PDA

Zobacz pełną wersję : kominek tarnava 14kw comfort, czy mogę usunąć ruszt i palić?



4dr
14-01-2008, 10:46
witam

czy we wkładzie tarnava comfort 14kw
(wersja z popielnikiem)
mogę palić bez rusztu (ruszt wyciągnąłem na próbę i jest jakby lepiej: więcej miejsca do palenia, żar w popielniku sobie siedzi a z góry dokładam drewno) ?

mam od spodu wkład podparty bardzo dobrze, wymurowane ścianki pod ok 75% powierzchni wkładu

dziękuję

an-bud
14-01-2008, 17:36
witam

czy we wkładzie tarnava comfort 14kw
(wersja z popielnikiem)
mogę palić bez rusztu (ruszt wyciągnąłem na próbę i jest jakby lepiej: więcej miejsca do palenia, żar w popielniku sobie siedzi a z góry dokładam drewno) ?

mam od spodu wkład podparty bardzo dobrze, wymurowane ścianki pod ok 75% powierzchni wkładu

dziękujęno to sp... ograniczyłeś przepływ powietrza, ustawiając na firmowym stojaku jest jeszcze możliwość wpięcia pow. zew. do spalana. bez rusztu i stojaka moższ stracić gwarancję :( i może wkład popękać :(

adi_
14-01-2008, 20:19
an-bud a powiedz jaki kominek bylby dobry do palenia tak raz na jakis czas moze raz w tygodniu czy z szamotem w srodku czy tez nie i jakiej mocy i czy warto wtedy robic rozprowadzenie goracego powietrza do innych pomieszczen pozdrawiam

4dr
15-01-2008, 00:06
zejdźmy z powietrza, bo doprowadzenie mam bdb, rozprowadzenie i odprowadzenie też b. dobre, wogle pali sie super już ponad rok, na to nie narzekam, tylko,,
mało miejsca w palenisku i bezużyteczny popielnik, tym bardziej ruszt (powietrze przecież idzie wokół szyby) ruszt i tak się zatyka, popielnik pusty pozostaje prawie....
czyli nie bez rusztu ?.. no tak się troche obawiam właśnie, że naprężenia inaczej, nieprzewidzaine przez producenta....

ale 1. więcej miejsca 2. drewno cały czas w żarze 3. wreszcie popielnik pełny ;)

dzięki, pozdrawiam kominkowców

an-bud
15-01-2008, 02:22
jest jeszcze coś takiego jak pogrzebacz, jak się to używa to popiół wpada do szuflady :D co prawda wielka to ona :( jak masz zamocowane pow. zew. do paleniska?

an-bud
15-01-2008, 10:02
an-bud a powiedz jaki kominek bylby dobry do palenia tak raz na jakis czas moze raz w tygodniu czy z szamotem w srodku czy tez nie i jakiej mocy i czy warto wtedy robic rozprowadzenie goracego powietrza do innych pomieszczen pozdrawiamz czystym sumieniem żaden :( żeliwny może popękać, z szamotową okładziną gorzej oddaje ciepło, popęka tylko szamot :( kupując trzeba zwracać uwagę na wielkość "komory dymowej" ( im więcej tego złomu co jest nad szybą, tym lepiej działa. mniej dymu przy dokładaniu drewna wydostaje się z wkładu) budując kominek bez DGP można liczyć się z tym że w salonie będzie wysoka temperatura, a w innych pokojach zimno czujnik od CO odcina ogrzewanie :(

4dr
15-01-2008, 14:23
jak mówiłem nie mam problemów z paleniem, tylko taki mod mi się nasunał...

