PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem wodnym



Bartolomeo_
09-01-2008, 08:26
Witam. Przygotowuje się do zakupu kominka z płaszczem wodnym do drewnianego domu z bali (dobrze ocieplonego) o powierzchni 160 m2. Mam pytanie do znawców i użytkowników kominka z płaszczem wodnym: czym kierować się przy zakupie kominka z płaszczem wodnym? Jestem zupełnie zielony w temacie, więc nie znam podzespołów, technologii, rozwiązań obecnych przy tym kominku. Proszę o porady, które pozwolą wybrać mi optymalny model.

mariobros35
09-01-2008, 15:23
Witam. Przygotowuje się do zakupu kominka z płaszczem wodnym do drewnianego domu z bali (dobrze ocieplonego) o powierzchni 160 m2. Mam pytanie do znawców i użytkowników kominka z płaszczem wodnym: czym kierować się przy zakupie kominka z płaszczem wodnym? Jestem zupełnie zielony w temacie, więc nie znam podzespołów, technologii, rozwiązań obecnych przy tym kominku. Proszę o porady, które pozwolą wybrać mi optymalny model.
zajrzyj na wiadomość prywatną 8)

Jurek_Z
09-01-2008, 16:09
Dla mnie najważniejsze było, żeby razem z kominkiem dostarczane były wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy kominka i jego sterowanie.

Inka Opole
09-01-2008, 17:39
wszystkie co jest potrzebne ma chyba makroterm ale znowu nie ma przylacza powietrza z zewnatrz
byrski ma automatyke i chlodnice i przylacze

w reszcie jak lechma ctm trzeba osobno dokupywac rzeczy

Pakt55
09-01-2008, 17:56
A jeśli chodzi o kominki z płaszczem wodnym mające zaokrąglony front (planujemy go na półokrągłej ściance) to co moglibyście polecić???
Te z makrotermu widziałem słaby wybór...

Jurek_Z
09-01-2008, 18:16
wszystkie co jest potrzebne ma chyba makroterm ale znowu nie ma przylacza powietrza z zewnatrz byrski ma automatyke i chlodnice i przylacze w reszcie jak lechma ctm trzeba osobno dokupywac rzeczy
Mam makroterma, pod kominkiem jest wentylator dozujący powietrze do komory spalania. Pod kominek doprowadzona jest z zewnątrz rura o średnicy 150 mm. Po obudowaniu kominka powietrze do spalania będzie doprowadzane tylko z zewnątrz.

Bartolomeo_
09-01-2008, 18:39
Dla mnie najważniejsze było, żeby razem z kominkiem dostarczane były wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy kominka i jego sterowanie.

OK, ale jakie to elementy, możesz je wymienić w punktach?

Jurek_Z
09-01-2008, 19:29
Dla mnie najważniejsze było, żeby razem z kominkiem dostarczane były wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy kominka i jego sterowanie.

OK, ale jakie to elementy, możesz je wymienić w punktach?

1. Naczynie wzbiorcze z automatycznym uzupełnianiem wody w płaszczu kominka i odprowadzaniem nadmiaru do kanalizacji.
2. Sterownik cyfrowy zarządzający procesem spalania poprzez regulację obrotów wentylatora (utrzymanie stałej temperatury w płaszczu, wygaszenie kominka przy braku zasilania), sterujący pompami itp.

Bartolomeo_
09-01-2008, 19:41
1. Naczynie wzbiorcze ...

To brzmi bardzo zaawansowanie i na pewno zwrócę na to uwagę. Jednak ponieważ jestem laikiem w tej dziedzinie chciałbym znać więcej wytycznych i to nawet tych najbardziej podstawowych, jaka moc, jak duża szyba (czy lepsza większa czy mniejsza), jaka grubość blachy, jaki materiał (jeśli są różne), jaka budowa, jakie podzespoły powinny być w komplecie itd. Teraz patrzę na ofertę i tak naprawdę nie wiem na podstawie jakich kryteriów wybrać optymalny kominek.

mariobros35
09-01-2008, 20:19
1. Naczynie wzbiorcze ...

