PDA

Zobacz pełną wersję : Projektowanie ogrodów



Strony : [1] 2

Elfir
15-01-2008, 14:05
Witam

Chętnie pomogę w urządzeniu fragmentu ogrodu, doradzę lub wykonam kompleksowy projekt zagospodarowania ogrodu.
Mam wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ogrodów przydomowych, zieleni ochronnej, zieleni firmowej. Współpracuję z firmami wykonawczymi (w okolicach Poznania i Łodzi).

Serdecznie zapraszam - proszę o kontakt na priv.
Albo bezpośrednio: 600 10 40 80 lub [email protected]
facebook: @Ogrody.Elfir
tablica Pinterest: https://pl.pinterest.com/elfir2722/elfir-studio-projektowania-terenów-zieleni/

Może się zdarzyć, ze nie odbiorę telefonu z rożnych względów. Aby się nie dobijać, proszę o SMS np. "projekt ogrodu" + swój nr telefonu

Więcej zdjęć na ostatnich stronach tego wątku i w albumie na FB.

aka z Ina
07-06-2008, 21:41
Mogę z czystym sumieniem doradzić fachową pomoc Elfirka!!!!!!! :D Mimo młodego wieku posiada niesamowite pokłady wiedzy :D
Nie dość, że jest miłą i serdeczną osobą to na dodatek potrafi w mig poznać i wczuć się w gust właściciela przyszłego ogrodu.!
miałam ogromne szczęscie, ze spotkałam poprzez forum Muratora tak kompetentną osóbkę, która już po pierwszym spotkaniu okazała się nadającą na tych samych falach ogrodniczych dziewczyną :lol:

Mam nadzieję, że nasza znajomośc po tych kilku spotkaniach nie zakończyła się, bowiem w razie potrzeby mam zgodę dzwonić do niej na pogotowie ogrodnicze :wink: nie mówiąc, że będzie dla Nas ogromną przyjemnością gościć ją już w zagospodarowanym ogrodzie!!!!!!!

pozdrawiamy Elfirku :D !!!!!

KamilaWr
09-07-2008, 09:02
http://daylily.net/gardens/images/bobbiebrooks/2005/BabsonEstate-330.jpg

Elfirku czy wiesz jak nazyawją sie rosliny posadzone na tej malej skarpie?

Elfir
09-07-2008, 09:47
Małe zdjęcie. na pewno jest: berberys Thunberga "Bagatelle" lub "Atropurpurea Nana", lawenda, jakieś odmiany zywotnika, chyba cyprysik tępołuskowy "Gracilis", tawuła japońska (chyba "Goldflame") i najprawdopodobniej rozchodnik okazały. Reszta roślin to zielone plamy, nie widać ani liści ani kwiatów.

iwett27
10-07-2008, 14:26
Poprosze o namiary na pania na priv. Chetnie skorzystam z usług. W sumie ogrodem zajme sie w przyszłym roku ( aktualnie trwa budowa) ale kontakt zawsze warto miec;) Z góry dziekuje!

KamilaWr
11-07-2008, 09:51
Ślicznie dziękuję za odpowiedź, jestem laikiem ogrodowym a mam u siebie skarpę do obsadzenia i zupełnie nie wiem co można na niej posadzic - stąd moje pytanie.
pozdrawiam serdecznie
kamila

aka z Ina
11-07-2008, 21:55
oj jak ja się cieszę, że wąteczek rusza Elfirku :D

Elfir
14-07-2008, 07:29
Na szczęscie nie narzekam na brak zleceń :)

aka z Ina
15-07-2008, 07:10
Na szczęscie nie narzekam na brak zleceń :)

wiem, wiem pracowita kobieto :D pozdrawiam;))

P.S. u Nas ziemia nawieziona, niebawem ogrodzenie i zaczniemy obsadzanie :wink:

Elfir
15-07-2008, 08:51
A jak tam ogrodzenie i wejście do domu?

aka z Ina
15-07-2008, 10:10
A jak tam ogrodzenie i wejście do domu?

na dniach się będzie robic :wink:

agakz
22-07-2008, 13:37
Dopisuję się do głosów zachwytu nad projektami Elfir
Mam dopracowany w szczegółach projekt uwzględniający wszystkie możliwe czynniki od moich upodobań i zachcianek do warunków działki oczywiście :D
Podziwam za wyobraźnię przestrzenną i znajomość roślinnych tematów...
No i nie mogę się doczekać kiedy będzie można wprowadzać plan w życie :roll:

nitubaga
08-08-2008, 10:27
witam,

a czy można poprosić o jakiś szacunkowy cennik? :wink:

w dzienniku widać działeczkę którą musze jakoś zagospodarować, cała działka 560 m2 w tym dom jest 116m2....działka jest od zachodu (front domu), północy (wykusz) i wschodu (tył i taras)...

...czy mogę liczyć na pomoc jeśli jestem w Warszawy?

kaandrzej
12-08-2008, 12:31
Jak można z Elfirem się skontaktować?

ANNNJA
26-08-2008, 08:45
witaj,
gratuluje rozpoczęcia,.....
widzę że innym będziesz projektować wielkie piekne ogrody, a sama masz tak mało....,
nie marzysz o dużym ogrodzie????

ale ja nie w tej sprawie, podaj mi proszę na priv kontakt do Ciebie, (meil i telefon) i ew. cene za swoje projekty, czy za całość, czy zależy od metrów??
dziękuje

Guzmanka
08-09-2008, 13:19
Witam,
Mamy dużą działkę, prawie 2,5 tys metrów koło Rokietnicy. I marzymy o pięknym ogrodzie.
Proszę o kontakt na priv.
Dziękuje

Elfir
06-10-2008, 13:55
Przepraszam, ale forum nie powiadamiało mnie o postach w tym watku i myslałam, że temat umarł smiercią naturalną.
W razie czego skontaktowac się można najszybciej poprzez prywatna wiadomośc na forum.

Heath
09-11-2008, 13:18
Dołączam do grona szczęśliwców, którzy mają ogród zaprojektowany przez Elfir. Projekt przeszedł moje najśmielsze przypuszczenia, co można zrobić na mojej działce. Mimo że nie jestem zwolennikiem prac ziemnych i zapach obornika dalekim jest mi od miłego, z vervą zabieram się na wiosnę do realizowania projektu :D .

Pozdro!

aka z Ina
13-11-2008, 10:50
Heath-no to razem zaczynamy działać od wiosny!!!! :D

Rossa
15-12-2008, 15:06
Elfir czy ja również mogę liczyć na pomoc?????????
Działkę mam dużą i sama nie wiem od czego mam zacząć .Na pewno etapami ,
ale JAK plis :P

Elfir
16-12-2008, 07:49
A w czym konkretnie miałabym pomóc?

Rossa
17-12-2008, 08:17
Elfir bardzo chciałabym abyś mi pomogła zaprojektować bodaj kawałek mojego ogrodu (bo z całym to na raz za dużo pracy aczkolwiek pracy się nie boję ale nie śmiem prosić )dlatego przynajmniej kawałek.Serdeczne dzięki -o kontakt proszę na priv

Rossa
21-12-2008, 10:36
Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia,
te całkiem błahe i te ważne,
te dostojne i te ciut niepoważne,
niech się spełnią.
Marzeń o które warto walczyć,
wartości którymi warto się dzielić,
przyjaciół z którymi warto być
i nadziei, bez której nie da się żyć.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego Roku.

http://images35.fotosik.pl/42/d78a2f1c7ab2b5f2.jpg (http://www.fotosik.pl)życzy Agata z rodzinką

Elfir
23-12-2008, 09:03
Dziękuje za zyczenia.

Ze swej strony zyczę aby wszystkim się darzyło, w nowych domach, w nowym roku!

Elfir
23-01-2009, 13:34
Ja poprosze na wiosnę o raporty z postępu prac :)

aka z Ina
23-01-2009, 13:57
Ty nie mysl, że damy Ci taki szybko spokój :P nie raz będzieisz wyrywana i zasypywana pytaniami :wink: :lol:

bitter
03-02-2009, 14:45
Halo halo proszę o kontakt

Elfir
06-02-2009, 09:51
Zostałam wręcz zasypana ofertami współpracy - zbliża się wiosna.

aka z Ina
10-02-2009, 10:19
Zostałam wręcz zasypana ofertami współpracy - zbliża się wiosna.


jak się cieszę!!!!!zasługujesz na to!!! tym bardziej, że nie odwalasz chałtury, tylko wkładasz w to tyle serca :D Ja to swą osoba potwierdzam!!!!!
buziaki, pozdrawiam :D

elisee
10-02-2009, 12:14
Jak ja sie ciesze, że jestem zarezerwowana w terminarzu :D Czekam cierpliwie, bo budowa jeszcze nie ruszyła, ale mam nadzieje, że niebawem.

bobowa budowniczowa
10-02-2009, 19:05
Witaj Elfir :lol:
No cóz, okazało się jesienią (jak do mnie dzwoniłaś), że nie jestem w stanie założyć ogrodu. Teraz przyszedł na niego czas.
Wiem, wiem............terminy zajęte :roll:
Mam jedno pytanie: mam ścieżki, mam już kilka choinek (no nie mogłam sobie odmówić przed zimą), wiem jakie chcę rośliny tylko nie wiem w którym miejscu je posadzić. Tak więc jak widzisz chyba potrzebuję "pół" projektu :wink:
Czy jest jeszcze taka możliwość, żebyś mi pomogła :roll:

anastek77
27-02-2009, 11:52
Witam!!!!

Ja mam pytanie. Czy przed budowa powinno sie miec plan ogrodu czy lepiej juz po postawieniu domku??? Mam dzialke 2802mkw w woj.wielkopolskim i wiem .ze to duza dzialka wiec chcialam sie dowiedziec jakie jest lepsze rozwiazanie. Licze na twoja pomoc. Pozdrawiam

Elfir
03-03-2009, 08:02
Można i tak i tak :)
Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Jeżeli projekt ogrodu robiony jest jeszcze przed budową to mozna czesc dużej działki odgrodzić od budowy i posadzić rośliny jak najwczesniej, aby trochę podrosły zanim właściciel wprowadzi się do domu.
Z drugiej strony, jeśli projekto ogrodu jest robiony po wybudowaniu, łatwiej go wpasować w tryb życia mieszkanców - właściciel działkę już zna, wie gdzie lepiej mu sie wypoczywa, gdzie trzeba sie osłonić przed wiatrem itd.

Jak widać - nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Masz duża działkę. Jeśli cię stać na urządzenie na całości ogrodu "na raz" to mozesz poczekać do postawienia domu. Jeśli jednak zamierzasz kupować jak najmłodsze roślinki, bo są tanie, to lepiej posadzić je jak najwczesniej.

ged
05-03-2009, 11:58
Elfir
Wpadłem tu po Twoim poście o moim projekcie... Bardzo mi się spodobały fotki ogródka zamieszczone wyżej. Są w moim guście - trawnik, drzewa i krzewy wyrastające z trawnika - czystość formy. Mam do urządzenia tej wiosny pół hektara ogrodu - parku wokół repliki dworku (fotki w dzienniku). Jeśli masz pomysły na coś odjazdowego, niekonwencjonalnego i oczywiście w stylu tamtej epoki daj znać - będzie można poszaleć.

mclear
10-03-2009, 14:15
Elfirku mam ogromną prośbę jak znajdziesz chwilę będę Ci wdzięczna...spieszę pisać w czym sęk, a mianowicie mam dużą działkę do zrobienia ogrodu, ale jeszcze nie w tym roku. Obecnie chcę obsadzić tylko drogę dojazdową do domu która jest prosta i ma długość ok 100m. Jakieś oświetlenie wzdłuż i jakoś chcialabym ją pieknie obsadzić, ale nie mam pojęcia czym. Nie znam się na roślinach nic a nic....Proszę Cię o pomysły. Ziemia jest raczej gliniasta, niechciałabym aby to były jakieś wysokie drzewa czy krzewy. Chciałabym aby było efektownie, kolorowo i aby jak najdłużej kwitły

Najlepiej będzie jak wkleję zdjęcie zatem jutro je umieszcze :)

Dziękuję Ci za poświęcenie minutki dla mnie

mclear
18-03-2009, 15:13
http://img27.imageshack.us/my.php?image=p3120132.jpg

oto moja droga :)

http://img8.imageshack.us/my.php?image=p3120133b.jpg

Elfir
19-03-2009, 07:39
Dlaczego na 100 m nie chcesz nic wysokiego? Tu aż się prosi o aleję.

