PDA

Zobacz pełną wersję : strop położony bez poduszki i zle murlata-pomoc



reno1980
15-01-2008, 09:02
wczoraj był u mnie murarz z innej ekipy i stwierdzil że moja ekipa spartaczyła robote to znaczy stwierdził że strop polożony jest bezposrodnio na cegle porotherm to znaczy bez jakies poduszki i sie zastanawiam co to takiego i czy jest to bardzo ważne druga sprawa to mam dom trójwarstwowy 25+8styropian+11,5 porotherm i murlaty sa połozone żle tak stwierdził murarz z innej ekipy to znaczy powinny byc na scianie nosnej a one sa polozone bardziej na zewnątrz to znaczy na tym styropianie i cegle 11,5 wiem ze nie napisalem tego zbytnio wachowo ale postaram sie wkleic fotki to bedzie łatwiej stwierdzic z góry dziekuje za odpowiedzi

Krzysztofik
15-01-2008, 09:06
Nie napisałeś jaki strop.
"Poduszka"- warstwa zaprawy o grubości min 2 cm.
Cały dach leży na zewnętrznej warstwie? :-?

seblo
15-01-2008, 09:08
Zgadza się:
wieńce stopu powinny leżeć na warstwie cegieł, czyli tzw. poduszce, a murłata, która odbiera sporą część obciążenia dachu powinna przekazywać ją na wieniec znajdujący się na ściance kolankowej (dom z poddaszem użytkowym), lub na wieńcu stropowym.

Geno
15-01-2008, 09:32
Zgadza się:
wieńce stopu powinny leżeć na warstwie cegieł, czyli tzw. poduszce, a murłata, która odbiera sporą część obciążenia dachu powinna przekazywać ją na wieniec znajdujący się na ściance kolankowej (dom z poddaszem użytkowym), lub na wieńcu stropowym.
Żadne wieńce nie muszą być na żadnej poduszce. Bajki piszecie.

Krzysztofik
15-01-2008, 09:37
Jak położył belki stropowe bezpośrednio na porothermie do dobrze czy kiepsko :wink:

edde
15-01-2008, 09:38
wydaje mi się (a le fachowcem nie jestem ;) ) że wieniec, jak sama nazwa wskazuje, wieńczy ścianę nośną i na nim opiera sie strop np. monolityczny, tak też mam w projekcie, a poduszki to mam w planach, w sypialni, na poddaszu :)
a co do murłaty wydaje sie być logiczne że powinna opierać się na ścianie nośnej a nie na styropianie... (ścianka kolankowa niekoniecznie znaczy to samo co ściana nośna, to jedna z jej warstw, jeśli jest trójwarstwowa, jest nośna)

Geno
15-01-2008, 09:39
Jak położył belki stropowe bezpośrednio na porothermie do dobrze czy kiepsko :wink:

Niedobrze ale co to ma wspólnego z poduszką wieńca? Jeśli wystarczy wykonać zgodnie z instrukcją np. poprzez opuszczony.

Krzysztofik
15-01-2008, 09:44
wczoraj był u mnie murarz z innej ekipy i stwierdzil że moja ekipa spartaczyła robote to znaczy stwierdził że strop polożony jest bezposrodnio na cegle porotherm to znaczy bez jakies poduszki i sie zastanawiam co to takiego i czy jest to bardzo ważne ..........
Murarz nie czepiałby sie monolitu.

reno1980
15-01-2008, 09:44
strop był teriva ,poddasze użytkowe jade kupic sobie nowy aparat to zrobie pare fotek na budowie to tu wkleje

seblo
15-01-2008, 09:58
Zgadza się:
wieńce stopu powinny leżeć na warstwie cegieł, czyli tzw. poduszce, a murłata, która odbiera sporą część obciążenia dachu powinna przekazywać ją na wieniec znajdujący się na ściance kolankowej (dom z poddaszem użytkowym), lub na wieńcu stropowym.
Żadne wieńce nie muszą być na żadnej poduszce. Bajki piszecie.