To brzmi bardzo zaawansowanie i na pewno zwrócę na to uwagę. Jednak ponieważ jestem laikiem w tej dziedzinie chciałbym znać więcej wytycznych i to nawet tych najbardziej podstawowych, jaka moc, jak duża szyba (czy lepsza większa czy mniejsza), jaka grubość blachy, jaki materiał (jeśli są różne), jaka budowa, jakie podzespoły powinny być w komplecie itd. Teraz patrzę na ofertę i tak naprawdę nie wiem na podstawie jakich kryteriów wybrać optymalny kominek.
tak naprawdę moc kominka zależy od metrażu jaki masz do ogrzania a przy tym byrski ma bardzo skuteczny wymiennik spaliny-woda dzięki temu sprawność kominka jest naprawdę efektywna

bladyy78
09-01-2008, 21:20
Za te wszystkie bajery co ma Makroterm i Byrski z tego co już poszperałem nieźle się im przepłaca sam miałem dylematy jaki kominek wybrać na szczęście trafiła mi się niezła okazja i z niej skorzystałem kominek bez żadnych bajerów ale ma to co mieć powinien czyli regulacje ręczna dopływu powietrza z zewnątrz oraz spalin. To całe sterowanie co maja te kominki to można kupić miedzy innymi na allegro. Wymiennik w kominku jest potrzebny tylko w momencie jak mamy instalacje c.o. zamkniętą. Sterownik z przepustnicą powietrza można kupić za 400zł. Zamiast przepłacać kilkakrotnie lepiej poczytać troszkę i się zastanowić czy warto przepłacać. Po zgłębieniu tematu kominków i po rozmowach z instalatorami mogę powiedzieć że te bajery to są tylko bajery. I bardziej od nich warto zainwestować w jakiś bufor i zastosować zawory czterodrożne z siłownikiem i podpiąć je pod odpowiedni sterownik.

mariobros35
09-01-2008, 21:41
Za te wszystkie bajery co ma Makroterm i Byrski z tego co już poszperałem nieźle się im przepłaca sam miałem dylematy jaki kominek wybrać na szczęście trafiła mi się niezła okazja i z niej skorzystałem kominek bez żadnych bajerów ale ma to co mieć powinien czyli regulacje ręczna dopływu powietrza z zewnątrz oraz spalin. To całe sterowanie co maja te kominki to można kupić miedzy innymi na allegro. Wymiennik w kominku jest potrzebny tylko w momencie jak mamy instalacje c.o. zamkniętą. Sterownik z przepustnicą powietrza można kupić za 400zł. Zamiast przepłacać kilkakrotnie lepiej poczytać troszkę i się zastanowić czy warto przepłacać. Po zgłębieniu tematu kominków i po rozmowach z instalatorami mogę powiedzieć że te bajery to są tylko bajery. I bardziej od nich warto zainwestować w jakiś bufor i zastosować zawory czterodrożne z siłownikiem i podpiąć je pod odpowiedni sterownik.
tak możesz kupić malucha i go stiuningować aby wyglądał jak mercedes ale nigdy nie będzie mercedesem ani nie będziesz miał gwarancji takiej jak na kominek z elektroniką produkowaną przez producenta a w razie jakichkolwiek problemów zostaniesz sam z kłopotami związanymi z elektroniką :-?

bladyy78
09-01-2008, 22:38
Mario od pewnego czasu widzę że namawiasz wszystkich do kupna kominka firmy Byrski ( pewnie masz w tym jakiś cel czyżbyś sprzedawał te kominki ?). To ze cenę maja kosmiczna wcale nie znaczy że to jest mercedes wśród kominków. Te wszystkie elementy które posiada ten kominek można skompletować za ok 1,5 tyś złotych. A to że niektóre firmy za zamontowaną pseudo automatykę każą sobie płacić to niech tak robią maja prawo ale ja tego nie musze kupować. Elektronika w tych kominkach na pewno nie jest warta tej ceny. Niestety wiedza kosztuje i jak ktoś nie ma pojęcia to kupi taki kominek i będzie zadowolony. Ja żeby jakaś wiedzę zdobyć musiałem się nieźle ostatnio nachodzić i naczytać a informacji o tym niestety nie ma za wiele w Internecie . Zadawałem nawet pytania kilka tygodni temu w sprawie kominków na tym forum i niestety nie dostałem wyczerpujących odpowiedzi. Wiem tylko ze firmom które produkują kominki wręcz zależy żeby ludzie wiedzieli jak najmniej na ten temat.

