PDA

Zobacz pełną wersję : Strop drewniany w domu z podd. użytk-czy naprawdę taki zły



Kasiaa29
08-01-2008, 09:49
Witam
Mimo że temat stropu drewnianego był już poruszany na forum i mimo że przeczytałam wszystkie chyba wątki na ten temat, moja pula pytań odnośnie tego stropu nie zmniejszyła się. Zalety takiego stropu, w wypowiedziach forumowiczów, odnoszą siię przeważnie do domów z poddaszem nieużytkowym
Zamierzamy wybudować dom z linku poniżej
http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=71645&int_1lt=100&offset=24&w=yes&backcmd=Collection
Chcemy go wybudowac dość szybko i bez kredytu więc zależy nam i na czasie ina ekonomiczności budowy.
I tu moje pytania:
1. W projekcie jest zaprojektowany strop drewniany, i rozumiem , że dom jest już "odchudzony" - czy dobrym pomysłem jest zamiana tego stropu na betonowy
2. Czy strop drewniany jest tańszy od betonowego, jeśli tak to czy materiał czy robocizna, jeśli nie to dlaczego
3. Czy są jakieś zalety takiego stropu w domach z poddaszem użytkowym, a konkretnie w przypadku tak malego domu, jaki zamierzamy wybudować
Dziękuję za wszelkie uwagi

Kasiaa29
08-01-2008, 11:52
podnosze temat, może ktoś coś doradzi :oops:

Duży Boban
08-01-2008, 12:00
Strop drewniany jest tańszy od każdego żelbetowego. W starych domach stropów drewnianych jak kusych psów i jakoś się nie zawalają. Jabko buduje dom z drewnianym stropem, poczytaj jego dziennik budowy i komentarze do dziennika.

bar_kam
08-01-2008, 12:16
Znajomi maja strop drewniany w całkiem sporym domku. Ma to swój styl, jest zabejcowany na ciemny brąz. Podoba mi sie, ale troche narzekaja, że rozsycha się i robią sie szpary pomiędzy stropem a murem pomimo dbałości o to, żeby zminimalizować to zjawisko - no cóż, drewno to drewno...

XX
08-01-2008, 12:20
I tu moje pytania:
1. W projekcie jest zaprojektowany strop drewniany, i rozumiem , że dom jest już "odchudzony" - czy dobrym pomysłem jest zamiana tego stropu na betonowy
2. Czy strop drewniany jest tańszy od betonowego, jeśli tak to czy materiał czy robocizna, jeśli nie to dlaczego
3. Czy są jakieś zalety takiego stropu w domach z poddaszem użytkowym, a konkretnie w przypadku tak malego domu, jaki zamierzamy wybudować
wazne jest czy chcesz od razu zrobić góre czy nie ale chyba tak?
tak więc zakładając, ze chcesz odpowiadam jako posiadaczka stropu drewnianego

ad 1. jesli przeliczy to kosntruktor i powie, ze mozna to tak
2. nie jest wcale tanszy do niego dochodzi chodzby osb na legarach, są to zbliżone koszty
3. moim zdaniem nie ma zalet jeśli od razu adaptujesz górę.
ja mam taki strop choć teraz zrobiłabym betonowy, za to ponieważ nie uzytkuje ani adaptuję strychu teraz to moge efektywnie grzać tylko parter.

Kasiaa29
08-01-2008, 12:39
Dziękuję za odpowiedzi
A góre zamierzamy robić już po przeprowadzce - czyli na poczatku mieszkać na dole i wykańczać górę

bonetka
08-01-2008, 13:01
Witaj
Skoro to jest technologia szkieletowa a więc sucha to trudno do niej robić strop betonowy , który jest i cięższy. To tak jakby do drewnianego domu wstawiać okna plastikowe / ale może inni mają inne zdanie w tym względzie / chociaż to jeszcze można zrozumieć.
Zwróć szczególną uwagę na WARSTWY stropu - jak zamierzają to zrobić . U mnie / mam dom z bali / niestety dom przenosi dźwięki ...bo nie ma warstwy stricte wygłuszającej . Owszem strop jest ładny. Widać od dołu belki stropowe i ma to swój klimat . W szkielecie stropy są wykonywane trochę inaczej niż w domach z bali. Jak chcesz dowiedzieć się więcej o takich stropach wejdź na : www.szkielet.pl
Domek bardzo wdzięczny :D Podoba mi się :D
Pozdrawiam serdecznie :D

