PDA

Zobacz pełną wersję : UMOWY - elektryk, hydraulik...



ryb_ka
19-08-2003, 15:55
Witam!
Tym razem poszukuję wzorów umów na wykonanie instalacji: elektrycznej i hydraulicznej.
Grzebałam na forum, ale nie znalazłam niestety :(
Jak ktoś coś ma, to proszę o przesłanie na adres: [email protected] - to w pracy, mam cały czas włączoną pocztę:))) Z góry serdecznie dziękuje i pozdrowienia dla wszystkich, którzy mi przysłali wzory umowy z ekipą budowlaną:)))
PS. Czy ktoś już korzystał z odpisów według nowych zasad, czyli odsetki od kredytu???

HenoK
21-08-2003, 08:57
Witam!
Tym razem poszukuję wzorów umów na wykonanie instalacji: elektrycznej i hydraulicznej.
Grzebałam na forum, ale nie znalazłam niestety :(

A dlaczego uważasz, że umowa z elektrykiem, czy hydraulikiem powinna znacznie róznić od umowy z innymi wykonawcami ?

ryb_ka
21-08-2003, 14:48
Zasadniczo niby nie powinna się róźnić od klasycznej z budowlańcami, ale jest wiele elementów w instalacjach, których montaż może być "kruczkiem" i potem przy wypłacie może się okazać, że ja liczyłam za tzw. "punkt" a oni sobie doliczyli za "coś" i jeszcze "coś" i jeszcze "coś", co niby jest oczywiste ( oczywiście w mniemaniu panów elektryka i hydraulika) a ja biedny żuczek nie mam o tym bladego pojęcia !!! I efekt będzie żalosny, czyli trzeba wiecej kasy niż się przeznaczyło. Dlatego wolę się zabezpieczyć umową z jak największą ilościa konkretów, żeby potem nie płakać :)))
Więc nieustająco apeluję o przesłanie mi takiego wzoru, o ile ktoś oczywiście posiada:)))

HenoK
22-08-2003, 07:25
Zasadniczo niby nie powinna się róźnić od klasycznej z budowlańcami, ale jest wiele elementów w instalacjach, których montaż może być "kruczkiem" i potem przy wypłacie może się okazać, że ja liczyłam za tzw. "punkt" a oni sobie doliczyli za "coś" i jeszcze "coś" i jeszcze "coś", co niby jest oczywiste ( oczywiście w mniemaniu panów elektryka i hydraulika) a ja biedny żuczek nie mam o tym bladego pojęcia !!! I efekt będzie żalosny, czyli trzeba wiecej kasy niż się przeznaczyło. Dlatego wolę się zabezpieczyć umową z jak największą ilościa konkretów, żeby potem nie płakać :)))
Więc nieustająco apeluję o przesłanie mi takiego wzoru, o ile ktoś oczywiście posiada:)))
Nadal uważam, że takie umowy nie muszą się od siebie wiele różnić myślę oczywiście o precyzyjnie sformuowanej umowie, której przykład możesz znaleźć np. w wątku UMOWA KAROLINY (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9624&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight).
Problemy zaczynają się wtedy gdy :
1) sam nie wiesz co do końca chcesz mieć w swoim domu,
2) brak jest dokumentacji technicznej (ma ją zrobić gratis wykonawca),
3) przy sporządzaniu umowy używasz pojęć wieloznacznych typu "punkt",
4) nie ma nadzoru technicznego nad instalacją z Twojej strony (kierownik budowy lub inspektor nadzoru),
5) itd.
Jeżeli przeanalizujesz UMOWĘ KAROLINY to zobaczysz o czym musisz wiedzieć przed zawarciem umowy aby nie była ona dla ciebie "miną".
Przy tak zawartej umowie naprawdę nie ma znaczenia zakres robót, który jest jej przedmiotem.
Pewnie zaraz zpbaczę głosy krytyki :
1) po co przy instalacji kierownik budowy ?,
2) po co dodatkowo płacić za dokumentację, skoro można ja mieć "za friko" ?,
3) skąd mogę wiedzieć przed zawarciem umowy co chcę mieć zainstalowane ?.
Właśnie po to, żeby taka umowa była przewidywalna dla obu stron.
Podejrzewam, że przyznają mi rację wszyscy Ci, którzy podpisali mało precyzyjną umową i mieli póżniej problemy przy realizacją jej postanowień.

ryb_ka
25-08-2003, 15:52
Mam nieodparte wrażenie, że trochę się mądrujesz , drogi HenoK :))
Z umowy Karoliny - i nie tylko z jej - korzystałam przy robieniu swojej własnej, którą uważam za bardzo dobrą, ponieważ płacę mojemu majstrowi za konkrety i jeżdżę na budowę w białych spodniach pooglądać - wszystkim zajmuje się ekipa i kosztuje mnie to mniej, niż np. znajomych, którzy biegają po hurtowniach, załatwiają transport, wykonują tysiące telefonów itd.itp.
Dlatego właśnie szukam umowy z wykonawcami instalacji, żeby uniknąć potem takich właśnie sytuacji. A wypunktowanych przez Ciebie problemów naprawde można uniknąć np, poprzez aneksy zawierające konkretne etapy instalacji.
Więc dalej grzecznie proszę, jesli ktoś ma takie wzory umów z wykonawcami instalacji, to dajcie znać.
Pozdrooffka :)))