Jurek_Z
10-01-2008, 10:29
... ale ma to co mieć powinien czyli regulacje ręczna dopływu powietrza z zewnątrz oraz spalin. ...
I nie możesz nawet wyskoczyć do sąsiadki na kawę :wink: nie mówiąc już o zakupach czy pracy. A co będzie jak się położysz spać? Pamiętaj, że rozmawiamy tu o kominkach z płaszczem wodnym.

bladyy78
10-01-2008, 12:17
... ale ma to co mieć powinien czyli regulacje ręczna dopływu powietrza z zewnątrz oraz spalin. ...
I nie możesz nawet wyskoczyć do sąsiadki na kawę :wink: nie mówiąc już o zakupach czy pracy. A co będzie jak się położysz spać? Pamiętaj, że rozmawiamy tu o kominkach z płaszczem wodnym.

To co cytujesz wyrywasz z wątku: chodziło mi o to ze mój kominek posiada w standarcie te dwa elementy no i jeszcze nogi i za to nie musiałem dopłacać tak jak niejednokrotnie dzieje ze w innych firmach że kupuje się goły kominek bez dopływu powietrza do paleniska itd. A tez co maje te wszystkie elementy w standarcie i dodatkowo jakąś automatykę kosztują zdecydowanie za dużo. Automatyke do kominka dokupię sobie osobno i będzie zdecydowanie lepsza a na pewno tańsza od tej co jest oryginalnie zamontowana w kominku.
Jurek_Z nie wiem właściwie o co Ci chodzi że nie będę mógł wyskoczyć na kawę czy na zakupy nie mówiąc już o spaniu może mi wyjaśnisz co masz na myśli .
A może chodzi Ci o brak prądu? Jak tak to żadna Automatyka Ci nie pomoże jak nie będziesz miał dobrze zrobionej instalacji C.O z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Jurek_Z
10-01-2008, 13:14
Jurek_Z nie wiem właściwie o co Ci chodzi że nie będę mógł wyskoczyć na kawę czy na zakupy nie mówiąc już o spaniu może mi wyjaśnisz co masz na myśli .
A może chodzi Ci o brak prądu? Jak tak to żadna Automatyka Ci nie pomoże jak nie będziesz miał dobrze zrobionej instalacji C.O z odpowiednimi zabezpieczeniami.
Odniosłem się tylko do ręcznego sterowania przepustnicami.
W kominku z płaszczem wodnym przepływ powietrza przez kominek powinien podlegać bardzo częstym korektom aby utrzymać w miarę stabilną temperaturę przepływającego czynnika. Ilość powietrza musi się zmieniać w miarę wypalania się drewna, zmian temperatury wody w buforze, zmian temperatury zewnętrznej która ma wpływ na zmiany temperatury czynnika powracającego z c.o. jak i siłę ciągu w kominie. Pozostawienie kominka z regulowanymi ręcznie przepustnicami bez opieki może przy zbyt słabym otwarciu przepustnic doprowadzić do niekontrolowanego spadku temperatury lub wygaszenia, a przy zbyt dużym otwarciu do zagotowania wody w płaszczu.

bladyy78
10-01-2008, 16:27
Jurek_Zpisałem juz kilka postów niżej ze taki sterownik wraz z przepustnica i siłownikiem mozna kupic juz za ok 400zł i kazdy moze sobie takie cudo do swojego kominka zamontować. [/b]

Jurek_Z
10-01-2008, 17:28
Jurek_Zpisałem juz kilka postów niżej ze taki sterownik wraz z przepustnica i siłownikiem mozna kupic juz za ok 400zł i kazdy moze sobie takie cudo do swojego kominka zamontować. [/b]

