PDA

Zobacz pełną wersję : Dach czterospadowy a prawidłowa wentylacja połaci dachowej



odaro
08-01-2008, 12:11
Jak powinna byc wykonana prawidłowa wentylacja połaci dachowej w przypadku dachu czetrospadowego kopertowego z pełnym deskowaniem pokrytym papą.

Chodzi mi głównie jak prawidłowo wykonać szczelinę wentylacyjna dolną czyli miedzy wełną a deskami w szczególnie jak otworzyć taką szczelinę na górze gdzie
kalenica głowna jest bardzo krótka.

cekja
08-01-2008, 13:44
Też miałem ten problem i bardzo go przeżywałem.
Również prosiłem o radę na Forum. Teraz jest już "po ptokach".
Zrobione, skończone i tak musi być. Gonią nastepne etapy budowy i o tamtym
problemie już się zapomina. Pewnie wróci za kilka lat ale puki co...
Oczywiście wiesz o tym, że miedzy deskowaniem, a wełną musi być szczelina wentylacyjna minimum 2cm.
Jednak w praktyce, przy dachu kopertowym,
nie da się tego zachować w wielu miejscach. Jest tyle tych zakamarków...
Rady forumowiczów (dobre) były między innymi takie:
1. Wylot powietrza musi być przy kalenicy, więc należałoby zrobić tam
odpowiednie otwory już podczas deskowania (potem w papie przed
ułożeniem blachodachówki).
2. Aby zapewnić dobrą cyrkulację i możliwość wypłynięcia powietrza z każdego
zakątka aż do kalenicy, trzeba "otworzyć" wszystkie "komory" powstałe
między belką narożną, a krokwiami. Należy to zrobić przez odpowiednie
nacięcie na łączeniu tych belek, już na etapie kładzenia więźby.
Jeżeli później, to wiercimy odpowiednio duże otwory w krokwiach
w miejscu łączenia z belką narożną.
Kiedy ja prosiłem swoich majstrów o wykonanie tych szczegółów zostałem
po prostu wyśmiany.
W tej chwili mam tak, że we wszystkich lukarnach (4szt.), w górnej części mam wykonane otwory fi 110 i wstawione rury kanalizac. pcv. Wiatr hula po strychu jak szalony. Ocieplenie poddasza prowadziłem "po suficie", nie do samej kalenicy.
Powodzenia.

odaro
08-01-2008, 19:16
Też miałem ten problem i bardzo go przeżywałem.
Również prosiłem o radę na Forum. Teraz jest już "po ptokach".
Zrobione, skończone i tak musi być. Gonią nastepne etapy budowy i o tamtym
problemie już się zapomina. Pewnie wróci za kilka lat ale puki co...

Ale przecież nasze dachy to nie pierwsze dachy czterospadowe pokryte papą i deskami i pewnie stoją i mają się dobrze



Oczywiście wiesz o tym, że miedzy deskowaniem, a wełną musi być szczelina wentylacyjna minimum 2cm.

Wiem



1. Wylot powietrza musi być przy kalenicy, więc należałoby zrobić tam
odpowiednie otwory już podczas deskowania (potem w papie przed
ułożeniem blachodachówki).



A nie wystarczy zrobić podobny otwór w kalenicy bocznej.

Przez kalenicę boczną nie będzie wystarczającej wentylacji



Należy to zrobić przez odpowiednie
nacięcie na łączeniu tych belek, już na etapie kładzenia więźby.

Niestety za 2 dni kończą wieźbę więc ten pomysł odpada.



Jeżeli później, to wiercimy odpowiednio duże otwory w krokwiach
w miejscu łączenia z belką narożną.

Wierciłeś takie otwory napisz coś więcej jak to robiłeś.




W tej chwili mam tak, że we wszystkich lukarnach (4szt.), w górnej części mam wykonane otwory fi 110 i wstawione rury kanalizac. pcv. Wiatr hula po strychu jak szalony.

Przyznam się że nie bardzo rozumiem.

2 dni temu widziałem wywietrzniki kalenicowe VILPE wtedy mnie to zaciekawiło. Masz coś podobnego.



Ocieplenie poddasza prowadziłem "po suficie", nie do samej kalenicy.

Czyli powyżej stropu (sufitu) masz nieocieplone nieużytkowe poddasze?

odaro
08-01-2008, 22:40
A co powiedzie na takie rozwiązanie

W miejscu w którym dochodzi krokiew do kalenicy skośnej zostawię trojkątną dziurę bez deski którą zamiast papy przykryję folia wyskoparoprzepuszczalną.

Czyli zamiast nabijać deskę od brzegu kalenicy skośnej brzeg deski zacznie się od krokwi w ten sposób zyskam trójkątną przestrzeń, która będzie wentylować każdą
przestrzeń miedzy 2 krokwiami w najwyższym punkcie takiej przestrzeni.

