PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań DACH STROP SCHODY odn technologii



Sali
09-01-2008, 23:06
Witam Was serdecznie przeglądam to Forum od kilku miesięcy, więc nie sugerujcie się ilością postów. Mam ogromną nadzieję w tym roku zacząć budowę i założeniem jest bliźniak. powieżchnia po podłodze jednej połówki to ok 160 m2 rozkład powierzchni to: piwnica + garaż 1m poniżej powierzchni 80 m2, tak samo parter i piętro i nieużytkowe poddasze. Teraz mam kilka pytań i będę wdzięczny za podpowiedź, uprzedzę od razu że dużo szukałem na nw tematy ale nic ostatecznego nie znalazłem - może nie umiem :roll:

1) jaki dach na całość wyjdzie taniej ? czy dwuspadowy + jakieś ściany boczne wypełniające przestrzeń czy kopertowy powieżchnia to 11*19 metrów i jaki kąt najlepiej wybrać, dodam że brak jest miejscowego planu zagospodarowania a każdy sąsiad ma inny dach

2) jakie stropy przyjmując że połówka ma rozpiętość 9,5 na 11 licząc po zewnątrz, chodzi mi o wszystkie za i przeciw stosowanych rozwiązań np (ekonomia, brak ścian wew nośnych czyli dowolna aranżacja)

3)czy po schodach wewnętrznych można puścić ogrzewanie podłogowe wodne, bo takie planuję w całym domu ?

Projekt robie sam, potem muszę dać do uprawnionego architekta żeby go zrobił według "sztuki" ale wcześniej muszę znać rozwiązania jakie zastosuję w mam nadzieję moim przyszłym domu Pozdrawiam
ps. pewnie jeszcze jakieś pytania będę w przyszłości więc zaglądajcie na ten wątek

jajmar
10-01-2008, 07:42
1) jaki dach na całość wyjdzie taniej ? czy dwuspadowy + jakieś ściany boczne wypełniające przestrzeń czy kopertowy powieżchnia to 11*19 metrów i jaki kąt najlepiej wybrać, dodam że brak jest miejscowego planu zagospodarowania a każdy sąsiad ma inny dach

tańszy bedzie dwuspad



2) jakie stropy przyjmując że połówka ma rozpiętość 9,5 na 11 licząc po zewnątrz, chodzi mi o wszystkie za i przeciw stosowanych rozwiązań np (ekonomia, brak ścian wew nośnych czyli dowolna aranżacja)

"nie ma stopów" które przeniosą te rozpiętości bez ścian nośnych - miedzy podparciami to załóz 6 metrów -max 7,2



3)czy po schodach wewnętrznych można puścić ogrzewanie podłogowe wodne, bo takie planuję w całym domu ?

po co to ?

A co na Twoje pomysły druga strona bliźniaka? Chodzi mi tu głównie o architekturę ?

10-01-2008, 08:11
1. dwuspad
2. monolityczne oparte na słupach i podciągach
3. mozna

Sali
10-01-2008, 11:19
2) jakie stropy przyjmując że połówka ma rozpiętość 9,5 na 11 licząc po zewnątrz, chodzi mi o wszystkie za i przeciw stosowanych rozwiązań np (ekonomia, brak ścian wew nośnych czyli dowolna aranżacja)

"nie ma stopów" które przeniosą te rozpiętości bez ścian nośnych - miedzy podparciami to załóz 6 metrów -max 7,2

no widzisz a ja czytałem gdzieś tu na forum że ktoś ma wymiary 9*na chyba 17 bez ścian nośnych tylko jakiś drewniany strop a na nim normalnie podłogówka ale nie moge tego znaleźć



3)czy po schodach wewnętrznych można puścić ogrzewanie podłogowe wodne, bo takie planuję w całym domu ?

po co to ?

no tak myślę że jak i tak planuje podłogówke w całym domu to zwiększe jego powierzchnię grzewczą i wszystkie podłogi będą miały w miare równą temperaturę

A co na Twoje pomysły druga strona bliźniaka? Chodzi mi tu głównie o architekturę ?[/quote]

jezeli będzie w miarę ekonomicznie a potrzeby powierzchni mamy podobne to bedzie ok

dzieki i pozdrawiam

Sali
10-01-2008, 11:23
1. dwuspad
2. monolityczne oparte na słupach i podciągach
3. mozna

ad2 a myślisz że można dać na środku 2 słupy i od każdego po 2 podciągi tak że razem mamy we wszystkie strony domu pytam bo takie rozwiązaniebardzo by mi odpowiadało architektonicznie

pozdrawiam

jajmar
10-01-2008, 11:38
no widzisz a ja czytałem gdzieś tu na forum że ktoś ma wymiary 9*na chyba 17 bez ścian nośnych tylko jakiś drewniany strop a na nim normalnie podłogówka ale nie moge tego znaleźć


e to ja gdzieś czytałeś to napewno jest to możliwe, to dużo zmienia

Geno
10-01-2008, 11:39
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

Jeden z wielu producentów:

http://www.posbet.pl/

Sali
10-01-2008, 11:43
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

hmm nie bardzo wiem o co chodzi - czy to droga sprawa ? u mnie jednak na pierwszym miejcu stoi ekonomia

Geno
10-01-2008, 11:46
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

hmm nie bardzo wiem o co chodzi - czy to droga sprawa ? u mnie jednak na pierwszym miejcu stoi ekonomia
Jak ekonomia na I miejscu to każdy strop do 6m, powyżej będzie drogi - niewazne czy z drewna ,stali czy żelbetu.

