PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu a murowane ścianki działowe na poddaszu



magangs
10-01-2008, 08:01
Krokwie mają 18cm szerokości, na nich membrama i dachówka. Ścianki działowe na poddaszu murowane z silki. Jaką najlepiej zostawić na skosach odległość tych ścianek od membramy, żeby później wygodnie układało się wełnę i płyty g-k?

pluszku
10-01-2008, 08:05
A czy to nie jest tak ze scianke dzialowa murujesz do krokwi a ocieplasz tylko w pomieszczeniach?
Wiec nic nie zostawiasz.
A moze sie myle.

magangs
10-01-2008, 08:10
A jak ścianka działowa nie wypada na krokwi, to dochodzi prawie do dachówki i masz mostek termiczny. Wolę zachować ciągłość ocieplenia na całej połaci dachu.

pluszku
10-01-2008, 08:19
A nie mozesz sobie "przesunac" scianki działowej tak by dochodziła do krokwi?
20 cm w ta czy w tamta strone - co za roznica. U mnie to własnie ustawienie krokwi determinuje umiejscowienie scianek dzialowych.

zbigmor
10-01-2008, 08:33
Krokwie mają 18cm szerokości, na nich membrama i dachówka. Ścianki działowe na poddaszu murowane z silki. Jaką najlepiej zostawić na skosach odległość tych ścianek od membramy, żeby później wygodnie układało się wełnę i płyty g-k?

Spore te krokwie:-)
Czy ścinka z silki nie będzie na tyle sztywna, że wystarczy wymurować ją tylko na grubość płyty k-g? mostka termicznego by nie było, a wykończenie bezproblemowe? Albo postawić po zamocowaniu k-g.
Zaznaczam, że nie jestem fachowcem tylko głośno myślę. Pewnie będą problemy z pękaniem na łączeniach.
ja w każdym razie będę stawiał ściankę w przyszłości, czyli już na wykończonym poddaszu.

magangs
10-01-2008, 08:49
Spore te krokwie:-)


;-)
18cm to oczywiście wymiar w pionie. Przekrój krokwi 8x18.

magangs
10-01-2008, 11:25
A nie mozesz sobie "przesunac" scianki działowej tak by dochodziła do krokwi?
20 cm w ta czy w tamta strone - co za roznica. U mnie to własnie ustawienie krokwi determinuje umiejscowienie scianek dzialowych.

Wykluczone. Raz że późno, dwa że bym nie chciał. A niby dlaczego ścianka nie może się kończyć na wysokości krokwi i nie zostawić miejsca na wełnę?

pluszku
10-01-2008, 12:45
Nie wiem. Dopiero Twoj watek skłonił mnie do zastanowienia sie nat tym tematem. Murowanie scianek dzialowych dopiero przede mna i własnie "tak na chlopski rozum" wydawało mi sie ze lepiej aby dzialowka dochodzila do krotwi.
w sumie jestem ciekaw co projekt na to ....

TINEK
10-01-2008, 23:19
Witam
Ja mam ścianki działowe wymurowane 10 cm poniżej dolnej płaszczyzny krokwi (mądry człowiek mi tak doradził).
Poddasze będę ocieplał 15 cm wełny między krokwie i 10 cm w poprzek krokwi. Poradzono mi tak, żeby cała połać dachu była ocieplona, żeby zachować ciągłość izolacji, oraz żeby zachować ciągłość paroizolacji, a ścianki mają dochodzić do izolacji.
Mnie sie to wydaje logiczne i dobrze argumentowane

mozę trochę widać na tym foto

http://images31.fotosik.pl/29/d7b98fa3bc6ce91b.jpg (www.fotosik.pl)

pozdrawiam
TINEK

kaczorek.
11-01-2008, 11:03
i własnie "tak na chlopski rozum" wydawało mi sie ze lepiej aby dzialowka dochodzila do krotwi.


to chłopski rozum zawodzi :-? TINEK dobrze gada

Piotr B. CDS
12-01-2008, 12:24
ja bym zostawił tą szczeline na wełne (ocieplenie całej połaci dachu) i nie murował do samej połaci dachowej, zastanowił bym sie jeszcze nad gruboscią ścianki działowej mając na uwadze sztywność scianki.
pozdr

Andrzej Wilhelmi
12-01-2008, 19:36
Ciągłość izolacji to podstawa! Należy zrobić tak jak u TINKA. Takie wykonanie stwarza również możliwość zachowania ciągłości paroizolacji. Pozdrawiam.

Mariusz1707
12-01-2008, 20:33
Ja niestety dociągnąłem ścianki z BK na odległość ok. 2-3 cm do deskowania. Będzie przerwana ciągłość izolacji, czy lepiej ciąć ( będzie trochę roboty ) czy już tak zostawić ? Przecież BK też jest jakimś tam izolatorem ciepła - nie jak np. cegła.

pismag
12-01-2008, 21:55
A nie mozesz sobie "przesunac" scianki działowej tak by dochodziła do krokwi?
20 cm w ta czy w tamta strone - co za roznica. U mnie to własnie ustawienie krokwi determinuje umiejscowienie scianek dzialowych.

