PDA

Zobacz pełną wersję : WYKWITY SOLNE, PLEŚŃ, GRZYB?



SYLWKA
09-01-2008, 08:26
Już kiedyś o tym pisałam, ale sprawa dla mnie nie jest jednoznaczna.

Mam bialy nalot (ponoć to wykwity solne) w garazu na dwóch ścianach wewnętrznych. Ściany są z zewnatrz ocieplone, ale wcześniej ściana chyba nawilgła od środka.

Nad garazem ma byc taras, a wylewka nie zostala dobrze wypuszczona poza obrys garazu i sciany zmokły. Zabezpieczylismy jedna sciane garazu, ta na ktora sciekalaby woda, gdyby np topnial snieg zalegajacy na tarasie (poniewaz na taraise zrobiony jest spadek), ale to chyba jest kiepsko zrobione.

Najprawdopodobniej jest w pomieszczeniu za zimno, bo został dobrany za słaby grzejnik, więc ściany nie mogą dobrze wyschnąć.


Co robic?

Duży Boban
09-01-2008, 09:17
Ja taż mam taki wykwit w nieogrzewanym garażu na ścianie pomiędzy domem a garażem, w okolicy hydroforu. Takie kryształki soli na ścianie. Okolice hydroforu wskazywałyby, że to przez wilgoć.

SYLWKA
09-01-2008, 09:50
Moim zdaniem masz dlatego na ścianie miedzy domem a garazem, bo grzejesz w domu a garazu nie i tworzy sie wilgoc na tej scianie "cieplejszej". To podobno typowe wykwity dla wilgotnych scian.

Ale co z tym robic?
I na ile jest to szkodliwe dla ściany? Bo nie chcialabym tego zaniedbac i budowac garaz od poczatku :roll:



Ludzie pomozcie.

hes
09-01-2008, 11:15
Moze być szkodliwe dla ściany, bo niszczy/rozluźnia materiał, z którego jest zbudowana.
Ciągle aktualne: grzać i wietrzyć ! A jak nie grzać, to chociaż wietrzyć !
Ruchem/przepływem/wymianą powietrza.

SYLWKA
09-01-2008, 12:26
Wielkie dzieki.

kaczorek.
09-01-2008, 12:37
sciana zawierala jakieś ilości soli rozpuszczalnych
przyszla wilgoć - sole się rozpusciły roztwór wylałz na zewnątrz woda odparowała a reszta została jako biały wykwit miałem takie wykwity na sorowych maxach jak domek został wymurowany po telefonie do cegielnii i rozmowie z technologiem - "poczekać aż dokładnie wyschnie usunąć mechanicznie tyle... " jezeli masz takową sytuacje powinno wystarczyć

SYLWKA
09-01-2008, 14:09
mam nadzieje, ze to tylko tyle, bo wszyscy biadola, ze to porazka - ten moj garaz.

Czekam na sensowne odprowadzenie wody z tarasu nad garazem i wysuszenie scian. Musze dac chyba lepszy grzejnik do garazu.

Barbossa
09-01-2008, 16:56
coś takiego powstaje po wyschnięciu zawilgoconej ściany (ew.w trakcie)
kaczorek. opisał co i jak, tego się trzymaj

Joasia
09-01-2008, 18:47
W temacie pytasz, czy to wykwity solne czy pleśń. Jeśli to sól - to pod mikroskopem zobaczysz strukturę kryształków. U mnie były takie wykwity na więźbie i taką właśnie radę dostałam na forum; pożyczyłam mikroskop od chrześniaka i sprawdziłam. Mocno mnie to uspokoiło.

SYLWKA
10-01-2008, 08:39
jestescie niezastapieni!

Hal
23-03-2008, 08:36
Żeby się upewnić czy to sól ,zbierz troszkę i zalej wodą... jeśli się rozpuści to będzie to sól. :)

SYLWKA
25-03-2008, 06:24
dzieki, zaraz po powrocie do domu tak zrobie. Pomimo, ze sciana juz jest zabezpieczona, ta wilgoc dalej tam jest i sciana caly czas sie"soli". Zastanawiałam sie jak ja wyszuszyc. Moze wypozyczyc jakas maszyne do suszenia wylewek czy czegostam.

PeZet
28-03-2008, 13:20
A zatem wśród narzędzi budowlanych nie zapominajmy o mikroskopie. :D