Andrzej Wilhelmi
09-01-2008, 20:38
Bardzo dobry pomysł. Ten trójkąt nie musi być duży (nie mniej jednak niż 100 cm2) ale musi być w każdym polu. W przypadku gdyby dach nie był w najbliższym czasie kryty docelowo należałoby zakryć te trójkąty papą a przed kryciem docelowym wyciąć papę i wstawić folię. Pozdrawiam.

marcinor
25-09-2009, 08:31
temat powraca
Nie mam czterospadowego dachu, ale problem podobny.
Chcę zrobić otwory w deskach pod gąsiorem. Nie powinienem chyba nic uszkodzić...
Moje pytanie: Ile tych otworów zrobić i jakich na każde 80 cm (odległość pomiędzy krokwiami)?

Andrzej Wilhelmi
25-09-2009, 20:14
Po 5 cm na stronę na całej długości. Pozdrawiam.

mattdl
25-09-2009, 23:58
http://images45.fotosik.pl/205/b5275acf6c6aca05m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b5275acf6c6aca05.html)
i tak w kazdym polu
pozdro

marcinor
28-09-2009, 17:45
Po 5 cm na stronę na całej długości. Pozdrawiam.
A jaki otwór?

Andrzej Wilhelmi
28-09-2009, 23:54
Po prostu wycinasz deski pomiędzy krokwiami po 5 cm na stronę więc otwór jest prostokątem o szerokości 5 cm i długości równej odległości pomiędzy krokwiami. Pozdrawiam.

bzykos
29-09-2009, 13:12
A jak wykonać wyloty szczeliny wentylacyjnej przy takim dachu?

http://images49.fotosik.pl/207/1cedca397f83685em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1cedca397f83685e)

Andrzej Wilhelmi
29-09-2009, 22:26
Prawa połać ma wylot tak jak wlot a w lewej wyciąć ostatnią deskę przy ścianie. Reszta zależy od tego czym jest kryty dach. Pozdrawiam.

bzykos
30-09-2009, 09:00
Prawa połać ma wylot tak jak wlot a w lewej wyciąć ostatnią deskę przy ścianie. Reszta zależy od tego czym jest kryty dach. Pozdrawiam.

Na deskowaniu jest papa i na tym falista ondulina. Jak usunę tą ostatnią deskę to czy w ondulinie też muszę wycinać jakieś otwory?

enickman
30-09-2009, 18:35
a ja wracając do tematu (dach kopertowy)
zamierzam przeciąć papę wzdłuż każdej krokwi koszowej (nie wiem czy tak one się nazywają, bo kosz to raczej wklęsły jest - no ale chodzi o te skośne kalenice)
dodatkowo w każdej przestrzeni między krokwiami zamierzam wywiercić po 3 otwory
tylko jakie fi i czy trzeba je osłaniać folią? jeżeli tak, to czy może być od dołu, czy musi być od góry?

Andrzej Wilhelmi
30-09-2009, 20:32
Wszystkie otwory należy zabezpieczyć przed przeciekiem czyli od góry!
Odnośnie Onduliny to nie potrzeba w niej nic wycinać należy tylko zapewnić swobodny wypływ powietrza pomiędzy nią a obróbką. Pozdrawiam.

marcinor
01-10-2009, 07:28
Wszystkie otwory należy zabezpieczyć przed przeciekiem czyli od góry!
Odnośnie Onduliny to nie potrzeba w niej nic wycinać należy tylko zapewnić swobodny wypływ powietrza pomiędzy nią a obróbką. Pozdrawiam.
A jak to zrobić jak dach jest skończony. Dachówka leży...

enickman
01-10-2009, 11:39
a jak to zrobić jak papa już leży
czym przykleić tą folię na papie?
jaka ma być ta folia?

Andrzej Wilhelmi
02-10-2009, 22:12
Warto by było te pytania zadać Waszym dekarzom. Trudno jest wszystkich uczyć i to za darmo. Skoro dach jest wykonany to należy w miejscach wykonania otworów zdemontować dachówkę. Folię wysoko paroprzepuszczalną wprowadzić pod górną krawędź papy a wypuścić na dolną. Do ewentualnego podklejenia i doszczelnienia połączeń zastosować masę bitumiczną do podklejania gontów papowych. Pozdrawiam.

Marcin_Pe
03-10-2009, 12:17
tak się zastanawiam odnośnie tej folii.... Jeśli na krokwie narożnej są gąsiory i uszczelnienie z taśmy kalenicowej a nawiercamy otwory przy samej krokwie to czy będzie miało tam co przeciekać?
Rozważając np. skropliny - czy w tym górnym punkcie będzie ich na tyle dużo (jeśli w ogóle) żeby się tym przejmować jeśli pod wywierconym otworem będzie folia na wełnie?

pozdr

awieuro
03-10-2009, 18:49
Jeśli chodzi o dach kopertowy kryty papą to wentylację wykonuję w następujący sposób: przed deskowaniem nacinam siekierką otwory w krokwi narożnej mniej więcej po 6 między dwoma krokwiami(kanałem wentylacyjnym) między deskami na krokwi narożnej zostawiam szczelinę ok 3czm, papę również przecinam.
Problem rozwiązania wentylacji w koszach , nad oknami , kominami itp zachowam dla siebie...
pozdrawiam

odaro
04-10-2009, 00:16
Problem rozwiązania wentylacji w koszach , nad oknami , kominami itp zachowam dla siebie...
pozdrawiam