Zgadzam się z powyższym w 100% :D tylko co mi po sterowanych siłownikiem przepustnicach w przypadku słabego ciągu w kominie wywołanego zmianami ciśnienia czy wiatrem. Można wszakże dokupić wentylator i też podłączyć pod sterownik ... itd. Mając wentylator pakuję kominek do pełna, włączam funkcję rozpalania, zamykam wszystko i mogę wychodzić do pracy. O wszystko zadba automatyka.
Daleki jestem od tego, żeby kogoś namawiać do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Przedstawiłem tylko swój pogląd: Uważam, że lepiej wydać trochę więcej ale mieć pewność, że wszystkie elementy systemu do siebie pasują. Jeżeli ktoś ma pewność, że sam zrobi to równie dobrze, lub lepiej i taniej to tylko pozazdrościć.

Lookita
10-01-2008, 19:02
Potwierdzam wszystko co pisze Jurek_Z.Mam ten kominek i dlatego wiem,co myslimy o nim od strony praktycznej.Postawilem takie same cele i uwazam,ze zaostaly osiagniete.A czas pokaze,sprawdzi sie wydajnosc i rola kominka tego.

mariobros35
10-01-2008, 19:29
Mario od pewnego czasu widzę że namawiasz wszystkich do kupna kominka firmy Byrski ( pewnie masz w tym jakiś cel czyżbyś sprzedawał te kominki ?). To ze cenę maja kosmiczna wcale nie znaczy że to jest mercedes wśród kominków. Te wszystkie elementy które posiada ten kominek można skompletować za ok 1,5 tyś złotych. A to że niektóre firmy za zamontowaną pseudo automatykę każą sobie płacić to niech tak robią maja prawo ale ja tego nie musze kupować. Elektronika w tych kominkach na pewno nie jest warta tej ceny. Niestety wiedza kosztuje i jak ktoś nie ma pojęcia to kupi taki kominek i będzie zadowolony. Ja żeby jakaś wiedzę zdobyć musiałem się nieźle ostatnio nachodzić i naczytać a informacji o tym niestety nie ma za wiele w Internecie . Zadawałem nawet pytania kilka tygodni temu w sprawie kominków na tym forum i niestety nie dostałem wyczerpujących odpowiedzi. Wiem tylko ze firmom które produkują kominki wręcz zależy żeby ludzie wiedzieli jak najmniej na ten temat.
Nie tylko automatyka w kominku byrskiego decyduje o tym że uważam go za jeden z bardziej udanych na rynku ale kilka innych czynników a mianowicie gr blachy użytej do produkcji,posiadanie w standarcie wężownicy schładzającej czy też rozwiązanie konstrukcyjne wymiennika spaliny-woda.A czy forumowiczów którzy pozytywnie wypowiadają się na temat makroterma też posądzisz o to iż sprzedają te kominki?a co do byrskiego to ja jako instalator systemów grzewczych który zainstalował wiele różnych kominków w tym i makroterma jestem przekonany co do jakości wykonania kominków byrskiego i wiem iż polecając klijętowi tenże kominek nie zawiodę zaufania jakie we mnie pokłada w kwestji doboru urządzeń grzewczych do jego domu.

bladyy78
11-01-2008, 11:25
Jurek_Zpisałem juz kilka postów niżej ze taki sterownik wraz z przepustnica i siłownikiem mozna kupic juz za ok 400zł i kazdy moze sobie takie cudo do swojego kominka zamontować. [/b]

Zgadzam się z powyższym w 100% :D tylko co mi po sterowanych siłownikiem przepustnicach w przypadku słabego ciągu w kominie wywołanego zmianami ciśnienia czy wiatrem. Można wszakże dokupić wentylator i też podłączyć pod sterownik ... itd. Mając wentylator pakuję kominek do pełna, włączam funkcję rozpalania, zamykam wszystko i mogę wychodzić do pracy. O wszystko zadba automatyka.
Daleki jestem od tego, żeby kogoś namawiać do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Przedstawiłem tylko swój pogląd: Uważam, że lepiej wydać trochę więcej ale mieć pewność, że wszystkie elementy systemu do siebie pasują. Jeżeli ktoś ma pewność, że sam zrobi to równie dobrze, lub lepiej i taniej to tylko pozazdrościć.