Sali
10-01-2008, 11:46
no widzisz a ja czytałem gdzieś tu na forum że ktoś ma wymiary 9*na chyba 17 bez ścian nośnych tylko jakiś drewniany strop a na nim normalnie podłogówka ale nie moge tego znaleźć


e to ja gdzieś czytałeś to napewno jest to możliwe, to dużo zmienia

no tak tyle e ludzie z forum trochę narzekają na drewniany ja też nie dokońca jestem przekonany ale może znajdzie się ktoś z dobitnymi argumentami

Sali
10-01-2008, 11:49
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

hmm nie bardzo wiem o co chodzi - czy to droga sprawa ? u mnie jednak na pierwszym miejcu stoi ekonomia
Jak ekonomia na I miejscu to każdy strop do 6m, powyżej będzie drogi - niewazne czy z drewna ,stali czy żelbetu.

ok dzięki a jak myślisz że można dać na środku 2 słupy i od każdego po 2 podciągi tak że razem mamy we wszystkie strony domu pytam bo takie rozwiązaniebardzo by mi odpowiadało architektonicznie mam nadzieję ze to jakoś zrozumiale napisałem

10-01-2008, 11:52
1. dwuspad
2. monolityczne oparte na słupach i podciągach
3. mozna

ad2 a myślisz że można dać na środku 2 słupy i od każdego po 2 podciągi tak że razem mamy we wszystkie strony domu pytam bo takie rozwiązaniebardzo by mi odpowiadało architektonicznie

pozdrawiam

sporo zalezy od nosności gruntu na którym zamierzasz budowac,
ale o ile nie masz jakiś ekstremalnych warunków - to myśle, ze jest to mozliwe

jajmar
10-01-2008, 11:52
Ja juz Ci napisałem i Geno to potwierdził jak ma byc ekonomicznie to nie mysl o stopie 9x11 tylko o podparciu go w środku. Rozepitośc to 6 metrów.

Geno
10-01-2008, 11:54
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

hmm nie bardzo wiem o co chodzi - czy to droga sprawa ? u mnie jednak na pierwszym miejcu stoi ekonomia
Jak ekonomia na I miejscu to każdy strop do 6m, powyżej będzie drogi - niewazne czy z drewna ,stali czy żelbetu.

ok dzięki a jak myślisz że można dać na środku 2 słupy i od każdego po 2 podciągi tak że razem mamy we wszystkie strony domu pytam bo takie rozwiązaniebardzo by mi odpowiadało architektonicznie mam nadzieję ze to jakoś zrozumiale napisałem
Można i jeśli masz nieużytkowe poddasze to jesteś w dość dobrej sytuacji bo podciąg można wykonać tak aby płaszczyzna stropu była zachowana. Natomiast niestety podciągi będą dość spore. Najtańsze (sensowne) jednak rozwiązanie to oparcie na ścianach i rozpiętość stropu do 6m.

Sali
10-01-2008, 12:04
Możesz sobie strzelić strop spręzony to i 12 m złapie :)

hmm nie bardzo wiem o co chodzi - czy to droga sprawa ? u mnie jednak na pierwszym miejcu stoi ekonomia
Jak ekonomia na I miejscu to każdy strop do 6m, powyżej będzie drogi - niewazne czy z drewna ,stali czy żelbetu.

ok dzięki a jak myślisz że można dać na środku 2 słupy i od każdego po 2 podciągi tak że razem mamy we wszystkie strony domu pytam bo takie rozwiązaniebardzo by mi odpowiadało architektonicznie mam nadzieję ze to jakoś zrozumiale napisałem
Można i jeśli masz nieużytkowe poddasze to jesteś w dość dobrej sytuacji bo podciąg można wykonać tak aby płaszczyzna stropu była zachowana. Natomiast niestety podciągi będą dość spore. Najtańsze (sensowne) jednak rozwiązanie to oparcie na ścianach i rozpiętość stropu do 6m.

ok rozumiem mam jeszcze jedno pytanie jaka mniej wiecej musi być grubość ścian i czy muszą być ciągniętę idealnie po wszystkich kodygnacjach chodzi mi o to czy na różnych kondygnacjach ściany mają być w tym samym miejcu czy można je nieco przestawiać zachowując max 6-cio metrową rozpiętość ?

