PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiany w projekcie



himlaje
09-01-2008, 13:34
Czy takie zmiany w projekcie jak przesunięcie, zlikwodowanie lub dodanie drzwi, okien w ścianach nośnych oraz przesuwanie, dodawanie, usuwanie ścianek działowych musza być wykonywane przez architekta na etapie adaptacji projektu czy może tych zmian dokonac kierownik budowy? Czy jeśli kierownik budowy, to musi on miec jakies specjalne uprawnienia? Czy takie uprawnienia mają tylko nieliczni kierownicy budów czy raczej większość?

Pytam dlatego bo zapewne nie wszystko uda mi się teraz przewidzieć albo teraz może mi się jakies rozwiązanie wydawać dobre lub złe a w trakcie budowy, widząc wszystko "na żywo", okaże się inaczej.

Przy okazji zapytam czy dobrym rozwiązaniem jest by Kierownik budowy był "związany" (znał się) z ekipa budującą? Gdzies czytałem że takie rozwiązanie żę kierownik budowy i ekipa budująca wywodzą się z jednej firmy to rozwiązanie raczej "niefortunne" i niezbyt korzytne dla inwestora. Co wy na to?

Pozdrawiam

retrofood
09-01-2008, 13:48
tematy opisywane szesnaście tysięcy razy. i kolejny zamiast nauczyć się czytać i szukać, to w koło Macieju.

himlaje
10-01-2008, 00:50
tematy opisywane szesnaście tysięcy razy. i kolejny zamiast nauczyć się czytać i szukać, to w koło Macieju.

Domyslam się że ten temat juz był poruszany, i zapewne wielokrotnie. Niestety szukałem takich wątków przez wyszukiwarkę i co nieco znalazłem ale niewiele. Może ktoś mi podesle jakiś ciekawy link do takich tematów to będe mu bardzo wdzięczny. Niestety mam wolny internet a to szukanie zajeło mi cały wieczór i troche cierpliwośc się kończy. A jeżeli nie będzie linku to może ktoś w kilku, lecz rzeczowych, słowach odpowie na pytania zawarte w moim poście.
Z góry dzięki

10-01-2008, 07:19
Czy takie zmiany w projekcie jak przesunięcie, zlikwodowanie lub dodanie drzwi, okien w ścianach nośnych oraz przesuwanie, dodawanie, usuwanie ścianek działowych musza być wykonywane przez architekta na etapie adaptacji projektu czy może tych zmian dokonac kierownik budowy? ...
te prace nie musza byc wykonane przez architekta ... lecz jest wskazane aby prace za które płacisz architektowi wykonał On sam ...
a nie stosował spychologi typu "mi zapłac, a robote niech wykona ktoś inny "(w domysle za darmo - naiwniak czyli kierownik budowy ...)


... Czy jeśli kierownik budowy, to musi on miec jakies specjalne uprawnienia? ...
tak, uprawnienia do nadzorowania

... Czy takie uprawnienia mają tylko nieliczni kierownicy budów czy raczej większość? ...
aby nadzorowac budowy trzeba miec nie tylko ukończona szkołe o odpowiednim profilu ale trzeba miec zdany jakby egzamin z praktyki - czyli uprawnienia i dopiero wtedy nabywa sie uprawnienia do nadzoru
jednak państowo polskie postanowiło dyskryminowac część swoich obywateli
(tak jak kiedys dyskryminowano murzynów w USA) i postawiło dodatkowy warunek - przynależnośc do Izb Inzynierów
tym kierownikom, którzy nie zgodzili sie na kolaboracje z Izbami zabroniono pełnienia nadzorów traktuje sie ich jako obywateli II kategorii ...
(nie wolno im nadzorowac budów - mimo posiadania odpowiedniego wykształcenia i posiadania uprawnień ...)


... Przy okazji zapytam czy dobrym rozwiązaniem jest by Kierownik budowy był "związany" (znał się) z ekipa budującą? Gdzies czytałem że takie rozwiązanie żę kierownik budowy i ekipa budująca wywodzą się z jednej firmy to rozwiązanie raczej "niefortunne" i niezbyt korzytne dla inwestora. Co wy na to?

Pozdrawiam
przeważnie KB związany z ekipą nadzoruje gratis stan surowy i dlatego spora częśc forumowiczów decyduje sie na takiego KB
kłopot zaczyna sie kiedy KB - po ukończeniu stanu surowego - odchodzi w sina dal (wraz z ekipą)
wtedy zaczyna sie płacz i zgrzytanie zębów (bo od tego momentu trzeba zacząc płacic komus kto do tej pory był na każde kiwniecie palcem do usług ...)

i to nie jest raczej miłe ...
:-?

himlaje
10-01-2008, 08:51
Wielke dzięki Brzoza za odpowiedź. To ma sens.

10-01-2008, 09:22
do usług ... :D