U mnie ścianki działowe z betonu komórkowego 12 cm stoją na podwójnych i dodatkowo zazbrojonych belkach terivy - tak sobie zażyczył kierbud. Wypadają między krokwiami i dochodzą do warstwy 15 cm wełny między krokwiami.

jeżyk
13-01-2008, 05:57
Ja nie tylko działowe ale i szczytowe zrobiłem niższe. Szczytowe od góry mam zaizolowane 8cm styropinem i szczelina między deskowaniem ok. 3cm, a działowe wełna 15cm. taka jak między krokwiami.

m.dworek
13-01-2008, 11:25
ciaglosc izolacji to podstawa
chyba, ze kogos rajcuje widok grzyba przy suficie :)
zawsze sie smieje kiedy widze, jak ludziska muruja sciany nosne czy dzialowe pod sama dachowke (na rowni z gorna powierzchnia krokwii ;) )

ale zaskakuje mnie jak czesto to sie zdarza....

TINEK
13-01-2008, 12:33
Witam

Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać. Mam taka pracę, że dużo jeżdżę, przyglądam się budującym domom i z moich obserwacji 90% ściany szczytowe muruje do samej folii lub desek, oraz obmurowuje murłatę, też do górnej jej płaszczyzny, dlaczego tak jest czy fachowcy nie wiedzą jak powinno być. Jak wcześniej napisałem na ten "szczegół" ktoś mi zwrócił uwagę i wiedziałem wcześniej, powiedziałem o tym mojemu majstrowi, on odpowiedział, że oczywiście inaczej nie miał zamiaru zrobić (czyli wiedział), takich szczegółów wykonawczych nie ma w projekcie (przynajmniej w moim), inwestor nie musi sie znać, no ale są majstry i kierownicy budów - a jak napisałem wcześniej 90% jest niepoprawnie.
U mnie szczytowe wymurowane do dolnej płaszczyzny krokwi, na to naklejone 18 cm styropianu

http://images33.fotosik.pl/29/d530e9fd03f844f3.jpg (www.fotosik.pl)
pozdrawiam
TINEK

pismag
13-01-2008, 22:25
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać. Mam taka pracę, że dużo jeżdżę, przyglądam się budującym domom i z moich obserwacji 90% ściany szczytowe muruje do samej folii lub desek, oraz obmurowuje murłatę, też do górnej jej płaszczyzny, dlaczego tak jest czy fachowcy nie wiedzą jak powinno być. Jak wcześniej napisałem na ten "szczegół" ktoś mi zwrócił uwagę i wiedziałem wcześniej, powiedziałem o tym mojemu majstrowi, on odpowiedział, że oczywiście inaczej nie miał zamiaru zrobić (czyli wiedział), takich szczegółów wykonawczych nie ma w projekcie (przynajmniej w moim), inwestor nie musi sie znać, no ale są majstry i kierownicy budów - a jak napisałem wcześniej 90% jest niepoprawnie.
U mnie szczytowe wymurowane do dolnej płaszczyzny krokwi, na to naklejone 18 cm styropianu


Mam podobnie jak u ciebie z tą różnicą że u mnie jest wełna zamiast styropianu, ale zastanawia mnie jak u ciebie będzie wentylowana wełna, skoro nie masz żadnej szczeliny między murłatą a deskowaniem ?

TINEK
13-01-2008, 22:52
jak u ciebie będzie wentylowana wełna, skoro nie masz żadnej szczeliny między murłatą a deskowaniem ?

te deski między murłatą a deskowaniem są tylko tymczasowo, na zimę (lekko przymocowane gwoździami). Później będą oderwane, tak by zachwac ciągłość ocieplenia i oczywiście szczelinę wentylacyjną

pozdrawiam
TINEK

Milkesz
01-05-2017, 19:35
To do wątku dodam zapytanie , czy w ogóle można konstrukcyjnie oprzeć ściankę działową od spodu krokwi lub innym elemencie konstrukcyjnym dachu?
Czy elementy drewniane więźby nie pracują, nie zmieniają w pewnym stopniu swojego położenia (ugięcia) i z wiekiem zwłaszcza jeśli chodzi o najczęściej montowane więźby na których miesiąc wcześniej skowronki śpiewały w lesie, tak myślę że jeśli oprze się ściankę działową na więźbie ,a belki w jakimś choćby niewielkim stopniu zmienią swoje położenie to dach w części wesprze się na ściance działowej wymurowanej do wysokości krokwi czy innego elementu drewnianego co chyba nie jest niczym dobrym ponieważ ścianki działowe nie służą do przenoszenia obciążeń dachu i nie powinny ingerować w rozkład obciążeń konstrukcyjnych
Chyba że oparciem będzie np 5 cm miękkiego styropianu stanowiącego część ocieplenia pod krokwią
Jeśli się mylę to poprawcie żółtodzioba:cool:

Pozdrawiam