Kiedyś robiłam projekt na ogromną działkę, gdzie dom stał na wzgórzu - to zrobiłam aleje z brzóz, a przed domem podjazd otoczony klonami. Brzozy były podsadzone kobiercami z jałowców i mało wymagających krzewów (berberysy, szczodrzeńce) a klony pasami niewielkich kwitnących krzewów liściastych.

IMHO Krzewy się zagubią na takiej powierzchni. Ale jak tam chcesz. W naszym klimacie przez całe lato kwitną głównie niektóre róże, hortensje i buddleje. Na gliniastej glebie możesz posadzić szpaler róż parkowych, np. odmianę "Newada", "Robusta".
Inne krzewy kwitną raczej wiosną (forsycje, migdałki) lub na początku lata (krzewuszki, jaśminowce).

Zwróć uwagę na reprezentacyjny charakter podjazdu. Posadzenie samych krzewów liściastych spowoduje, ze przez pół roku będziesz miała tylko nagie pędy przy drodze.

Przed wjazdem skusiłabym się na dwa kolumnowe dęby.

Anulek2005
23-03-2009, 09:23
Elfirko mam prośbę o konsultacje - jestem właścicielką ugoru wokół domu (1555m2 :o minus dom). Stare koryto rzeki - miejscowi twierdzą, że co roku na wiosnę ziemia "rodzi" kamienie. Ogólnie jakoś tak niefajnie w kwestii ogrodu. Wprowadzać się będę najwcześniej za rok - teraz bywam tam baaardzo sporadycznie. Czy jakiekolwiek przedsięwzięcia powinnam podjąć już czy dopiero jak się wprowadzę i będę mogła regularnie "walczyć z naturą"?

Elfir
23-03-2009, 11:47
jeżeli tylko mozesz odgrodzic teren i ochronic go przed budowlanymi spustoszeniami, to jak najbardziej warto zacząc poprawianie warunków glebowych na takim fragmencie. W zależności od posiadanych środków i mozliwosci można przekopac ugór, wybrać chwasty i posiać nawóz zielony lub dodać obornik. Mozna wymienic glebę na lepszą.
Piszesz strasznie ogólnikowo - w starym korycie rzeki gleba powinna byc doskonala - mady i iły rzeczne. Kamienie raczej mi sie kojarzą z morenami czołowymi (poza oczywiscie glebami gorskimi).

Anulek2005
23-03-2009, 13:13
No właśnie to w górach jest :cry: - trzasnę fotkę może, albo poczekam na jakiś Twój wolny termin .... Ładny ogródek mi się marzy ....

A piszę ogólnikowo, bo na ogrodzie znam się jak wilk na gwiazdach :o Nawet nie wiem co jest ważne. Okoliczni "znawcy" podali mi milion sposobów od "taka specjalna tkanina a na nią ziemia" aż do "nic z tym nie zrobisz" :o :o

A i jeszcze jedno - dom już w stanie "deweloperskim" stoi, więc więcej spustoszeń budowlanych nie przewiduję 8)

Elfir
23-03-2009, 15:50
Wyluzuj, przecież w górach całkiem sporo roślin rosnie. Można zrobić wspaniałe skalniaki.

Anulek2005
23-03-2009, 17:05
Ale ja mam działkę płaską jak naleśnik i męża z awersją do "kurhaników" :D - odezwę się jak będę miała zdjęcia aktualne jakieś :oops: A tak w ogóle to luz - w razie draki założę sad :o :lol:

Elfir
24-03-2009, 07:18
Skalniak nie musi być kurhanikiem. Może być zupełnie płaski.

Beauty
27-03-2009, 10:33
Witaj Elfir!! naczytałam się sporo pochlebnych opinii o twojej fachowości,wiec i ja nieśmiało pytam o radę.Mój domek nawiązuje wyglądem do staropolskich dworków i tak klimat chciałabym utrzymać w swoim ogrodzie.Skłaniam się ku ogrodowi raczej naturalistycznemu,z wydzielonym miejscem do wypoczynku.nie lubię uporządkowanych ,równiutkich alejek.Niestety ,z różnych przyczyn ogród "zadomowy"będę urządzać w przyszłym roku,natomiast przed domem mam dośc dużo brzózek samosiejek i klonów.Pytanie moje dotyczy ,co posadzić między nimi?może wejdziesz w mój dziennik ,to ci sie rozjasni ,jak to wygląda.Odległość od siatki do domu ,to około 40m i chciałabym obsadzić dojazd lipami,które już ogrodnik dla mnie trzyma.Nie wiem tylko ,ile miejsca przeznaczyć na zajazd.Droga dojazdowa będzie mw.na szerokości6-8m i czy te lipy sadzić w jakiejś odległości od krawędzi tejże drogi?i jeszcze jedno czym obsadzić obszar przed siatką?Będe wdzięczna ,za każdą radę .Dodam tylko,ze nie mam niestety czasu na systematyczną pielęgnację i wolałabym mieć rośliny nie za bardzo 'upierdliwe w uprawie. :wink: :wink:

sure
27-03-2009, 15:45
Witaj Elfir, po raz pierwszy zerknęłam do tego wątku, bo budowa na ukończeniu, powoli zaczęłam myśleć o zagospodarowaniu terenu. Podoba mi się zaangażowanie, jakie wkładasz w swoją pracę! :D Szkoda, że nie dzialasz gdzies bliżej Bałtyku, bo miło byloby skorzystać z oferty. A może jest to realne w jakiejś formie? Potrzebuję kogoś, kto dobierze mi rośliny według określonych kryteriów - tak, aby ciekawie i praktycznie zagospodarować otoczenie (główne zasady: mało kwitnących, dlatego chciałabym rośliny, które mają zróżnicowane kolory liści, czy pędów. I koniecznie wrzosowisko)...

...czy byłabyś sklonna mi jakoś pomóc?

pozdrawiam,

Elfir
30-03-2009, 09:50
Czy stawianie garażu z głębi działki zamiast na froncie miało jakieś szczególne uzasadnienie? Bo tracisz mnóstwo atrakcyjnego miejsca w ogrodzie na zrobienie drogi dojazdowej do garażu.

Dlaczego planujesz tak szalenie szeroką drogę dojazdową (6-8 m)? Ma być dwupasmowa? Dla zwykłego samochodu i szambiarki starczy bez problemów 4 m.

Ponieważ szanujący się dworek powinen posiadać podjazd dlatego proponuję wykonać niewielki okragły podjazd przed wejsciem do domu z klasyczną różanką lub fontanną. To jest placyk tylko do ruchu pieszego. Ale łączy się z drugim okragłym podjazdem dla samochodów. Pozwoli on wymijać się samochodom i nawracać (samochód się cofa z garażu, a potem już przodem objeżedza podjazd). Można też z jeden strony, bliżej domu zaparkować samochód - a objeżdzając podjazd z drugiej, inny samochód może go ominąc.
Na środku dużego podjazdu ładnie bedzie się prezentować dąb lub buk. Dla wygody można podsadzić płozącymi jałowcami.

Drzewa alejowe nalezy sadzić 1,2-1,5 od drogi.

Zagajnik brzozowy radzę podkrzesać na wys. 2 m. w miejscu dobrze oświetlonym moża między brzózkami robić duża połać wrzosowiska; z przodu niskie wrzosy, wrzośce, brukentalie, płożace jałowce; dalej - janowce barwierskie, wyższe i kolumnowe jałowce, kosodrzwiny, szczodrzeńce, niskie berberysy; jako tło - zarnowce, berberysy, sosny, wysokie jałowce (np. Blue Alps)

Moża też inaczej - dać duże połacie kilku odmian tawuł japońskich wymieszanych gdzieniegdzie z kosodrzewinami, a w tle tawuły trójłatkowe, szare, różę pomarszczoną, swierki serbskie.

Z białymi pniami brzóz zimą ładnie kontrastowałyby również czerwone i zółte pędy dereni.

Od drogi posadziłabym świerki i daglezje w grupach po 3-5 szt. do tego dla koloru klon jesionolistny i ginnala.
Przetrzeń między domem a ulicą zostawiłabym pustą z łaką kwietną. Łąkę od alei dojazdowej do domu oddzieliłabym nieformowanym zywopłotem np. z pęcherznicy, forsycji, bzu (Syringa macrophylla "Superba") lub formowanym z ligustra. Przestrzeń miedzy pasem drogi a żywopotem obsadzić najlepiej gęsto irgą Dammera. Lub zostawić strzyzony trawnik z setkami cebul krokusów.

Natomiast płot obsadziłabym czymś rodzimym np.: bzem czarnym, leszczyną,

http://img9.imageshack.us/img9/7306/dworek.jpg

Małgolinka
01-04-2009, 15:17
Witaj Elfir :)

Czytam wszystkie Twoje wypowiedzi i gromadzę wiedzę ale im więcej wiem tym jestem coraz bardziej zagubiona w tym jak się zabrać do mojego ogródka :roll: Widzę, że jesteś "zawalona" projektami ale może poradziłabyś mi jak rozplanować ogród - chodzi mi na początek o umiejscowienie sadu i warzywnika, które chcę wkrótce założyć - działka jest duża (3760m) i tak jak u Anulek2005 częściowo leży w miejscu starego koryta rzeczki (wg opinii geologa), w tej chwili jest to łąka torfowa czyli ok 1,5 metra torfu a pod spodem trochę gytii (czyli te rzeczne namuły) wkoło domu teren został podniesiony ok pół metra (torfem z wykopu po wymianie gruntu)
Trochę to zakręcone ale jeśli mogłabyś mi trochę pomóc to wrzuciłabym rysunek działki, żeby trochę rozjaśnić co gdzie planowałam ale już zupełnie zgłupiałam :lol:

Pozdrawiam
Małgosia

Beauty
01-04-2009, 21:47
dzięki Elfir!bardzo podobaja mi sie Twoje pomysły i chciałabym ,abys dała mi jakis kontakt do siebie na priv i stawke za projekt.Czy mogę ten wstępny projekt zamiescić w swoim dzienniku?

A nawiązując do mojego garażu,to bardzo chciałam aby był z przodu ,,ale niestety nie przeszło ,ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego tego nie uwzględnili .Z drogą to oczywiście przesadziłam :lol: :lol: :lol: na całą bramę tyle przewidzieliśmy ,a sama droga będzie węższa.Cała działka ma 55arów .tak ,że można się wykazać :wink:

Uświadom mnie ,aby pozbyć się chwaściorów z przewagą perzu , to co zastosować?dzięki Ci jeszcze raz .

Elfir
03-04-2009, 07:51
To tylko prosty szkic w paincie, a nie projekt :) Ale zamieścić możesz, nie widzę żadnych przeszkód.
A co do perzu. No coż, chwastów pozbyć się możesz albo ekologicznie (czyli przeorać i wybrać kłącza, albo chemicznie, czyli herbicydem na jednoliścienne (jesli tylko perz i trawe chcesz usunąć) albo nieselektywnym (wybija wszystko co jest zielone). W przypadku drugiej opcji ważne jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta, żeby nie zatruć nadmiernie gleby.