Myślałam , że to tech.szkieletowa./ nie wchodziłam w szczegóły projektu /. Jeśli murowana to ja bym zrobiła betonowy.
Jest na pewno cięższy i drożej kosztuje niż drewniany ale bardziej stabilny , nie przenosi dżwieków itd. Jak na nim będzie np. parkiet to zupełnie nie będzie widać co jest w środku. Jeśli będzie drewniany to może być zrobiony na dwa sposoby jak w domach z drewna / widoczne belki stropowe / lub jak w kanadyjczyku .
Może to złe porównanie ale ...porównaj schody drewniane i schody betonowe / lane / obłożone drewnem. Porównaj teraz i za 10 lat ...wszystko pięknie ale może dlatego , że w nowym domu mam strop drewniany a jaki ...to u góry i dlatego ....
Kocham drewno ale....ten strop mnie dobija / jak ktoś jest na górze słyszę w którym miejscu jest/. Dlatego jeśli drewniany to DOBRY .!!!!!!......

XX
08-01-2008, 13:16
bonetka gdzie tu jest napisane ze to technologia szkieletowa?
to jest napisane w
opisie szczegółowym

Ściany fundamentowe: murowane z bloczków betonowych M-6, grubości 0,24m.
Ścianki działowe: szkieletowe okładane płytami włóknowo-gipsowymi Fermacel gr. 12,5mm., wypełnione wełną mineralną Rockwool.
Dach: dach stromy, kryty dachówką cementową Braas lub ceramiczą Keramic. Alternatywnie blacha dachówko-podobna lub dachówka bitumiczna.
Więźba dachowa: drewniana z drewna sosnowego lub świerkowego.
Izolacje termiczne: dachu - wełna mineralna Rockwool ścian, stropu i podłogi - wełna mineralna Rockwool lub styropian Termoorganika.
dlatego jeszcze raz - jeśli konstruktor Ci to przeliczy i powie, że jest to mozliwe (da Ci na to projekt) i architekt sie zgodzi to można

Kasiaa29
08-01-2008, 13:17
Jest to normalna technologia murowana

http://www.agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=445

aksoj
08-01-2008, 13:38
Buduję dom z poddaszem użytkowym 180m. Polecam zdecydowanie drewniany.
1. Oczywiście jest tańszy. Ktoś napisał, że porównywalny z żelbetem- Bzdura. Właśnie zakończyłem temat a wcześniej wszystko policzyłem. Drewniany to 70% betonowego, oczywiście łącznie z dodatkami i robocizną.
2. Klimat drewna ciężko porównać z "klimatem" betonu
3. A to, że belki się rozsychają hmm.. dla mnie to zaleta. Dom po prostu żyje.

Pozdrawiam
Fan Drewna

XX
08-01-2008, 13:48
Buduję dom z poddaszem użytkowym 180m. Polecam zdecydowanie drewniany.
1. Oczywiście jest tańszy. Ktoś napisał, że porównywalny z żelbetem- Bzdura. Właśnie zakończyłem temat a wcześniej wszystko policzyłem. Drewniany to 70% betonowego, oczywiście łącznie z dodatkami i robocizną.
BZDURA. POGADAMY JAK DOPROWADZISZ DO MOMENTU KIEDY MOZNA PO TYM STROPIE CHODZIĆ. Policzyłam koszty i mam przed sobą koszt stropu modułowego.Jest naprawdę podobny

