chodzi mi tu o to, że tak jak już ktoś napisał - każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie.
To chyba wziąłeś full luksus transport. W moim przypadku wyszło około 800 zł razem z montażem na miejscu do gotowego wykopu. Montowane w listopadzie, więc ceny dość aktualne. Wystarczyło poczekać chwilę, aby znalazł się transport łączony. Równiez przywiezione z okolic Radomia.
Tam się po prostu opłaca je kupować, bo w okolicy Wrocławia wołali więcej aniżeli mnie kosztował: wykop + szambo + transport.

Dodatkowo przy wysokich wodach gruntowych montaż szamba plastikowego może powodować więcej problemów niż betonowego bo jest po prostu za lekkie. Jeżeli stoi Ci woda w wykopie to trudno jest je obudować. Pozostanie jedynie czapa z góry. Tylko czy każde to wytrzyma?

Krisker
11-01-2008, 11:56
Nikt nie każe Ci wozić szamba z Radomia do Olsztyna :)

A owszem, na tej wiosce rybackiej ceny są kosmiczne i z tego co pamiętam były porównywalne z tymi z Radomia+transport. Nie każdy ma pod ręką producenta. Nawet jeśli przewóz miałby być na krótszym odcinku, to koszt i tak jest znaczny.

Krisker
11-01-2008, 12:08
To chyba wziąłeś full luksus transport.

Tyle mi policzyli w Radomiu.


Dodatkowo przy wysokich wodach gruntowych montaż szamba plastikowego może powodować więcej problemów niż betonowego bo jest po prostu za lekkie. Jeżeli stoi Ci woda w wykopie to trudno jest je obudować. Pozostanie jedynie czapa z góry. Tylko czy każde to wytrzyma?

Samo szambo betonowe nie daje gwarancji solidnego osadzenia w gruncie.

Trociu
11-01-2008, 12:14
To chyba wziąłeś full luksus transport.

Tyle mi policzyli w Radomiu.

Możliwe, że nie brali pod uwagę transportu kilku zbiorników w Twoją okolicę. Wtedy moi chcieli około 1600 za sam transport. Dlatego czekałem z 2 miesiace na swój zbiornik. Albo firma chciała sobie dorobić na takim transporcie.

Trociu
11-01-2008, 12:17
Dodatkowo przy wysokich wodach gruntowych montaż szamba plastikowego może powodować więcej problemów niż betonowego bo jest po prostu za lekkie. Jeżeli stoi Ci woda w wykopie to trudno jest je obudować. Pozostanie jedynie czapa z góry. Tylko czy każde to wytrzyma?

Samo szambo betonowe nie daje gwarancji solidnego osadzenia w gruncie.
Zgadza się. W moim przypadku po włożeniu zbiornika do wykopu, pływał on sobie dość swobodnie. Ale to dlatego, że do połowy wysokości była woda dookoła. Pomogło wlanie do środka trochę wody i położenie wzmocnionej (najazdowej) płyty wierzchniej. Po tej operacji szambo opadło na dno i jeszcze po kilku dniach zostało dodatkowo "wciągnięte" kilkanaście cm w głąb. Teraz już nic go nie rusza.

Krisker
11-01-2008, 13:40
Zgadza się. W moim przypadku po włożeniu zbiornika do wykopu, pływał on sobie dość swobodnie. Ale to dlatego, że do połowy wysokości była woda dookoła. Pomogło wlanie do środka trochę wody i położenie wzmocnionej (najazdowej) płyty wierzchniej. Po tej operacji szambo opadło na dno i jeszcze po kilku dniach zostało dodatkowo "wciągnięte" kilkanaście cm w głąb. Teraz już nic go nie rusza.

No właśnie... Na forum była fotka zbiorników betonowych, które wypłynęły z gruntu (piasek). Niestety fotka się przeterminowała :(

Krisker
11-01-2008, 13:42
Możliwe, że nie brali pod uwagę transportu kilku zbiorników w Twoją okolicę. Wtedy moi chcieli około 1600 za sam transport. Dlatego czekałem z 2 miesiace na swój zbiornik. Albo firma chciała sobie dorobić na takim transporcie.

A widzisz, mi zależało na czasie i nie mogłem czekać nie wiadomo ile. Cena, którą mi podali to 1800zł (sprawdziłem dokładniej) i dotyczyła wyjazdu tylko do mnie. Nie sądzę, żeby się ktoś znalazł na transport wiązany w moje rejony, tym bardziej w jakimś rozsądnym terminie.

W sumie już prawie 1.5 roku siedzi plastik z betonową czapką i wszystko jest OK.