Elfir
06-04-2009, 08:15
Najlepiej nie zostawiać na koniec wykonania projektu ogrodu - jeśli dom ma być ukończony pod klucz wiosną przyszłego roku, to lepiej projekt ogrodu wykonywać już zima a nie czekać na wiosnę, bo wtedy naprawdę ciężko z terminami.

koniecaga
16-04-2009, 13:16
Zagajnik brzozowy radzę podkrzesać na wys. 2 m. w miejscu dobrze oświetlonym moża między brzózkami robić duża połać wrzosowiska; z przodu niskie wrzosy, wrzośce, brukentalie, płożace jałowce; dalej - janowce barwierskie, wyższe i kolumnowe jałowce, kosodrzwiny, szczodrzeńce, niskie berberysy; jako tło - zarnowce, berberysy, sosny, wysokie jałowce (np. Blue Alps)




Witam serdecznie. Podczytałam trochę wątek i mam pytanie: Elfir, czy pod tymi brzozami da się wtedy przechodzić? Czy krzaki mają być posadzone luźno, a pod nimi trawnik?

Mam za domem do rozplanowania ogród szer 17m a dł 50m i zbieram pomysły, żeby nie biegać co tydzień cały weekend z kosiarką, chciałabym w tyle działki mieć właśnie zagajnik z brzóz, ale tak żeby można było do niego wejść, ale niekoniecznie z kosiarką :) Proszę o pomoc jak to rozplanować powiedzmy na powierzchni 17m x 20m (ile brzózek posadzić i w jakiej odległości od siebie) i czy jeszcze za zagajnikiem, tuż przy ogrodzeniu mogę posadzić świerki? Czy powsatanie wrażenie bałaganu?

Między domem a zagajnikiem będzie trawnik (jeszcze rozważam łąkę), a wzdłuż ogrodzenia chciałabym różnorodną kompozycję z iglaków i różnobarwnych krzewów.... :) Rozmarzyłam się ;)

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Elfir
17-04-2009, 08:08
Oczywiscie ze mozna przechodzic pod brzozami, nie wiem w czym problem? Przecież w lesie tez chodzi sie miedzy drzewami. Jesli jakas gałąź jest za nisko to drzewko sie podkrzesuje.
Po wrzosowisku mozna poruszac się po ścieżkach - np. z płyt kamienia lub z kory.

koniecaga
17-04-2009, 13:20
:D no właśnie nie wiedziałam jak gęsto pod brzozami nasadzić to co tam wymieniłaś: wrzośce i jałowce (itd. nie znam się na krzaczkach), zeby można swobodnie między nimi się poruszać i za 5 lat, jak już podrosną. Oj chyba nie umiem napisać o co mi chodzi :oops:

Elfir
18-04-2009, 17:16
Po co tam chcesz chodzić? Jak ma być jakieś przejście to mozna zrobić zwykłą ogrodową ścieżkę. A wrzosy trzeba sadzić dośc gęsto, bo inaczej zaczną przerastać chwastami.

koniecaga
22-04-2009, 10:00
chodzić pewnie bedzie chciało moje dziecko, jak podrośnie, bo chciałam wśród drzew zrobić mu domek-kryjówkę...
ale już chyba nie będę ci zawracać głowy, bo niesposób na forum przesdstawic całą koncepcję ogrodu
dziekuję za pomoc

Elfir
22-04-2009, 15:04
Odradzałabym połączenie wrzosowiska z dziecmi, wrzosy nie lubia deptania.
Za to świetnie do tego nadawałby sie zagajnik z wierzby Salix purpurea Nana. Krzew ma tak z 1,5, znosi deptanie, wycinanie witek, mozna z niego zrobic domek naturalny - szałas.

oliwka2007
22-04-2009, 21:27
Elfir, napisz proszę jak odmiana IRGI nadaje się na murki (zwisa z nich)???

geoewka
23-04-2009, 13:50
A ja mam pytanko z czym najlepiej będzie się czuła irga (płożąca, jakakolwiek odmiana) obok siebie?
Chodzi mi konkretnie o to, co mogę posadzić zaraz obok irgi na skarpie, żeby się nie "gryzło" i wzajemnie nie zasłaniało?

Elfir
24-04-2009, 08:30
Płożace odmiany irgi, które bedą przewisać, to odmiany irgi Dammera (np. Major) i mieszańce : np. "Coral Beauty", "Eichholz"
http://www.about-garden.com/ei/pl/00260-01-irga-dammera/
http://images.kurowski.pl/foto/Cotoneaster_dammeri_Eich_SC.jpg

Trzeba tylko uważać, bo różne odmiany mają do 10 cm do 1 m wysokości.

Z niską irgą mozna posadzić tawułę japońską, karłowe berberysy, karłowe świerki. Z wysoką - perukowca, forsycję, tawuły kwitnące wiosną.

koniecaga
24-04-2009, 13:01
dziękuję za radę :) tylko czy taka wierzba szybko rośnie?

Elfir
24-04-2009, 13:05
wierzby sa chyba najszybciej rosnącymi gatunkami krzewów i drzew w naszym klimacie.

koniecaga
24-04-2009, 13:06
no to nie mam więcej pytań :) dziękuje bardzo!

hunk1
09-05-2009, 08:51
To ja też z zapytaniem. Obok domu po 2 stronach drzwi balkonowych chce posadzic po 3 takie okragłe tuje na nóżkach (nie wiem jaka maja nazwe), czy beda do nich pasowały rododendrony lub azalie i takie niskie wrzosy? Chodzi mi również o glebe i potrzeby, a jeszcze dodam ze to bedzie sciana pd-zach.
Chodzi mi o te tuje na nóżkach
http://www.klomb.rzeszow.pl/galeria/cache/pasy-drogowe/tereny-zieleni-4.jpg_595.jpg
Wielkie dzieki

Elfir
12-05-2009, 09:34
Żywotniki lubią gleby gliniaste, nieco zasadowe, a różaneczniki kwaśne. Ale na szczęście są tolerancyjne. Po prostu nie sadź ich w podłożu dla różaneczników.

kuliste korony mają również niektóre sosny, które lepiej sobie radzą z kwaśną glebą, oraz cyprysik lawsona "Globosa" - tez bywa szczepiony na pniu.

hunk1
13-05-2009, 05:41
Wielkie dzieki

Elfir
14-05-2009, 13:49
W tej chwili rzucam swoją dotychczasową pracę zawodową, aby całkowicie poświęcić się projektowaniu, oficjalnie, pod szyldem firmy: "ELFIR" Studio Projektowania Terenów Zieleni.

dorbie
15-05-2009, 17:22
Informuję, że w roku 2008 nie jestem w stanie przyjąć więcej klientów.

W tej chwili rzucam swoją dotychczasową pracę zawodową, aby całkowicie poświęcić się projektowaniu, oficjalnie, pod szyldem firmy: "ELFIR" Studio Projektowania Terenów Zieleni.


Elfir, a nie w roku 2009?

Sloneczko
16-05-2009, 01:40
Też bym była chętna, ale na 2009 r. ;)

Elfir
18-05-2009, 07:44
no fakt, miało być 2009 :)

mundzia
22-05-2009, 10:09
no to gratuluję!!!!!
życzę jak najwięcej klientów, zadowolonych, no i satysfakcji z pracy :)
bardzo się cieszę i życzę samych sukcesów!! :)

pozdrawiam :)

(zadowolona klientka ;) )

bitter
31-05-2009, 12:32
W tej chwili rzucam swoją dotychczasową pracę zawodową, aby całkowicie poświęcić się projektowaniu

Wcale się nie dziwię że rzuca. Właśnie oglądam projekt wykonany przez Elfir i jestem zachwycony. Jeżeli ktoś jeszcze zastanawiał się skąd wziąć firmę to niech się nie zastanawia. Powiem więcej jeżeli możecie wstrzymać się z ogrodem w tym roku to poczekajcie do 2010 i zapiszcie się do Elfira. Na pewno będzie to najlepiej zainwestowany czas w Waszym życiu ;-)

Pozdrawiam
Zadowolony klient.

Gosc_gość
31-05-2009, 21:07
Witam
Ja nie mogę.
Za takie rekomendacje może warto poczekać :P
Elfir jak u Ciebie z terminami ? może warto się zapisać już na przyszły rok ?
I jak to cenowo wygląda ?
Oczywiście odp. poproszę na P.W. lub mail :wink: :D

Sloneczko
01-06-2009, 00:43
Elfir, jak w praktyce wygląda Twoje projektowanie ogrodu? Jakie dane są Ci potrzebne? Czy wszystko odbywa się wirtualnie? No i cena, czy jest tajemnicą? ;)

iwett27
07-07-2009, 12:26
Ja równize podpisuje sie pod pytaniem o termin na przyszły rok i jak to wyglada w praktyce? poproszę o info na priv. Dziękuje!

Elfir
08-07-2009, 17:26
Projekty wykonuje wirtualnie tez, ale o wiele bardziej wole obejrzec działkę na miejscu, bo łatwiej o natchnienie, pomysł na ogrod, gdy widze go osadzonego w otaczajacej przestrzeni.

bobowa budowniczowa
01-08-2009, 20:27
Elfir, gratulacje :lol: :lol: :lol: :lol:

Jesteś przykładem właściwiego człowieka we właściwym miejscu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A przy okazji chciałam powiedzieć wszystkim, którzy planują zlecić projekt ogrodu, że Elfir robi to profesjonalnie, słucha klientów (co jest niezwykle ważne) i ocenia ich możliwości i potrzeby i to dla klientów projektuje.
Wszystkim zainteresowanym polecam moje ochy i achy w moim dzienniku :lol: :lol: :lol:

Elfir...............dziękuję raz jeszcze :D

anka76
02-08-2009, 22:00
Elfir jeśli znajdziesz chwilkę proszę podpowiedz jakie krzewy wys. do 1,5 m można sadzić od południowej strony budynku (odległość ok metra od ściany podłoże wyłożone"szmatą" i wysypane żwirem). Ziemia nienajlepszej jakości, miejsce raczej przewiewne czyli w zimie mogą chyba przemarzać ale latem posadzone hortensje stoją oklapnięte. Sucho. Pozdrawiam A.

Elfir
07-08-2009, 20:07
Dałam odpowiedz w wątku z pytaniami.

artfilka
13-08-2009, 23:36
Kto z mazowieckiego byłby zainteresowany aby ogród zaprojektowała Elfir ?
Ja jestem z Radomia i mam ochotę zamówić u niej projekt.
Jakby było parę osób to koszt dojazdu Elfir byłby dla zamawiającego mniejszy.

ArturPoniatowski
15-08-2009, 20:06
Elfir, gratulacje :lol: :lol: :lol: :lol:



... chciałam powiedzieć wszystkim, którzy planują zlecić projekt ogrodu, że Elfir robi to profesjonalnie, słucha klientów (co jest niezwykle ważne) i ocenia ich możliwości i potrzeby i to dla klientów projektuje :D

Cała niezwykłość polega na rozwiązaniu problemu przestrzeni dopasowaniu jej do gustu i wtopieniu w krajobraz rozmowa z klientem to krok do osiągnięcia sukcesu. Nie widziałem prac Elfir ale po tym co piszecie i co sama reprezentuje na forum na pewno jest dobrze przygotowana do wykonywania swojego zawodu. Czytają forum przeglądając posty podziwiam ludzi samodzielnych, pomysłowych, twórczych, pomocnych Gratuluję !!!

manieq82
16-08-2009, 12:24
Kto z mazowieckiego byłby zainteresowany aby ogród zaprojektowała Elfir ?
Ja jestem z Radomia i mam ochotę zamówić u niej projekt.
Jakby było parę osób to koszt dojazdu Elfir byłby dla zamawiającego mniejszy.

hmm bardzo chętnie tylko ...
ile to kosztuje - możesz na priv

kraania
17-08-2009, 07:51
Polecam wszystkim zrobienie projektu u Elifr !!! Ze swojego jestem bardzo, bardzo zadowolona i jak tylko zacznę jego realizację zamieszczę zdjęcia, które będą najlepszą rekomendacją :D .

Elfir
19-08-2009, 22:25
(...)