HenoK
25-08-2003, 17:22
Mam nieodparte wrażenie, że trochę się mądrujesz , drogi HenoK :))
Z umowy Karoliny - i nie tylko z jej - korzystałam przy robieniu swojej własnej, którą uważam za bardzo dobrą, ponieważ płacę mojemu majstrowi za konkrety i jeżdżę na budowę w białych spodniach pooglądać - wszystkim zajmuje się ekipa i kosztuje mnie to mniej, niż np. znajomych, którzy biegają po hurtowniach, załatwiają transport, wykonują tysiące telefonów itd.itp.
Dlatego właśnie szukam umowy z wykonawcami instalacji, żeby uniknąć potem takich właśnie sytuacji. A wypunktowanych przez Ciebie problemów naprawde można uniknąć np, poprzez aneksy zawierające konkretne etapy instalacji.
Więc dalej grzecznie proszę, jesli ktoś ma takie wzory umów z wykonawcami instalacji, to dajcie znać.
Pozdrooffka :)))
Nie mądruję się tylko piszę co na ten temat sądzę :) .
Nie jest to tylko moje zdanie, podobne jest wyrażone np. w wątku koszt punktu instalacji wodno - kanalizacyjnej (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13910&highlight=) - polecam lekturę.
Dla przykładu podaję Ci tekst umowy pochodzącej z "Poradnika instalatora" - do pobranie ze strony http://www.hepworth.pl/poradnikinst.htm

Umowa
Zawarta w .................................................. ....w dniu ..........................
Pomiędzy:
.................................................. .............................................. zamieszkałym(mi)* z siedzibą *
w................................................. ........................
przy ul. .................................................. ..........., zwanym(mi) Zamawiającym
a
.................................................. ............................. ................................................. z siedzibą
w .................................................. ..................
przy ul. .................................................. .........,
prowadzącym działalność na podstawie wpisu do................................................ ......... pod nr
......................................... , zwanym Wykonawcą
o następującej treści:
§1
1. Zamawiający zleca a Wykonawca przyjmuje do realizacji zadanie:
................
.......................
...........
2. Zakres robót i rodzaj użytych materiałów ma postać załącznika* oferty* inną *
.................................................. .
§2
Zamawiający i Wykonawca ustalają termin rozpoczęcia robót na dzień ............................................... a
termin zakończenia na dzień .......................................
§3
1. Strony, za wykonanie przedmiotu umowy, ustalają wynagrodzenie w kwocie
............................. netto. Do rachunku Wykonawca będzie doliczał podatek VAT zgodnie
z obowiązującymi przepisami.
2. Zamawiający udziela upoważnienia* nie udziela upoważnienia* Wykonawcy do
wystawienia faktur VAT bez Jego podpisu.
3. Wykonawca oświadcza, że posiada NIP .................................................. ...........................
4. Zamawiający oświadcza, że posiada NIP .................................................. .........................
§4
Zamawiający oświadcza, że posiada środki na pokrycie należności wynikających z niniejszej
umowy.
§5
Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć całość materiałów niezbędnych do wykonania
przedmiotu umowy, chyba że ustalono inaczej w §12 - ustalenia dodatkowe.
§6
Wykonawca zobowiązuje się zrealizować zadanie z zachowaniem najwyższej staranności,
zgodnie ze sztuka budowlaną i obowiązującym prawem.
§7
Dokonującym odbioru robót lub ich części z ramienia Zamawiającego jest
.......................
§8
1. Strony ustalają, że rozliczenie za przedmiot umowy nastąpi:
1.1. Fakturami częściowymi za prace wykonane w danym miesiącu, na podstawie
protokołu odbioru sporządzonego na koniec miesiąca i podpisanego przez strony.
Faktury częściowe będą płacone przez Zamawiającego w ciągu ............. dni od daty
ich wystawienia.

49
1.2. Fakturą końcową stanowiącą różnicę pomiędzy wynagrodzeniem ustalonym w §3 a
sumą wystawionych faktur częściowych. Faktura końcowa będzie zapłacone przez
Zamawiającego w ciągu ............. dni od daty jej wystawienia.
2. Zapłata będzie realizowana przelewem* gotówką*.
§9
1. W przypadku nieterminowej zapłaty za faktury przez Zamawiającego, Wykonawca
może naliczyć ustawowe odsetki karne oraz przerwać bądź zawiesić kontynuację prac.
2. W przypadku nieterminowego wykonania zakresu robót z winy Wykonawcy,
Zamawiający może naliczyć ustawowe odsetki karne.
§10
1. Stronom przysługuje prawo odstąpienia od Umowy.
2. Odstąpienie od Umowy powinno mieć formę pisemną pod rygorem nieważności i
zawierać uzasadnienie.
3. W przypadku odstąpienia od Umowy Wykonawca sporządzi protokół wykonanych
robót a Zamawiający dokona ich odbioru.
4. Zamawiający zapłaci Wykonawcy należność za wykonane roboty w ciągu 7dni od daty
wystawienia faktury
§11
1. Wykonawca udzieli Zamawiającemu 5-cio letniej pisemnej gwarancji na wykonane
roboty.
2. Na zainstalowane urządzenia i materiały gwarancja przysługuje w zakresie udzielanym
przez producenta.
§12
1. Dodatkowe ustalenia dodają, zmieniają lub modyfikują istniejące paragrafy.
2. Dodatkowe ustalenia w liczbie ............. mają brzmienie:
.......................
.......................
.......................
§13
1. Zmiany niniejszej Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
2. Spory wynikłe ze stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygać właściwe sądy
powszechne.
3. Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po 1 dla każdej ze stron.
Prawnie wiążący ....................... Prawnie wiążący
podpis Wykonawcy ....................podpis Zamawiającego


* - niepotrzebne skreślić, parafować strony
Żródło : Hepworth PORADNIK INSTALATORA