Jarzeb
16-01-2008, 16:25
kup stalowe
jak zrobią kanalizę odsprzedasz
a jak nie to masz szczelne szambo i do tego taniej

panda
16-01-2008, 23:54
I dobrze że uciekli bo z tworzywa mogłoby wystrzelić w powietrze jak niezły ponton, razem z kostką brukową
Jest to możliwe przy niewłaściwym zakotwiczeniu zbiornika. Często zdarza się, że taki zbiornik "wypływa" ale można np. zrobić betonowe stopy i do nich metalowymi linami przytwierdzić zbiornik. Poza tym proponuję każdemu indywidualnie przeliczyć koszty. ;]
Nie demonizujmy. Na wiosnę i na jesieni mam wodę na 0.6-0.8m (teraz 1.2m). Plastikowy POŚ postawiony na podsypce cementowej i obsypany ziemią. Nie kotwiony, obciążony kółeczkiem z kostki wokół klap. I łobuz jeden nie chce wypłynąć :)

wbrat
17-01-2008, 07:52
Wracając do głównego wątku i pytań.

Większość forumowiczów twierdzi, że 10m3 starcza na ok. miesiąc przy 4 osobowej rodzinie. Tyle, że np. u mnie 9m3 muszę wybierać co 22-24 dni przy 2 osobach.

Szambiary są różne - od kilku do kilkunastu m3. U mnie (warszawa) koszt wywozu 10m3 to ok. 150 zł... :(

Sam mam jednokomorowe, ale jest wiele osób, które mają dwie komory i owszem (wbrew powyższym twierdzeniom o zboczeniach) wykorzystują wodę z jednej z komór do podlewania. Ale jakie są efekty (zapachowe i inne) - nie wiem. Trawka pewnie rośnie całkiem całkiem ;)

No i ostatnia sprawa - jeśli masz być wkrótce podłączany, to ja osobiście w dwie komory bym nie szedł ze względu na koszty.

pablitoo
17-01-2008, 08:35
Wracając do głównego wątku i pytań.

Większość forumowiczów twierdzi, że 10m3 starcza na ok. miesiąc przy 4 osobowej rodzinie. Tyle, że np. u mnie 9m3 muszę wybierać co 22-24 dni przy 2 osobach.

Szambiary są różne - od kilku do kilkunastu m3. U mnie (warszawa) koszt wywozu 10m3 to ok. 150 zł... :(

Sam mam jednokomorowe, ale jest wiele osób, które mają dwie komory i owszem (wbrew powyższym twierdzeniom o zboczeniach) wykorzystują wodę z jednej z komór do podlewania. Ale jakie są efekty (zapachowe i inne) - nie wiem. Trawka pewnie rośnie całkiem całkiem ;)

No i ostatnia sprawa - jeśli masz być wkrótce podłączany, to ja osobiście w dwie komory bym nie szedł ze względu na koszty.

U mnie na połedniu / okolice Krakowa / - mam szambo / jednokomorowe / szczelne o pojemności 12m3 - czterosobowa rodzina - dopiero raz je wypróżniałem - trudno powiedzieć czy na miesiąc normalnego użytkowania wystarczy - zakładam że tak :) Dopiero sie wprowadziliśmy i zaczynamy normalnie użytkować domek :)

Koszt wypróżnienia u mnie to : szambiarka 7m3 / taką najwiekszą mam w okolicy do dyspozycji / - koszt 100 pln +VAT .

czaguz
18-01-2008, 20:14
A wiec dzieki WASZYM uwagom wybralem taki zestaw.
Szambo szczelne 10 m3 jedokomorowe( wychodzi na to ze najlepsza kubatura do "obsługi") Pomine raczej dwukomorowe, chociarz woda z "nawozem" moze miala by sens, no ale obietnice z gminy sa wiec...
Dzieki za podopowiedz.
W kolejnym watku na forum znalazem firme z okolic Warszawy sprawdze u Nich wszystko.
http://budmar.za.pl/cennik.html

slawwoj
18-01-2008, 20:29
Ja mam szambo 5 m. Szambiarka która do mnie przyjeżdza ma 4,5 m i obraca 2 razy. Przyjażd średnio co 3 4 tyg przy 3 osobowej rodzinie.
Wokół szamba w połowie jego wysokości zrobiona opaska betonowa (zgodnie z zaleceniem producenta) i zbiornik ani drgnie. Koszt 3500 zł i 200 zł za transport.
Wcześniej zrobiłem dwa szamba z kręgów betonowych ale zaczeła tam nachodzić woda i kupiłem zbiornik.