so, powietrze z zewnątrz, a pod kominkiem wymurowana komora oddzielna, z której powietrze przedostaje się jedynie do otworów wkładu, do tego przeznaczonych :)

jak już się chwale, to do konwekcji osobna jest komora wymurowana i zaciąga powietrze przez otwór w ścianie (grawitacyjnie lub wentylator pompuje - tam doprowadzone zimne atmosferyczne + powrotne z pomieszczeń - i się pozytywnie miesza tam

ps
ok już nie kombinuję, wkładam ruszt na miejsce :)

hes
15-01-2008, 16:09
Od dawna już próbuję namówić ludzi do palenia drewnem bez rusztu, bo tak
powinno spalać sie drewno. Płomień jest bardziej czysty, korzystnie na proces
spalania wpływa też warstwa popiołu z żarem. Nawiasem mówiąc, bez rusztu
palę już ok. 10 lat, fakt- nie w kominku...Ale co za różnica- to też piec.

adi_
15-01-2008, 20:04
an-bud tez myslalem nad czyjnikiem od co w salonie ale zewzgledu na kominek i na to ze salon ma wielkie przeszklenia czujnik bezie w sypialni i tam tez bedzie regulacja zcyli odpada obawa ze jak kominek bedzie dzialal to w salonie bedzie cieplutko a gdzie indziej zimno
doradz jakis kominek bo kolega do zakupu przymieza sie ostro a co do tego szamotu to jak popeka latwiej jest plyty wymienic niz caly kominek niesadzisz pozdrawiam

4dr
15-01-2008, 20:59
do Hes. - wuasnie o to mi chodziło, pali się lepiej, ale za bardzo się boje o wkład
- żar leży w popielniku, nagrzewa się inaczej niż przewidziano, a tam taki dziwny ten odlew...

an-bud
16-01-2008, 00:11
do Hes. - wuasnie o to mi chodziło, pali się lepiej, ale za bardzo się boje o wkład
- żar leży w popielniku, nagrzewa się inaczej niż przewidziano, a tam taki dziwny ten odlew...od czasu do czasu przegarniam i po 2 miesiącach wyjmuję około 60 litrów popiołu :D jak nie przegarnę to się "dusi" ale mam bez dopływu powietrza pod ruszt :D (własna konstrukcja) czasem kombinuję :lol:

an-bud
16-01-2008, 00:14
an-bud tez myslalem nad czyjnikiem od co w salonie ale zewzgledu na kominek i na to ze salon ma wielkie przeszklenia czujnik bezie w sypialni i tam tez bedzie regulacja zcyli odpada obawa ze jak kominek bedzie dzialal to w salonie bedzie cieplutko a gdzie indziej zimno
doradz jakis kominek bo kolega do zakupu przymieza sie ostro a co do tego szamotu to jak popeka latwiej jest plyty wymienic niz caly kominek niesadzisz pozdrawiama ile chce przeznaczyć na palenisko?

adi_
17-01-2008, 19:26
na kominek tak bo chyba to samo co palenisko czy nie bo nieznam sie na tym nie wiecej jak potrzeba ;) no tak naprawde to jakies 3.000 do 5.000
pozdrawiam

an-bud
17-01-2008, 21:58
na kominek tak bo chyba to samo co palenisko czy nie bo nieznam sie na tym nie wiecej jak potrzeba ;) no tak naprawde to jakies 3.000 do 5.000
pozdrawiammoże kupić z tej samej firmy co Ty, tylko większej mocy

adi_
18-01-2008, 20:53
ja jeszcze nie mam kominka ba nawet domu jeszcze ni mam pozdrawiam

an-bud
19-01-2008, 10:28
ja jeszcze nie mam kominka ba nawet domu jeszcze ni mam pozdrawiam :cry: myślałem taki jak w tytule

adi_
20-01-2008, 17:03
nie ja nie bede wyciagal rusztu bo moim zdaniem jesli tam jest to nie dla ozdoby tylko zeby polana trzymal i zeby do szyby niedochodzily i nie blokowaly przeplywu powietrza
no ale to juz kazdy robi jak kto chce
szukam dalej kominka odpowiedniego dla moich potrzeb i takiego co po 10 latach niemusialbym wymieniac calego pozdrawiam