Widzę ze mój wątek jest tak popularny, że konkurencja zamiast zakładać własny wątek i wyrabiać sobie markę podczepia się pod mój :D

Asaf
24-08-2009, 21:18
Przeczytałem wszystko.
Potrzebny projekt, bliżej domu (jeszcze sie nie buduje ) szczegółowy i dalej od domu we wszystkie strony bardziej jako koncepcja.
Ale potrzebna wizyta na miejscu bo działka w bardzo dziwnym kształcie, z bardzo dużą różnicą wysokości 55000 m2 powierzchni wzdłuż ulicy lokalnej asfaltowej
500 m. Działka już porośnięta brzozami ok 200 dębami dużymi i małymi i bardzo małymi. W zagłębieniu po wydobyciu piasku po wojnie duże brzozy i modrzewie.
Dom oddalony od ulicy 40 m do ganku 55m.
Duże spadki i wzniesienia.
Mam cały potrzebny sprzęt do prac ziemnych. Ładowarki, koparki, mini koparki, traktory, kosiarki, opryskiwacze, małe wywrotki i co tam jeszcze.
Mogę pracować ciężko ale nie potrafię tego wymyślić i narysować.
Teren ma być parkiem z alejkami ławkami zakątkami z altanami.
Będą oczka wodne i duży staw. Na razie zostało wybrane miejsce na sad owocowy na kilkudziesięciu arach. Zdjęcia działki i mapka do wglądu w moim dzienniku.
Oczywiście za wiedzę jestem gotowy zapłacić jak zaoszczędzę :)
Proszę o rezerwację terminu w zimie lub bardzo wczesną wiosną.
pozdrawiam serdecznie.
Z wyrazami uznania.
Bogdan

edytazk
25-08-2009, 14:31
Mam pytanie: czy w przypadku ogródka 8x3.5m w ogóle warto starać się o jego projektowanie? Dom to niestety szeregowiec, z naprawdę mikroskopijną działeczką. bardzo mi jednak zależy, żeby wyglądał pomysłowo i przyjemnie. Czy jest jakaś szansa, że znajdę kogoś kto podejmie się zaprojektowania takiego miniaka?

Elfir
25-08-2009, 22:16
Oczywiście, że tak, dużo projektów z wystawy Chelsea to miniaturowe ogródki. Problem w tym, że najprawdopodobniej stawka za m2 będzie wyższa niz w przypadku większego ogrodu. Taki ogródek trzeba potraktować jako taras na poziomie ziemi. Bez trawnika i drzewek owocowych. Trzeba się też jakoś sensownie odgrodzić od sąsiadów - czy z okien ich domów na piętrze widać wnętrze działki?
Mam w tej chwili zlecony ogródek 8x5 m - jest bardzo ciężko coś zaproponować, bo niestety, to wnętrze osiedla, z okien sąsiedzi mogą się nawzajem podpatrywać.

Elfir
25-08-2009, 22:22
Przeczytałem wszystko.


55 000 m2? :o

Odpowiedz na prv

sure
08-09-2009, 21:04
Elfir, dzięki za projekt, dziś otrzymałam, a teraz się nim zaczytuję... ;)
To znaczy oglądam roślinki i podziwiam - mnóstwo pracy, bardzo przemyślany! Podoba mi się w nim też to, że dajesz propozycje innych roślin, które można posadzić wzamian i że są dobrane pod względem wymagań, łatwiej będzie o nie dbać i dostosować system nawadniania!

...jeszcze raz dzięki, pozdrawiam! :D

Elfir
08-09-2009, 22:55
Zawsze staram się zaprojektować tak, by nie łączyć w pobliżu roślin o skrajnie różnych wymaganiach, bo utrudnia to zarówno przygotowanie podłoża jak i późniejszej pielęgnacji.

aka z Ina
24-09-2009, 08:55
W tej chwili rzucam swoją dotychczasową pracę zawodową, aby całkowicie poświęcić się projektowaniu, oficjalnie, pod szyldem firmy: "ELFIR" Studio Projektowania Terenów Zieleni.

a jednak :wink: GRATULUJĘ!!!!!

Alunek
28-09-2009, 15:11
W tej chwili rzucam swoją dotychczasową pracę zawodową, aby całkowicie poświęcić się projektowaniu, oficjalnie, pod szyldem firmy: "ELFIR" Studio Projektowania Terenów Zieleni.

a jednak :wink: GRATULUJĘ!!!!!


Grunt to robić to co się lubi i lubić co się robi!

Gratuluję decyzji :)

Najtmara
29-09-2009, 23:07
Łał, ale mi się podobają te pomysły na ogród. Też bym chciała projekt a może nawet jakąś pomoc w realizacji. Działkę mamy w Poznaniu, 751 m2. Dom na razie nawet nie w stanie surowym, dach "się robi", nie ma ogrodzenia. Różnica poziomu terenu ok. 2 m, rów melioracyjny w rogu działki, gleba to gytia, namuły rzeczne, odczyn zasadowy. Projekt miałby uwzględniać ukształtowanie terenu, potrzebne skarpy, tarasy, murki oporowe ... Boszszsz, ja nawet nie wiem, jaki taras. Charakter ogrodu chcielibyśmy taki bardziej swobodny, angielsko-polski, czy cuś. Po doświadczeniach znajomych :cry: nie mogliśmy zdecydować się na projektanta, ale Elfir to jest to.

dardurdka
05-10-2009, 12:26
Elfirko, słysząc jaki masz niesamowite pomysły przy urządzaniu ogrodów pozwoliłam sobie i ja przyjść z zapytaniem i ile kosztuje kompletny projekt ogrodu za m2? i Jaki miałabyś pomysł na frontowy ogród przed moim domem??? Teren będzie jeszcze równany ziemią ze znacznym spadkiem ku drodze...[/quote]

Amor
20-11-2009, 16:16
A jaka bedzie cena wirtualnego projektu ogrodu o pow. 1000 m2.

Elfir
24-11-2009, 18:37
odpowiedzi na prv

Justynka
07-12-2009, 13:29
Witaj Elfir
Wysłałam maila na priv z prośbą o wpisanie mnie do komitetu kolejkowego na 2010 :lol: 8) :wink:
pozdrawiam serdecznie

Elfir
12-12-2009, 16:24
Ja bym prosiła klientów, którzy zdecydowali się na zamówienie u mnie usługi, o wysyłanie swoich danych kontaktowych na maila (podawałam wcześniej, należy usunąć ochronę antyspamową!) a nie na skrzynkę forum - skrzynka ma ograniczoną pojemność i starsze wiadomości są automatycznie kasowane.

Zapytania oczywiście na skrzynkę forum mozna zadawać.

Elfir
16-12-2009, 20:40
Najbliższe realne terminy to już okolice zimy 2010

Sylwia_LBN
05-01-2010, 23:54
Witaj Elfir!
Przede wszystkim gratuluję i zazdroszczę tego, że możesz robić to co lubisz najbardziej i jeszcze pieniążki z tego są :)
Ja co prawda działki jeszcze nie posiadam (jutro jedziemy na ostateczne rozmowy w sprawie jej ew. nabycia), ale pytanie co do ogrodu już jest. Działka ma powierzchnię 24a. Szerokość to 45m, z czego 30m to taki jakby sad leszczynowy (cztery rzędy przez całą długości działki). Właściciel orzeszki sobie hodował :) I teraz pytanie - czy to nie kłopot z tymi leszczynami? Nie chciałabym szczerze mówiąc usuwac wszystkich, bo fajnie jest już coś mieć na działce. Oczywiście pod budowę domu i dojazd do niego część drzewek usunąć muszę. Z drugiej strony zastanawiam się czy leszczyna jako taka do ogrodu się nadaje? Czy będzie to można później jakoś sensownie rozwiązać, pogodzić z innymi roślinami? Dodam, że drzewka są wysokości około 3m. A może nie zawracać sobie głowy i szukać "łysej" działki, którą zagospodaruje się od podstaw? Poradź proszę.

Elfir
06-01-2010, 15:42
Leszczynę - pojedyńcze krzewy da się wtopić w ogród zawsze. Większe ilości raczej w ogrodzie o leśnym czy dzikim charakterze.
Poza tym - co za problem wykarczowac, jak będzie przeszkadzać?

MarioZZ
25-01-2010, 00:45
Elfir Jak wyglądają u Ciebie wolne terminy?? Mam już zapisywać się na wiosnę 2011 :wink:
Możesz Mnie jeszcze uświadomić z jakimi kosztami muszę się liczyć przy kompleksowym projekcie ogrodu mającym około 1000m2
Gorąco Pozdrawiam

kamlotek
25-01-2010, 10:54
Elfir mam pytanie w czym robiłaś projekt ogrodu dla nitubagi
http://forum.muratordom.pl/post3970069.htm#3970069

Bo ja próbuję dodać swója propozycję do siebie i za cho...ę nie chcę mi się wyświetlić :cry: . Mam go narysowanego w Poincie :roll: . Proszę podpowiedz,bo nie dość ,że jestem amatorką w ogrodnictwie,to jeszcze w umieszczaniu swoich amatorskich projektów :oops:

Elfir
25-01-2010, 11:43
Kamlotek - Cięzko to nazwac projektem - to kilka kresek w paincie :)
Rysunek zapisuję w jpg i wrzucam na fotosik.pl. Na forum link do samego rysunku (a nie do strony fotosika) wpisuję między i

kamlotek
25-01-2010, 11:52
Dziękuję Elfir :lol:
Bo dla mnie laika,to juz projekt :wink:
Spróbuję :roll:

krys1
27-01-2010, 11:33
Chyba mogę nazwać się szczęściarą. Wiosna przed nami a ja trzymam w rękach cieplutki projekt od Elfir. Jeszcze trochę i będę mogła poszaleć w sklepach ogrodniczych. Już wiem co i jak. Nie zmarnuję pieniędzy tak jak w zeszłym roku gdy kupowałam "po omacku" a potem okazywało się, że albo roślina ma za duże roczne przyrosty w stosunku do mojej niewielkiej działki, albo gleba nie ta, albo toto choć ma ładne listki nie wytrzyma zwykłej polskiej zimy. Mój ogród będzie zgodnie z moim życzeniem kolorowy cały rok, ma miejsce na plac zabaw dla dzieci, jest wszystko co potrzeba i doskonale wpasowuje się w moją trapezową niedużą działkę.
Dziękuję Elfir. Warto było czekać choć miałam straszny zespół "niespokojnych nóg i rąk" i nie mogłam się doczekać.

Elfir
28-01-2010, 19:46
Cała Polska zasypana jest w tej chwili śniegiem.
Nie mam samochodu terenowego, więc dopóki śniegu po pachy, nie mogę dojechać w wiele miejsc - za co przepraszam.
Proszę te osoby, które się umawiały na projekt korespondencyjny o kontakt. W taki sposób mogę projektować, pomimo śnieżnej zimy :)

I jeszcze jedna prośba. Jesli któraś z zapisanych w kolejce osób zrezygnowała z projektu u mnie, niech mnie powiadomi, bym mogła zaktualizować terminy pozostałym klientom.

sipatka
04-02-2010, 11:38
Ja mam takie skromniutkie malutkie pytanko :oops:
Jeśli chciałabym spróbować zaprojektować sobie ogród (zaprojekotwać to bardzo dużo powiedziane) i chciałabym skorzystać z książki to jaką mi polecisz Elfirko, bo tych książek jest dużo, ale nie wszystkie nadają się dla totalnego początkującego laika. A ja potrzebuję tak kawę na ławę.
Na razie chciałabym taki szkielet (trochę uniwersalny) przyszłego ogrodu stworzyć bo zbyt wiele mi się pomysłów podoba a działka jest w środku wsi i ma starodrzew i nie chciałabym tak zbytnio odstawać od reszty bo to niezbyt ładnie wygląda.
I to by było na temat malutkiego pytanka: jaka książka na początek dla laika, ale zapalonego do pracy :D

Elfir
04-02-2010, 12:05
Nie mam pojęcia co ci doradzić. Ja w domu nie mam żadnej książki o projektowaniu. Jedynie podręcznik dendrologii, katalog traw i katalog szkółkarski.
Żadna książka, którą oglądałam w księgarni nie była warta swojej ceny. Zwłaszcza przedruki angielskie nijak nie są dostosowane do klimatu Polski.
Może obejrzyj różne projekty zamieszczone w sieci?