Kolego do regulacji ciągu służy specjalny regulator ciąguktóry montuje się w kominie. Twój kominek ani żaden inny nie jest wstanie regulować ciągu w kominie. Ale może się mylę, dlatego napisz proszę co u Ciebie w kominku steruje ciągiem? Pisałeś jaka wspaniała automatykę posiada twój kominek wiec ja Ci powtarzam jeszcze raz że ta cała automatykę możesz sobie dokupić osobno i zamontować w każdym innym kominku! I będzie działała tak jak w twoim wkładzie i tez spokojnie będę sobie mógł iść do pracy. Tylko że nie każdy o tym wie i umie to zrobić. A jak już umie to nie chce się podzielić swoja wiedzą. Dlatego firmy produkują wkłady takie jak twój które posiadają już te wszystkie bajery, ale za to niestety trzeba słono zapłacić.
Nie wiem dlaczego firmy sprzedające kominki nie zalecają stosowania zaworów 3 lub 4drożnych które dbają o to żeby w kominku nie wykraplał się kondensat. Dziwi mnie też dlaczego szanowni instalatorzy którzy wypowiadają się na forum nie piszą o tym jak zbawienne jest stosowanie takich zaworów w piecach i wkładach wodnych.

mariobros35 tu na forum nie chodzi żeby reklamować dany produkt i jak ktoś się pyta na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka odraza proponować zakup kominka Byrskiego. Jako instalator powinieneś doradzić na co zwrócić uwagę wybierając kominek. A ty tego nie robisz i skoro posiadasz jakąś wiedze to się nią podziel na chyba że jesteś tu tylko po to żeby reklamować kominki jednej firmy.

[/b]

Jurek_Z
11-01-2008, 15:19
Szkoda, że nie czytasz dokładnie tego co piszę


Kolego do regulacji ciągu służy specjalny regulator ciąguktóry montuje się w kominie. Twój kominek ani żaden inny nie jest wstanie regulować ciągu w kominie. Ale może się mylę, dlatego napisz proszę co u Ciebie w kominku steruje ciągiem?

Pisałem, że mój kominek wyposażony jest w wentylator z płynnie modulowaną prędkością obrotową :D

Sterownik cyfrowy zarządzający procesem spalania poprzez regulację obrotów wentylatora (utrzymanie stałej temperatury w płaszczu, wygaszenie kominka przy braku zasilania),

... tylko co mi po sterowanych siłownikiem przepustnicach w przypadku słabego ciągu w kominie wywołanego zmianami ciśnienia czy wiatrem. Można wszakże dokupić wentylator i też podłączyć pod sterownik ... itd. Mając wentylator pakuję kominek do pełna, włączam funkcję rozpalania, zamykam wszystko i mogę wychodzić do pracy. O wszystko zadba automatyka.
Nigdy nie spotkałeś się z sytuacją, gdy pomimo pootwierania przepustnic powietrze w kominie stało w miejscu, albo co gorsza opadało w dół ? Wentylator zapobiegnie takiej sytuacji gdyż wymusi odpowiedni kierunek i ilość powietrza przepływającego przez kominek. Ponadto podczas spalania będzie dozował tylko taką ilość powietrza która jest potrzebna do utrzymania zadanej temperatury.