2. Klimat drewna ciężko porównać z "klimatem" betonu NAPEWNO TAK JEŚLI GO WIDZISZ, NAPEWNO NIE JESLI ON JEST SCHOWANY POD REGIPSAMI

3. A to, że belki się rozsychają hmm.. dla mnie to zaleta. Dom po prostu żyje.
HMMMM brak mi argumentów....
POZDRAWIAM
POSIADACZ DREWNIANEGO STROPU

jabko
08-01-2008, 13:49
Wielokrotnie pisałem ale co mi tam :lol:

Trzeba wybrać taki projekt aby belki nie były długie (u mnie max 4,4m)
Belki gęsto co 0,5m
Mój koszt to 1100zł za drewno

Czas położenia belek to 2 godziny.

Koszt płyt na belki to 800zł.

Od tej pory w porównaniu do stropu terrivy mamy już to same. Koszty te same.
Na oba musimy dać styropian i wylewki żeby było cicho.

Pod oba musimy podwiesić sufit lub otynkować.

Koszt mojego stropu to 1800zł a nawet mniej.
Terriv kosztowała z betonem i robotą 10-15tyś zł.

Budowlańcy spytali: Strop oczywiście drewniany ??
I wzięli 27tys zł za budowę od fundamentu aż po gąsiory (z nadbitką pomalowaną i chudziakiem wylanym, wszystkie nadproza robili sami).

Za betonowy wzięli by więcej - niestety kosztu nie poda bo nie wiem ile .

Jednak strop drewniany polecam tylko wtedy gdy po stanie surowym możemy reszte zrobić sami.

No i trzeba wiedzieć co się robi. Używać filcu, styropianu akustycznego, wełny, podwieszanego sufitu. Wtedy będzie cichutki.

Jeszcze zalety ?
Przede wszystkim prowadzenie wentylacji i kanalizy.
Wszystkie rury od reku (czy od DGP) można prowadzić między belkami. Przeważnie ludziska zmniejszaja sobie powierzchnie na poddaszu zabudowując te rury przy ściance kolankowej.

Kasiaa29
08-01-2008, 13:53
jabko, dzięki
własnie czytam twój dziennik, no no , jestem pod wrażeniem

XX
08-01-2008, 13:53
i chyba tu jest pies pogrzebany jabko - wszystko zalezy od dlugosci belek/dlugosci gotowych stropow np terriva...
i napewno strop drewniany jest tanszy jesli robisz go sam. Bo jesli NIE robisz sam to sorry ale nikt mi nie wmówi, ze jest tańszy.

Kasiaa29
08-01-2008, 13:57
jabko czy ty masz odkryte belki bo nie wmogę znależć zdjęć sufitu w twoim dzienniku

jabko
08-01-2008, 14:01
Ależ mówię Ci ze nawet budowlańcy wzięli mniej dlatego że był taki a nie iny strop.

80m2
Belki - 1100zł
Płyty 800zł

Reszta jak mówie jest taka sama jak w terrivie.
Styro i wylewki na górze
Podwieszanie albo tynkowanie na dole
Więc kasa ta sama.

Róznica taka że drewnianego raczej od dołu nie otynkujesz (fizycznie się daa ale praktycznie nie polecam bo wykonanie tragicznie upierdliwe)


Ale niechaj każdy robi co chce ;)

jabko
08-01-2008, 14:02
jabko czy ty masz odkryte belki bo nie wmogę znależć zdjęć sufitu w twoim dzienniku
Sufit podwieszany.
Profile co 40cm
Na stelażu wełna 8cm

Fotki są na bank :lol:

Kasiaa29
08-01-2008, 14:46
Dowiedzialam się ze belki maja po 6,71 m
Co wy na to

aksoj
08-01-2008, 15:04
"BZDURA. POGADAMY JAK DOPROWADZISZ DO MOMENTU KIEDY MOZNA PO TYM STROPIE CHODZIĆ. Policzyłam koszty i mam przed sobą koszt stropu modułowego.Jest naprawdę podobny"