A czemu tak jak od pewnego czasy kombinuje właśnie jak zrobić wentylację w połaci przeciętej przez okno połaciowe lub komin.

awieuro
04-10-2009, 14:32
tak jak pisał Andrzej Wilhemi trudno jest uczyć wszystkich za darmo, tym bardziej ,że do niektórych rzeczy dochodzi się po latach ciężkiej pracy. Więc dlaczego tajniki i owoce pracy mają być zdradzane na forum...
pozdrawiam

tacim
04-10-2009, 14:43
to nie pisz na ten temat zamiast snuć bzdety. Rób swoją robotę i doświadczenia zabierz do św. Piotra

odaro
04-10-2009, 15:54
to nie pisz na ten temat zamiast snuć bzdety. Rób swoją robotę i doświadczenia zabierz do św. Piotra

Otóż to jak chcesz się wylansować na tym forum albo chciałeś się popisywać to obrałeś złą drogę.

odaro
04-10-2009, 15:54
tak jak pisał Andrzej Wilhemi trudno jest uczyć wszystkich za darmo

Gdzie to napisał?

awieuro
04-10-2009, 15:57
Jakbyś nie zauważył w jednej kwestii tego tematu podpowiedziałem, ty nie masz nic do powiedzenia jeśli chodzi o pierwszy post więc czep się druta...
pozdrawiam

awieuro
04-10-2009, 15:59
Drogi odaro co to znaczy wylansować się na forum? Jakie korzyści można mieć z takiego lansu? To może podpowiesz jaką drogę wybrać?
pozdrawiam

FlashBack
04-10-2009, 16:04
to nie pisz na ten temat zamiast snuć bzdety. Rób swoją robotę i doświadczenia zabierz do św. Piotra
nie bulwersuj sie :)

enickman
04-10-2009, 16:23
przecież pawiepiuro napisał jak rozwiązuje wszelkie problemu - siekierą

odaro
04-10-2009, 16:53
Jakbyś nie zauważył w jednej kwestii tego tematu podpowiedziałem, ty nie masz nic do powiedzenia jeśli chodzi o pierwszy post więc czep się druta...
pozdrawiam

Czy mógłbyś się nie zachowywać wulgarnie i nie kulturalnie w moim wątku.

Marcin_Pe
09-10-2009, 11:08
ludzie trochę przyzwoitości - koledzy radzący mają rację - wiedza kosztuje.
otrzymaliście pomoc - nawet jeśli nie wyczerpuje ona tematu od deski do deski (okapowej ;)) z samych pytających forum nie będzie...
ze swojej strony dziękuję Andrzejowi i awieuro za porady i pozdrawiam

odaro
09-10-2009, 20:09
ludzie trochę przyzwoitości - koledzy radzący mają rację - wiedza kosztuje.


Jeżeli ktoś nie chcę się to po co się popisuje na forum jako autoreklama.

awieuro
09-10-2009, 20:48
że niby kto się reklamuje na forum? ja?

mattdl
09-10-2009, 21:49
że niby kto się reklamuje na forum? ja?
to po co się udzielasz jak się nie chcesz udzielać

awieuro
10-10-2009, 16:46
mogę się jednocześnie udzielać i nie. Moja sprawa co robię. Czy udzielam się w 100% czy 50% to też moja sprawa.
Nic Ci do tego...
pozdrawiam

awieuro
10-10-2009, 16:57
Drogi mattdl przelrzałem twoje posty i doszedłem do następującego wniosku:
moje posty w ilości 10 biją na głowę twoje 300 w sensie pomocy, porady, wniosków. Proponuję zakończyć tą dyskusję i niek każdy robi na co ma ochotę w danym momencie.
Pozdrawiam prawdziwych doradców

odaro
06-11-2009, 17:07
Opadły emocje po ostatnich wpisach to może wrócimy do merytorycznych pytań.

Jak wentylować ten fragment połaci gdzie jest wstawione okno połaciowe.

Czy nawiercenie np. 3 dziur fi 20 pod oknem i nad oknem wystarczy?

Czy trzeba wiercić obydwie krokwie czy tylko jedną stronę?

Jakie macie na to sposoby?

enickman
06-11-2009, 17:09
po co wiercić w krokwiach?

odaro
06-11-2009, 17:12
po co wiercić w krokwiach?

A jak inaczej zapewnić przepływ powietrza w przestrzeni między dwoma krokwiami przeciętej przez okno połaciowe.

Sytuacja dotyczy dachu zadeskowanego z szczeliną 4cm między wełną a deskami.

dwo
06-11-2009, 19:20
Witam.Panowie i Panie dach deskowany ma to do siebie ze deski przybijamy z 3 mm przerwami wiec przeplyw powietrza jest bardzo dobry.Jesli do deskowania urzywamy desek 150x15mm a wasza krokiew jest 4500mm dluga to macie 1080mm2 wentylacji poziomej miedzy kazdymi krokwiami ,wystarczy zapewnoc wentylacje dolnom (przy okapie lub w 3 warstwie dachowek od dolu) i wentylacje gorna (przy kalenicy lub w 3 warstwie dachowek od gory). O wety dachowe pytajcie producentow dachowek wiekszosc firm produkuje wety dachowe wygladajace jak dana dachowka .Pozdrawiam.

enickman
06-11-2009, 19:21
przepływ jest dobry do momentu jak trafi na papę ...

