PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko-groszek - dwufunkcyjny PROSZE O OPINIE



M ichał SZYMAŃSKI
08-01-2008, 20:05
Jestem osoba która obecnie stoi przed wyborem ogrzewania domu. Gaz nie wchodzi w grę - brak.
Aby nie chodzic codziennie do pieca zdecydowałem sie na piec na eko-groszek. I znalazłem ten oto piec

http://www.allegro.pl/item294982499_kociol_25kw_z_podajnikiem_piec_dwufu nkcyjny_.html

Jeżeli ktos ma ten piec albo wie jak się sprawuje serdecznie prosze o odpowiedź.
Jest to piec dwufunkcyjny posiadający zbiornik 60l na CWU a więc nie potrzeba juz zasobnika na CWU.

SERDECZNIE PROSZE O OPINIE LUB PORADY.

M ichał SZYMAŃSKI
09-01-2008, 21:46
Czy naprawde nikt nie może mi pomóc w wyborze pieca :cry: ????

pawelurb
10-01-2008, 09:35
jedyne co mi sie nie podoba, to to że woda jest przygotowywana w tym kotle wg. opisu na stronie, nie w zasobniku, ale przepływowo , oznacza to to , że jak kocioł nie będzie pracował , będzie w stanie podtrzymania np. albo wyłączony przez sterownik pokojowy, to ciepłej wody nie będzie , pozatym nawet jakby , to powiedzmy w lecie , chcesz mieć ciepłą wode do zmywania , niewiele , to co odpalisz piec , poczekasz jakieś 10 minut zanim się dobrze rozpali , nalejesz sobie 10 litrów ciepłej wody ogrzanej przez kocioł i co ? potem grzejesz komin .... te kotły mają za dużą bezwładność działania żeby to mogło działać sprawnie , w tej cenie kupisz sensowny kocioł , daj do niego tradycyjny zasobnik na wodę, osobną pompę do ładowania bojlera i będziesz miał komfort dostępu do ciepłej wody, dużo i zawsze wtedy kiedy trzeba.

w opisie poniżej nie ma mowy o zasobniku 60 litrów, tylko o przepływowym ogrzewaniu wody...

Oferowany kocioł jest wyposażony w wężownicę do grzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Umożliwia to całoroczną eksploatację kotła: zimą ogrzewanie budynku i c.w.u., a latem do grzania c.w.u. Wydajność ciepłej wody wynosi 430 litrów na godzinę przy temperaturze ciepłej wody 60 C [dt=50C] lub 715 litrów na godzinę przy temperaturze ciepłej wody 40 C [dt=30C]. Ciepła woda jest podgrzewana przepływowo dlatego nie ma potrzeby instalowania dodatkowego zasobnika lub bojlera. Ponadto aby przygotowywać ciepłą wodę latem nie potrzeba włączać pomki obiegowej wody co zmniejsza zużycie prądu.

M ichał SZYMAŃSKI
10-01-2008, 20:38
Dzieki zaopinie ale poniżej umieszcze maila którego mój znajmomy dostał od producenta, gdzie jest mowa o zbiorniku 60 litrowym:

