PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel elektryczny w domu - kiedy i jak ?



MARJO
19-08-2003, 12:17
Witam
Jestem na etapie wykonywania fundamentów. Po ich wykonaniu chcę wylać wewnątrz płytę żelbetową. Dlatego rozprowadziłem już kanalizę w ziemi i na dniach pociągnę wodę. Moje pytanie dotyczy prądu. Nie mam przy działce jeszcze tzw. ZK'i więc chyba wkopanie kabla na tym etapie nie ma sensu (a może ma). Czy można wykonać przepust z jakieś rury, w który w późniejszym czasie wciągnę docelowy kabel ? Jeśli tak to jaką rurę zastosować ? A może zostawić część niezalanej posadzki w miejscu gdzie ma wejść kabel ? Co o tym sądzicie
Pozdrawiam

Marc
19-08-2003, 12:53
Moim zdaniem wszystko zależy od Zakładu Energetycznego, który będzie Ci sprzedawał prąd. Nie wiesz w jakim miejscu będzie kabel. Najlepiej udać się do instalatora (gościa, który ma uprawnienia do instalacji i ZE je akceptuje) i z nim porozmawiać. Przepisy są różne w różnych ZE.

Pzdr

MARJO
19-08-2003, 13:22
MARC: Już wiem gdzie będzie kabel przy działce (tzn gdzie postawią ZK a później skrzynkę pomiarową) a na mojej działce kabel należy do mnie i jak będzie biegł od skrzynki pomiarowj do domu (około 45 m) też wiem i mam to wrysowane w projekcie. Pytanie jest czysto techniczne jak na etapie fundamentów zrobić wejście kabla do budynku - przepust. Lub może jednak zakopać już kabel docelowy a przy planowanej skrzynce pozostawić około 1,5m.
Pozdrawiam

Benicio
19-08-2003, 13:43
Witam

Ja zrobiłem tak: kabel do domu wprowadzałem na etapie stanu surowego zamkniętego (ale przed tynkami). Prowadziłem go w ziemii od skrzynki (w granicy działki) do domu (jakieś 20 metrów), nastepnie po ścianie zewnętrznej wyszedłem na powierzchnie i ponad posadzką wszedłem do domu i po ścianie doprowadziłem do rozdzielni. A właściwe do miejsca gdzie teraz jest rozdzielnia, bo wtedy jej jeszcze nie było.

A można zrobić tak jak piszesz, wprowadzić go teraz, zostawić odpowiedni zapac ponad posadzką (żeby starczyło do rozdzielni) i koło skrzynki (żeby można było podłączyć) i gotowe.

Pozdrowienia B.

krzysztofh
19-08-2003, 13:50
Proponuję zrobić przepust z rury kanalizacyjnej fi 75 pionowo przy wewnętrznej stronie ściany przez którą planujesz przeprowadzić kabel. Mniej więcej 0,5m pod ziemią wyprowaź ten przepust przez ścianę fundamentową stosując dwa kolana 45 st fi 75, będzie Ci poźniej łatwiej wprowadzić kabel. Ja zastosowałem jedno kolano 90 st i teraz boję się, że z kablem będzie ciężko, gdyż jest sztywny i gruby, ale jakoś będę musiał sobie poradzić. Mój kabel to 5x 16mm2 choć może wystarczyć 5x10mm2 ale wolałem mieć święty spokój, tym bardziej, że planuję ochronę przepięciową i odgromową a tu przyda się odpowiedni przekrój szczególnie żyły PE.
Można też dać tą pionową rurę poniżej ławy a poźniej się pod nią podkopać.

MARJO
19-08-2003, 13:58
krzysztofh: Zrobię chyba tak jak radzisz, kabel mam taki sam. Trochę się spóźniłem bo ścianę fundamentową w której ma być przepust już postawili...trza kuć.

tom soyer
19-08-2003, 14:44
mozna tez zastosowac rure peszla np fi100. przy fundamencie zachowaj spadek rurki od budynku i zostaw troche rury poza obrys fundamentow.