sipatka
04-02-2010, 13:44
Tak tak. Ja przeglądałam zanim się odezwałam... tylko że mnie się tak wiele podoba że gdybym to wszystko chciała to by wyszedł groch z kapustą.
Marzyła mi się glicynia na tarasie wejściowym wsparta ale czy pociągnie na V klasie piachy i żwirki. I czy korzeniami nie zniszczy mi murów :o :roll: Ech Co zajrzę do kogoś to znajduję znowu jakąś roślinkę o której istnieniu pojęcia nie miałam i chcialaby ją bo ładna. ale najbardziej głowię się czym obsadzić siatkę wzdłuż drogi żeby się trochę osłonić od przechodniów i aut i kurzu - i tu już kompletnie nie wiem czy tuje czy modrzew czy liguster (hm chyba tak mu na imię) może maleńka podpowiedź?
tyle tu wyczytałam że totalnie nie wiem co wybrać żeby nie rosło jak szalone ale i nie stało latami w rozmiarze minus s. :wink:

Elfir
04-02-2010, 15:30
Zacznij od gleby - wypisz te rośliny, które ci urosną. I dopiero potem komponuj ogród.
Wisteria jest śliczna przez dwa tygodnie. Potem to po prostu masa liści. Osobiście wolę milin, bo kwitnie całe lato a liście ma niemal identyczne z wisterią.
Pnącze sadzi się od zewnętrznej strony podpór pergoli tarasu, więc odsunięte od budynku. Dlatego korzeniami bym się martwiła.

sipatka
04-02-2010, 16:47
Dzięki tak też uczynię. Wypisze sobie roślinki które u mnie mogą urosnąć zabieram się do dzieła. Jak mi wyjdzie to napiszę co wybrałam. :D

amazonka22
11-03-2010, 22:09
Elfir, jak w praktyce wygląda Twoje projektowanie ogrodu? Jakie dane są Ci potrzebne? Czy wszystko odbywa się wirtualnie? No i cena, czy jest tajemnicą? ;)

podciągam pytanie

i dodam tylko ze nasza działka ma około 3300 metrów chcemy dokupic jeszcze sadek obok domu ale w gre wchodzilo by zagospodarowanie terenu 29 metrów x na jakies 60 ;).

Najbardziej zainteresowana jest by wokół domu i przy płocie cos sie działo a reszte wypełniała trawa :) jaki jest koszt takiego projektu

prosze o odpowiedź gdy tylko znajdziesz chwilkę

pozdrawiam Paula.

aka z Ina
15-03-2010, 11:04
Elfirku-planuje w tym roku trochę wzbagacić, upiększyć swój przód domek kwiatami i roślinkami...co byś proponowała na parapety od frontu domu o raz do posadzenia w donicach również przy drzwiach wejściowych domu???

duduś
28-03-2010, 20:30
Elfirku czy posiadasz jakąś stronę int. z galerią lub innymi danymi ?

fidziu
29-03-2010, 01:28
Koncepcja naszego ogrodu wykonana przez Elfir - jestem zachwycony :D :D :D

http://images44.fotosik.pl/277/dd7714c7401060f0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dd7714c7401060f0)

aka z Ina
29-03-2010, 10:00
fidziu- i się nie dziwię :D

kamlotek
29-03-2010, 10:53
Będziesz miał pięknie fidziu :o :lol:

aka z Ina
29-03-2010, 11:37
jaką duża działkę masz fidziu?

Elfir
29-03-2010, 12:40
prosze o odpowiedź gdy tylko znajdziesz chwilkę

pozdrawiam Paula.

odpowiedz na prv

Elfir
29-03-2010, 12:44
Elfirku-planuje w tym roku trochę wzbagacić, upiększyć swój przód domek kwiatami i roślinkami...co byś proponowała na parapety od frontu domu o raz do posadzenia w donicach również przy drzwiach wejściowych domu???

Takie pytania najlepiej zadawać mi we wątku "Pytania do Elfir" - dzięki temu można uzyskać odpowiedzi nie tylko ode mnie, ale i innych ogrodników forumowych :)

Jeśli chodzi o kwiaty od frontu to zadam zasadnicze pytanie - ile tam jest słońca?

Elfir
29-03-2010, 12:54
Elfirku czy posiadasz jakąś stronę int. z galerią lub innymi danymi ?

Nie. Nie publikuję swoich prac, bo zbyt duże ryzyko skopiowania. Ponieważ nie wykonuję osobiście zaprojektowanych ogrodów nie bardzo mam dostęp do zdjęć realizacji. Chyba, że któryś z forumowych klientów się tutaj pochwali swoimi zdjęciami :)
Mam nadzieję, że jak już wiosną rośliny wypuszczą liście, to pokażę zdjęcia z realizacji moich projektów z zaprzyjaźnionej firmy. Jesienią nie robiliśmy zdjęć świeżo założonych ogrodów, bo roślinek nie było jeszcze za bardzo widać :)

Na napisanie strony internetowej nie mam po prostu czasu :)

aka z Ina
29-03-2010, 19:24
Elfirku-planuje w tym roku trochę wzbagacić, upiększyć swój przód domek kwiatami i roślinkami...co byś proponowała na parapety od frontu domu o raz do posadzenia w donicach również przy drzwiach wejściowych domu???

Takie pytania najlepiej zadawać mi we wątku "Pytania do Elfir" - dzięki temu można uzyskać odpowiedzi nie tylko ode mnie, ale i innych ogrodników forumowych :)

Jeśli chodzi o kwiaty od frontu to zadam zasadnicze pytanie - ile tam jest słońca?

Troszku jest, bo albo z lewej przy wschodzie słoneczko doświetla, albo z prawej jak zachodzi.....jednak jest zadaszenie i przez to jest ograniczenie...

nie pomyślałam o priv :roll: :-?

Elfir
29-03-2010, 20:23
Aka - sorry, nie zwróciłam uwagi, że to ty zadałaś pytanie :) jakoś tak automatycznie odpowiadałam. Przecież ja wiem jakie masz słońce na froncie!

Polecam begonie, niecierpki, werbeny i fuksje - z sezonowych. Z wieloletnich bukszpan, hortensje (ale te w dużych donicach).

begonia:
http://www.wymarzonyogrod.pl/zdjecia/P1010011_500.jpg

aka z Ina
29-03-2010, 20:36
Elfirko-wiem ile masz pracy..
nawet nie śmiałabym przupiszczać, że będzisz pamiętać jakie mam słonce na froncie :wink:

i pierwszy raz widze takie piękne begonie...całkowicie inne niz kiedyś miałam nasadzone w korytkach na blokowoym balkonie :roll:

dziękuje za info :D

Elfir
29-03-2010, 20:55
Pewnie miałas te begonie:
http://www.magazyndomowy.pl/img/artykul/1999/begonia-stale-kwitnaca-begonia-semperflorens_14892_2.jpg

to begonia stale kwitnąca

A ja na zdjęciu pokazałam kaskadowa formę begonii bulwiastej (grupa Tenella)

aka z Ina
29-03-2010, 20:58
tak, tak właśnie tą...
a hortensje to jakie? jakie nazwy?

Elfir
29-03-2010, 21:35
żeby nie martwić się przemarzaniem to hortensja drzewiasta Hydrangea arborescens

aka z Ina
30-03-2010, 08:23
dziękuję :D

fidziu
30-03-2010, 11:52
jaką duża działkę masz fidziu?

ok 2700 m2. wymiary to chyba 30 x 80 ale w połowie sie poszerza do 40

aka z Ina
30-03-2010, 12:53
to możesz poszaleć...zazdroszcze tych m2 ziemi :wink:

piękny ogród będziesz mieć :D

Elfir
30-03-2010, 17:07
zapisy na rok 2011.

aka z Ina
30-03-2010, 19:37
Gratuluję Elfirko!!! :D

Elfir
30-03-2010, 20:04
W sumie jest OK, tylko wszyscy klienci na wiosnę zrobili się niesamowicie niecierpliwi :) Nie mam kiedy spać!

efilo
30-03-2010, 22:17
mam nadzieje że nie śpisz :D

Elfir
30-03-2010, 22:46
Efilo - ty się załapałaś na fuksa na termin :)

nitubaga
30-03-2010, 22:50
Efilo - ty się załapałaś na fuksa na termin :)

do trzech razy sztuka - Cwaniara :P

dobry wieczór :P

efilo
31-03-2010, 08:27
Efilo - ty się załapałaś na fuksa na termin :)

a jednak nie śpisz :D

wiem... 8) to rekompensata za wszelkie budowlane 'pechy' :)

aka z Ina
08-04-2010, 11:01
Olgo jeśli bys miała chwilke czasu to bys mogła mi podpowiedzieć gdzie mogłabym umieścić w ogrodzie alejkę różaną...marzy mi się alejka z pergoli oblepionej różami....
poza tym z lewej strony mojego ogrodu, za kojcem dla psa, przewidziana jest pergola(strona wschodnia) i drzwiczki w niej prowadzące do ogrodu (dokładnie to wypada z kończaca sie ścianą garażu) i też to bym chciała czymś obsadzić, co polecisz?
i jeszcze jedno...z lewej strony domu stwierdziliśmy, ze jest za dużo trawy, tzn .tam nikt jej nie użytkuje, bo całe towarzystwo przebywa i korzysta z trawy z tyłu domy, wobec tego chciałabym na niej porobić jakieś klomby, wysepki...chodzą mi po głowie róże, trawy różne, wrzosy? może miedzy nimi jakieś krzewy owocowe, bo to strona północna, wiec jest dobrze nasłoneczniona i budynków tam nie ma jeszcze żadnych ....co o tym myślisz? może jakieś propozycje? kształt klombów?

będę wdzięczna za pomoc:D

aka z Ina
09-04-2010, 08:55
szkoda, że nie odwiedzasz wątku...:(
My to wiernie na Ciebie czekamy....

Elfir
22-04-2010, 21:57
ciężko mi ten wątek odnaleźć na nowym forum i nie dostaję powiadomień o nowych wpisach :/

Jani_63
22-04-2010, 23:33
Wpis powinien dodać Ci wątek automatycznie do subskrypcji.
Jeśli tak się nie stało, to w górnej listwie wątku kliknij "Narzędzia wątku => Subskrybuj ten temat"

Szkoda by było żebyś po sieci szukała własnego tematu:cool:

bukalka
26-05-2010, 19:02
Witam starałam się wysłać priva ,ale coś mam z tym problem,więc piszę tu:
Interesuje mnie cena projektu ogrodu.Działka o powierzchni 1044m2.Chciałam sie również zapytać jaki jest orientacyjny koszt za m2. Realizacja 2011.
Pzdr Aga

Elfir
26-05-2010, 19:40
Wyślij mi na maila na [email protected] lub podaj swój, jeśli można prosić.

Elfir
03-06-2010, 22:51
Jeśli komuś się nie chce czekać na projekt ode mnie, może kupić gotowca do realizacji:
http://www.ogrodynawynos.pl/onw.html

EwaiMarek
05-06-2010, 21:48
Witaj Elfirko:-)

jestem na etapie zakładanie ogrodu i wciąż szukam inspiracji;
mam takie pytanie - zdecydowałam się na żywopłot z tuji, jednak chciałaby go troszeczkę urozmaicić, sadząc w narożnikach jakąś fajną "choinkę" np. jodłę górską Compacta. Czy te rośliny mogą rosnąć obok siebie? czy tujki nie zagłuszą jodły?

pozdrawiam Ewa:-)

Elfir
05-06-2010, 23:35
Zagłuszą. Po 10 latach Compacta ma 1-1,5 m wysokości a żywotniki od 2 do 3,5 m zależnie od odmiany. No chyba, że ten żywopłot ma być z karłowych żywotników.
Lepiej nie urozmaicać takiego żywopłotu, tylko potraktować jak ścianę i na jej tle posadzić jakieś krzewy i drzewka. Np. wolno rosnącą jodłę szlachetną Glauca o uderzającym niebieskim kolorze.
Pytania do mnie można zadawać we wątku "Pytania do Elfir" na podforum "Pamiętajcie o ogrodach". Tutaj mam bardziej "zawodowy" profil :)

EwaiMarek
09-06-2010, 20:03
Bardzo dziękuję za pomoc i zmykam do wskazanego wątku:-)

AGA NR 1
27-06-2010, 05:55
Jeśli komuś się nie chce czekać na projekt ode mnie, może kupić gotowca do realizacji:
http://www.ogrodynawynos.pl/onw.html

Elfir,
ciekawa stronka.

