PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość styropianu a grubość wełny w dachu.



bladyy78
08-01-2008, 09:53
Przeliczał już ktoś tą zależność grubości ocieplenia ścian w stosunku do ocieplenia dachu?
Przecież przykładowo 15cm styropianu na ściany niewiele nam da jeżeli w dachu nie damy odpowiedniej grubości wełny. Nie wiem jak to wychodzi z wyliczeń ale cos mi się zdaje że dla ściany ocieplonej warstwą 15cm styropiany w dachu powinno być przynajmniej 40cm jak nie więcej wełny ( ściana domu ma przykładowo 24cm + 15 cm ocieplenia daje nam 39cm). A jak powszechnie wiadomo ciepło ucieka nam do góry i jeżeli ściana go nie przepuści to zrobi to dach. Więc powinna panować jakąś równowaga w grubości ocieplenia ścian do grubości ocieplenia dachu. A te skromne 20 cm w dachu chyba dobre jest tylko w domach nie ocieplonych z zewnątrz bo wtedy równowaga strat będzie zachowana.
Dlatego może warto się zastanowić nad tym jaka powinna być optymalna grubość wełny w dachu dla kilku podstawowych grubości ocieplenia ścian.
24+10=?
24+12=?
24+15=?
24+20=?

Duży Boban
08-01-2008, 11:31
Rockwool poleca następujące wartości oporu cieplnego:
ściany - >4
dach - >6
posadzka na gruncie - >3

Ja mam 25-30 cm wełny na poddaszu, 15 cm styropianu na ścianach i 10 cm styropianu pod posadzką. Myślę, że zmieniając grubości ocieplenia należy patrzeć kompleksowo i zmieniać ją proporcjonalnie we wszystkich przegrodach - nie jest poprawne dawanie 20 styro na ściany a na dach 15 cm wełny. Te sugerowane wartości oporu cieplnego wiążą się z bilansem strat cieplnych w budynku - najwięcej ucieka przez dach więc tam izolacja musi być najlepsza. Po osiągnięciu pewnej wartości oporu na przegrodach warto się z kolei wziąć za zmniejszenie strat ciepła wynikających z wentylacji. Zawsze warto wziąć pod uwagę ile nas kosztuje uzyskanie ciepła - ktoś ocieplający "darmowym" drewnem lub węglem w ogóle nie ociepli domu; ktoś grzejący prądem musi wysilić się na ponadstandardowe rozwiązania przy ograniczaniu ucieczki ciepła.

piwopijca
08-01-2008, 11:35
Ja uwazam ze nalezy tak doierac zeby wsp przenikania ciepla byly mocno zblizone do siebie, tzn. jezeli sciany damy np. U=0,1 to dach powinien miec U=0,1 i podloga na gruncie tez powinna miec U=0,1. Slabym punktem beda zawsze okna i drzwi oraz ewentualne mostki cieplne

Pzdr.

Mice
08-01-2008, 11:47
Ja uwazam ze nalezy tak doierac zeby wsp przenikania ciepla byly mocno zblizone do siebie, tzn. jezeli sciany damy np. U=0,1 to dach powinien miec U=0,1 i podloga na gruncie tez powinna miec U=0,1. Slabym punktem beda zawsze okna i drzwi oraz ewentualne mostki cieplne

Pzdr.
Ale jeśli założymy stosunek 6:3:1 w stratach dla dachu:ścian:podłogi to nie ma sensu dawanie 30cm ocieplenia w podłogę (stosunek rzuciłem z głwy, nie wiem jak to jest dokładnie) bo tyle mamy też na dachu.

jabko
08-01-2008, 12:20
10cm podłoga
15cm ściany
24cm dach

piwopijca
08-01-2008, 13:36
Podam moze moje wyliczenia dla OZC
Straty na:
dach - 7,5%
podlogi na gruncie - 7,6%
sciany zewnetrzna - 12,6%
wentylacja - 22,7%
Drzwi zewn i wewnetrzne - 13,3%
okna zewnetrzne - 20,9%
stropy,sciany wewnetrzne - 15,6%
Oczywiscie wszystko delikatnie zaokraglone (po dodaniu daje wiec 100,2% :))
Izolacje dalem nastepujaco:
dach - 38cm welna
podloga - 30cm styropian
sciany zewnetrzne - 20cm styropian (na BK 400 36cm)
wszystko ma ok. 0,1 wsp. przenikania ciepla
Mozna gdybac co i ile powinno, ale mysle ze liczby cos jednak mowia?!

Pzdr.

Duży Boban
08-01-2008, 13:40
Dałeś 30 cm styro pod posadzkę? Nie siadła?

martadela
08-01-2008, 13:59
A co sądzicie o takim pomyśle by oprócz 10cm styropianu pod posadzkę, zamiast części piasku, dać warstwę np 30-50cm keramzytu w fundamenty?
Nie wiem tylko jak to będzie z zagęszczeniem...

piwopijca
08-01-2008, 15:40
Dałeś 30 cm styro pod posadzkę? Nie siadła?
Nie wiem, to jest tuz przed budowa wiec mam nadzieje ze nie siadze. Tak powaznie to nie siadzie poniewaz styropian na podlogi na gruncie daje ten od parkingow - wytrzymaly na duze obciazenia, buduja autostrady , parkingi etc i wytrzymuje wiec przypuszcam (architekt tez :) ) ze wytrzyma.

Pzdr.