Jarek.P
06-11-2009, 19:25
przepływ jest dobry do momentu jak trafi na papę ...

Chyba żeby nie trafił na papę tylko na folię wysokoparoprzepuszczalną :-)

J.

enickman
06-11-2009, 19:27
to chyba jednak łatwiej wywiercić te dziurki niż zrywać papę i naklejać folię :wink:

odaro
06-11-2009, 19:31
Pewnie że łatwiej nawiercić tylko czy to jest dobry sposób

odaro
06-11-2009, 19:47
Pewnie że łatwiej nawiercić tylko czy to jest dobry sposób
jak lubisz, czujesz w tym spelnienie, poprawi cie to samopoczucie to wierc :D

A jak Ty wykonujesz wentylację przy oknie połaciowym?

enickman
06-11-2009, 19:57
pewnie jak większość nie wykonuje ...

FlashBack
06-11-2009, 20:01
Pewnie że łatwiej nawiercić tylko czy to jest dobry sposób
jak lubisz, czujesz w tym spelnienie, poprawi cie to samopoczucie to wierc :D

A jak Ty wykonujesz wentylację przy oknie połaciowym?
w jakim celu mam robic ta wentylacje?

odaro
06-11-2009, 20:03
pewnie jak większość nie wykonuje ...

Jak większość fachowców.

FlashBack
06-11-2009, 20:20
pewnie jak większość nie wykonuje ...

Jak większość fachowców.
to w jakim celu ma byc ta wentylacja?

Jarek.P
06-11-2009, 21:01
to chyba jednak łatwiej wywiercić te dziurki niż zrywać papę i naklejać folię :wink:

O folii zamiast papy trzeba po prostu pomyśleć od razu, to za jednym zamachem więcej problemów rozwiązuje.

J.

Andrzej Wilhelmi
07-11-2009, 00:15
... urzywamy desek 150x15mm ...

A co to za deski? Chyba nie wiesz o czym piszesz.
Problemu z wentylacją nie ma gdy stosuje się odpowiedni rozstaw krokwi w polach montażu okien połaciowych (trzeba to przewidzieć na etapie montażu więźby dachowej). Pozdrawiam.

odaro
07-11-2009, 16:32
... urzywamy desek 150x15mm ...

A co to za deski? Chyba nie wiesz o czym piszesz.
Problemu z wentylacją nie ma gdy stosuje się odpowiedni rozstaw krokwi w polach montażu okien połaciowych (trzeba to przewidzieć na etapie montażu więźby dachowej). Pozdrawiam.

To o ile rozstaw krokwi powinien być większy od okna połaciowego żeby pogodzić ocieplenie okna i wentylację.

Andrzej Wilhelmi
08-11-2009, 21:20
O 8 cm czyli po 4 cm na stronę (okno mocowane na łatach). Pozwala to np. na zamocowanie do boku krokwi rurek o średnicy 2 cm i otulenie ich izolacją cieplną. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, iż przy większości pokryć okno połaciowe montowane jest nad krokwiami (nad deskowaniem). Tylko przy pokryciach płaskich np. gont bitumiczny okno wchodzi pomiędzy krokwie i tu należałoby pozostawić po 2 cm na stronę. Pozdrawiam.

odaro
08-11-2009, 21:34
O 8 cm czyli po 4 cm na stronę (okno mocowane na łatach). Pozwala to np. na zamocowanie do boku krokwi rurek o średnicy 2 cm i otulenie ich izolacją cieplną. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, iż przy większości pokryć okno połaciowe montowane jest nad krokwiami (nad deskowaniem). Tylko przy pokryciach płaskich np. gont bitumiczny okno wchodzi pomiędzy krokwie i tu należałoby pozostawić po 2 cm na stronę. Pozdrawiam.


No tak okno jest montowane nad deskowaniem ale po obrobieniu K-G zostaje przerwana ciągłość szczeliny między krokwiami.


Czy ten pomysł z wierceniem 3 dziur w krokwiach jest całkowicie złym pomysłem.

Andrzej Wilhelmi
08-11-2009, 23:07
Nie ale mój jest lepszy. Pozdrawiam.

awieuro
09-11-2009, 20:08
Moje rozwiązanie to dachówka wentylacyjna przez którą można wprowadzić powietrze pod deskowanie przy papie oraz nad folję...
pozdrawiam

loco
09-11-2009, 20:18
Moje rozwiązanie to dachówka wentylacyjna przez którą można wprowadzić powietrze pod deskowanie przy papie oraz nad folję...
pozdrawiam
możesz rozwinąć bo nie bardzo kumam

Andrzej Wilhelmi
09-11-2009, 21:47
Dachówka wentylacyjna służy do wspomagania wentylacji pokrycia dachowego i nie pozwala na wprowadzenie powietrza pod deskowanie. Pozdrawiam.

odaro
09-11-2009, 22:46
Nie ale mój jest lepszy. Pozdrawiam.