krzycha16a
18-01-2008, 23:14
Też jestem na "etapie szamba" - nawet wczoraj założyłam nowy wątek. My zdecydowaliśmy się na szambo betonowe 12m3 najprawdopodobniej dwa pojemniki 6m3 z mocniejszą płytą, gdyż szambo będziemy mieli pod wjazdem do garażu. Prawdą jest, że najtańsze pojemniki są w okolicach Radomia, nawet z transportem wychodzi taniej niż tu w okolicach Warszawy :roll: Jeszcze jesteśmy na etapie poszukiwań i wahań...więc "podbijam" wątek do góry i zamieniam się w "czytacza" :wink:
A może ktoś z okolic Warszawy (BIAŁOŁĘKA, WOŁOMIN, MARKI, KOBYŁKA i okolice) byłby zainteresowany kupnem szamba w Radomiu, chętnie dołączymy się do transportu - będzie jeszcze taniej.
I jeszcze jedno.... czy szambo 12m3 będzie odpowiednie dla 5-cio osobowej rodziny? Zależy mi na tym abym nie musiała wybierać zbyt często (przy normalnym/dużym zużyciu wody)

czaguz
19-01-2008, 07:15
A jesli "oddech" szamba jest dosc blisko domu( ok5m) czy nie bedzie zapachow z szamba przykrych? Czy jest to juz pomijalne? Ahas i jeszcze wykop jak gleboki powinien byc ( szambo 10m3) ? Chodzi mi o czas pracy ( koszty) koparki. U mnie w rejonie to ok 90 zl za godzine. I jesli firma przywozi szambo to czy je podlaczy w cenie jesli jest juz przygotowany wykop?

Kasia_de
19-01-2008, 10:45
Też jestem na "etapie szamba" - nawet wczoraj założyłam nowy wątek. My zdecydowaliśmy się na szambo betonowe 12m3 najprawdopodobniej dwa pojemniki 6m3 z mocniejszą płytą, gdyż szambo będziemy mieli pod wjazdem do garażu. Prawdą jest, że najtańsze pojemniki są w okolicach Radomia, nawet z transportem wychodzi taniej niż tu w okolicach Warszawy :roll: Jeszcze jesteśmy na etapie poszukiwań i wahań...więc "podbijam" wątek do góry i zamieniam się w "czytacza" :wink:
A może ktoś z okolic Warszawy (BIAŁOŁĘKA, WOŁOMIN, MARKI, KOBYŁKA i okolice) byłby zainteresowany kupnem szamba w Radomiu, chętnie dołączymy się do transportu - będzie jeszcze taniej.
I jeszcze jedno.... czy szambo 12m3 będzie odpowiednie dla 5-cio osobowej rodziny? Zależy mi na tym abym nie musiała wybierać zbyt często (przy normalnym/dużym zużyciu wody)

napisałam na priv, własnie kupuje szambo w Radomiu, możemy się dogadać co do wspólnego transportu

krzycha16a
19-01-2008, 11:00
Ahas i jeszcze wykop jak gleboki powinien byc ( szambo 10m3) ?
I jesli firma przywozi szambo to czy je podlaczy w cenie jesli jest juz przygotowany wykop?

Jeśli chodzi Ci o szambo betonowe 10m3 , to są różne wielkości pojemników /spory wybór/
np. 2,40x2,80x1,80 lub 2,0x2,5x2,5 mogą też być dwa pojemniki po 5m3. Wszystko zależy od "warunków" na działce. Czy działka duża czy mała itp...I właśnie od wielkości pojemnika zależy wielkość wykopu - producent podaje wymiar wykopu.
Jeśli firma przywozi szambo na działke, to raczej nie podłącza go "od ręki" gdyż musi ono trochę "uleżeć się" w ziemi - taką wersje i wydaje mi się 100% słuszną usłyszałam od producenta szamba.

krzycha16a
19-01-2008, 11:11
Też jestem na "etapie szamba" - nawet wczoraj założyłam nowy wątek. My zdecydowaliśmy się na szambo betonowe 12m3 najprawdopodobniej dwa pojemniki 6m3 z mocniejszą płytą, gdyż szambo będziemy mieli pod wjazdem do garażu. Prawdą jest, że najtańsze pojemniki są w okolicach Radomia, nawet z transportem wychodzi taniej niż tu w okolicach Warszawy :roll: Jeszcze jesteśmy na etapie poszukiwań i wahań...więc "podbijam" wątek do góry i zamieniam się w "czytacza" :wink:
A może ktoś z okolic Warszawy (BIAŁOŁĘKA, WOŁOMIN, MARKI, KOBYŁKA i okolice) byłby zainteresowany kupnem szamba w Radomiu, chętnie dołączymy się do transportu - będzie jeszcze taniej.
I jeszcze jedno.... czy szambo 12m3 będzie odpowiednie dla 5-cio osobowej rodziny? Zależy mi na tym abym nie musiała wybierać zbyt często (przy normalnym/dużym zużyciu wody)