Ilość powietrza musi się zmieniać w miarę wypalania się drewna, zmian temperatury wody w buforze, zmian temperatury zewnętrznej która ma wpływ na zmiany temperatury czynnika powracającego z c.o. jak i siłę ciągu w kominie. Pozostawienie kominka z regulowanymi ręcznie przepustnicami bez opieki może przy zbyt słabym otwarciu przepustnic doprowadzić do niekontrolowanego spadku temperatury lub wygaszenia, a przy zbyt dużym otwarciu do zagotowania wody w płaszczu.



wiec ja Ci powtarzam jeszcze raz że ta cała automatykę możesz sobie dokupić osobno i zamontować w każdym innym kominku! I będzie działała tak jak w twoim wkładzie i tez spokojnie będę sobie mógł iść do pracy. Tylko że nie każdy o tym wie i umie to zrobić. A jak już umie to nie chce się podzielić swoja wiedzą. Dlatego firmy produkują wkłady takie jak twój które posiadają już te wszystkie bajery, ale za to niestety trzeba słono zapłacić.


Przecież napisałem:


Zgadzam się z powyższym w 100% ...
Daleki jestem od tego, żeby kogoś namawiać do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Przedstawiłem tylko swój pogląd: Uważam, że lepiej wydać trochę więcej ale mieć pewność, że wszystkie elementy systemu do siebie pasują. Jeżeli ktoś ma pewność, że sam zrobi to równie dobrze, lub lepiej i taniej to tylko pozazdrościć.

lukol-bis
11-01-2008, 17:12
Całkowicie zgadzam się z tezami bladyy78. Te wszystkie bajery skompletowane przez producentów z kominkiem (z P.W.) są bardzo drogie i w rzeczywistości mało efektywne. Po prostu chodzi o wyciągnięcie jak najwiekszej kasy od klienta niezbyt zorientowanego w temacie.
Ja również uważam, że jeśli już musimy wydać określoną sumę, to lepiej zainwestować w bufor i osprzęt do niego. Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie i przy ich stosowaniu efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzrostu efektywności, możemy ją wręcz bardzo zmniejszyć, ale w przekonaniu, że mamy lepszy sprzęt, bo drozej kosztował.
Uważam, że warto zgłębić trochę temat i nie wywalać niepotrzebnie sporych pieniędzy, bo skutku nie będzie żadnego.
Jezeli ktoś uważa, że poprzez te wszystkie bajery (sterowniki, wentylatory, przepustnice itp.) zrobi z kominka z P.W. odpowiednik kotła gazowego, czy olejowego, to spotka go duże rozczarowanie.
Pozdrawiam

Jurek_Z
11-01-2008, 17:27
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

Proszę o rozwinięcie tej myśli:

... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie i przy ich stosowaniu efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzrostu efektywności, możemy ją wręcz bardzo zmniejszyć, bo nie bardzo zrozumiałem.

Z bladyy78 zgadzam się w 100%, że jezeli ktoś potrafi zrobić sobie tanią automatykę to powinien sobie ją zrobić sam. Po co przepłacać.
Ale nie zgadzam się z
... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie gdyż wpływają one również na zapewnienie bezpieczeństwa.

lukol-bis jaki kominek posiadasz i jakie masz zabezpieczenia przed przegrzaniem płaszcza wodnego?

bladyy78
11-01-2008, 17:28
Jurek_Z ten twój wentylator na pewno nie polepsza ciągu w kominie co najwyżej go zaburza. Nadmuchem zmieniasz dość radykalnie i nie koniecznie na korzyść ilość dostarczanego powietrza. Do sprawnego spalania w kominku nie jest potrzebny żaden nadmuch. Pomaga on na pewno przy rozpalaniu ale w trakcie palenia jest on zbędny. A jeżeli coś jest nie tak z ciągiem to wypadało by najpierw znaleźć tego przyczynę.
Mój znajomy nawet przez taki nadmuch miał problem z sąsiadami gdyż z jego komina wydobywały się kłęby dymu a on nie mógł sobie z tym poradzić. I właśnie takie rzeczy zaczęły mu się dziać po wymianie pieca na taki z nadmuchem. Po paru miesiącach wymontował ten wentylator i piec zaczął w końcu działać jak należy.
Ale nie będę z Tobą dyskutował czy ten nadmuch cos daje bo skoro jesteś zadowolony ze swojego kominka to pewnie działa jak należy.
Pozdrawiam.

