PDA

Zobacz pełną wersję : jaka minimalna szerokość wygodnych schodów?



vip42
07-01-2008, 07:51
Jaka powinna być minimalna szerokość wygodnych schodów na poddasze użytkowe? Potzrebuję opinii użytkowników, gdyż muszę dobrać szerokość tak aby było w miarę wygodnie oraz aby nie zajmowały dużo miejsca

Cypek
07-01-2008, 07:53
Minimum to 90 cm, ekonomiczna wg mnie 110 cm, komfortowa 130 cm.

krisga
07-01-2008, 10:20
wygodnie znaczy .... by mialy miedzy 90-110cm ...


z wlasnego doswiadczenia schody zabiegowe bez spocznika zmieniajace kierunek na 2.5m wysokosci o 180 stopini ..1 metr zupelnie wystarczy .... do chodzenia ....ale wniesc np.tapczan to juz sztuka .

Zbigniew Rudnicki
07-01-2008, 13:45
Przy ustalaniu szerokości schodów trzeba odliczyć ile będą zwężone przez poręcze.
Tak więc te 90 cm powinno być po odliczeniu poręczy.
Aby ułatwić transport mebli można zastosować poręcze (barierki) demontowalne.
Ale praktycznie wówczas nie da się stosować barierek z drewna (będą niestabilne), a także stalowych-kutych (ciężar).
Pozostają więc z rurek nierdzewnych.

jeżyk
07-01-2008, 18:31
Z braku miejsca wyszły stopnie 70 cm odstawione od ściny ok. 3 cm w sumie więc 73 cm (kupione na allegro firmy Cora suprer Mix czy jakoś tak), dwa zabiegi, chodzi sie wygodnie, nie wiem jak będzie z wniesieniem mebli. Większość wniosłem przed montażem schodów, został jeden pokój do umeblowania :(

budulec1
07-01-2008, 18:39
Z braku miejsca wyszły stopnie 70 cm odstawione od ściny ok. 3 cm w sumie więc 73 cm (kupione na allegro firmy Cora suprer Mix czy jakoś tak), dwa zabiegi, chodzi sie wygodnie, nie wiem jak będzie z wniesieniem mebli. Większość wniosłem przed montażem schodów, został jeden pokój do umeblowania :(
To ja na strych mam szersze :D

Wowka
07-01-2008, 19:33
U mnie (dwubiegowe ze spoczynkiem) mają 120 i 124 cm. Tyle miałem akurat miejsca ...

A tak, nawiasem mówiąc to pan Jan, fachowiec który te schody rozmierzał, miał takie powidzonko (przyznacie, dość makabryczne) - schody maja mieć takie wymiary by można było po niech znieść poziomo trumnę ... brr..............

Pozdrawiam i życze długich, długich lat życia w szcześciu i zdrowiu :wink:

Andriu
08-01-2008, 08:19
u mnie też dwubiegowe ze spocznikiem całość w sumie 250cm ale podczas wnoszenia płyt gipsowych nie można było swobodnie zakręcić, a jeszcze czeka mnie meblowanie co to znowu będzie się działo???

zezo
08-01-2008, 10:02
Ja mam 85 cm, chodzi się dobrze, ale jak przyjdzie coś o większych gabarytach dostarczyć na pięterko to problem jest nie lada, żonka sobie wymyśliła przestawienie kanapy z parteru na pięterko i KLOPS :cry: :cry:
trzeba było kanapę zdemontować :wink: :wink:
ale w końcu nie wnosi się tej kanapy co dzień, a raz na kilka lat to da się radę :D :D