PDA

Zobacz pełną wersję : kominek a rekuperator - jeszcze jeden problem



adiz1
09-01-2008, 09:17
Kupiłem i zamontowałem wkład kominkowy (wiodący producent). Do paleniska wkład podłączony jest przewód doprowadzający powietrze z zewnatrz do spalania.
Można by przyjąć, że takie coś spełnia wymogi paleniska z zamkniętą komorą spalania i nie będzie naruszać równowagi jeśli chodzi o mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną (w trakcie montazu), ale..
No właśnie w instrukjcji obsługi wkładu kominkowego jest wyraźnie napisane, że w początkowej fazie rozpalania (do momentu kiedy drewno dobrze sie rozpali, a wkład osiągnie odpowiednią temperaturę) powinno się nie zamykać całkowicie drzwiczek tylko przez okres ok 30 min. pozostwić nie domknięte (podejrzewam że inni producenci też to sugerują). Można być pewnym, że w tym czasie sporo powietrza z pomieszczenia zostanie wessane do wkładu -czy nie spowoduje to zakłóceń pracy rekuperatora (podciśnienie). Może nie stosowac się do zaleceń producenta wkładu lub na ten czas uchylić okno w pomieszceniu?

wbrat
09-01-2008, 10:46
Czasem mam wrażenie, że forumowicze przesadzają. I co się takiego stanie jak przez kilka-kilkanaście minut będzie zakłócona praca rekuperatora? Jak chcesz możesz zamontować czujniki otwarcia drzwiczek, które będą wyłączać rekuperator podczas rozpalania i dorzucania drewna - bo nawet takie rozwiązania pojawiały się tutaj kiedyś. Ja pytam tylko - po co?

piwopijca
09-01-2008, 10:53
... a poza tym ze bezsens i szukanie sobie problemow tam gdzie ich nie ma jest kwestia jeszcze jedna. Skoro uchylenie drzwiczek wg Ciebie zaburzy Ci prace went. mech. to co stanie sie jak jakies okno juz otworzysz? Dopiero wtedy zaburzysz prace systemu bo wszystko wyleci przez owe okno i to dopiero bylby bezsens.

Pzdr.

adiz1
09-01-2008, 12:49
Czyli w zasadzie problem nie istnieje, dziękuję o to mi chodzilo.

pierwek
09-01-2008, 12:59
istnieje, istnieje - tylko fani wentylacji mechanicznej starają się go nie zauważać ;)

coulignon
09-01-2008, 15:55
adam mk zaproponował żeby przy drzwiczkach kominka zamontować czujnik wyłączajacy wentylator wywiewowy przy otwartych dzwiczkach. ja tak chyba zrobie - lekkie nadcisnienie i zero dymu podczas podkładania/rozpalania.

pismag
09-01-2008, 21:30
Prawidłowo pracujący rekuperator powinien wytworzyć w domu nadciśnienie, więc powyższe obawy są bezzasadne.

wbrat
10-01-2008, 06:54
no właśnie... zaczyna się... to ja proponuje jakiś system dokładania drewna bez otwierania drzwiczek... i najlepiej żeby to działało automatycznie... i jeszcze jakaś taśma, którą drewno będzie dostarczane prosto z drewutni.