PDA

Zobacz pełną wersję : Okna - 5-komorowe czy 6-komorowe



litex
08-01-2008, 19:04
Witam

Wlasnie w tym miesiacu mam zamowic okna. i jak przeszedlem sie po wszytskich dostepnych sklepach u mnie to najnizsza cena wyszla 7000 zl do 15.000 zl w M&S . Ja wybvralem srodkowa oferte tylko zastanawia mnie w nich jeszcze jedna opcja... czy 5 komorowe czy 6 komowe..
Jaka moze byc roznica miedzy nimi i czy wogole bedzie to oplacalne dla ciepla domu, bo cos napewno one dodaja..
macie moze jakies porownianie

adiz1
09-01-2008, 07:10
ilość komór nic nie daje, dla ocieplenia ma znaczenie tylko grubość ramy, im grubsza tym cieplej

Jak to nic nie daje, a poczucie bycia lepszym?
Sąsiad ma pięcio komorowe - to my kupujemy te z sześcioma, a co! Gorzej jak w międzyczasie wejdą do sprzedazy 7 komorowe - co wtedy z samopoczuciem. Ja z premedytacją wybrałem "trójki" :)
Analogiczna sprawa wyglada z ilością ostrzy w maszynkach do golenia ... :lol:

Cypek
09-01-2008, 07:25
Nie tylko ważna jest ilość komór, ale jakie są grubości ścianek w tych komorach a przede wszystkim jaka jest grubość ramy.

litex
09-01-2008, 09:19
widze ze zostalem zaszlachtowany .. a chcialem sie tylko zapytac... nie jest tak ze wszytsko musze wiedzeic..

5 komorowe maja grubosc ramy 62 mm
6 komorowe maja grubosc ramy 74

okna te akurat sa z Eko-Okna sp zo.o. Racibórz

Cypek
09-01-2008, 09:40
No nie zaszlachtowany, nie przesadzaj. Jak piszesz te 6 komorowe mają grubszą ramę więc to już coś.

vip42
09-01-2008, 12:47
przez ramę i tak dużo ciepła nie ucieka, ważne jest to jakie dasz szyby

romek163
09-01-2008, 12:49
dokładnie lepiej zainwestować w szyby dwukomorowe niż w komory w ramach;]

Adamol
09-01-2008, 12:49
przez ramę i tak dużo ciepła nie ucieka, ważne jest to jakie dasz szyby
Przez ramę ucieka baaaardzo dużo ciepła!
Bierz 6-komorowe!
Pozdrawiam

litex
09-01-2008, 13:58
no roznicy cenowej miedzy 5 a 6 komorowej to tylko 15% kwoty
tak wiec mysle ze chyba warto te 15% kwoty dodadac i miec dodatkowo cos dla siebie....
no zobaczymy, musze sie zastanowic do konca miecha

NOTO
09-01-2008, 15:32
Taki wybór to moim zdaniem snobizm.
Ważniejsza jest kwestia ich instalacji gdzie najwiecej ciepła ucieka ....

bwojtek
09-01-2008, 15:56
Ciekawe, że 15cm styropianu na ociepleniu nie jest obecnie snobizmem lecz standardem...

sSiwy12
09-01-2008, 16:22
No, ale przy U okna (całego, a nie szyby) w dobrych układach wynoszącym około 1,4, a ściany dobrze ocieplonej U około 0,2 , oznacza to ni mniej ni wiecej, że w niektórych pomieszczeniach np. salonie dobrze przeszklonym - a takie z reguły bywają, U dla całej przegrody może wynieść ( długość ściany 5m, wys. 2,8m, pow. okna 6m2) coś około (średnia) 0,7.
Jest o co powalczyć :lol:

sSiwy12
09-01-2008, 16:32
Jeszcze jedno. Dla całości domu może wygladać to tak:
powierzchnia całkowita ścian zewnętrznych dla domu 120m2 wynosi około 124m2 (przy wys. pomieszczeń 2,8m) - w tym lekko licząc około 30m2 jest okien i drzwi zewnętrznych.
Licząc tak jak w poprzednim przypadku średnie U dla pezegrody zewnętrznej wyjdzie około 0,5. Prawda jest taka, że nawet przez "dobre okna" "ucieka węcej ciepła niz przez dobrze ocieplone ściany np. 20cm styropianu. :o

bwojtek
09-01-2008, 17:52
No to zestaw sobie teraz te dane... Przez coś, co ma powierzchnię mniejszą niż 10% powierzchni ścian ucieka tobie 75% energii, którą traqcisz przez całe te ściany!!! To jest mało :o ???

bwojtek
10-01-2008, 07:09
a co na to zaradzisz ?? jeszcze nie ma w handlu okien U=0,3, jedyne co można zrobić to zlikwidować okna :( i mieszkać jak za króla ćwieczka
Technicznie jest już możliwe zrobienie okna o przynajmniej zblżonym U jednak ekonomicznie będzie to kompletnie bez sensu.

u mnie audytor OZC podaje 15% ciepła ucieka przez okna U=1,0
Jesteś pewien, że poprawnie podajesz parametry? Masz okna o współczynniku U=1,0 czy szyby? Jeżeli tylko szyby to całe okna mają zależnie od wielkości, konstrukcji i zastosowanych profili w najlepszym przypadku coś około 1,3-1,4. Zmiana na okna o współczynniku w granicach 0,8 (dostępne w handlu) to wtedy poprawa o jakieś 40% a to już sporo.

jareko
10-01-2008, 15:27
a co na to zaradzisz ?? jeszcze nie ma w handlu okien U=0,3, jedyne co można zrobić to zlikwidować okna :( i mieszkać jak za króla ćwieczka
nie - po pierwsze nie dać sie zwariować a po drugie liczyć poprawnie - tak jak juz bwojtek ci zwrócił uwagę - czytać ze zrozumieniem audyt
Poki co w większości wypadkow inwestycja w profile 5, 7 komorowe. w szyby ponizej 1,0 i te jeszcze cieplejsze 0,4 jest ekonomicznie nieuzasadniona ale powoli to sie zmienia
I nie zapominajcie o jednym - po co wywalać ogromna kasę na np. 7 komorowe i szybę 0,4 zostając przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej której jakoś strat nikt tu nie podaje?

edde
10-01-2008, 16:25
i jeszcz jedno: piszecie tu o procentach przerzucając je z jednego elementu na drugi, a to syzyfowa praca, straty do takiego liczenia zawsze mają 100% w sumie i jak zdejmiemy trochę z okna to pójdzie w dach, scianę czy podłogę i wtedy lament że mam tak słabo dach ocieplony itd. może do takich rozważań nalezałoby operowac komkretnymi wartościami strat (które jakieś zawsze będą) a nie enigmatycznymi procentami?

vip42
11-01-2008, 09:39
i tak i nie,
im bardziej ocieplone sa poszczególne elementy to "wychodzi" mniej ciepła z budynku

trzeba tylko przeliczyć czy dopłacanie do lepszego ocieplenia jest uzasadnione ekonomicznie bo jeśli cieplejsze okna będą kosztować parę tysięcy więcej a zwrócą się nam za 15-20 lat to można się zastanowić czy warto, a przy zwrocie za 25-35 lat już praktycznie nie warto