Witam
Cena kotła 19kW jednofunkcyjnego 5400 netto, dwufunkcyjnego 6200zł netto. [5950/6820 brutto] Kocioł grzeje wodę przepływowo i posiada zbiornik 60 litrów.
Oczywiście kocioł musi cały czas pracować, tzn. mieć nastawioną temperaturę np. 60 stopni, opał w zasobniku i musi być oczywiście podpalone. Jeżeli nie ma poboru ciepła np latem nie grzejemy domu ani nie pobieramy ciepłej wody, kocioł pracuje w trybie podtrzymania ognia załącza się podajnik na 15s co 15 min, utrzymuje się cały czas teperatura ok 60stopni.
Jeżeli mamy instalację ciepłej wody użytkowej [cwu] z obiegiem to po odkręcaniu kranu od razu leci woda o temperarturze 60stopni, przy strumieniu do 5,3 litra/min [320l/godz] temperatura wody będzie się utrzymywać po przekroczeniu tej wartości będzie powoli spadać i przy strumieniu 9 l/min [540/godz] osiągnie 40stopni.
Przy klasycznym systemie cwu będzie trzeba spuścić wychłodzoną wodę na odcinku od kotła do kranu.
Jednorazowo [ciągły wypływ] można zużyć ok. 70 litrów gorącej wody [o temperaturze zadanej na kotle] bez znacznego spadku jej temperatury.
Aby brać prysznic potrzebujemy ok 4,5l/min wody o temp 60stopni i ok. 2 l/min wody zimnej.
Prosty eksperyment czy wydajność kotła 19kW będzie dla nas wystarczająca:
ustawić temperaturę cwu tak by brać prysznic w samej gorącej, a następnie zmierzyć jej temperaturę . Wziąć wiaderko 10 litrów i stoper i zmierzyc ile zajmie napełnienie wiaderka.
Będziemy mogli wyliczyć strumien wody - porównać z możliwościami kotła:
Wydajność kotła 19kW:
stopni C - strumień l/godz
60 - 5,3
50 - 6,8
40 - 9
Wydajność kotła 25kW [6900 netto/ 7580 brutto kocioł dwufunkcyjny] stopni C - strumień l/godz 60 - 7,1 50 - 8,95 40 - 11,9

Pozdrawiam
Krzysztof Stefaniak

Cały czas zastanawiam się nad tradycyjnym piecem na eko-groszek i zasobnikiem na CWU. Ale szukam i szukam może cos znajdę dobrego

masza
10-01-2008, 21:30
Zaleta tego kotła to chyba to, że płacisz cene jak za zwykły kocioł z podajnikiem, do którego musiałbyś dokupić jeszcze zasobnik, a tu już masz zasobnik w komplecie. Zastanawiam się, co będzie jak zostanie uszkodzona wężownica, a reszta kotła będzie nadal sprawna - czy wężownicę będzie można naprawić?

Zależy od sytuacji, jak ktoś ma małą kotłownię, to rozwiązanie idealne. Ale jak kupisz sobie oddzielny zasobnik CWU, to z kolei możesz wziąć taki z wbudowaną grzałką elektryczną, co może być wygodne latem.

M ichał SZYMAŃSKI
11-01-2008, 18:00
Masz racje tez to rozpatrywałem. Ceny normalnych pieców na eko-groszek wachaja sie w okolicach 5-6 tys. + zasobnik około 1500-1800 zł a więc jest to samo a w lato nie będę musiał palić w piecu i dam mu odpocząć.
Dzieki za porady. A może ktoś mi podpowie czym się kierować przy szukanie pieca na eko-groszek?? :lol:

ProStaś
11-01-2008, 18:15
Masz racje tez to rozpatrywałem. Ceny normalnych pieców na eko-groszek wachaja sie w okolicach 5-6 tys. + zasobnik około 1500-1800 zł a więc jest to samo a w lato nie będę musiał palić w piecu i dam mu odpocząć.
Dzieki za porady. A może ktoś mi podpowie czym się kierować przy szukanie pieca na eko-groszek?? :lol:

Nie roszcząc sobie prawa do wyczerpania tematu, dla mnie - o ile bym wybierał - byłaby pojemność zasobnika na eko groszek. Im większy tym rzadziej można do niego dokładać.
Ale jest tak wiele parametrów, że trudno powiedzieć...który jest lepszy, a który gorszy...

Pozdrawiam.

M ichał SZYMAŃSKI
16-01-2008, 21:56
Poprosze jeszcze raz.
Pomóżcie mi wybrac piec na eko-groszek

PROSZĘ

ashca
17-01-2008, 07:46
Mnie hydraulik namawia na zakup Zębca 20 kW. Jak się sprawdza grzanie nim wody latem?