Jurek_Z
11-01-2008, 17:51
Jurek_Z ten twój wentylator na pewno nie polepsza ciągu w kominie co najwyżej go zaburza. Nadmuchem zmieniasz dość radykalnie i nie koniecznie na korzyść ilość dostarczanego powietrza. Do sprawnego spalania w kominku nie jest potrzebny żaden nadmuch. Pomaga on na pewno przy rozpalaniu ale w trakcie palenia jest on zbędny. A jeżeli coś jest nie tak z ciągiem to wypadało by najpierw znaleźć tego przyczynę.
Mój znajomy nawet przez taki nadmuch miał problem z sąsiadami gdyż z jego komina wydobywały się kłęby dymu a on nie mógł sobie z tym poradzić. I właśnie takie rzeczy zaczęły mu się dziać po wymianie pieca na taki z nadmuchem. Po paru miesiącach wymontował ten wentylator i piec zaczął w końcu działać jak należy.
Ale nie będę z Tobą dyskutował czy ten nadmuch cos daje bo skoro jesteś zadowolony ze swojego kominka to pewnie działa jak należy.
Pozdrawiam.
Widziałeś jak to działa w kominku? jeżeli nie to zapraszam jak będziesz przejazdem w Gliwicach. Ja jestem zadowolony.

lukol-bis
11-01-2008, 21:10
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

Proszę o rozwinięcie tej myśli:

... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie i przy ich stosowaniu efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzrostu efektywności, możemy ją wręcz bardzo zmniejszyć, bo nie bardzo zrozumiałem.

Z bladyy78 zgadzam się w 100%, że jezeli ktoś potrafi zrobić sobie tanią automatykę to powinien sobie ją zrobić sam. Po co przepłacać.
Ale nie zgadzam się z
... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie gdyż wpływają one również na zapewnienie bezpieczeństwa.

lukol-bis jaki kominek posiadasz i jakie masz zabezpieczenia przed przegrzaniem płaszcza wodnego?

......no i tu będzie totalne zaskoczenie....
Odpowiadając wprost.... to ja mam kominek otwarty, ale nie chodzi przecież o to co ja mam, a raczej o to co wiem.

Zapewniam Cię Jurek_Z, ze jak Ci się "wzbudzi" kominek na suchym drewnie i przeładowanym wsadzie, to te wszystkie Twoje zabezpieczenia nie zadziałają. Jezeli wentylator nie ma klapki zamykającej (a na pewno nie ma), to bedzie ciąg samowzbudzający palenie i niczym go nie powstrzymasz.
Kocioł na paliwo stałe, a tym właśnie jest kominek z płaszczem, nie przestanie grać w jednej sekundzie, jak kocioł gazowy, czy olejowy. Absolutnie nie możan wiezrzyć w zapewnienia producenta, że automatyka załatwi sprawę. I naprawdę nie zalecam nikomu ładować kominka do pełna i wychodzić na długo z domu w przeświadczeniu, ze nic się nie stanie.
Najlepszym zabezpieczeniem przed zagotowaniem wody w układzie jest układ otwarty z dosć dużym zładem, albo bufor. Elektronika nie rozwiązuje problemu w najmniejszym stopniu.

Wentylator może zmniejszać efektywność kominka poprzez szybki przedmuch spalin do komina i wtedy spaliny nie zdążą oddać energii do płaszcza. Uważam, że w tym rozwiązaniu stosowanie wentylatora jest niezasadne. Jeżeli będzie zakłócenie ciągu kominowego, wentylator nie załatwi problemu. Może namieszać w kominie, ale nie zwiększy ciągu.

Jeżeli chcemy w pewnym stopniu zautomatyzować regulację mocy kominka, to zastosowanie przepustnicy z siłowniczkiem i sterowaniem czujnikiem temperatury jest całkowicie wystarczające - odpowiednik miarkownika ciągu w kotle.
Osobiście jestem jednak zwolennikiem nastaw ręcznych kominka i stosowania bufora,a bufor warto wyposażyć w układy inteligentne.
Pozrawiam

mariobros35
12-01-2008, 09:00
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

Proszę o rozwinięcie tej myśli:

... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie i przy ich stosowaniu efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzrostu efektywności, możemy ją wręcz bardzo zmniejszyć, bo nie bardzo zrozumiałem.

