PDA

Zobacz pełną wersję : Plan zagospodarowania przestrzennego - linia 400 kV



dupcik
09-01-2008, 11:03
W gminie Ożarów Maz. dla mojego rejonu wyłożono do konsultacji projekt planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z projektem ukosem przez moją działkę ma przebiegać linia 400kV - około 1/4 działki znajdzie się w strefie ochronnej o szerokości 43 m od osi linii. Niestety, strefa ta oznacza całkowity zakaz zabudowy (nie dostanę nawet pozwolenia na budowę płotu...).
Co gorsza, granica strefy bezpieczeństwa będzie przebiegała około 2m (dwóch!) od naroża istniejącego budynku mieszkalnego.
A żeby było jeszcze weselej - zgodnie z opracowaniem dot. ochrony środowiska dla w/w planu zagospodarowania w strefie tej jest zakaz przebywania stałego lub długotrwałego dzieci i młodzieży, więc na chłopski rozum nawet strach wypuścić dzieci na własne podwórko...

1. Czy jest szansa skutecznie "oprostestować" projekt planu? Jak to zrobić? Obawiam się, że budowa będzie prowadzona zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji celu publicznego...
2. Czy budowa nowego domu mieszkalnego w innym rejonie tej samej działki w odległości ok. 150 m od strefy bezpieczeństwa linii waszym zdaniem jest celowe?
3. Jeżeli plan zostaje zatwierdzony to o ile mnie pamięć nie myli urzędowi gminy przysługuje tzw. renta planistyczna z tytułu podniesienia wartości działki przy sprzedaży. A co w takie sytuacji, kiedy plan ogranicza moje prawo do dysponowania terenem, a co gorsza dramatycznie obniża jego wartość rynkową?
4. Czy wierzyć zapewnieniom, że poza strefą bezpieczeństwa oddziaływanie pól elektromagnetycznych na ludzi jest w granicach normy?

Nie ukrywam, że takie wieści nieco mnie przybiły...

Pomocy!

retrofood
09-01-2008, 13:27
Poczytaj se tu:

http://forum.muratordom.pl/dom-marzen-pod-linia-wysokiego-napiecia-w-nr-4-06,t66677.htm

annab11
10-01-2008, 15:15
Na pewno mieszkanie w pobliżu takiej linii nie wchodzi w grę, ale jeśli mogę Ci coś poradzić z własnego doświadczenia, to sprawdź informacje o planowanej budowie takiej linii w PSE (Polskie Sieci Energetyczne). Podobna linia (też 400 kv) była uwidoczniona na planie zagospodarowania Wilanowa i też strefa ochronna miała przebiegać w pobliżu mojej działki. W urzędzie dzielnicy Wilanów uzyskałam informację, że skoro linia jest na planie, to będzie budowana. Z kolei PSE odpowiedziało mi, że plany budowy tej linii były opracowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i że są one już nieaktualne, bo przeprowadzenie tego typu linii przez tereny zabudowane (Wilanów, Konstancin) wiązałoby się z tak wysokimi odszkodowaniami dla właścicieli gruntów, że budowa byłaby całkowicie nieopłacalna. Tak więc linii w tej lokalizacji definitywnie nie będzie.
Nie wiem, jak wygląda to w Twoim przypadku, ale myślę, że warto sprawdzić informację u źródła.
Pozdr,
Anna

dupcik
10-01-2008, 20:21
Informację potwierdziłem w PSE S. A. - linia wg planów MUSI zostać wybudowana w ciągu najbliższych 5 lat ze względu na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na en. elektryczną w Warszawie. Po sąsiedzku (w Ołtarzewie) planowana jest gigantyczna stacja transformatorowa 400/220/110 kV a linia ma prowadzić z elektrowni Kozienice właśnie do Ołtarzewa - a stad do Mor i Warszawy.