Już chodzę o 2 miesięcy :D I jest idealnie.
Szkoda, żemasz takie doświadczenia z drewnem. Ja się wychowałem w domu z drewnianym strobem, widocznymi belkami a na nich deski sufitowe, wyciszenie i podłoga na legarach. Wszystko było profesjonalnie wykonaneprzez ojca cieślę. Cicho !!! nic nie skrzypi i w całym domu pachnie drewnem.
"Policzyłam koszty i mam przed sobą koszt stropu modułowego.Jest naprawdę podobny"
A co policzyłaś (czy na pewno wszystko ?)i w jaki sposób ?? Ja ten koszt już poniosłem. A wycena stropu modułowego (terriva) robiłem na podstawie ofert od producenta + wylewka(cement- kruszywo) + robocizna (własna) !
Nie przekonałaś mnie :) Podrawiam

XX
09-01-2008, 07:57
"Wszystko było profesjonalnie wykonaneprzez ojca cieślę.
I wszystko w temacie :) ten terriva tez miałbys kładziony przez ojca?
Poza tym wszystko zależy od ceny drewna, rozpiętości drewna i jak własnie wspomniał jabko ROBOCIZNY ....
każdy z nas mówi prawdę.
ja wiem ile zapłaciłam za robociznę każdego z elementów tego stropu
I dlatego w moim przypadku wyszło tak samo cenowo a nawet odrobinę drożej....(policz ile płacisz za regips a ile za tynk, ile za ocieplenie, ile za położenie osb...nie każdy ma ojca cieślę i czas aby mu pomóc....)
z ciekawości ....ile kosztuje w Twoich okolicach choćby ocieplenie lub montaż GK?

jabko
09-01-2008, 08:51
XX a dlaczego liczysz płyty G-K ?

Trzeba liczyć koszty równo. Jak liczysz płyty G-K to do terrivy dodaj koszt tynkowania sufitu (i późniejsze pęknięcia u 50% ludzi bo mają stropy nie do końca dobrze wykonane).

XX
09-01-2008, 09:08
dodałam :)
dla przykład u mnie koszt tynkowania z materiałem 25zł/m2, natomiast zabudowa płytą GK 56zł plus koszt stelaża oraz płyty i gipsu, siatki...
Ja po prostu liczę całość, czyli cały strop z obróbką, nie zdefiniowaliśmy, ze liczymy bez, więc policzyłam to w ten sposób