A co obejmuje "cena" podana przy każdym z tych ogrodów ?
Sam projekt ?

Elfir
27-06-2010, 20:41
To nie moja firma, ale moje projekty - nie wiem co dokładnie obejmuje wycena.
Ale projekt w tym wszystkim jest gratis (ło matko, aż takich cen nie mam!). Tylko nie wiem czy to same rośliny, czy rośliny i elementy architektury.

AGA NR 1
27-06-2010, 20:46
Ja już wiem ;) :
cena obejmuje wszystkie rośliny, projekt oraz instrukcję założenia takiego ogrodu a potem sposób jego pielęgnacji.

Czyli po prostu współpracujesz z nimi, projekty są naprawdę bardzo ładne.
:)

Elfir
27-06-2010, 21:11
Dziekuję :)
Jeśli im się interes rozkręci dojdą inne elementy - np. ogródki frontowe.
Tam jest sporo roślin, w tych projektach, bo mam taki styl projektowania - gleba musi być zasłonięta roślinnością, inaczej się degraduje a ponadto pielęgnacja ugoru zajmuje za dużo czasu.

AGA NR 1
27-06-2010, 21:24
Hmmm...

ciekawe, jakby tak spróbować podliczyć wszystkie te rośliny z listy danego ogrodu... jaka by wyszła cena.
Tzn. jaka by była różnica pomiędzy ich cenami a cenami takiej listy ze zwykłych szkółek.
;)

Może bardziej opłacałoby się jednak kupno samego projektu ( na przykład u Ciebie ;) ) a kupowanie roślinek wykonać na własną rękę.

Elfir
27-06-2010, 22:18
A to już zależy od upodobań. Jeśli się ma czas na jeżdżenie po szkółkach i szukanie roślin, to czemu nie. Ale większość firm ogrodniczych ma upusty w szkółkach, bo kupuje hurtowo.

AGA NR 1
27-06-2010, 22:51
Pw.
;)

GLAMOURMUM
28-06-2010, 12:53
Witaj elfir...

Rozmawiałam o Tobie z bobowa budowniczową. Bardzo chwaliła sobie współpracę z Tobą, więc idę do Ciebie jak w ogień.
Jestem własnie na końcówce budowy.... w tym roku już ogród nie powstanie.... ale jakbyś mogła zając się moim "polem" na przyszłą wiosnę to bede niezmiernie wdzięczna....
Jestem spod Poznania, także zapraszam na oględziny.... ;-)

Elfir
28-06-2010, 13:02
Wolne terminy mam zimowe, więc akurat, by dopracować projekt i zacząć budowę ogrodu na wiosnę.
Poproszę o adres i telefon na adres [email protected], to wpiszę rezerwację terminu do kalendarza.

GLAMOURMUM
28-06-2010, 13:48
Wolne terminy mam zimowe, więc akurat, by dopracować projekt i zacząć budowę ogrodu na wiosnę.
Poproszę o adres i telefon na adres [email protected], to wpiszę rezerwację terminu do kalendarza.

już wysyłam

Agnieszek
12-07-2010, 14:01
Elfirku!

Nie będziesz we wakacje w okolicy Warszawy? W przyszłym roku będziemy mieli wielkie wydarzenie w rodzinie. Chcę uporządkować ogród, ale najbardziej zależy mi na jednej części ogrodu, w kształcie półkola. Chodzi mi o przeprojektowanie tego miejsca, bo wsadziłam tam dużo różnych gatunków, chyba nie całkiem rozsądnie i teraz sprawia to niechlujne wrażenie. Przydałaby się ręka fachowca z wyczuciem, aby uporządkować to półkole i powiedzieć: to trzeba wyrzucić w ogóle, to przesadzić w inne miejsce, a to może zostać jak jest. Dodatkowo jeszcze mam tam wizję strumienia z małą kaskadą, ale też wolałabym poczekać na Twoją sugestię. Może znajdziesz jakąś wolniejszą chwilę....

Pozdrawiam, A.

Elfir
13-07-2010, 12:38
Mam klienta z Warszawy, ale w tym roku nie znajdę nawet sekundy wolnej by zając się dodatkowym ogrodem, spoza zaplanowanych. Przykro mi.

mikra11
22-07-2010, 21:17
Elfir, jesteś niesamowita

Jestem kolejną osobą która ma Twoj projekt i wzdycha z zachwytu.
Ale jakże może być inaczej skoro wszystkie nasze oczekiwania zostały tak dopieszczone.
Jesteś niesłychanie uważną osobą i wsłuchujesz się w swoich klientów.
Plansze nasadzeń, wymagań glebowych, wodnych czy lista roślin z zamiennikami to wszystko mam podane jak''na tacy''


Elfir,cieszę się zę Cię poznałam, warto było czekać.

Teraz, czas ten projekt urzeczywistnić :)

Elfir
10-08-2010, 21:26
Jestem na urlopie. Proszę o kontakt po 28 sierpnia

anetakov
17-09-2010, 22:05
Elfir jak stoisz z czasem?

anetakov
17-09-2010, 22:06
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad45368b47e6aa31.htmlWitaj Elfir.
Wiem, że nie masz teraz czasu na nowe projekty przynajmniej na najbliższe 2 lata :) dlatego proszę Cię, rzuć okiem na moje wypociny i powiedz, czy coś takiego ma sens, czy powinnam jednak darować sobie samodzielne projektowanie własnego ogrodu? Proszę o całkowitą i jak najbardziej krytyczną odpowiedź :)
Przód działki ma wymiary ok 25mx19m, natomiast tył 25x25m. Teren jest właściwie płaski. Z przodu mam już podjazd i klomb różany, natomiast z tyłu są jedynie drzewka owocowe (z lewej strony rysunku) oraz huśtawka z piaskownicą.
Chciałabym odgrodzić drzewka owocowe od pozostałej części ogrodu zielenią z pergolami lub trejażami stanowiącymi przejścia do "sadu".
Jeżeli ten pseudo projekt ma jakiś sens, to mogłabym przystąpić do projektowania sobie poszczególnych rabat, bo nie na wszystko mam jeszcze pomysł :) Dlatego bardzo proszę o odp i z góry dziękuję.

anetakov
17-09-2010, 22:18
nie widać zdjęcia, więc wklejem do niego link:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad45368b47e6aa31.html

Elfir
17-09-2010, 22:46
Wolne terminy II połowa lata 2011

Elfir
30-09-2010, 23:53
wolne terminy - jesień 2011

Zapytania i prośby o porady proszę kierować we wątku "Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki".

skaba
10-10-2010, 15:23
elfir czy mam szansę ewentualnie załapać się na jesień 2011? czy odległość za duża? (wysłałam zapytanie na PW) będe wdzięczna za odpowiedź :)
pozdrawiam!

Elfir
10-10-2010, 18:40
niestety, jesień 2011 już raczej nie... Raczej zima.
Myślę, że jeszcze trochę, a będę musiała zapisy robić na wiosnę 2012.
Zimą muszę mieć trochę wolnego czasu na dopilnowanie wykańczania domu.

skaba
11-10-2010, 21:05
:( :( :(
spóźniłam się :(

Lukarna
28-10-2010, 22:12
Elfir - wysłałam maila, pozdrawiam

Elfir
23-11-2010, 16:41
z powodu budowy nie wiem jak będę stała z terminami i dlatego wolę nie zapisywać chętnych na 2012. Zobaczymy jak to będzie w połowie 2011 roku.

Elfir
14-01-2011, 14:44
miałam dziś w nocy wypadek w kuchni, który skończył się szyciem ręki. Na razie mam problemy z rysowaniem a na kompie piszę jednym palcem. Stąd z góry przepraszam za wszelkie opóźnienia w rysowaniu i oddawaniu projektów.

beap
18-06-2011, 21:50
witam serdecznie
mam małe pytanko, jeśli można oczywiście. jestem "posiadaczką" tarasu 24 m od strony północnej i wschodniej. Jakie rośliny można by było utrzymać w donicach. dodam tylko, że jest to taras na 3 piętrze i okropnie wieje.

Elfir
18-09-2011, 23:03
Tutaj nie udzielam rad, od tego jest osobny watek w dziale "Ogrody".

A wolne terminy mam na lato 2012

mundzia
26-09-2011, 12:36
Pragnę polecić wszystkim fachowe oko i pomysłowość Elfirka. Cały czas realizujemy nasz ogród według projektu wykonanego przez naszą forumową projektantkę i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć:

Elfir
26-09-2011, 13:07
Dziękuję za zdjęcia.
Mundzia - twój taras widziałam kiedyś na innym blogu o budowaniu, jako inspirację :)
http://www.tusiak.mojabudowa.pl/?menu=dodaj_komentarz&id=58724

kasia_kk
27-09-2011, 22:59
Witaj Elfir,
przez przypadek tu trafiłam i zastanawiam się czy mnie stać na taki projekt:)
Czekam na priv:P
Dzięki!

grzegorz_si
27-10-2011, 16:37
Poniżej zdjęcia z realizacji małego projektu wykonanego przez Elfir. Jeszcze niedokończony, ale coś tam widać. Polecam projektanta, bo wyobraźnię ma nieziemską. Jak się uda to dokończyć to prześlę zdjęcia całości.

Elfir
07-11-2011, 20:20
grzegorz - tak sobie oglądam twoją realizację tarasu i porównuję ją z pierwotnymi planami użycia prefabrykatów betonowych. Jednak naturalny i szlachetny materiał daje nieporównywalnie lepsze efekty.

grzegorz_si
08-11-2011, 17:51
grzegorz - tak sobie oglądam twoją realizację tarasu i porównuję ją z pierwotnymi planami użycia prefabrykatów betonowych. Jednak naturalny i szlachetny materiał daje nieporównywalnie lepsze efekty.
Dzięki. Niestety reszta już będzie betonowa, z wyjątkiem wypełnienia górnego schodów. Kwestia kasy :(
Myślę, że możesz być dumna z tego projektu, zwłaszcza, że wymyślony na poczekaniu :)
Naprawdę super!
Brukarze znowu mnie olali z terminem, więc chyba faktycznie na wiosnę dopiero będziemy to kończyć. Niestety ciężko mi znaleźć jakiegoś słownego i solidnego fachowca. Jak tylko będzie gotowe to wrzucę resztę zdjęć, po obsadzeniu oczywiście też.
Pozdrawiam

Sabin
30-11-2011, 06:52
Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką projektu ogrodu wykonanego przez Elfir. Warto było czekać cierpliwie w kolejce na to cudo. Projekt jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. To jest po prostu kawał dobrej roboty, dziękuję bardzo.
Pozdrawiam

grzegorz_si
11-12-2011, 08:57
Witam
Umieszczam jeszcze bardziej aktualne zdjęcia tego co u mnie powstało według pomysłu Elfir: schody klinkierowe, wraz z tymi chodniczkami są jej autorstwa. Trochę niepotrzebnie przy tym brukarze pogmerali, ale tłumaczyli się koniecznością dopasowania do reszty.
Zaznaczam, że Elfir zaprojektowała to zejście wraz z chodnikami nie widząc całości i idealnie wpasowała się w nasz gust. Już się nie mogę doczekać wiosny :)

kimklb
18-12-2011, 15:22
Witam, ja planuję na wiosnę zabrać się za mój budowlany ogród mam go 18 arów razem z domkiem i budynkiem gospodarczym, nie znam się na tym kompletnie, wiem że chciałabym kawałek wygospodarować na malutki sadzik i warzywniak, reszta jeszcze zupełnie nie zagospodarowana, póki co wszystko ogrodzone i tyle:) czy możesz mi jakoś pomóc? jestem z woj. opolskiego
będę czekała na wiadomość w jakiej cenie i rzede wszystkim w jakim terminie mogłabym zapisać się na projekt?
Pozdrawiam
Iwona

Elfir
22-01-2012, 23:31
Osoby, które chcą się zapisać na wykonanie projektu, bardzo proszę o przedyskutowanie tematu ogrodu ze współmałżonkiem. A także o przygotowanie się finansowe.
Z powodu kłótni małżeńskiej oraz problemów finansowych zerwano ze mną współpracę już po otrzymaniu koncepcji ogrodu, przez co zostałam w styczniu bez przychodów pomimo włożonej pracy :(
Jakby nie można było odwołać wykonania projektu wcześniej? W dodatku tacy ludzie blokują innym chętnym terminy.
Najgorsze jest to, że jedną z tych osób był forumowicz.

forumuser
25-01-2012, 09:13
Najgorsze jest to, że jedną z tych osób był forumowicz.