Zgadza się "nie muszą" ale "powinny".

jajmar
15-01-2008, 10:02
wieńce stopu powinny leżeć na warstwie cegieł, czyli tzw. poduszce,

a dlaczego? Bez cegły pod wieńcem sie nie da?

Geno
15-01-2008, 10:02
Zgadza się:
wieńce stopu powinny leżeć na warstwie cegieł, czyli tzw. poduszce, a murłata, która odbiera sporą część obciążenia dachu powinna przekazywać ją na wieniec znajdujący się na ściance kolankowej (dom z poddaszem użytkowym), lub na wieńcu stropowym.
Żadne wieńce nie muszą być na żadnej poduszce. Bajki piszecie.

Zgadza się "nie muszą" ale "powinny".
Jeśli strop jest gęstożebowy to wystarczy wieniec opuszczony albo poduszka z zaprawy. Niemnie jednak jest to poduszka belki a nie wieńca. Wieniec żadnych poduszek nie potrzebuje.

pierwek
15-01-2008, 10:08
u mnie na ostatniej warstwie PTH wymurowali jedną warstwę cegły pełnej i na to położyli belki.

Belki w zasadzie powinny leżeć jeszcze na poduszkach betonowych żeby je beton dookoła oblał ale było to uzgodnione z kierbudem więc sięnei upierałem.

wydaje mi się, że PTH jest zbyt delikatny i szczególnie przy zalewaniu będą duże siły działały na belki i przez nie na kruchy PTH....

ale jak to wszystko już jest zalane to wieniec to już związał i nacisk jest po całości a te belki to teraz już są częścią stropu i nie naciskają więcej niż beton obok który jest w wieńcu

seblo
15-01-2008, 10:14
Zgadza się "nie muszą" ale "powinny".[/quote]
Jeśli strop jest gęstożebowy to wystarczy wieniec opuszczony albo poduszka z zaprawy. Niemnie jednak jest to poduszka belki a nie wieńca. Wieniec żadnych poduszek nie potrzebuje.[/quote]

Wydaje mi się geno, że raczej chodzi o to, że stop (z opuszczonym, czy nie opuszczonym) wieńcem powinien leżeć nie bezpośrednio na pustaku (czy to będzie MAX, czy POROTERM), lecz właśnie na warstwie bardziej wytrzymałej ceramiki, która jest swego rodzaju pośrednikiem w przekazywaniu obciążeń na mniej wytrzymały materiał ceramiczny.

Fachowcem nie jestem, ale jakieś tam pojęcie mam i tak mi się na zdrowy chłopski rozum wydaje. Tak robił też mój murarz, do którego mam pełne zaufanie.

Geno
15-01-2008, 10:17
Wydaje mi się geno, że raczej chodzi o to, że stop (z opuszczonym, czy nie opuszczonym) wieńcem powinien leżeć nie bezpośrednio na pustaku (czy to będzie MAX, czy POROTERM), lecz właśnie na warstwie bardziej wytrzymałej ceramiki, która jest swego rodzaju pośrednikiem w przekazywaniu obciążeń na mniej wytrzymały materiał ceramiczny.

Fachowcem nie jestem, ale jakieś tam pojęcie mam i tak mi się na zdrowy chłopski rozum wydaje. Tak robił też mój murarz, do którego mam pełne zaufanie.

Jeszcze raz. Nie wieniec a belki powinny być na jak to nazywasz "na warstwie bardziej wytrzymałej ceramiki".

seblo
15-01-2008, 10:22
Jeszcze raz. Nie wieniec a belki powinny być na jak to nazywasz "na warstwie bardziej wytrzymałej ceramiki".

Zgadza się.

Malybialy
05-09-2011, 21:16
Witam, a czy na pustaku z betonu komórkowego powinna być podmurówka (poduszka) z cegły pod wieńcem?

beton44
06-09-2011, 04:44
nie

antech
06-09-2011, 11:54
Jeżeli płyta to nie, jeżeli teriva z wieńcem opuszczanym to tez nie, teriva bez wieńca opuszczanego - tak

beton44
06-09-2011, 14:51
pytanie było o "pod wieńcem" :stirthepot: