PDA

Zobacz pełną wersję : Miejsce kotlowni w domu



mike01
10-01-2008, 13:42
Witam,

Czy spotkaliscie sie z jakas teoria ze kotlownia w domu powinna byc w domu a nie np obok garazu?

Chce wybrac projekt w ktorym za garazem bedzie dodatkowe pomieszcenie i tam bedzie kotlownia(bedzie sie tam wchodzilo z garazu jak i z ogrodu)
Czy widzicie jakies preciwskazania typu ze bedzie slabiej rozchodzilo sie cieplo po domku???[/img]

LubMar
10-01-2008, 13:50
byle by tylko komin tam był :lol:

janusz_21
10-01-2008, 19:32
Witam! Właśnie taki układ zastosowałem u siebie. Założenia projektu (szkice) wykonałem sam, architekt przerysował, nawet moich błędów nie poprawiając,skasował na szczęście nie dużo i mam to co chciałem. Dobudowany do domu garaż z kotłownią ma dł 9x5, w tym garaż ma 5m dł. Kotłownia (4x4,5) jest wystarczająco duża, garaż jest również na moje potrzeby w sam raz. Nie ma żadnych przeciwwskazań by kotłownia tak usytuowana działała źle. Napewno kotłownia w piwnicy ma tą przewagę, że łatwiej zrobić rozprowadzenie poziomów. Ale mnie to nie przeszkadza, tym bardziej, że poziomy i piony oraz gałązki będą niewidoczne. Komin usytuowałem pomiędzy garażem i kotłownią (w ścianie szczytowej chałupy i wyposażony jest w komin spałinowy20x20 i 6 kanałów wentylacyjnych w tym po jedym dla kotłowni i garażu, reszta dla chałupy. Może z tą ilościa przegiąłem-ale niech tam. Błędy swoje i niedopatrzenia architekta korygowałem sam w trakcie budowy. Życzę powodzenia!

Krzysztofik
10-01-2008, 19:54
Witam! Właśnie taki układ zastosowałem u siebie. Założenia projektu (szkice) wykonałem sam, architekt przerysował, nawet moich błędów nie poprawiając,skasował na szczęście nie dużo i mam to co chciałem. Dobudowany do domu garaż z kotłownią ma dł 9x5, w tym garaż ma 5m dł. Kotłownia (4x4,5) jest wystarczająco duża, garaż jest również na moje potrzeby w sam raz. Nie ma żadnych przeciwwskazań by kotłownia tak usytuowana działała źle. Napewno kotłownia w piwnicy ma tą przewagę, że łatwiej zrobić rozprowadzenie poziomów. Ale mnie to nie przeszkadza, tym bardziej, że poziomy i piony oraz gałązki będą niewidoczne. Komin usytuowałem pomiędzy garażem i kotłownią (w ścianie szczytowej chałupy i wyposażony jest w komin spałinowy20x20 i 6 kanałów wentylacyjnych w tym po jedym dla kotłowni i garażu, reszta dla chałupy. Może z tą ilościa przegiąłem-ale niech tam. Błędy swoje i niedopatrzenia architekta korygowałem sam w trakcie budowy. Życzę powodzenia!
A jak daleko jest od tzw. kotłowni do najdalszego ujęcia ciepłej wody?(lato)
Twój układ jest bardzo wygodny przy "brudnej" kotowni.
W przypadku pieca gazowego lepiej umieścic to w budynku.

pablitoo
10-01-2008, 20:00
A jak daleko jest od tzw. kotłowni do najdalszego ujęcia ciepłej wody?(lato)
Twój układ jest bardzo wygodny przy "brudnej" kotowni.
W przypadku pieca gazowego lepiej umieścic to w budynku.

W przypadku kotła gazowego ... - ja w ogóle nie mam kotłowni :) - kocioł wraz z zasobnikiem c.w.u umieściłem boczkiem w pralni :lol: - zajmuje bardzo mało miejsca i jest bardzo estetyczny .

Krzysztofik
10-01-2008, 20:06
W przypadku kotła gazowego ... - ja w ogóle nie mam kotłowni :) - kocioł wraz z zasobnikiem c.w.u umieściłem boczkiem w pralni :lol: - zajmuje bardzo mało miejsca i jest bardzo estetyczny .
W Twoim przypadku "piecyk" znaduje sie w pralni, ale są przypadki gdzie pralnia znajduje sie w "kotłowni" :wink:

pablitoo
10-01-2008, 20:10
W Twoim przypadku "piecyk" znaduje sie w pralni, ale są przypadki gdzie pralnia znajduje sie w "kotłowni" :wink:

:lol: :wink:

janusz_21
13-01-2008, 07:18
Witam! Moja kotłownia sąsiaduje z pomieszczeniem gosp-spiżarnią, tam mam bojler cwu w odl ok 2,5m od kotła. Od bojlera do najdalszego punktu czerpalnego jest 0k 4m. Do dwóch najczęściej używanych 0,5m i 1,5m. Usytuowałem kuchnię i dwie łazienki w bliskim sąsiedztwie bojlera po to by ułatwić sobie prace instalacyjne, by było jak najmniej strat ciepła od bojlera do kraników i po to żeby nie kupować pompy cyrkulacyjnej cwu, której eksploatacja też wbrew pozorom kosztuje. Nie chwaląc się jestem zadowolony ze swojego projektu, w tej chałupie jest miejsce na wszystko. W przypadku kotła gazowego odległości kraników mają tym bardziej istotne znaczenie biorąc pod uwagę cenę gazu a ciągle pracująca pompa cyrkulacyjna powoduje większe zużycie gazu. Pomieszczenie dla kotła gazowego musi spełniać warunki określone przepisami(nie pamiętam). Jeżeli mogę coś doradzić polecam kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 80-100l co daje właściwy komfort jej używania. Mówię tak dlatego, że cwiczyłem dwufunkcyjny i nie byłem zadowolony. No chyba, że robią już lepsze kotły 2 funkcyjne.