Kurcze, ludzie są niepoważni. Nie miałaś jakiejś formalnej umowy albo chociaż jednoznacznego potwierdzenia warunków w mailu? Wiem ze człowiekowi szkoda na to czasu, ale czasem "dla zasady" nie warto odpuszczać. Są niestety tacy którzy w ten sposób potrafia wybudowac prawie cały dom po kawałku (systematycznie wyrzucając ekipy bez płacenia im za wykonana pracę)

Elfir
25-01-2012, 16:00
Nie, nie spisuję umowy, bo to nie jest nagminne - jednostkowe przypadki. Ale jakoś mam takiego pecha, że są to zawsze klienci z grudnia. Przez cały rok jest ok. Chyba w grudniu będę sobie robiła urlop :)

Nie wkurzałabym się (i nawet pewnie bym nie napisała powyższego posta), gdyby nie fakt, że mam skasowany samochód, a PZU zaniża mi wycenę i nie mam za co kupić nowego, a potrzebny jest pilnie a nie za dwa miesiące.

krzysztof5426
25-01-2012, 22:38
Elfir !

A umowa ustna , zawarta poprzez sieć ? Daję Ci słowo, że ona też jest obowiązującą i zobowiązującą.

Elfir
25-01-2012, 22:53
Dzięki za wsparcie.
Jeśli chodzi o forumowicza to nie jest to duża kwota, bo i fragment ogrodu był mały. Szkoda zachodu.
Ale drugiemu nie przepuszczę, bo i kwota dużo większa, a jaśnie pan nawet nie raczy odpisać na moje maile.

Moni_ta
08-02-2012, 16:57
Elfir czy spotkałaś się gdzieś z propozycją wykończenia tarasu z betonu wykonanego z cementu portlandzkiego? Czy można to gdzieś zobaczyć na żywo w naszych okolicach?
pozdrawiam Monika

Elfir
08-02-2012, 17:35
a często spotykasz betony wykonane z innego cementu niż portlandzki? :D

Jeśli chodzi o tarasy betonowe to pokrycie zależy od wysokości posadzki tarasu od okna tarasowego.
Albo wejdą tylko płytki, albo każdy inny materiał (drewno na legarach, kostka brukowa, naturalne płyty kamienia).
Czy często spotykam? Bardzo często, bo ludzie niepotrzebnie podczas budowy wylewają sobie betonowe tarasy. Albo maja tak wysoko posadowiony dom, że inaczej niż murując się nie da się tarasu wybudować.

Moni_ta
08-02-2012, 18:32
Elfir chodzi mi o betonowy taras nie jako podkłąd pod inny materiał ( kostka, drewno itp) tylko jako ostateczny, estetyczny - efekt jak w mojej wizualizacji

http://i1.fmix.pl/fmi2717/cbf440bb000b20ec4f31109c/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/3089729/modern-residence-freshome-221)
http://i1.fmix.pl/fmi1775/d8d5997c00106a854f31109c/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/3089728/modern-residence-freshome-211)

Elfir
08-02-2012, 19:09
Aaaa. Chodzi o beton dekoracyjny. Nie, nie spotkałam się u klientów, ale mam katalog Artevia - dystrybutor zachęcał mnie bym proponowała klientom. Ale powiedziałam mu, że większość moich klientów patrzy dokładnie na koszty a ten beton jest droższy niż kostka, raczej cenowo w rejonach drewna egzotycznego.

Moni_ta
08-02-2012, 19:39
No właśnie chodzi mi o taki efekt. Czy na stronie znajdę jakieś realizacje, jak ten materiał zachowuje się w polskich warunkach klimatycznych? Nie pęka, brudzi się bardzo? Coś podobnego ( duże płyty ) są w Spocie na Wildzie ( tylko tam jest szary kolor,ja bym wolała odcienie białęgo)

Elfir
08-02-2012, 19:56
Musiałabyś się chyba bezpośrednio producenta spytać.
Dotychczas robiłam kilka nowoczesnych ogrodów, ale właściciele woleli kostkę lub kamień na podjazdy a na taras drewno.

Moni_ta
08-02-2012, 19:59
Ok spróbuję, na podjeżdzie będzie kostka granitowa, natomiast na tarasie, przy basenie wolałabym bardziej gładkie powierzchnie.

Elfir
08-02-2012, 20:06
z tego co widzę w realizacjach Artevia, na zewnątrz robią beton o płukanej nawierzchni (takie ziarnisty) - wynika to z jego antypoślizgowości. Jak napada deszcz to taki gładki w miejscach publicznych mógłby być za śliski.

Przypomniałam sobie, że jedna z klientek chciała mieć taras gładki, ale chyba celowała w żywice (takie jak do garaży podziemnych). Niestety nie wiem, co z jej chęci wyszło, bo narzekała na koszty budowy ogrodu (chociaż była uprzedzona, że wybierane przez nią rozwiązania są drogie a działka bardzo duża) i zerwała kontakt.

Moni_ta
08-02-2012, 20:57
dziękuję za informację, będę szukać alternatyw - zywica się chyba nie nadaje zewnątrz.

Spirea
28-02-2012, 12:01
Moni_ta, ja u siebie planuję coś podobnego. Chcę mieć z tego podjazd, dojscie do drzwi i taras. Nie zaśmiecam wątku, więc reszta na priv.


Elfir, jakie masz obecnie wolne terminy na projekty?

pestka56
28-02-2012, 12:10
Moni_ta, ja u siebie planuję coś podobnego. Chcę mieć z tego podjazd, dojscie do drzwi i taras. Nie zaśmiecam wątku, więc reszta na priv.
Elfir, jakie masz obecnie wolne terminy na projekty?

Spirea :) , przed chwilą byłaś w komentarzach Tatarak.

Elfir, zastanawialiśmy się u Tatarak jaki jest koszt projektu ogrodu. Taki orientacyjny, może jakieś widełki.
Wiem, że to się nie da określić dokładnie, ale powiedz cokolwiek, żeby było się o co zaczepić podejmując decyzję, czy zlecać projektantowi? Ważne też jak to się ma do firm kompleksowo robiących projekt + wykonanie.
To ostatnie pytanie stąd, że w moim zawodzie niestety ceny za grafikę u grafika to jedno, a to co proponuje za projekt drukarnia to całkiem coś innego - czysty damping :(

Elfir
28-02-2012, 16:20
Spiraea - wolne terminy to listopad


pestka - prv

kasia_kk
29-02-2012, 08:23
witajcie:)

zapodacie linka do miejsca, w którym zasiegnąć można porad "ogrodowych"?

Z góry dzięki!

Elfir
29-02-2012, 12:23
Na muratorze jest cały dział o Ogrodach przecież....

Spirea
29-02-2012, 14:35
Spiraea - wolne terminy to listopad




dzięki za info i oryginalną pisownię ;)
reszta na priv

Elfir
29-02-2012, 15:00
oryginalna pisownia :) Twój nick stale mi się myli, bo spiraea to tawuła po łacinie.

Spirea
29-02-2012, 15:37
wiem, ze mnie żadna ogrodniczka, ale swego czasu maniaczka krzyżówek :) W Jolkach w Dużym Formacie Gaz. Wyborczej występowała bardzo często ta spirea lub tawuła i stąd nick :)

Elfir
29-02-2012, 15:48
no to masz błąd w nicku :)

meg60
09-04-2012, 21:39
witam światecznie!!!!!
mam pytanie - córka zrobiła piękne zdjęcia kwiatowego kobierca i nie bardzo wiemy co to za kwiaty. Mozesz spojrzeć i powiedzieć co to???
oto one -
http://foto3.m.onet.pl/_m/10a09f26e0d5832ca0094409ce843e9f,10,19,0.jpg

i zbliżenie..

http://foto3.m.onet.pl/_m/f654865ce09121fb22a2ffad5f078e13,10,19,0.jpg

zerkniesz????

Elfir
09-04-2012, 21:43
Śnieżnik Chionodoxa luciliae

Ale tego typu pytania lepiej zadawać w dziale ogrody.

pestka56
09-04-2012, 21:46
witam światecznie!!!!!
mam pytanie - córka zrobiła piękne zdjęcia kwiatowego kobierca....

Elfir ? jesteś pewna?

A nie Cebulica :D Pięknie wyglądają
http://kwiatycebulkowe.pl/cebulica-cebulice.html

Elfir
09-04-2012, 23:01
Jestem

cebulica (kwiat zwisa, jednostajne wybarwienie kwiatu, słupek otoczony wysokimi pręcikami):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/Scilia_sibirica_1.jpg/200px-Scilia_sibirica_1.jpg
http://www.mojogrod.pl/foto-4-2007/cebulica1-duzy.jpg

śnieżnik (kwiat do góry, jasny środek, słupek butelkowaty):
http://www.swiatkwiatow.pl/foto/snieznik-lsniacy-chionodoxa-luciliae_5842.jpg
http://static.swiatkwiatow.pl/user_galeria/201003/duze/snieznik-forbesa-i-mala-pszczoka_10441269445901.jpg

pestka56
09-04-2012, 23:15
To ciekawe,jak beztrosko różne strony internetowe podają informacje. Dzięki Elfir. :)
Obie roślinki piękne, ale różnica w wyglądzie duża. Kto pisze te artykuły?

meg60
10-04-2012, 17:16
Przepraszam, że w tutaj i bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź!

channel8
24-05-2012, 05:34
Elfir, a tarasami też się zajmujesz? Mam duży taras, w tym roku będzie jak jest, ale w przyszłym chciałabym zrobić sobie tam zielony kącik? Pomogłabyś?

Elfir
24-05-2012, 17:10
moge pomóc.

channel8
25-05-2012, 22:14
moge pomóc.

Super ! Dzięki bardzo, napisz proszę co powinnam Ci przesłać abyś mogła mi coś zaproponować. No i kiedy najlepiej się za niego zabrać?

Elfir
25-05-2012, 22:56
No w zasadzie wolne terminy mam zimą...

channel8
26-05-2012, 07:51
Dzięki, wobec tego przypomnę się przed Bożym Narodzeniem ;-)

Elfir
27-05-2012, 12:41
channel - napisz mi na maila z danymi i telefonem, żebym sobie zapisała do kalendarza.

Joanna007
04-07-2012, 19:42
Cześć,

tak wszyscy chwalą, może i my skusilibyśmy się na projekcik :) Za ogród chcemy zabrać się przyszłą wiosną, jesteśmy z Kórnika.

Czy poza zwykłymi projektami można zamówić również projstrukcję i co lepiej wybrać? Warto dopłacić?

Elfir
04-07-2012, 19:53
co to projstrukcja? :)

Joanna007
04-07-2012, 20:26
Skrót od projekt + instrukcja wykonania. Jestem laikiem i przydałoby mi się coś takiego. Taki jakby mały poradnik specjalnie do własnego projektu :) Ale kosztowało trochę więcej niż projekt w ogłoszeniach jak widziałam.