Z bladyy78 zgadzam się w 100%, że jezeli ktoś potrafi zrobić sobie tanią automatykę to powinien sobie ją zrobić sam. Po co przepłacać.
Ale nie zgadzam się z
... Te wszystkie sterowniki intensywności palenia z wentylatorami, to jest czyste nieporozumienie gdyż wpływają one również na zapewnienie bezpieczeństwa.

lukol-bis jaki kominek posiadasz i jakie masz zabezpieczenia przed przegrzaniem płaszcza wodnego?

......no i tu będzie totalne zaskoczenie....
Odpowiadając wprost.... to ja mam kominek otwarty, ale nie chodzi przecież o to co ja mam, a raczej o to co wiem.

Zapewniam Cię Jurek_Z, ze jak Ci się "wzbudzi" kominek na suchym drewnie i przeładowanym wsadzie, to te wszystkie Twoje zabezpieczenia nie zadziałają. Jezeli wentylator nie ma klapki zamykającej (a na pewno nie ma), to bedzie ciąg samowzbudzający palenie i niczym go nie powstrzymasz.
Kocioł na paliwo stałe, a tym właśnie jest kominek z płaszczem, nie przestanie grać w jednej sekundzie, jak kocioł gazowy, czy olejowy. Absolutnie nie możan wiezrzyć w zapewnienia producenta, że automatyka załatwi sprawę. I naprawdę nie zalecam nikomu ładować kominka do pełna i wychodzić na długo z domu w przeświadczeniu, ze nic się nie stanie.
Najlepszym zabezpieczeniem przed zagotowaniem wody w układzie jest układ otwarty z dosć dużym zładem, albo bufor. Elektronika nie rozwiązuje problemu w najmniejszym stopniu.

Wentylator może zmniejszać efektywność kominka poprzez szybki przedmuch spalin do komina i wtedy spaliny nie zdążą oddać energii do płaszcza. Uważam, że w tym rozwiązaniu stosowanie wentylatora jest niezasadne. Jeżeli będzie zakłócenie ciągu kominowego, wentylator nie załatwi problemu. Może namieszać w kominie, ale nie zwiększy ciągu.

Jeżeli chcemy w pewnym stopniu zautomatyzować regulację mocy kominka, to zastosowanie przepustnicy z siłowniczkiem i sterowaniem czujnikiem temperatury jest całkowicie wystarczające - odpowiednik miarkownika ciągu w kotle.
Osobiście jestem jednak zwolennikiem nastaw ręcznych kominka i stosowania bufora,a bufor warto wyposażyć w układy inteligentne.
Pozrawiam
Ależ lukol-bis Jurek-Z ma bufor wystarczy spojrzeć na jego zdjęcia z budowy 8)

lukol-bis
12-01-2008, 14:59
Uspokoiłeś mnie mariobros35.... ale ja prawie zawsze wypowiadam się w kwestich ogólnych, bo uważam, że inni czytając posty wyciągają wnioski dla swoich konkretnych rozwiązań i w tym sensie jest to dla mnie bardzo istotne.
(Jurek_Z nic nie wspominał wcześniej o buforze)
Pozdrawiam

Jurek_Z
12-01-2008, 19:46
(Jurek_Z nic nie wspominał wcześniej o buforze)
Bo zgodnie z pytaniem Bartolomeo_@ wypowiadałem się na temat - czyli czym się kierowałem przy wyborze kominka. :roll: Jeżeli Bartolomeo_@ jest zainteresowany pozostałymi elementami systemu c.o. i c.w.u. to można temat rozszerzyć. Pytanie dotyczyło konkretnie kominka. Nie wszyscy instalują zbiorniki buforowe. Niektórzy wpinają kominki z płaszczem wodnym do już istniejących instalacji, dlatego uważam, że automatyka kominka jest taka ważna.