10-01-2008, 12:17
wystarczy Ci z pustaka maks czyli ok 19 cm
ale dalszej Twojej logiki myslenia nie rozumiem

masz miec parter i nieuzytkowe poddasze - tak ?
to w jakim celu i jakie sciany (nośne czy działowe) chcesz murowac na tym poddaszu ?

Sali
10-01-2008, 12:22
wystarczy Ci z pustaka maks czyli ok 19 cm
ale dalszej Twojej logiki myslenia nie rozumiem

masz miec parter i nieuzytkowe poddasze - tak ?
to w jakim celu i jakie sciany (nośne czy działowe) chcesz murowac na tym poddaszu ?

nie ja chcę mieć -1 piwnica i garaż, parter, piętro i nieużytkowe poddasze stąd moje pytanie

jajmar
10-01-2008, 12:27
ściany nośne wszystkich kondygnacji muszą być w tych samych miejscach

Sali
10-01-2008, 12:36
ściany nośne wszystkich kondygnacji muszą być w tych samych miejscach

o to nieco komplikuje sprawę musze więc zastanowić się nad rozwiązaniem słupów nośnych i podciągów ciekawe ile to może kosztować ? np metr bieżacy takiego podciągu

Geno
10-01-2008, 12:39
ściany nośne wszystkich kondygnacji muszą być w tych samych miejscach

o to nieco komplikuje sprawę musze więc zastanowić się nad rozwiązaniem słupów nośnych i podciągów ciekawe ile to może kosztować ? np metr bieżacy takiego podciągu

Musieć nie muszą , natomiast jeśli nie są to automatycznie zwiększa to bardzo koszty.

10-01-2008, 12:45
... ile to może kosztować ? np metr bieżacy takiego podciągu
to znów zalezy od przekroju podciagu (ile betonu w niego wlejesz i ile desek do szalowania zuzyjesz)
i od ilosci stali jaką zaprojektuje konstruktor

Sali
10-01-2008, 12:49
ściany nośne wszystkich kondygnacji muszą być w tych samych miejscach

o to nieco komplikuje sprawę musze więc zastanowić się nad rozwiązaniem słupów nośnych i podciągów ciekawe ile to może kosztować ? np metr bieżacy takiego podciągu

Musieć nie muszą , natomiast jeśli nie są to automatycznie zwiększa to bardzo koszty.

a jakie mniej więcej sumy wchodzą w grę ile taki strop z e ścianami w różnych miejscach bądź z 2 słupami i podciągami będzię droższy od standartowego ? Ew ten sprężony

jajmar
10-01-2008, 13:00
Sali moze masz jakies szkice/rysunki tych kondygnacji bedzie łatwiej cos doradzić w konstrukcji. Bo tak to troce po omacku Ty cos pytasz my coś probujemy radzić.

Pawlik
10-01-2008, 13:10
podłączam się do pytania , bo też bedę budować bliźniaka : przyziemie , a w nim garaż i kotłownia , wyżej tzw. "wysoki" parter , potem piętro i poddasze nieużytkowe (niziutkie) . wymiary poziomu kondygnacji to 7,3mx10,7m (łącznie z grubością ścian zewnętrznych) .
Co do stropu na razie bardzo wstępnie mam taką koncepcję (wyprowadźcie z błędu jeśli nie mam racji) :
1. między przyziemiem a parterem strop tzw. kanałowy np typu "żerań" , bo na tym poziomie będa większe obciążenia jak kominek czy wylewki do podłogówki ,
2. wyżej między parterem , a piętrem strop drewniany (belki z góry "opłytowane" , na to akustyczna izolacja i "cienka" wylewka (jastrych) - to zasługa agitacji "jabko" ,
3. między pietrem , a poddaszem nieużytkowym strop bedzie też drewniany , ale oparty na wykorzystaniu dolnego pasa więzaru kratowego .
w przypadku pkt. 2 i 3 od dołu strop wykończony sufitem podwieszanym z k-g .
w zwiazku z takimi założeniami mam pytanie co do pkt. 2 - czy zasadne technicznie i kosztowo jest przyjęcie , że belki będa biegły tylko (równolegle) wzdłuż krótszego boku (7,3 m) podparte tylko na ścianach zewn. bez konieczności dodatkowego podpierania belek wewnatrz kondygnacji , czy też musiałbym robić jakąś podpartą belkę rozdzielczą np. w połowie dłuższego boku , a od niej dwa rzędy krótszych belek (ok. 5,3-5,4m) wzdłuż tego dłuższego boku .
Dodam , że dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej , bo akurat w moim przypadku wychodzi to (po dokładnych wyliczeniach) lepiej , szbciej i okazuje sie że nawet znacznie taniej (mała powierzchnia zabudowy terenu . Pozdrawiam

Sali
10-01-2008, 13:11
Sali moze masz jakies szkice/rysunki tych kondygnacji bedzie łatwiej cos doradzić w konstrukcji. Bo tak to troce po omacku Ty cos pytasz my coś probujemy radzić. mam ale nie wiem jak to wstawić a z komputera to nie jestem zbyt mocny :oops: jak ktoś potrafi moge wysłać na maila pozdr