PDA

Zobacz pełną wersję : Sliwa Pisardi



Agnieszek
08-01-2008, 12:18
Wiosną ubiegłego roku posadziliśmy śliwę wiśniową Pisardi. Pięknie się przyjęła, wzbudza zachwyt wszystkich gości. W wakacje zobaczyliśmy nad morzem duże drzewka tej śliwy i doszliśmy do wniosku, że ma raczej przejrzystą, luźną koronę z rzadkich i wiotkich gałązek. Drzewka te rosły wzdłuż ulicy w małym miasteczku i raczej nikt specjalnie się nimi nie zajmował.
Czy gdybym wiosną przycięła gałązki mojej śliwy to zagęściłoby to koronę, czy raczej się tego z tym gatunkiem nie robi? Jeśli można ją przyciąć, to jak nadać jej ładny kształt

Agnieszek
08-01-2008, 12:24
Coś mi zdurniał komputer, pewnie coś nacisnęłam niechcący... :roll:

No dobra, a wracając do tematu: jak i kiedy przyciąć gałązki? (jeśli w ogóle).

Do jakiej wysokości rośnie ta śliwa, bo w końcu już nie wiem: w centrum ogrodniczym mówią, że do 8-10 m, w internecie znalazłam 6-7. Jakie więc wyrośnie to moje drzewko?

A.

hanka55
08-01-2008, 13:45
Tniesz, tak jak ałyczę.To szczepione na ałyczy ( śliwie wiśniowej) formy kolorowolistne.
Obok ciemnoczerowonej Pissardi, jest jeszcze zielonolistana Hollywod i złotolistna - Złoty Obłok.
Róznice w podawanych wysokościach mogą zależec od użytej podkładki. Ale też warunki glebowe wpływają na docelową wielkość drzewka.
Ja tnę swoją w lutym tylko tam, gdzie gałązki wychodzą poza obrys korony, ale np. formy żywopłotowe ałyczy tnie się od marca do lipca. Jest to drzewko o dobrej przydatności na żywopłoty, bo szybko odtawarza przygiętą koronę.
Drzewko dobrze odbija po cięciu,gdy uformujesz mu koronę np. kotłową i wytnisz główne przewodniki, ale lepiej zostaw pędy na min.3-5 oczek przy formowaniu 1-go roku, jeśli chcesz bardzo radykalnie uformować koronę.
Prat zaleca cięcie zachowawcze w listopadzie- lutym ( bo ałycza wcześnie kwitnie ):D