napisałam na priv, własnie kupuje szambo w Radomiu, możemy się dogadać co do wspólnego transportu
Super! :D

w.baranowski
07-02-2016, 12:48
zrobilem jedno komorowe ....i powoli zaluje ..ze nie mam dwóch komor .... podlaczyl bym drenaż i po zawodach .... bakterie do muszli klozetowej i masz full ekologia :) ale jak maja cie podlaczyć to po co ci wydawać pieniądze ....
Co do polecania szamba dwukomorowego!!! Ja bym nie żałował że masz dwukomorowe , opowiem ci to na własnym przykładzie.
Szambo jeśli jest szczelne , jak to na moim odosobnionym przykładzie mogę powiedzieć , bo czytając form to każdy ma nieszczelne betonowe, zamontowałem sobie dwukomorowe 10m3 i pomyślałem że zrobię sobie po odbiorze oczyszczalnię HE HE:no:. Jak pomyślałem tak zrobiłem , teren Glina +piach+wody gruntowe NIBY nisko 2m., szambo 50cm pod ziemią, drenaż na 70cm. pięknie wszystko działało , zamontowałem syfon przelewowy , rura drenażowa w geo włókninie, wszystko wysypałem piachem. było dobrze do zimy , zamiast mieć szambo , miałem zbiornik do odwodnienia terenu, wszystko cofało się do zbiornika, odkopałem zbiornik i wyjąłem drenaż ze zbiornika, dziurą po drenażu nadal wwalała się woda gruntowa. Po miesiącu prób uszczelnienia poddałem się zadzwoniłem do producenta co robić. Odp. Rozwiercić otwór wstawić mufę tz. przejście szczelne, uszczelnić klejem szybkowiążącym nie kurczliwym do połączeni beton plastik, -mmmmm prosto brzmi wykonać ciężej. Szambiarka co 5 dzień pompuje wodę gruntową, po 3 razach zamawiania , zamówiłem pompę do szamba za 200zł i pompowałem za dom = smród = oszczędność. Po nieudolnych uszczelnieniach zamówiłem ekipę od producenta - koszt (200zł przyjazd - 150zł uszczelnienie -100zł zabawa ze śmierdzącym zbiornikiem tak to nazwali.) Uszczelnili super nic nie cieknie. Szambo stało się znów szczelne.
Rada od Panów uszczelniaczy. Wyprowadzić drenaż 20 m od szamba wyprowadzić rurę drenująca na powierzchnię, wrzucić pompę do szamba raz na zawsze ustawić na załączniku poziom i pozwolić pompie przepompowywać nadmiar sukcesywnie do drenażu dopóki się nie zamuli. A dlaczego by miał się zamulić zapytałem??? Dlatego że drenaży nie robi się na gliniastym terenie, i w okresie zima wiosna glina piach miesza się sukcesywnie i zamuli drenaż. I żaden fachowiec od drenażu ci tego nie powie. Bo drenaż działa 100 lat i jeden dzień dłużej. Jak WOŚP. Teraz gdy mam szambo dwukomorowe i pompę włożona do niego uważam że ta komora jest potrzebna do tego żeby Pan od szamba przekładał węża ssawnego z jednej komory do drugiej, i rozlewał śmierdzące ścieki między komorami. :rolleyes: Ps. Szambo jest szczelne i Drenaż śmierdzi po deszczu na wiosnę pięknie się komponuje z zapachem rozkwitających roślin + jak jest mokro, ale jeszcze działa. Chwasty pięknie rosną a trawka nie bardzo na terenie drenażu. Maja mi zrobić przyłącze do sieci kanalizacyjnej 2017. czekam jak na zbawienie. Pozdrawiam wszystkich cierpliwych.

wij
07-02-2016, 15:58
I tak we własnym gównie się taplasz?
Ciekawe czy ktoś ma studnie w pobliżu.
Według mnie to tzw. "oczyszczalnie drenażowe" powinny być zakazane bo w większości przypadków to po prostu pompowanie ścieków w ziemię.

martenss1
23-11-2018, 10:18
Ja kupiłam na moją działkę szambo szczelne wykonane z polietylenu (HDPE), które ma konstrukcję dwupłaszczową i jestem bardzo zadowolona. Zdecydowałam się kupić je u producenta :spam:. Wszystko przebiegło sprawnie, szambo działa bez zarzutów.