A masz może jakieś zdjęcia z Twoim rozwiązaniem.

Croolick
09-11-2009, 23:59
Vent`X Icopala z pewnościa ułatwi zycie. :D

http://www.icopal.pl/index.php?page=ventx-wentlacja2

Pozdrawiam.

odaro
10-11-2009, 10:00
Vent`X Icopala z pewnościa ułatwi zycie. :D

http://www.icopal.pl/index.php?page=ventx-wentlacja2

Pozdrawiam.

Jest to coś nowego czego nie widziałem wcześniej. Nie jest to zły patent ciekawe jaka jest na to cena.

Natomiast w przypadku wentylacji przy oknach połaciowych tak nie do końca się sprawdzi.

awieuro
10-11-2009, 19:47
Dachówka wentylacyjna służy do wspomagania wentylacji pokrycia dachowego i nie pozwala na wprowadzenie powietrza pod deskowanie. Pozdrawiam.
Chesz się założyć że dachówka wentylacyjna pozwala wprowadzić powietrze bezpośrednio pod deskowanie. Może inaczej ułartwia wprowadzenie tegoż to powietrza...
pozdrawiam

odaro
11-11-2009, 08:11
Dachówka wentylacyjna służy do wspomagania wentylacji pokrycia dachowego i nie pozwala na wprowadzenie powietrza pod deskowanie. Pozdrawiam.
Chesz się założyć że dachówka wentylacyjna pozwala wprowadzić powietrze bezpośrednio pod deskowanie. Może inaczej ułartwia wprowadzenie tegoż to powietrza...
pozdrawiam

No chcemy się założyć....

Andrzej Wilhelmi
11-11-2009, 12:12
Produkt Icopala to z całą pewnością dobre rozwiązanie tylko że nie pokazano jak je montować na deskowanym dachu. Reklamuje się te elementy jako zabezpieczające przed korozją biologiczną izolacji cieplnej. Niby na czym ta korozja biologiczna miałaby polegać? Takiego stwierdzenia można by użyć przy stosowaniu wełny drzewnej (puki co bardzo mało popularnej). Serwuje się również stwierdzenie: "... niezawodna wentylacja wszystkich warstw dachu...". Oczywiście jest to stwierdzenie niczym nie poparte gdyż ten element służy do wentylacji izolacji cieplnej czyli jednej warstwy. Nie ma również żadnego uzasadnienia montowania tych elementów w połaci dachu kalenicowego gdyż w tym przypadku najskuteczniejszą metodą jest otworzenie kalenicy! Bez wątpienia jest to element bardzo pożyteczny w dachach kopertowych do zastosowania w narożach oraz do wprowadzenia powietrza w koszach. Będzie również bardzo przydatny do wentylowania pól, w których są okna kominy lub inne przeszkody. Koniecznym warunkiem pomyślności jego stosowania jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pokrycia dachowego (tak jak pokazuje to prezentowany schemat). Pozwolę sobie zwrócić uwagę na jeszcze jeden dziwny szczegół pokazany w materiale reklamowym a mianowicie montaż pokrycia dachowego od dołu podczas gdy prawidłowy montaż tego pokrycia wykonuje się od góry co jest bardzo wygodne i nie naraża na zniszczenie tego pokrycia, po którym już się nie powinno chodzić. Pozdrawiam.

marcel232
21-02-2011, 00:07
pisalem do Icopal'a

ich 'produkt' jest (wg mnie) tylko do folii dachowych. nie mocuje sie go do deskowania (mimo iz na swojej stronie pisza, ze jest do KAZDYCH pokryc dachowcych - firma zrobi wszystko zeby sprzedac).
'kominek' nie jest drogi kosztuje 11zeta.
zatrzaskuje sie go niejako na folii.
facet pisal, ze papa/folia moze miec max 3mm grubosci zeby grzybek sie zatrzansal i byl SZCZELNY.
nie wyobrazam sobie jak to zamontowac przy deskowanym dachu

Andrzej Wilhelmi
21-02-2011, 00:26
W przypadku papy są proste rozwiązania. Pozdrawiam.

marcel232
21-02-2011, 00:31
Proste to pojecie wzgledne,
jakos nie wszystko jest takie 'proste'
mi moi 'wspaniali' budowlancy nie zrobili ZADNEJ wentylacji dachu.
dach jest kopertowy, deskowany, caly szczelnie zapapowany z polozona dachowka ceramiczna.
co z tym dalej zrobic nie wiem (jak rowniez nie wie kierownik budowy, facet od pokryc dachowych nie wpsominajac o budowlancach).
z budowaniem domow to jak z polskimi lekarzami.
idac do lekarza najlepiej juz wiedzic na co sie choruje i jakie leki sie potrzebuje
myslalem o izolacji piana ale zadna firma nie chce zagwarantowac, ze deski nie zgnija ale tez nie pisza ze nie mozna.
czyli wszsytko spada na inwestora