Elfir
04-07-2012, 20:35
Hmm.. U mnie jest to już w projekcie - opis jak sadzić, jak przycinać, jak przygotować glebę, jak podlewać. Poza tym jest stały kontakt poprzez forum lub na prv.
W cenie za projekt nie ma jedynie wizualizacji, bo to pracochłonne dla mnie jest.

Elfir
10-08-2012, 14:59
Z prac nad ogrodem frontowym dla jednego z klientów:
Dom ma bryłę o klasycznym układzie, ale nowoczesnym wykończeniu.
Dlatego zaproponowałam osiowy układ kompozycji, która kojarzona jest z tradycyjną architekturą, ale z zastosowaniem roślin kojarzących się z ogrodami nowoczesnymi np. trawami ozdobnymi.

http://images47.fotosik.pl/1494/cba27734e80f2d8f.jpg
http://images44.fotosik.pl/351/82126b215cb321fd.jpg

dominique18
24-11-2012, 22:56
Witaj Elfir :)
Bardzo proszę o informację o cenę projektu i wolne terminy :)
Cała działka ma 26 arów i jest częściowo zagospodarowana :)
Czy mogę liczyć na pomoc jeżeli jestem z małopolski?
Pozdrawiam

dianans
26-11-2012, 18:32
Witaj Elfir :)
Bardzo proszę o informację o cenę projektu i wolne terminy :)
Cała działka ma 26 arów i jest częściowo zagospodarowana :)
Czy mogę liczyć na pomoc jeżeli jestem z małopolski?
Pozdrawiam

Witam, kontaktowałam sie z Elfir, ma coswolnego na lato, tez jestem z koło Krakowa, może razem sie nami zajmie :)

Elfir
26-11-2012, 18:34
Nie jestem w ciągu jednego dnia obejrzeć dwóch ogrodów pod Krakowem naraz. Sama podróż zajmuje ponad 10 godzin (w dwie strony).

Justyna P
10-12-2012, 11:42
Wysłałam wiadomość na priv. Czekam na odpowiedź. Widzę, że nie tylko podejmujesz się realizacji w Poznaniu i okolicach ale również dalej. Zatem proszę o kontakt. Naprawdę potrzebuję pomocy.

dskozlowski
05-02-2013, 21:59
Z prac nad frontem dla jednego z klientów:
Dom ma bryłę o klasycznym układzie, ale nowoczesnym wykończeniu.
Dlatego zaproponowałam osiowy układ kompozycji, która kojarzona jest z tradycyjną architekturą, ale z zastosowaniem roślin kojarzących się z ogrodami nowoczesnymi np. trawami ozdobnymi.



Efektowne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ciekawe czy wcisną bym im do salonu coś z moich "wynalazków" :D:D:D:D:D:D:D:D

Elfir
19-03-2013, 22:13
Najbliższe wolne terminy to jesień.
****

Mam prośbę, do osób, które chcą bezpłatnych rad na temat projektowania czy porady w kwestii doboru gatunków do jednej rabatki, aby umieszczały pytania we wątku na forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki

Czasem otrzymuję tyle e-maili prośbami o drobne rady, że się gubię w zarządzaniu skrzynką pocztową (jej przejrzenie trwa niekiedy trzy godziny) i nie jestem w stanie na czas odpowiadać klientom.


.

Elfir
19-03-2013, 22:30
Prosty, geometryczny, ale nie nowoczesny przedogródek (ogródek frontowy) z dużą ilością roślin kwitnących we fioletach:

http://images34.fotosik.pl/600/250a27eb9803ce43.jpg

Elfir
24-03-2013, 21:36
A tutaj zdjęcia z ogrodu, który przeprojektowałam (trzeba było uporządkować roślinność):
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.418935338145593.90019.199553630083766&type=1

grzegorz_si
25-03-2013, 09:01
A tutaj zdjęcia z ogrodu, który przeprojektowałam (trzeba było uporządkować roślinność):
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.418935338145593.90019.199553630083766&type=1

Ogród super. Z czego jest ten wysoki żywopłot?

Elfir
25-03-2013, 10:52
z ligustru. Prawidłowo ciętego. Na zimę zrzuca liście, ale gałązki sa tak gęste, że nie widac drogi.

Jarek EM08
30-04-2013, 13:22
Hej Elfir,

a co sądzisz o ligustrze zimozielonym. Czy różni się on od zwyczajnego, tylko tym, że nie pozbywa się na zimę liści?

:bye:

Elfir
30-04-2013, 14:09
Ligustr zimozielony - nie ma takiego gatunku.
W Polsce uprawia się: ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium) i ewentualnie mieszańcowy Ligustr "Vicaryi"
Tylko ten pierwszy jest najbardziej mrozoodporny. Dwa pozostałe mogą w mniejszym lub większym stopniu przemarzać.
Wszystkie wymienione ligustry sa warunkowo zimozielone - czyli mają liście do czasu silnych mrozów. Liście ligustra pospolitego na zimę nabierają ciemnej barwy (zwiększa się ilośc antocyjanów).
Pod nazwą "zimozielony" pewnie ktoś chce upchnąć odmianę "Atrovirens". Ale na przezycie wszystkich liści do wiosny bym nie liczyła.

Pytania na tematy ogrodnicze lepiej zadawać we wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&p=5952693#post5952693

Tu bym wolała się skupić na ofercie

Elfir
03-05-2013, 20:57
Kolejny mały przedogródek (ogródek na froncie) prosty i w dużej mierze zimozielony:
http://images43.fotosik.pl/1824/ee8ccf2bf83befcc.jpg

Układ kostki brukowej zastany. Drewutnia ustawiona w poprzek działki osłania widok na wewnętrzną częśc ogrodu. Właścicielka, na wprost okna z kuchni (z boku domu), zażyczyła sobie pnące róże.

Elfir
03-05-2013, 21:16
A tu narysowałam jednemu z forumowiczów propozycję tarasu:
http://img41.imageshack.us/img41/108/sdcoq.jpg

który na żywo wyszedł tak:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=81497&d=1319728579
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=81497&d=1319728579
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=89458&d=1323595683
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=89460&d=1323596739

Jak widać - nie wystarczy tylko pomysł aby ogód był efektowny. Liczą się też materiały dobrej jakości.

Elfir
08-06-2013, 18:00
Rysunek koncepcyjny (zdjęcie, więc trochę niewyrażne):
http://images44.fotosik.pl/720/4ef7f3ffe10ce437gen.jpg

Elfir
15-07-2013, 21:45
Wolne terminy na styczeń 2014

Elfir
21-07-2013, 15:57
Szybki szkic do małego przedogródka:
http://images65.fotosik.pl/7/b9cb27df2406c7bfgen.jpg

Zdjęcie rysunku, wiec kiepska jakość.

Z prawej mikroskopijna część gospodarcza (śmietnik, drewutnia, itd.).
Otoczenie dośc szare, więc przedogródek kolorowo optymistyczny.

Elfir
21-07-2013, 16:01
pomysł na domek gospodarczy do małych ogródków:
http://images65.fotosik.pl/7/81d11d5fa653124e.jpg

mozna ją też wystylizowac tak:
http://www.unicornkiosks.com/redand%20green.jpg

Elfir
17-08-2013, 18:53
Ogródek forumowiczki realizowany własnymi siłami wg. mojego projektu:


http://images64.fotosik.pl/80/ff94ccb2f88c8444.jpg
http://images62.fotosik.pl/80/a102bf496348adfe.jpg
http://images65.fotosik.pl/80/3ae77eb08b8b2427.jpg
http://images65.fotosik.pl/80/1f4f44004652ce09.jpg

Elfir
17-10-2013, 17:05
Kolejny ogród, tym razem mój projekt w realizacji firmy "Garden Zone" (zimą na stronie facebooka tej firmy pojawi się więcej zdjęć z realizacji, bo zapominają robić "focie" :) i uaktualniać ):

http://images65.fotosik.pl/290/e498c258d87b4d14.jpg

Zdjęcie ciemne, bo robione w październiku o 17-tej.

Trochę podkręcone w programie graficznym:
http://images63.fotosik.pl/289/d250a4677336866f.jpg

Działka miała podstawową zaletę - sąsiedzi naprzeciw nie wycięli lasku brzozowego, posadzili żywopłot z cisów a sąsiedzi z boku mają swój żywopłot z żywotnika. Stąd zimozielone tło już jest i mozna sadzić w ogrodzie głównie krzewy kwitnące. Iglaki znalazły się w punkach węzłowych kompozycji i od pustej działki (niewidczonej na zdjęciu).
Drzewo pośrodku to istniejąca czeremcha, trochę podcięta. Za nią znajduje się wgłębnik z murkiem z kostki granitowej i miejscem na ognisko. Ponieważ inwestor ma dzieci, trawnik miał być spory. Ta łukowa rabatka w głębi trawnika to miejsce na borówki amerykańskie.
Do ustawienia pozostają ławki, głazy wykopane na działce, lustro, fontanna przy tarasie.

Tak to wygląda jako rysunek z góry
http://images63.fotosik.pl/289/20fee3808c8a3cb7.jpg

grzegorz_si
17-10-2013, 18:48
Fajne kształty. Kurde, ma klient kasiory :)

Elfir
15-11-2013, 20:17
Kurs zakładania ogrodów (szkolenie ze środków UE) w Kłecku, który prowadziłam:

Tutaj zmienia się front pod klubem pracy OHP:
http://images63.fotosik.pl/381/3018a01fa9dd65d1.jpg

A tutaj smutny skwerek przy ruchliwej drodze, przed Ośrodkiem Kultury, dostaje zastrzyk z kwitnących krzewów (hortensje, lilaki "Palibin"), pnączy (powojniki) i bylin (liliowce, jukki, pragnia, bergenie):

http://images62.fotosik.pl/382/174306f0cc16eb29.jpg
http://images64.fotosik.pl/382/0d86b73aabf845e2.jpg
http://images62.fotosik.pl/382/77bb004be8cf45f6.jpg

Jako ochronę przed chwastami zastosowano kartony.

Tak było przed:
http://www.modernizacja-roku.pl/File/Section/image/plebiscyt2011_arch/klecko_mini1.jpg


A to zdjęcie z kursu zakładania ogrodów w Kostrzynie przed siedzibą MOPS
http://images64.fotosik.pl/382/9f9f761327181d46.jpg

Jak widac gleba fatalna i sucha, więc w nasadzeniach dominują jalowce, berberysy i juki

Yaa
15-11-2013, 20:26
http://images65.fotosik.pl/80/3ae77eb08b8b2427.jpg


alez ja bym chciala zeby mi ktos zrobil taki ogrodek....juz :)
strasznie daleko do wiosny :(

mozesz napisac jak wykonac taka donicę (czy jak to nazwac...) chodzi o ta z drewnianych palikow

Spirea
15-11-2013, 20:41
Ogródek forumowiczki realizowany własnymi siłami wg. mojego projektu:





http://images65.fotosik.pl/80/1f4f44004652ce09.jpg

pięknie wygląda :) już się nie mogę doczekać mojego. Na takie zdjęcia niestety jeszcze będziemy musieli poczekać :(

Elfir
15-11-2013, 21:17
Twój będzie bardziej ascetyczny Spirea

Yaa - to podkłady drewniane z torowiska tramwajowego. Cięte na krótsze odcinki i osadzane pionowo na podsypce z drobnego żwirku i zasypywane piaskiem. Nie jest to wieczne rozwiązanie, ale na jakiś czas wystarczy.

pestka56
16-11-2013, 15:16
Elfir, a te podkłady kolejowe roślinom nie szkodzą? Przecież to tak nasączone obrzydliwą chemią jak się tylko da. Dawno miałam Cię o to zapytać :)

grzegorz_si
16-11-2013, 16:43
Elfir, a te podkłady kolejowe roślinom nie szkodzą? Przecież to tak nasączone obrzydliwą chemią jak się tylko da. Dawno miałam Cię o to zapytać :)

Nie jestem Elfir, ale podkłady to syf i dziwię się ludziom, że ten syf do ogrodów sobie znoszą.