Pawlik
10-01-2008, 10:39
pytania (jesli można) do "boskiego" jabko :
- jaki rodzaj płyt (tych za 800 zł) dałeś na wierzch belek , bo z fotek wyglada , że to nie osb , interesuje mnie rodzaj materiału (czyżby płyty włóknowo-cementowe typu fermacell? - choć cena wskazuje na coś innego-tańszego) , producent , grubość płyty i jej cena za m/kw , a także sposób mocowania do belek oraz czy filcem izolowałeś tylko miejsca podparcia belek na murze czy także styki płyt z belkami ;
- czy mógłbyś dla przykładu takiego rozwiązania wkleić swój projekt-schemat konstrukcji belek tego stropu z zaznaczeniem punktów ich podparcia wewnątrz budynku ? ;
- czy końce belek w miejcach podparcia na ścianach zewnetrznych ,były jakoś mocowane do muru np. przez nałożenie w wczesniej nawiercony otwór przy końcu belki wystajacego prętu zbrojeniowego lub kotwy z wieńca , a także czy końce belek w miejcach oparcia w murze izolowałeś tylko filcem ;
- popraw jeśli sie mylę . Najpierw na zakończenie ścian parteru wylałeś wieniec i na nim dopiero położyłeś belki drewniane , które nastepnie z boków obudowałeś bloczkami dalej ciągnąc ścianki kolankowe i szczytowe , a jeśli tak to pokaż jakąś fotkę (jeśli masz) z czasów budowy , która bliżej-dokładniej pokazuje takie "obudowanie" . Fajnie by było gdybyś miał także fotografię jak rozwiazany był układ belek przy otworze w stropie na schody ;
- jak myślisz czy można by było zastosować belki o długości aż ok 7,3 metra , przy podparciu ich końców tyko na ścianach zewnętrznych (w moim przypadku bliźniak o wymiarach kondygnacji 7,3 m x 10,7 m) - pewnie przekrój belek trzeba by było zwiększyć ;
- czy jest zasadne konstrukcyjnie rozważanie użycia na belki stropowe innego drewna niż tradycyjne używanego iglastego (sosna , świerk) na więźbę . Czy belki np. z dębiny , buku lub jesionu (pomijając aspekt finansowy - zakładamy że mnie stać) byłyby "mechanicznie" bardziej sztywne , przez co mniej by sie uginały i czy byłyby dużo trwalsze ?
Przepraszam , że cię tak chcę "wykorzystać' :D , ale sam sobie jesteś winien , tak przekonywujaco pokazując zalety (głównie cenowe) takiego stropu , że chyba sam sie skuszę (w końcu po dwóch latach zwłoki - rozważanie innych opcji lokalizacyjnych budowy do czasu aż problem się sam rozwiazał bo ceny działek w Poznaniu herendalnie wzrosły :evil: i musimy pozostać przy naszych "bliźniaczych" 330 m/kw) , bo w końcu czas udawac się do projektanta , a koncepcję wypadałoby mieć .

jabko
10-01-2008, 13:44
A więc rzut parteru to prostokąt mniej więcej 8x9 ze ścianą nośną w środku dzielącą ten prostokąt dokładnie na dwa węższe prostokąty prawie równe 8x4,5m.
Wylany wieniec na całości. Na wieńcu leżą belki 18x8 co 0,5m (a nawet gęściej) Końcówki owinięte papą.
Na środkowej ścianie belki są połączone ze sobą i zakotwione do wieńca.
Końce na ścianach zewnętrznych są swobodnie położone na wieńcu
Są cofnięte dosłownie 2-3cm od płaszczyzny zewnętrznej.
Obudowane są normalnie zaprawą i pustakami.
Natomist otwór w ścianie jest na wylot (ale od początku było wiadomo ze będzie styropian 15cm. W innym przypadku trzeba zabudować.

Płyta jest wiórowa 22mm. Generalnie może to być byle co ponieważ na tym jest styropian akustyczny 3cm i wylewka ok5cm.
Więc płyta jako tako nie przenosi zadnych obciążeń.
Filc czy pianka wygłuszająca powinna iść na belki ale jeśli jest styropian aku i wylewka to w sumie jest on niepotrzebny.

Natomiast pod ścianki działowe wszędzie go dajemy. Ścianki stojana płytach (belkach) a wylewki są osobne w każdym pomieszczeniu.

Od spodu podwieszony stelaż i płyty GK.
Na stelażu 8cm wełny (bo została z poddasza ;) To dla wyciszenia

Co do belek ponad 7m to nie polecam.
jakikolwiek niebyłby przekrój. Możesz puźniej narzekać.
Właśnie bardzo krótkie belki, gęsto kładzione a następnie amortyzator (styro) i wylewka (dociążenie) powoduje że wady stropu drewnianego czyli dudnienie-głośnośc-drgania są wyeliminowane.

XX

Faktycznie stelaż i płyty robiłem sam (otynkować sufitu sam bym nie umiał)
Tak więc możliwe że w moim przypadku strop drewniany wyszedł mnie około 10tyś zł taniej od terrivy ale u Ciebie lub kogoś innego koszty mogą być porównywalne. Może faktycznie jest płacalny tylko wtedy gdy mamy jak ja tanie drewno i umiejętności oraz czas do wykonania prac samodzielnie