Andrzej Wilhelmi
21-02-2011, 02:12
Widać ewidentny brak wiedzy i doświadczenia. Należy zdemontować parę dachówek w kilku strategicznych miejscach wyciąć i zabezpieczyć otwory i ponownie zamontować dachówkę. Jak masz kawałek kalenicy to również należy ją otworzyć uprzednio zdemontować gąsiory i taśmy oraz po jednym rzędzie dachówek z każdej strony. Prawda, że proste. Pozdrawiam.

marcel232
21-02-2011, 03:54
no super proste
tyle to ja juz teraz tez wymyslilem
myslalem, ze sa jakies prostsze spsoby gdy dach jest juz ulozony
ale u nas tak ze wszystkim, ze jeden madrzejszy od drugiego 'cos tam wyciac, czyms tam zabezpieczyc' i tyle.
a inwestor niech sie pozniej sam martwi. ale dzieki bardzo za upewnienie mnie ze ide w dobrym kierunku
czeka mnie jeszcze odkopanie piwnicy i robienie drenazu :) - dobrze ze jest praca zeby na te poprawki zarobic

Andrzej Wilhelmi
25-02-2011, 23:36
A czego się spodziewałeś, że Ci podam wymiary otworów i napiszę w jaki sposób i czym je wycinać? Zleć tą pracę doświadczonej firmie dekarskiej i będziesz miał spokój. Pozdrawiam.

marysia2009
27-02-2011, 14:48
Ja kupilem cos takiego. http://www.tjb.se/ventilationsbeslag.pdf Znajomy mi przywiozl ze skandynawi.
Cena za 10 sztuk 60 zl tylko plastikowe

Andrzej Wilhelmi
27-02-2011, 17:12
Dobra sprawa. Firma Tegola ma podobne. Pozdrawiam.

kosik76
10-07-2011, 09:29
Witam,
przeczytałem Wasze posty - są bardzo pomocne.

Wydaje mi się, że mam jednak odrobinę bardziej skomplikowany problem. Pytam Was teraz, ponieważ jeszcze nie mam więźby.

Mianowicie mam dach czerospadowy, bez okien dachowych i lukarn.
Poddasze praktycznie nieużytkowe, ale chcemy mieć możliwość jego zagospodarowania.

W projekcie oryginalnie była paroizolacja i dachówka lub blacha.
Moja żona wymyśliła dach z gonta bitumicznego GAF (30 lat gwarancji), który wymaga pełnego deskowania i papy poliestrowej

Wczoraj byliśmy w firmie dekarskiej i panowie otworzyli nam oczy na wentylację połaci dachowej.
Omawiane rozwiązania:
1) systemowa wentylacja na głównej kalenicy. Fajne, ale załatwia tylko dwie części dach oraz działa na swojej szerokości. Dach poza krokwiami schodzącymi się z kalenicą poziomą nie będzie wentylowany
2) plastikowe kształtki wentylacyjne. Praktycznie ten sam problem
3) na krokwie nabicie łat i na nich położenie płyty OSB i dopiero na to gontów. Obawiam się tylko, że w tym przypadku łaty zatrzymają przepływ powietrza i będzie to samo.

Dekarze mówili jeszcze, że w USA problem rozwiązuje się zupełnie inaczej - skośne krokwie narożne są podwójne i na nich jest wentylacja. Nie wiem tylko czy znajdę w Polsce kogoś kto mi przeprojektuje tak więźbę.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc i komentarze czy dobrze myślę.

docent56
10-07-2011, 15:30
Krokiew narożna pięciokątna ,na krokwiach filia dachowa i kontrłaty z przerwą przy narożnej,na to płyta OSB.

kosik76
10-07-2011, 23:16
Czy możesz rozwinąć co miałeś na myśli pisząc, że ma być pięciokątna ? Płaszczyzną czy wierzchołkiem do góry ?

Nie rozumiem, też dlaczego kontrłaty a nie łaty ? kontrłaty idą na krokwiach - tak ?

Andrzej Wilhelmi
11-07-2011, 02:54
Naroże należy wykonać tak jak kalenicę lub zastosować systemowe elementy wentylacji połaciowej, gorzej z koszem. Folia zbyteczna. Pozdrawiam.

docent56
11-07-2011, 19:35
Nie umiem rozwinąć , umiem zrobić.

kosik76
12-07-2011, 11:08
Jasne. Tylko, że ja mam już zamówioną ekipę do dachu i chciałem dać im wytyczne jak mają robić.
Szczególnie, że więźbę robi mi ekipa budująca dom a kryć będzie inna.

@Andrzej Wilhelmi
Położenie systemowej wentylacji na krokwie narożne - też to rozważaliśmy z firmą kryjącą dach.

Są tylko dwie wątpliwości:
1) czy to nie osłabi konstrukcji dachu - wentylacja wygląda mniej więcej tak:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d480ee1f23269c2f.html

2) koszty systemowej wentylacji będą bardzo duże - moje krokwie narożne mają po 10m

Andrzej Wilhelmi
15-07-2011, 22:18
Co znaczy bardzo duże? Co tu ma osłabić dach? Rada jest jedna należy zlecić pracę ekipie, która się na tym zna. Pozdrawiam.

kosik76
17-07-2011, 08:59
Bardzo duże
1) każda krokiew narożna ma 10m.
2) pojedyńcza wentylacja systemowa o długości 2m kosztuje około 100 PLN.

Koszty = 4 x 5 x 100 = 2 000 PLN

Łatwo napisać - ekipie, która się na tym zna.
Napisałem, że więźbę robi mi ekipa budująca dom a kryć będzie kto inny.
Poza tym jak mam sprawdzić czy się na tym znają czy nie. Muszę mieć kryteria i dlatego pytam tutaj.

Sorry, ale odpowiedzi w stylu "należy zlecić pracę ekipie, która się na tym zna" albo "nie umiem wyjaśnić ale umiem zrobić" nie są pomocne osobie, która buduje dom systemem gospodarczym i chce wybudować go jak najlepiej.

Jan P.
17-07-2011, 17:55
Na krokwie skośne pod płytę nabij kawałki łat. Jan.

Andrzej Wilhelmi
20-07-2011, 01:04
A jak sprawdzisz czy Twój wykonawca potrafi poprawnie wykonać więźbę albo poprawnie zamontować pokrycie dachowe? To o co pytasz profesjonalista zna, stąd moja rada abyś zatrudnił profesjonalistów. Nie każda rada musi być Tobie pomocna i nie z każdej rady musisz korzystać. Pozdrawiam.

sham4n
31-08-2014, 14:23
Witajcie!
U mnie będzie dach czterospadowy deskowany. Kalenica i krokwie narożne mają przewidziane zakończenie z taśmy wentylacyjnej i dachówek kalenicowych. Oczywiście będzie zrobiona szczelina wentylacyjna w okapie. Czy w związku z tym konieczne jest dowentylowanie pól przy narożach, które nie mają połączenia z kalenicą?

sham4n
31-08-2014, 19:50
nikt nie pomoże? :)

Jan P.
31-08-2014, 20:19
Pisaliśmy o tym kilka razy. Trzeba wiercić krokwie. lub wywietrzniki połaciowe. Jan

sham4n
31-08-2014, 21:06
Pisaliśmy o tym kilka razy. Trzeba wiercić krokwie. lub wywietrzniki połaciowe. Jan
A nie jest tak, że krokiew narożna jest wykonana tak jak kalenica (taśma wentylacyjna) i przez to każda "martwa" strefa jest odpowietrzana właśnie tamtędy?

sham4n
31-08-2014, 21:57
Tutaj jest coś o co mi chodzi:
http://www.izolacje.com.pl/artykul-galeria/id1107,dachowki-wentylacyjne?gal=1&zdjecie=1079
Czyli pod gąsiorami kalenicy i naroży są taśmy wentylacyjne i tam nie trzeba nic robić. U mnie będzie wlot przy okapie więc też nie potrzeba dodatkowej wentylacji... Chyba, że coś źle rozumiem :)

Znalazłem jeszcze taki artykuł:
http://www.e-dach.pl/a/8996,dachowki-wentylacyjne-montaz

"Na kalenicach i narożach z powodzeniem sprawdzają się specjalne taśmy wentylacyjne
i w miejscach tych najczęściej, nie ma konieczności stosowania dachówek wentylacyjnych."
Więc jak to jest :)

Andrzej Wilhelmi
02-09-2014, 13:29
... Chyba, że coś źle rozumiem :)

Tak jest źle rozumiesz. Wentylacja połaci obejmuje dwie strefy.
Jedna to wentylacja przestrzeni pomiędzy kryciem wstępnym a pokryciem dachu a druga to wentylacja przestrzeni pomiędzy izolacją cieplną a poszyciem dachu np. deskami czy płytą OSB.
To o czym napisałeś dotyczy tej pierwszej. W dachu wielopołaciowym aby ta druga była skuteczna należy wykonać otwory otwory wylotowe w każdym polu dochodzącym do naroża i wlotowe w każdym polu dochodzącym do kosza. Otwory te powinny być zabezpieczone przed skroplinami i owadami np. taką osłonką. Pozdrawiam.

sham4n
03-09-2014, 12:21
Aha no ok. Czyli wentylacja krycie <-> połać jest załatwiana przez kalenice i naroża.
A izolacja <-> poszycie poprzez specjalne otwory. Chyba jasne :)

Jeszcze zastanawiam się nad wentylacją okien połaciowych - czytałem w tym wątku o rozwiązaniach typu prowadzenie rurek wzdłuż okna, ale czy nie jest tak, że powietrze jak napotka przeszkodę to pójdzie poziomo wzdłuż łaty i znowu do góry?

Jan P.
03-09-2014, 18:35
Znowu mylisz. Jan

Stefan111
07-01-2015, 10:00
Mam dach cztero-spadowy z facjatkami, odeskowany, pokryty papą i gontem. Nie została zrobiona żadna wentylacja, ani od dołu, ani od góry... co teraz zrobić?? Jak zrobić teraz wentylację??
Budynek jest wykończony, mieszkam już w nim 4 lata. Co mam teraz zrobić?

Andrzej Wilhelmi
10-01-2015, 00:12
A co spowodowało, że dopiero teraz oto pytasz?
Należy na dachu zamontować systemowe elementy wentylacji połaciowej. Pozdrawiam.

Stefan111
10-01-2015, 09:18
Pytam o to dopiero teraz, ponieważ na winklowych dolnych rogach przy murze, pojawia się mokra plama przy murłacie (belce leżącej na murze).
Czy mógłbyś mi wyjaśnić na czym polega zamontowanie wentylacji połaciowej, bo dekarz, który krył dach stwierdził, że wystarczy tylko wywiercić otwory w okapie od spodu pod podbitką.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-01-2015, 19:47
Skoro tak twierdzi to czemu tego wcześniej nie zrobił? Twój dekarz nie ma o wentylacji dachu zielonego pojęcia. Aby ta wentylacja była skuteczna muszą być wloty przy okapie, drożna szczelina pod deskami przeloty przy narożach i wylot w kalenicy. W tej chwili można wykonać wloty przy okapie o ile ściana zewnętrzna nie styka się z deskami, wylot w kalenicy i systemowe wyloty w narożach. Dach będzie trochę upstrzony ale coś za coś. To wszystko ma sens o ile izolacja cieplna nie styka się z deskami. Pozdrawiam.

brzeszczot_92
06-11-2018, 17:50
Na początku witam na forum, ponieważ jest to mój pierwszy post. :welcome:

Wydaje mi się, że jest to najbardziej odpowiedni temat dla mojego pytania, ponieważ został on już wcześniej poruszony (jak w cytacie)


A jak wykonać wyloty szczeliny wentylacyjnej przy takim dachu?

http://images49.fotosik.pl/207/1cedca397f83685em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1cedca397f83685e)


Konstrukcja mojego dachu wygląda bardzo podobnie do tej zamieszczonej w powyższym obrazku.
Dom ma ok. 30 lat, jest słabo ocieplony - chciałbym go docieplić. Dach (prawie) płaski, pełne deskowanie, na górze papa. Deskowanie przybite do krokwii bez żadnej podbitki (deski bezpośrednio na krokwiach) oraz folii. Planuję docieplenie od wewnątrz, z uwagi, że ok. 8 lat temu był wykonywany "remont" dachu i została wymieniona papa, która obecnie jest w dobrym stanie (dlatego nie chciałbym jej ruszać).
Wykonawców dociepleń jest dużo, ale wiedza, jaką prezentują niektórzy lokali "fachowcy" pozostawia wiele do życzenia (niestety).
Zasadniczo grzechu (chyba) nie popełnię, jeśli powiem, że pomiędzy warstwą izolacji, a deskowaniem powinna istnieć szczelina wentylacyjna (~2-3cm), umożliwiająca ucieczkę pary wodnej znad izolacji). Niektórzy wykonawcy proponowali mi "dobicie wełny do samych desek", na co się nie zgodziłem, bo to prawie na pewno doprowadzi do zniszczenia dachu.

Chciałbym do tematu podejść dobrze, czyli po prostu zgodnie ze sztuką. Problem z jakim się spotkałem to właśnie wentylacja niżej położonej części dachu (na rysunku po lewej stronie):
https://images90.fotosik.pl/69/632cb93f86bfd055m.png (https://images90.fotosik.pl/69/632cb93f86bfd055.png)
Prawa strona (wyższa) jest użytkowa, znajduje się tam pokój mieszkalny. Wentylacja nad izolacją w tym przypadku jest dla mnie zrozumiała (i wykonana podczas poprzednio wspomnianego remontu).
Lewa strona (niższa) dachu pełni rolę strychu - składzika (wraz z włazem wyjściowym na dach). Obecnie nie jest ona w żaden sposób izolowana, chciałbym wykonać poprawną wentylację oraz izolację tej części poddasza. Powierzchnia tego dachu to ok. 30m2.


Prawa połać ma wylot tak jak wlot a w lewej wyciąć ostatnią deskę przy ścianie. Reszta zależy od tego czym jest kryty dach. Pozdrawiam.

Czy taki zabieg (wycięcie ostatniej deski) powinien spowodować powstanie szczeliny wentylacyjnej przy murze? Jak zabezpieczyć się przed przedostawaniem się wilgoci pod deskowanie?

Zastanawiałem się nad rozwiązaniem, wykorzystującym kominki wentylacyjne połaci dachowej (np. taki http://www.dachyonline.pl/galerie/k/kominek-do-papy-wentylac_2301.jpg ).

Moja propozycja z grubsza wygląda tak:
https://images90.fotosik.pl/69/04135090677b7e81m.png (https://images90.fotosik.pl/69/04135090677b7e81.png)

Proszę o opinię
-czy wentylacja w takiej formie jest poprawna?
-z uwagi na brak szczeliny między deskami, a krokwią (deski przybite bezpośrednio do krokwii) przyjąłem, że każda przestrzeń między krokwiami powinna posiadać osobny kominek. Jeśli da się to rozwiązać w inny sposób - proszę o informację.

Z góry dziękuję za każdą chęć pomocy. :wink:

Andrzej Wilhelmi
06-11-2018, 22:13
Można tak to zrobić. Pozdrawiam.